crap

lansetistii, de la carpfishing la feeder

Moderator: gor965

Scrie răspuns
Avatar utilizator
jago_attila
utilizator
utilizator
Mesaje: 17
Membru din: 06 Noi 2008, 21:25
Contact:

crap

Mesaj de jago_attila » 06 Noi 2008, 21:49

daca stie cineva sa-mi spuna de ce nu mai mananca crapul de vreo 3 saptamani incoace pe nici o balta din jurul judetelor maramures salaj satu-mare? oare din cauza vremii si aici vorbesc nu de un lac ci de vreo zece?????

Avatar utilizator
Madalin Dirla
Veteran
Veteran
Mesaje: 3312
Membru din: 03 Mai 2008, 14:46

Re: crap

Mesaj de Madalin Dirla » 06 Noi 2008, 21:56

jago_attila scrie:daca stie cineva sa-mi spuna de ce nu mai mananca crapul de vreo 3 saptamani incoace pe nici o balta din jurul judetelor maramures salaj satu-mare? oare din cauza vremii si aici vorbesc nu de un lac ci de vreo zece?????
Poate nu i-ai dat ce ii place crapului.......................chiar daca vremea s-a mai racit crapul tot mai papa (cel putin in jurul Bucurestiului).....................fir in drill!!

Avatar utilizator
timer
Veteran
Veteran
Mesaje: 1396
Membru din: 14 Ian 2008, 09:29

Re: crap

Mesaj de timer » 06 Noi 2008, 22:35

Prin Dolj si Olt .,din cate am auzit ,si am simtit pe pielea proprie...crapu s-a ascuns de noi ,pescarii...Isi scrie jurnalul de bord,poate... =P~

Avatar utilizator
CaRp-HuNtEr
membru activ
membru activ
Mesaje: 75
Membru din: 10 Oct 2008, 21:20

Re: crap

Mesaj de CaRp-HuNtEr » 07 Noi 2008, 00:05

jago_attila scrie:daca stie cineva sa-mi spuna de ce nu mai mananca crapul de vreo 3 saptamani incoace pe nici o balta din jurul judetelor maramures salaj satu-mare? oare din cauza vremii si aici vorbesc nu de un lac ci de vreo zece?????
sant mai multi factori ,primul si cel mai important este daca a fost o schimbare brusca de vreme ,adica daca a scazut temperatura brusc, iar daca asta e cazul si temperatura a ramas aceeasi timp de 4-5 zile(suficient sa scada temperatura apei)atunci crapul se baga la adancimi mai mari 5-6m si mai mult ,in cazul asta nu trebuie sa mai nadesti mult 1 a 2 kg de bile pe sap sau ma rog cu ce dai tu si foarte bine raspandite si sa pescuiesti macar cu o lanseta la adancime mai mare

Avatar utilizator
silviu_cr
utilizator
utilizator
Mesaje: 14
Membru din: 25 Aug 2008, 09:24
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: crap

Mesaj de silviu_cr » 07 Noi 2008, 11:11

jago_attila scrie:daca stie cineva sa-mi spuna de ce nu mai mananca crapul de vreo 3 saptamani incoace pe nici o balta din jurul judetelor maramures salaj satu-mare? oare din cauza vremii si aici vorbesc nu de un lac ci de vreo zece?????
Incearca cu horinca de-a voastra , poate se mai dezmorteste :))

Avatar utilizator
carprom
senior
senior
Mesaje: 253
Membru din: 21 Sep 2008, 09:50
Contact:

Re: crap

Mesaj de carprom » 07 Noi 2008, 14:20

In anotimpul rece este cel mai indicat sa lasi semintele acasa. Crapul are acuma nevoie de proteina si grasime, nu de hidrati de carbon. Asa ca bile de calitate, si ai sa prinzi si acuma
Imagine

Avatar utilizator
CaRp-HuNtEr
membru activ
membru activ
Mesaje: 75
Membru din: 10 Oct 2008, 21:20

Re: crap

Mesaj de CaRp-HuNtEr » 07 Noi 2008, 17:28

silviu_cr scrie:
jago_attila scrie:daca stie cineva sa-mi spuna de ce nu mai mananca crapul de vreo 3 saptamani incoace pe nici o balta din jurul judetelor maramures salaj satu-mare? oare din cauza vremii si aici vorbesc nu de un lac ci de vreo zece?????
Incearca cu horinca de-a voastra , poate se mai dezmorteste :))
frumos si la obiect ....''raspunsul''... tau ,FELICITARI silviu :!:

Scrie răspuns

Înapoi la “Pescuitul la crap, fitofag si caras”