Cum sa scap de rac

lansetistii, de la carpfishing la feeder

Moderator: gor965

Avatar utilizator
VulcanescuDragos
membru activ
membru activ
Mesaje: 67
Membru din: 18 Iun 2008, 01:44
Localitate: craiova

Cum sa scap de rac

Mesaj de VulcanescuDragos » 29 Iun 2008, 00:39

Ce momeli as putea folosii sa pot tine departe racul sau cel putin sa nu manance boilisurile sau porumbul.Exista vreo momeala speciala pentru a tine racul departe de momeala sau cel putin sa nu o manance .Am incercat si cu bile tari ft deshidratate cu porumb tare dar nici un rezultat racul a fost prezent tot timpul.Ajutatzima va rog k o sa particip la o competitie de crap pe un lac din dolj unde mananca racul tot si foarte repede .
Sunt in pana de idei ajutatzima va rog..
Exista vreo protectie speciala din plastic.Am vazut pe net asha ceva
http://www.enterprisetackle.co.uk/termi ... tcage.html nu scade nivelul de atractie al bilei sau porumbului

Va multumesc anticipat .

Avatar utilizator
florentiniuga
Master Admin
Master Admin
Mesaje: 4649
Membru din: 19 Noi 2007, 22:04
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Cum sa scap de rac

Mesaj de florentiniuga » 29 Iun 2008, 02:36

Nu am incercat dar poti sa bagi boiliesul in ciorap de dama. Si daca e solubil il tine nedispersat.
Ne intalnim si pe Facebook

Imagine

Avatar utilizator
mini_mic
site team
site team
Mesaje: 412
Membru din: 21 Noi 2007, 23:04
Localitate: Craiova

Re: Cum sa scap de rac

Mesaj de mini_mic » 29 Iun 2008, 10:44

De problema asta m-am lovit si eu si inca ma lovesc . Ma toaca racu la greu; singura metoda pe care am gasit-o e sa plantez la mare distanta de mal 250-300 m, pt ca totusi el mananca la o anumita adancime care de cele mai multe ori coincide cu zona malurilor si a pragului de unde apa incepe sa se mareasca.

Avatar utilizator
VulcanescuDragos
membru activ
membru activ
Mesaje: 67
Membru din: 18 Iun 2008, 01:44
Localitate: craiova

Re: Cum sa scap de rac

Mesaj de VulcanescuDragos » 29 Iun 2008, 11:27

la concursul asta se pescuieste doar de pe mal:( .
Cu ciorapul de dama cum e .Cum se procedeaza??

Avatar utilizator
VulcanescuDragos
membru activ
membru activ
Mesaje: 67
Membru din: 18 Iun 2008, 01:44
Localitate: craiova

Re: Cum sa scap de rac

Mesaj de VulcanescuDragos » 29 Iun 2008, 15:59

imi spune si mie cineva cum se foloseste cioarapul de dama....va rog ajutatzima

Avatar utilizator
florentiniuga
Master Admin
Master Admin
Mesaje: 4649
Membru din: 19 Noi 2007, 22:04
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Cum sa scap de rac

Mesaj de florentiniuga » 30 Iun 2008, 00:32

VulcanescuDragos scrie:imi spune si mie cineva cum se foloseste cioarapul de dama....va rog ajutatzima
Invelesti strans bila in ciorap si-i faci un nod cat mai discret, nu-i mare filozofie. Mai greu e sa dezbraci dama :lol:
Ne intalnim si pe Facebook

Imagine

Avatar utilizator
ceangau alexandru
membru activ
membru activ
Mesaje: 76
Membru din: 18 Dec 2007, 17:50
Localitate: sfantu gheorghe

Re: Cum sa scap de rac

Mesaj de ceangau alexandru » 30 Iun 2008, 01:03

ciorapul de dama functioneaza..pana cand rupe ciorapul...dar asta necesita ceva timp...3-4 ore...pune bila pe firul de par... .pune stoperul...taie o bucate de ciorapi...pune pe bila ...rasuceste in jurul firului de par si leaga strans cu o bucatica de ata...chiar daca bila se inmoaie ciorapul tine mixul...si lasa sa se disperseze aromele...merita incercat...

Avatar utilizator
VulcanescuDragos
membru activ
membru activ
Mesaje: 67
Membru din: 18 Iun 2008, 01:44
Localitate: craiova

Re: Cum sa scap de rac

Mesaj de VulcanescuDragos » 30 Iun 2008, 02:36

Multumesc
Chestia aia din comert "bait cage" functioneaza cea care am puso la inceput

Avatar utilizator
mircea13
senior
senior
Mesaje: 312
Membru din: 02 Ian 2008, 16:40
Localitate: iasi

Re: Cum sa scap de rac

Mesaj de mircea13 » 30 Iun 2008, 19:49

Salut. Racii sunt foarte sensibili la amoniac ,care le displace.De indata ce simt mirosul de amoniac se indeparteaza din zona dar pe masura ce dispare mirosul de amoniac revin la locul nadit. Exista o solutie de a inderparta racii folosind amoniac natural care se gaseste in baliga proaspata de cal. Aduni balega de cal proaspata deoarece care e mai veche pluteste pe apa si o arunci in zona unde perscuiesti pe 2-3 mp. Cand constati ca au revenit racii arunci din nou alta balega de cal si tot asa. Mai ai o solutie ceva mai civilizata. Fa rost de cateva sticlute mici de 10ml din plastic le faci o gaura in dop si le umpli cu amoniac din comert,apoi le arunci in zona in care pescuiesti si scapi de raci. Sa-mi scrii MP daca ai avut succes la raci. Mircea 13 :D
Am dreptul sa am alta parere decat dvstra!

Avatar utilizator
VulcanescuDragos
membru activ
membru activ
Mesaje: 67
Membru din: 18 Iun 2008, 01:44
Localitate: craiova

Re: Cum sa scap de rac

Mesaj de VulcanescuDragos » 30 Iun 2008, 20:25

cred k o sa incerc solutia cu sticuta ca cealalta e foarte......Ms shi daca o sa dea rezultate o sa iti las mesaj.

Avatar utilizator
Lucian Nagy
membru activ
membru activ
Mesaje: 145
Membru din: 22 Noi 2007, 20:24
Localitate: Dublin

Re: Cum sa scap de rac

Mesaj de Lucian Nagy » 01 Iul 2008, 00:45

mircea scrie:Salut. Racii sunt foarte sensibili la amoniac ,care le displace.De indata ce simt mirosul de amoniac se indeparteaza din zona dar pe masura ce dispare mirosul de amoniac revin la locul nadit. Exista o solutie de a inderparta racii folosind amoniac natural care se gaseste in baliga proaspata de cal. Aduni balega de cal proaspata deoarece care e mai veche pluteste pe apa si o arunci in zona unde perscuiesti pe 2-3 mp. Cand constati ca au revenit racii arunci din nou alta balega de cal si tot asa. Mai ai o solutie ceva mai civilizata. Fa rost de cateva sticlute mici de 10ml din plastic le faci o gaura in dop si le umpli cu amoniac din comert,apoi le arunci in zona in care pescuiesti si scapi de raci. Sa-mi scrii MP daca ai avut succes la raci. Mircea 13 :D
Ai uitat sa specifici cum recuperezi sticlutele,,ca nu e corect sa le lasi prin apa!!!

Avatar utilizator
VulcanescuDragos
membru activ
membru activ
Mesaje: 67
Membru din: 18 Iun 2008, 01:44
Localitate: craiova

Re: Cum sa scap de rac

Mesaj de VulcanescuDragos » 01 Iul 2008, 00:56

le leg de de firul de la lanseta de marker.
Chiar nu vine nimeni la concursul "cupa olteniei"??

Avatar utilizator
mircea13
senior
senior
Mesaje: 312
Membru din: 02 Ian 2008, 16:40
Localitate: iasi

Re: Cum sa scap de rac

Mesaj de mircea13 » 01 Iul 2008, 08:30

Salut. Mai ai o solutie foarte la indemana. In comert se gaseste un praf folosit pentru prajituri cu numele de Amoniu pentru prajituri sau altfel spus Bicarbonat de amoniu. Acest praf se foloseste pentru a fi pus in compozitia prajiturilor pentru a le fragezi. Tu poti sa faci din nada bulgari cat mingia de tenis de masa faci cu degetul o gaura in bulgare si presori putin praf in interior,apoi inchizi bulgarul de nada prin strangere si imediat il arunci in apa.Deoarece e foarte puternic mirositor trebuie sa lucrezi repede iar mana cu care presori praful trebuie sa fie uscata ca sa nu dizolvi praful pe mana ta.Pentru inceput trebuie sa arunci in zona de pescuit 5-6 bulgari si apoi intretii vadul la un anumit interval in functyie daca au aparut racii sau te-au parasit. Ar mai fi o solutie sa nadesti doua locuri cu distanta de 1,5-2ml intre ele si tu sa pescuiesti la mijloc. Racii vor sta calare pe locurile nadite iar tu poti pescui linistit la mijloc. Fir intins si bafta la concurs. Mircea13
Am dreptul sa am alta parere decat dvstra!

Avatar utilizator
timer
Veteran
Veteran
Mesaje: 1396
Membru din: 14 Ian 2008, 09:29

Re: Cum sa scap de rac

Mesaj de timer » 02 Iul 2008, 21:29

Domnule Vulcanescu..Azi am fost pe Fantanele..N-am dat decat la varga..pe partea cu plopii ,la "pietre"..Ce pot sa spun..Nu m-au atacat deloc racii ...Nu prea mai sunt activi ca acum trei saptamani(atunci m-au innebunit,trageau aproape si la acul gol)Referitor la partida de azi ,nu prea am facut mare lucru,n-a fost ziua mea..Altii au mai prins,dar bucati nu mai mari de 2,3 Kg..In fine, a batut si ceva vanticel ,in reprize.Si acum ,ce-am auzit de la cineva ,despre chestia cu racii(daca pescuiesti cu boiles) Cica sa nu pui faina de peste in compozitie(zice-se ca i-ar atrage f. mult) Succes pe 11.07 la concurs si fir intins!

Avatar utilizator
VulcanescuDragos
membru activ
membru activ
Mesaje: 67
Membru din: 18 Iun 2008, 01:44
Localitate: craiova

Re: Cum sa scap de rac

Mesaj de VulcanescuDragos » 02 Iul 2008, 22:54

Multumescu.Tu nu vii la concurs??
Fir Intins in continuare

Scrie răspuns

Înapoi la “Pescuitul la crap, fitofag si caras”