Curiozitate mamaliga

lansetistii, de la carpfishing la feeder

Moderator: gor965

Avatar utilizator
zfcristian
senior
senior
Mesaje: 408
Membru din: 26 Mai 2009, 17:20
Localitate: Bucuresti
Contact:

Curiozitate mamaliga

Mesaj de zfcristian » 02 Iun 2009, 13:27

Sambata seara, am mers pe o garla in Giurgiu (Comasca) pentru a nadi putin in vederea unei partide de pescuit scurta in cursul diminetii zilei de duminica. Toate bune si frumoase, am pregatit mamaliga, am aruncat in locurile dorite si cand sa plecam observam ca in masina prietenului mai era jumatate de mamaliga veche de cel putin o saptamana care se mucegaise . Decat sa o aruncam aiurea am decis sa o aruncam intr-un vad alaturat . A doua zi ne-am prezentat pe garla, toate bune si frumoase ne jucam cu caraselul dar nimic spectaculos pana cand fetele plictisite au decis sa "pescuiasca" si ele, le-am sugerat locul unde aruncasem mamaliga mucegaita si ..... STUPOARE nu numai ca nu faceau fata la vergi dar si pestele era mai rasarit :D iar per total locul acela a mers mult mai bine decat celelalte 2.
Intrebarea care se pune este daca mamaliga aceasta mucegaita a avut vre-o legatura cu aceasta situatie sau a fost doar o simpla coincidenta!?!?!
Cu stima,
Florin Zlate
1) Esti pe net
2) Esti pe forumul Infopescar.tv
3) Imi citesti semnatura
5) Nu ai observat ca lipseste punctul 4
6) Tocmai ai verificat daca exista punctul 4 sau nu
7) Zambesti, sau chiar razi!!!

mircea pescar
Veteran
Veteran
Mesaje: 530
Membru din: 27 Feb 2009, 23:03

Re: Curiozitate mamaliga

Mesaj de mircea pescar » 02 Iun 2009, 16:53

Simpla coincidenta . **==

gor965
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 5455
Membru din: 20 Noi 2007, 20:17
Localitate: Calarasi
Contact:

Re: Curiozitate mamaliga

Mesaj de gor965 » 02 Iun 2009, 21:11

zfcristian scrie:Sambata seara, am mers pe o garla in Giurgiu (Comasca) pentru a nadi putin in vederea unei partide de pescuit scurta in cursul diminetii zilei de duminica. Toate bune si frumoase, am pregatit mamaliga, am aruncat in locurile dorite si cand sa plecam observam ca in masina prietenului mai era jumatate de mamaliga veche de cel putin o saptamana care se mucegaise . Decat sa o aruncam aiurea am decis sa o aruncam intr-un vad alaturat . A doua zi ne-am prezentat pe garla, toate bune si frumoase ne jucam cu caraselul dar nimic spectaculos pana cand fetele plictisite au decis sa "pescuiasca" si ele, le-am sugerat locul unde aruncasem mamaliga mucegaita si ..... STUPOARE nu numai ca nu faceau fata la vergi dar si pestele era mai rasarit :D iar per total locul acela a mers mult mai bine decat celelalte 2.
Intrebarea care se pune este daca mamaliga aceasta mucegaita a avut vre-o legatura cu aceasta situatie sau a fost doar o simpla coincidenta!?!?!
Cu stima,
Florin Zlate
Ar trebuii verificat o data daca mai tine vrajeala cu mamaliga mucegaita ,ca asa la prima gandire pare o coincidenta ! Daca mucegaiul era la suprafata iar mamaliga tare rau ,pestele marunt n-apuca s-o toace ,mai ales daca se nadeste cu bucati mari ,compacte. Agitatia maruntisului a atras si carasii mai rasariti si i-a tinut pe loc. Acum 5-6 ani pescuia unul langa mine la varga si-a aruncat in apa la sfarsitul partidei ,4 bucati mari de mamaliga tare taiata cuburi (caramizi)...a doua zi de dimineata la una din undite a prins in carlig o bucata din mamaliga respectiva roasa doar putin pe margini ! :) Respectivul a tras concluzia ca nu e peste in zona ori ca nu mananca ...si la un moment dat cand nu era atent i-a plecat o varga pe apa ! :))
Varga sa fi fost din fier...ce brand aveam !!!

Imagine

Avatar utilizator
zfcristian
senior
senior
Mesaje: 408
Membru din: 26 Mai 2009, 17:20
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Curiozitate mamaliga

Mesaj de zfcristian » 02 Iun 2009, 21:32

Intr-adevar mamaliga a fost aruncata in bucati maricele si intr-adevar era mucegaita doar la suprafata! O sa mai incerc odata, sa folosesc tot mamaliga mucegaita si atunci vedem daca e doar coincidenta!
1) Esti pe net
2) Esti pe forumul Infopescar.tv
3) Imi citesti semnatura
5) Nu ai observat ca lipseste punctul 4
6) Tocmai ai verificat daca exista punctul 4 sau nu
7) Zambesti, sau chiar razi!!!

gor965
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 5455
Membru din: 20 Noi 2007, 20:17
Localitate: Calarasi
Contact:

Re: Curiozitate mamaliga

Mesaj de gor965 » 02 Iun 2009, 21:34

zfcristian scrie:Intr-adevar mamaliga a fost aruncata in bucati maricele si intr-adevar era mucegaita doar la suprafata! O sa mai incerc odata, sa folosesc tot mamaliga mucegaita si atunci vedem daca e doar coincidenta!
Nu neaparat mucegaita, ci tare ! Aia mici vor "lucra" mai greu la ea !
Varga sa fi fost din fier...ce brand aveam !!!

Imagine

Avatar utilizator
mircea13
senior
senior
Mesaje: 312
Membru din: 02 Ian 2008, 16:40
Localitate: iasi

Re: Curiozitate mamaliga

Mesaj de mircea13 » 03 Iun 2009, 20:27

Salut. Daca oamenii mananca branza mucegaita dece nu ar manca si pestii mamaliga mucegaita?
Mamaliga mucegaita are un gust aparte pentru pesti. Dece mreana trage la cub de branza mucegaita?
Fiecare cu gusturile lui. :-h Pescarul cat traieste trebuie sa incerce mereu ceva nou pentru pesti. :))
Am dreptul sa am alta parere decat dvstra!

Avatar utilizator
zfcristian
senior
senior
Mesaje: 408
Membru din: 26 Mai 2009, 17:20
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Curiozitate mamaliga

Mesaj de zfcristian » 03 Iun 2009, 20:30

Se pare ca au gusturi "aparte" , am mai citit undeva tot aici pe forum despre mamaliga afumata, asa ca pana la urma ceea ce pe noi ne deranjeaza ca si miros pentru pesti este o delicatesa!
O sa mai incerc si sa vedem ce iese! Poate ar trebui sa incerc cu mamaliga afumata si mucegaita pe deasupra ?!?!?! Dar hai sa nu fortez nota!
Cu stima,
1) Esti pe net
2) Esti pe forumul Infopescar.tv
3) Imi citesti semnatura
5) Nu ai observat ca lipseste punctul 4
6) Tocmai ai verificat daca exista punctul 4 sau nu
7) Zambesti, sau chiar razi!!!

Avatar utilizator
stefanflorin
Veteran
Veteran
Mesaje: 762
Membru din: 20 Noi 2007, 01:00
Localitate: Departe de casa

Re: Curiozitate mamaliga

Mesaj de stefanflorin » 04 Iun 2009, 13:51

eu sunt de parere ca....fetele le au mai bine cu pescuitul =)) serios acum in apa pestii nu mananca intotdeauna lucruri proaspete de cele mai multe ori gasesc putreziciuni, iara mucegaiul ala cum ziceau si ceilalti poate ca pt pesti este ceva special si totodata poate ca maruntisul il evita lasand loc "batraneilor".
@gor: treaba cu agatatul mamaligii mi s-a intamplat si mie :)) si sunt de parere ca bucatile mari de mamaliga tare sunt destul de greu de halit de pesti insa ii tin pe loc si ca sa-ti dau un ex: acum cativa ani pe Dunare, prin octombrie, disperasem ca nu stiam cum sa bag patratul mai mare sa iau crapcean din pricina carasului. Tata la fel a inceput sa adune coji uscate de mamaliga de pe mal, inamolite, etc si sa le puna pe carlig ca pe porumb. Seara eu aveam vreo 10kg de caras ci cativa ciortani (peste prins cu mult chin) iar tata (care e cel mai neindemanatic pescar din istorie) avea vreo 25 de kg de ciortani intre un kg si 3 kg toti prinsi la coji :)) a prins si cate 3-4 pesti cu o coaja. Urmatoarele partide dai pregatiri sa preparam coji de acasa :)) am facut mamaliga mai moale pe care am presat-o pe fundul de lemn pana ce avea o grosime de 0.5 maxim un cm si dupa ce se racea partea de sus era coaja tare si elastica iar sub un strat subtire de mamaliga moale care in apa dupa 1 min era curatata de caras. Si la balta taiam fasii pe care le puneam fie direct pe carlig fie pe fir de par si nu faceam fata la 2 bete de ciortani. Deci nu tot ce ni se pare noua cel mai bun e bun si pt peste. PS: o sa ziceti de ce nu am dat la bob, am incercat insa trasaturile erau f rare si pestii de aceleasi dimensiuni (1- 3kg) 8->
Work is for people who can't fish!

Avatar utilizator
mircea13
senior
senior
Mesaje: 312
Membru din: 02 Ian 2008, 16:40
Localitate: iasi

Re: Curiozitate mamaliga

Mesaj de mircea13 » 04 Iun 2009, 19:25

Hai sa va spun eu una tare de tot. Era un pescar care umbla mai tot timpul singuratic dar prindea peste pe ruptele.Am inceput la un timp sa il urmarim sa vedem unde prinde ,cu ce prinde etc. Eram un grup de 6-7 prieteni si am trecut la filaj.Intr-0 seara l-am vazut ca vine la balta cu un rucsac mare si greu si se duce intr-un loc unde apa avea o groapa de 3m. Se dezbraca scoate ceva din rucsac si pleaca innot la 25m de mal unde descarca ce avea pus intr-0 punga.Se repeta operatiunea de vreo 5 ori dupa care pleaca acasa.Ne-m dezbracat si ne-am bagat in apa sa vedem ce a aruncat in apa. Ce credeti ca am gasit ciolane de la abator cu carne putina pe ele. Deci tot rucsacul era plin cu oase de la abator pe care el le daduse nada la pesti in apa. Dupa vreo 4 zile se prezinta la locul respectiv si incepe sa prinda peste dupa peste numai bucati peste kilogram.Trebuia cu orice pret sa aflam dece aruncase oasele in apa.? Am primt explicatia de la un profesor de biologie.Carnea de pe oase se descompune in apa si devine moale si consistenta pentru hrana pestilor si a racilor.deoarece contine proteina. Deci el prindea peste la proteina naturala si fara sa dea bani.Pestele vine si suge carnea de pe oase. A doua zi eran noi pe locul lui si am prins peste de am mai dat de pomana si la altii. In noaptea urmatoare el a dormit pe locul cu pricina iar ziua a prins din nou peste mult. Deci cautati un loc mai putin circulat si naditi-l cu oase de la abator si o sa aveti o mare surpriza. Pestii mari trag foarte bine la bucatele de carne cruda,putin prajita,sau carne din conserva si la carne care se da la pisici. tot din conserva.Numai bine. Mircea13 :-h
Am dreptul sa am alta parere decat dvstra!

Avatar utilizator
zfcristian
senior
senior
Mesaje: 408
Membru din: 26 Mai 2009, 17:20
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Curiozitate mamaliga

Mesaj de zfcristian » 04 Iun 2009, 20:24

Interesanta treaba cu oasele dar si mai interesanta mi se pare cea cu datul la bucatica de carne! Poate ca o sa incerc desi daca era o regula universal valabila poate ca toata lumea ar fi dat la asa ceva si nu se mai chinuia nimeni cu porumb, mamaligi, boiles-uri sau mai stiu eu ce!
TRebuie incercat , mai depinde si de balta...... cred ca mai multe sanse avem sa castigam la loto decat sa stabilim o regula universal valabila in privinta carnii.
Ps: In ce perioada a anului se intampla treaba asta nu de alta dar din ce am citit eu crapul papa proteina mai multa toamna...
1) Esti pe net
2) Esti pe forumul Infopescar.tv
3) Imi citesti semnatura
5) Nu ai observat ca lipseste punctul 4
6) Tocmai ai verificat daca exista punctul 4 sau nu
7) Zambesti, sau chiar razi!!!

Avatar utilizator
stefanflorin
Veteran
Veteran
Mesaje: 762
Membru din: 20 Noi 2007, 01:00
Localitate: Departe de casa

Re: Curiozitate mamaliga

Mesaj de stefanflorin » 05 Iun 2009, 02:52

la englezi carnea de conserva (luncheon meat) sau carnea pt pisici este foarte folosita si prinde cam tot ce innoata. La fel si un fel de salam numit "peperami" sau ceva de genul care e extraordinar la crap. Oare la astia pestii s-au nascut mancand carne de la magazin? nicidecum, instinctul ii determina s-o faca. Problema este ca, carnurile astea sunt foarte uleioase si ce ramane nemancat in apa putrezeste si strica calitatea apei ducand chiar la moartea pestilor de aceea pe foarte multe lacuri au fost interzise.
Eram pe o balta acum cativa ani si prindeam numai carasei ca palma indiferent cu ce ii dadeam, tata a scos un senvish sa manance si din greseala i-a cazut o felie de parizer pe pamant. A luat felia si a taiat-o cubulete si in 10 minute avea pe mal un caras de vreun kg. Dupa vreo 20 de min a prins si o marlita la aceiasi patratica de parizer. Treaba e ca noi romanii prea ne lipim de anumite momeli si nu incercam si la chestii mai putin obisnuite. Fire la maxim!
Work is for people who can't fish!

Avatar utilizator
Liviu Stroe
membru activ
membru activ
Mesaje: 52
Membru din: 17 Iun 2009, 13:35
Localitate: Brasov
Contact:

Re: Curiozitate mamaliga

Mesaj de Liviu Stroe » 17 Iun 2009, 13:56

In opinia mea sunt 2 lucruri care trebuiesc luate in considerare si anume :

1. A fost o simpla coiincidenta
2. Mamaliga mucegaita poate avea alt continut si implicit a 'dat' mai bine.
Respect,
Liviu

Avatar utilizator
Adrian Onisoru
membru activ
membru activ
Mesaje: 128
Membru din: 06 Mai 2009, 11:45
Localitate: Tg-Mures

Re: Curiozitate mamaliga

Mesaj de Adrian Onisoru » 24 Dec 2010, 16:38

D-le Cristian, ati mai incercat ulterior sa pescuiti la mamaliga tare si/sau mucegaita asa cum ati avut intentia dupa patania respectiva? Daca da, cu ce rezultate? Multumesc!

Avatar utilizator
craparulsef
Veteran
Veteran
Mesaje: 1181
Membru din: 04 Ian 2010, 21:17

Re: Curiozitate mamaliga

Mesaj de craparulsef » 24 Dec 2010, 17:40

Memento ...

Cu mulți ani în urmă am avut un foarte bun prieten, biolog specialitate ihtiologie ... pescar norocos, pescuia cel mai des la crap şi la șalău. Avea mai tot timpul într-o raniță veche militară, tot felul de bucăți de mămăligă care mai de care mai mucegăite, rămase de la partide anterioare, pe care le folosea cumva la întâmplare, eu chiar îl tot criticam pe tema asta şi mi-amintesc acum că folosea acele bucăți în amestec câteodată cu mămăligă proaspătă ... rezultanta mixată înghesuind-o pe momitoare. Era un om în general exagerat de comod şi de dezordonat ... ce rămânea după o partidă sau alta în raniță era bun rămas şi chiar uitat. Când era în criză de nadă şi de timp, scotocea prin raniță şi amesteca tot ce mai găsea prin ea, cu miez de pâine sau coji muiate, uitând de cele mai multe ori a se spăla pe mâini. În paranteză fie spus aveau un miros pestilențial toate cele, dar ... culmea, prindea foarte mult crap cu acele împuțiciuni. Când pleca acasă, după trei săptămâni de pescuit lăsa la mine lansetele pentru toaletare. Cu ce răzuiam de pe mânere puteam încărca lejer câteva momitoare !!! După câteva zile revenea pentru alte trei săptămâni de pescuit, iar dacă din întâmplare mai găsea ceva prin cămara gazdei sau prin tot felul de pungi şi traiste uitate prin cămară, proceda la fel. Amestecul aleatoriu de care noi făceam haz la acea vreme, era eficient ! Citind ce ați scris dvs. şi adăugând şi ceva ani de experiență pe malul apei, văd printr-o altă prismă acum aceste întâmplări.
INFO SULINA !!! - 0723.658.807

Avatar utilizator
Adrian Onisoru
membru activ
membru activ
Mesaje: 128
Membru din: 06 Mai 2009, 11:45
Localitate: Tg-Mures

Re: Curiozitate mamaliga

Mesaj de Adrian Onisoru » 25 Dec 2010, 16:41

Probabil prietenul dvs. stia el ce stia. Nu degeaba era chiar... ihtiolog. Sau poate sa fi fost rezultatele sale doar simple coincidente? Cine stie...

Scrie răspuns

Înapoi la “Pescuitul la crap, fitofag si caras”