Discutii long cast...de iarna !

lansetistii, de la carpfishing la feeder

Moderator: gor965

Scrie răspuns
Avatar utilizator
Ciuchi
membru activ
membru activ
Mesaje: 98
Membru din: 21 Feb 2009, 02:18
Localitate: Pitesti

Re: 3.60=PT. CEI SCUNZI , 3.90=PT. CEI MAI INALTI =MIT SAU NU?

Mesaj de Ciuchi » 28 Dec 2010, 16:55

Vlad, poate ne spui ceva si din recordurile tale.
Cu ce ansamblu ai reusit cea mai mare distanta (lanseta, mulineta, fir)?
Cu ce lungime de lanseta "te impaci" tu mai bine? (3,6 sau 3,9)?
Care este tehnica ta de lansare preferata?
Care este tehnica ta cu care obti cele mai mari distante?
Si altele... :D
Multumim anticipat! =D>
Daniel Ciuchendea

Avatar utilizator
Vlad Pavlovici
Partener
Partener
Mesaje: 91
Membru din: 05 Feb 2009, 21:29

Re: 3.60=PT. CEI SCUNZI , 3.90=PT. CEI MAI INALTI =MIT SAU NU?

Mesaj de Vlad Pavlovici » 28 Dec 2010, 17:48

Ciuchi, nu am cine stie ce recorduri personale de comunicat. Acum cativa ani, cu antrenament, puteam atinge 170-175 de metri cu fir de 0,30mm. Doar cu plumbul, fara montura, stil OTG. Asta vara, fara antrenament (cu ocazia testelor de casting pe care le-am povestit in ALP), am dat de cateva ori alaturi de prietenii cu care faceam testele si cea mai buna aruncare a fost una de 169 de metri cu fir de 0,25mm. Ca multi altii, nu m-am antrenat niciodata suficient ca sa stiu pana unde pot ajunge.

Neavand suficienta forta, am fost intotdeauna interesat de tehnica, in special de aruncarile cu mare amplitudine, care compenseaza absenta fortei (desi, evident, e si mai bine daca ai si forta) si asa am ajuns sa invat diverse stiluri cum sunt cele cunoscute sub numele generic de OTG - Unitech, Hatteras etc.

Ansamblul optim pentru mine e un FMJ de 3,90m (cu inele 40-12) combinat cu vechiul Aero Technium XT, care mi se pare cea mai buna mulineta de casting din cate cunosc, datorita felului unic in care aseaza firul. Fara antrenament, insa, FMJ-ul nu ma ajuta si dau mai bine cu lansete mai blande.

Pentru un pescar de crap, cea cea mai eficienta - si accesibila - tehnica de distanta mi se pare cea cu plumbul de pe pamant. Stilul se numeste Brighton sau Unitech. Terry Carroll, aruncator celebru si proprietarul firmei Zziplex, face o prezentare foarte buna aici:

Avatar utilizator
mariusangler
senior
senior
Mesaje: 188
Membru din: 02 Dec 2008, 12:31

Re: 3.60=PT. CEI SCUNZI , 3.90=PT. CEI MAI INALTI =MIT SAU NU?

Mesaj de mariusangler » 28 Dec 2010, 19:44

E foarte bine cunoscut faptul ca stilul OTG si Unitech, solicita o lanseta la maxim.Am vazut lansete din categoria medie,care s-au crapat ca grisina in timpul unui unitech.Asa ca daca veti dori sa faceti probe,aveti grija ,pentru ca lansetele obisnuite,e posibil sa nu reziste fortelor de torsiune care apar in momentul lansarii.
Team Select Baits Romania

Avatar utilizator
Ciuchi
membru activ
membru activ
Mesaje: 98
Membru din: 21 Feb 2009, 02:18
Localitate: Pitesti

Re: 3.60=PT. CEI SCUNZI , 3.90=PT. CEI MAI INALTI =MIT SAU NU?

Mesaj de Ciuchi » 28 Dec 2010, 20:32

Vlad, ti-am dat un mail pe adresa cu userul vlad.pavlovici de la ALP.
Sa-mi spui te rog daca l-ai primit.
Mersi si scuze de off-topic.
Daniel Ciuchendea

Avatar utilizator
Vlad Pavlovici
Partener
Partener
Mesaje: 91
Membru din: 05 Feb 2009, 21:29

Re: 3.60=PT. CEI SCUNZI , 3.90=PT. CEI MAI INALTI =MIT SAU NU?

Mesaj de Vlad Pavlovici » 28 Dec 2010, 21:04

Apropo de cifre: pana acum, n-am dat cifre cu cat arunc pentru ca scorurile pe care le scoti la antrenament nu sunt relevante decat pentru tine, ca sa stii pe unde te afli. Nu sunt scoruri sa te lauzi cu ele. Sub nicio forma nu sunt comparabile cu scorurile date de cineva intr-un concurs de casting sau intr-o demonstratie cu public. La antrenament iti poti alege cele mai bune conditii meteo, dai cat vrei si cum vrei (si poti sa nimeresti o aruncare foarte buna din intamplare), nu ai pauze intre aruncari, nu ai nicio forma de presiune asupra ta. Asa ca nu inseamna nimic, decat - cum spuneam - pentru tine.

Ciuchi, am primit, multumesc. O sa-ti raspund.

Avatar utilizator
remus_cta
senior
senior
Mesaje: 286
Membru din: 11 Feb 2008, 22:42

Re: 3.60=PT. CEI SCUNZI , 3.90=PT. CEI MAI INALTI =MIT SAU NU?

Mesaj de remus_cta » 28 Dec 2010, 23:16

Dan Mitranescu scrie:
remus_cta scrie:
mariusangler scrie:Si este logic as spune,cand te bazezi pe viteza in executie,ca o lanseta scurta te ajuta mai bine decat una lunga.Aici din pacate intervine fizica si nu forta umana.
1-0 pentru mine.
dan, mingea e la tine :D
Uite dribling aici : :D

Va rog sa spuneti daca exista pescari care au pescuit cu ambele variante( 3,60 si 3,90 ),care tin sa pescuiasca la distante mari si care au decis ca 3,60 se preteaza mai bine pentru ei .

Eu am o lista cu aprox. 200 -300 de pescari care se informeaza , care fac dovada ca vor sa fie cat mai buni in pescuitul crapului , care sund ''dependenti" de pescuitul la distanta si care pescuiesc exclusiv cu 3,90 .

Pescuitul la crap nu este neaparat casting si include mai multe genuri de greutati in aruncare : plumbi usori care nu trebuie sa faca zgomot , plumbi grei pentru distanta ,saci solubili sau momitoare ( cu pungi PVA nu mai pescuiesc decat foarte putini ). De aici cred ca vine necesitatea folosirii 3,90-urilor de catre cei care au decis sa faca asta.

Asta este realitatea ... si eu de aici ma informez.


dan , eu glumeam :))
oricum au aparut niste discutii constructive foarte interesante, chiar as putea spune ca este prima discutie serioasa interesanta pe anul asta de cand frigul ne-a obligat sa ne oprim

Avatar utilizator
Dan Mitranescu
Partener
Partener
Mesaje: 1464
Membru din: 14 Dec 2007, 04:42

Re: 3.60=PT. CEI SCUNZI , 3.90=PT. CEI MAI INALTI =MIT SAU NU?

Mesaj de Dan Mitranescu » 29 Dec 2010, 00:17

gor965 scrie:
Dan Mitranescu scrie:Si in general cand aruncati incercati sa aveti in zona in care urmeaza sa ajunga lanseta un loc liber , eventual apa. ....
Sa veti liber si in spate...ca riscati sa aruncati in apa scaune, trepiezi sau...vezi (Dane) exemplul de mai jos, cand cineva a incercat sa arunce un tomberon cu catapulta ! :D
MV2-2010 327.jpg
Super ! :D :D :D
Nu credeam ca o prinzi asa de bine !
Se vede cupa atarnand in cosul de gunoi ... :D

Era ora 18 fara cateva minute si intarziasem foarte mult naditul deoarece prindeam pesti si nu doream sa-i speriem.
Am inceput in ultimile 7-8 minute sa aruncam 30 de bulgari undeva la 135m.
Viteza maxima , forta la greu asa ca la directie am avut ceva scapari ... :D
Cand am dat una in tomberonul ala de gunoi si eu si Florin cat si George care era cu aparatul la ochi ne-am pus mainile in cap si ne-am lasat la pamant ...Bubuitura groaznica ...
Cand ne-am dezmeticit a inceput rasul la vederea cupei care atarna distrusa si cand Florin cauta in mare viteza bulgarele prin cos.
Am legat in mare graba alta cupa , am aruncat temator un bulgare crezand ca lanseta este si ea "gata", dar am avut noroc , nu patise nimic. Totusi la ora 18 mai aveam cativa bulgari de mamaliga in galeata ...

Asa ca ,vorba lui George, mare atentie ce avem si in spate ! :D

P.S. Nici acum nu sunt sigur ca nu mi-a facut Florin vre-o combinatie de-a lui cand a vazut aparatul foto ... :D

Avatar utilizator
Dan Mitranescu
Partener
Partener
Mesaje: 1464
Membru din: 14 Dec 2007, 04:42

Re: 3.60=PT. CEI SCUNZI , 3.90=PT. CEI MAI INALTI =MIT SAU NU?

Mesaj de Dan Mitranescu » 29 Dec 2010, 00:28

Pentru cei care sunt interesati de pescuitul de competitie va spun ca aruncarile de pe pamant sau cele dintr-o parte ( vezi concursurile de casting ) sunt interzise in concursurile desfasurate sub regulamentul international CIPS-FIPS .

Asa ca cei care au in vedere participarea la Campionatul National este bine sa se antreneze cu aruncarea de deasupra capului.

Avatar utilizator
Razvan_Bv
utilizator
utilizator
Mesaje: 30
Membru din: 01 Iul 2009, 17:22
Localitate: Brasov

Re: 3.60=PT. CEI SCUNZI , 3.90=PT. CEI MAI INALTI =MIT SAU NU?

Mesaj de Razvan_Bv » 29 Dec 2010, 11:10

Domnul Vlad a incercat sa explice ca astfel de distante nu le poate obtine orice pescar dar sunt pescari care pot trece de 200m. Echipament,tehnica ,exercitiu si totul este posibil !

Este mai usor sa te indoiesti de toata lumea decat sa accepti ca sunt unii mai buni decat tine !


Numai bine!
Prinzi...Fotografiezi...Eliberezi

gor965
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 5455
Membru din: 20 Noi 2007, 20:17
Localitate: Calarasi
Contact:

Re: 3.60=PT. CEI SCUNZI , 3.90=PT. CEI MAI INALTI =MIT SAU NU?

Mesaj de gor965 » 29 Dec 2010, 11:41

Nu stiu ce-i asa de surprinzator la 169 m cu 0.25 din moment ce cateva zeci de persoane au vazut la Timisoara cativa baieti aruncand 165 m cu o lanseta care costa de 4 ori mai putin decat un Hi-S200 !...aia chiar sunt obraznici...pe aia sa-i luati la provocat ! >:)
Varga sa fi fost din fier...ce brand aveam !!!

Imagine

Avatar utilizator
Razvan_Bv
utilizator
utilizator
Mesaje: 30
Membru din: 01 Iul 2009, 17:22
Localitate: Brasov

Re: 3.60=PT. CEI SCUNZI , 3.90=PT. CEI MAI INALTI =MIT SAU NU?

Mesaj de Razvan_Bv » 29 Dec 2010, 12:00

Dati-mi un argument sau dovada ca Mark nu lanseaza la asemenea distante si eu nu mai scot o vorba.Cineva a postat mai sus si rezulatele omologate obtinute cu diferite greutati, cred ca e limpede ce poate Mark.
Referitor la PVA trebuie sa recunosc ca am si eu mici rezerve dar pt asta nu fac un capat de lume.
Dar pana la a contesta munca unui om ca Mark e cale lunga.
Cand vorbim de un adevart meserias in casting mai ca as crede ca se poate lansa 200m cu un PVA de mici dimensiuni si o lanseta pe masura.
Zau ca din fire sunt realist si nu cred chiar orice dar acum ce sa fac sa spun ca Mark nu este ceea ce e. Ca sa fie limpede Mark H nu e idolul meu dar il respect pt ceea ce a facut si face, atat.
Sunt si pe la noi destui pescari capabili de distante impresionante (ex. vezi intanirea pescarilor din Banat) pt care am tot respectul.
Numai bine!
Prinzi...Fotografiezi...Eliberezi

Avatar utilizator
Vlad Pavlovici
Partener
Partener
Mesaje: 91
Membru din: 05 Feb 2009, 21:29

Re: 3.60=PT. CEI SCUNZI , 3.90=PT. CEI MAI INALTI =MIT SAU NU?

Mesaj de Vlad Pavlovici » 29 Dec 2010, 12:24

Toate cifrele date de Mark Hutchinson au fost inregistrate in concursuri oficiale sau in demonstratii publice cu martori. Sunt cifre publicate inclusiv in revistele britanice si sunt acceptate ca fiind autentice. Altfel, o firma ca Free Spirit nu le-ar putea folosi in materialele publicitare fara sa se faca de ras sau, mai grav, fara sa fie contestata in instanta, cum s-a intamplat acum cativa ani cu alta firma care a publicat exact cifre de casting exagerate.

Am dat recordurile nationale ale lui Mark ca sa intelegeti cine e - sunt distante astronomice ! Peste 200 de metri un plumb de 75g si inaintas mono de 0,65m.

Avatar utilizator
Galante
membru activ
membru activ
Mesaje: 97
Membru din: 04 Mai 2009, 00:08

Re: Discutii long cast...de iarna !

Mesaj de Galante » 29 Dec 2010, 14:19

La ultimul concurs de pe Moara Vlasiei, Nicu David arunca cu momitor 160m constant (avea fir de 0.22 daca nu ma insel iar ansamblul lanseta mulineta nu era cine stie ce ) . Daca facem o comparatie intre un momitor incarcat si punga pva cu care da Mark o sa vezi ca nu prea sunt diferente de aerodinamica, asta pentru ca in punga nu sunt decat ceva pelete si plumbul. Acum , nici eu nu cred ca Mark da de fiecare data 200m cu pva , insa sunt convins ca trece de 180m constant.

Avatar utilizator
iulian petre
Veteran
Veteran
Mesaje: 1392
Membru din: 10 Feb 2008, 02:19
Localitate: BUCURESTI/zona Pantelimon
Contact:

Re: 3.60=PT. CEI SCUNZI , 3.90=PT. CEI MAI INALTI =MIT SAU NU?

Mesaj de iulian petre » 29 Dec 2010, 16:20

[quote="Dan Mitranescu"]Pentru cei care sunt interesati de pescuitul de competitie va spun ca aruncarile de pe pamant sau cele dintr-o parte ( vezi concursurile de casting ) sunt interzise in concursurile desfasurate sub regulamentul international CIPS-FIPS .

Asa ca cei care au in vedere participarea la Campionatul National este bine sa se antreneze cu aruncarea de deasupra capului.[/quote]


--------------

da "stilul" meu merge? :))

Avatar utilizator
Ciuchi
membru activ
membru activ
Mesaje: 98
Membru din: 21 Feb 2009, 02:18
Localitate: Pitesti

Re: 3.60=PT. CEI SCUNZI , 3.90=PT. CEI MAI INALTI =MIT SAU NU?

Mesaj de Ciuchi » 29 Dec 2010, 18:58

Dan Mitranescu scrie:Pentru cei care sunt interesati de pescuitul de competitie va spun ca aruncarile de pe pamant sau cele dintr-o parte ( vezi concursurile de casting ) sunt interzise in concursurile desfasurate sub regulamentul international CIPS-FIPS
Pai Planet Carp la CM cand a folosit montura zig-rig parca ziceau ca foloseau forfac de vreo 4m care-l puneau pe un capac de galeata. Practic, nu era aruncare de pe pamant??? :-?
Daniel Ciuchendea

Scrie răspuns

Înapoi la “Pescuitul la crap, fitofag si caras”