Discutii long cast...de iarna !

lansetistii, de la carpfishing la feeder

Moderator: gor965

Scrie răspuns
Avatar utilizator
Vlad Pavlovici
Partener
Partener
Mesaje: 91
Membru din: 05 Feb 2009, 21:29

Discutii long cast...de iarna !

Mesaj de Vlad Pavlovici » 23 Dec 2010, 21:09

Laurentiu scrie:Nu poate sa arunce nimeni 200 metri cu un saculet de pva.
Ai aici detalii despre tehnica lui Mark Hutchinson de a pescui la mare distanta cu pungi solubile: http://www.bigfish.ro/articole/lansari- ... inson.html.

Tine cont ca Mark Hutchinson e un profesionist in casting, din asta traieste, a stabilit cateva recorduri nationale (intr-o tara cu un nivel ridicat in domeniu), sustine in fiecare luna demonstratii cu public, asa ca e exclus ca la reputatia lui sa minta.

Nici n-ar avea de ce. Chiar daca el arunca 200 de metri, probabil ca 99% dintre pescari nu vor ajunge niciodata la nivelul lui, asa ca poti spune - daca vrei sa fii sceptic - ca e irelevant (asta nu inseamna ca n-ai ce invata de la el), dar nu ca minte.

Apropo, Mark e un tip foarte amabil si asta o poate confirma oricine a avut ocazia sa stea de vorba cu el cand a venit in Romania pentru demonstratii de casting (ar fi meritat sa le vezi).

Avatar utilizator
Vlad Pavlovici
Partener
Partener
Mesaje: 91
Membru din: 05 Feb 2009, 21:29

Discutii long cast...de iarna !

Mesaj de Vlad Pavlovici » 23 Dec 2010, 23:29

Nu vorbim de un pescar obisnuit, vorbim de un profesionist, ale carui realizari nu sunt la indemana oricui si, intr-adevar, pot sa para greu de crezut, mai ales daca nu-l cunosti. Sunt insa credibile pentru ca omul a facut dovada capacitatilor lui in concursuri oficiale si pentru ca le poate demonstra practic.

Avatar utilizator
Laurentiu
Veteran
Veteran
Mesaje: 1246
Membru din: 18 Oct 2009, 13:41
Localitate: Bucuresti

Re: 3.60=PT. CEI SCUNZI , 3.90=PT. CEI MAI INALTI =MIT SAU NU?

Mesaj de Laurentiu » 24 Dec 2010, 00:13

E parerea mea ca nu-l cred ca poate sa arunce 200 metri cu pva.

Avatar utilizator
Vlad Pavlovici
Partener
Partener
Mesaje: 91
Membru din: 05 Feb 2009, 21:29

Re: 3.60=PT. CEI SCUNZI , 3.90=PT. CEI MAI INALTI =MIT SAU NU?

Mesaj de Vlad Pavlovici » 24 Dec 2010, 00:41

Te asigur ca stiu bine ce inseamna 200 de metri in materie de distanta. As putea chiar sa presupun ca stiu mult mai bine decat tine tot ce tine de aruncarile la distanta! Nu pentru ca as sti foarte multe, dar e clar ca tu stii cam putin...

Ca fapt divers, sacul solubil umplut cu pelete facut de Mark Hutchinson e corp comun cu plumbul, preia forma plumbului si nu pierde nimic din aerodinamica, deci nu contrazice cu nimic legile fizicii.

Avatar utilizator
florian serban
Veteran
Veteran
Mesaje: 659
Membru din: 18 Dec 2007, 21:27
Localitate: bucuresti

Discutii long cast...de iarna !...2

Mesaj de florian serban » 24 Dec 2010, 00:55

The longest recorded and officially measured cast on an FMJ is 237 yards using 125gram (4oz) weight on 0.29mm line.

adica 217m.

gor965
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 5455
Membru din: 20 Noi 2007, 20:17
Localitate: Calarasi
Contact:

Re: 3.60=PT. CEI SCUNZI , 3.90=PT. CEI MAI INALTI =MIT SAU NU?

Mesaj de gor965 » 24 Dec 2010, 00:56

Discutam odata cu cineva care l-a vazut pe Mark aruncand o racheta de 200 gr la 165m fara sa para ca face ceva deosebit ! Respectivul,aruncator destul de bun, a ramas cu gura cascata si mi-a spus ca n-ar fi crezut in veci ca poate cineva sa arunce cu racheta la distanta aia si mai ales cu atat usurinta...nici chiar pe Mark nu-l credea in stare pana n-a vazut cu ochii lui !
Varga sa fi fost din fier...ce brand aveam !!!

Imagine

Avatar utilizator
cristian505ro
Veteran
Veteran
Mesaje: 1275
Membru din: 22 Dec 2007, 15:00
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: 3.60=PT. CEI SCUNZI , 3.90=PT. CEI MAI INALTI =MIT SAU NU?

Mesaj de cristian505ro » 24 Dec 2010, 01:23

Laurentiu nu te supara, dar daca nu-l cunosti pe Mark Hutchinson e chiar pacat, crede-ma. Nu zic sa-l cunosti personal, desi cine a avut ocazia asta (a fost si pe la noi, cred ca de mai multe ori daca nu gresesc), dar sa vezi o gramada de materiale care sunt pe net, sau la televiziunile de profil, sincer ai ce sa inveti de la el.
Mai adaug doar ca sunt producatori de lansete care mentioneaza in reclama lor ca acestea au fost testate si de Mark si nu s-au rupt!
Dar nici de Vlad Pavlovici de la Big Fish vad ca nu ai auzit! Nu ai vazut nici o emisiune in care apare ? Pacat.
Nici pe el nu il cunosc personal, dar alaturi de foarte,foarte multi despre care am aflat,citit, vizionat pe net sau diverse televiziuni, fac parte din marea galerie a oamenilor de la care am avut ce invata.
Cristian Bebesel

Avatar utilizator
mariusangler
senior
senior
Mesaje: 188
Membru din: 02 Dec 2008, 12:31

Re: 3.60=PT. CEI SCUNZI , 3.90=PT. CEI MAI INALTI =MIT SAU NU?

Mesaj de mariusangler » 24 Dec 2010, 22:09

florian serban scrie:The longest recorded and officially measured cast on an FMJ is 237 yards using 125gram (4oz) weight on 0.29mm line.

adica 217m.
Ala este vechi .Uite unul mai nou tot cu Century FMJ si mulineta cu tambur fix. 256 mt .Danny Moeskops in actiune.

Din nou Danny in test cu noul Century FMA 3-4 oz.


Parca aia 200 mt ai lui Hutchinson sint de domeniul trecutului. =))
Team Select Baits Romania

Avatar utilizator
sorin1362
Veteran
Veteran
Mesaje: 2053
Membru din: 03 Feb 2009, 00:06

Re: 3.60=PT. CEI SCUNZI , 3.90=PT. CEI MAI INALTI =MIT SAU NU?

Mesaj de sorin1362 » 26 Dec 2010, 19:47

Oare ce si-ar dori unii...? =)) =)) =)) >:) >:) >:)
Fişiere ataşate
moshu si dorintele unora
moshu si dorintele unora
"O zi în care nu ai râs, este o zi pierdută." Charlie Chaplin

Avatar utilizator
mausse26
senior
senior
Mesaje: 265
Membru din: 13 Sep 2009, 22:58

Re: 3.60=PT. CEI SCUNZI , 3.90=PT. CEI MAI INALTI =MIT SAU NU?

Mesaj de mausse26 » 26 Dec 2010, 20:08

Sorine,tine-o tot asa!Ai talent :)) :)) !

Avatar utilizator
remus_cta
senior
senior
Mesaje: 286
Membru din: 11 Feb 2008, 22:42

Re: 3.60=PT. CEI SCUNZI , 3.90=PT. CEI MAI INALTI =MIT SAU NU?

Mesaj de remus_cta » 26 Dec 2010, 23:09

@ dan
am si eu o intrebare, facand o paranteza de la tot ce s-a discutat pana acum pe aici.

dupa parerea ta, in mainile unui aruncator de elita(ca arunca 200 de metri sau nu e discutabil dar nu conteaza caci oricum arunca extrem de departe) nu se poate ca un bat rigid facut special pentru distanta cum este hi-s 200 sa te ajute mai bine daca este de 3,6 m decat 3,9 m? argumentul meu este ca daca are 3,6 m batul este mai rigid si, daca sti cum sa il incarci, il fortezi mai mult decat pe unul de 3,9 m???
stiu ca e rationamentul care zice ca aia 30 de cm in plus formeaza un unghi mai mare in aruncare , dar nu e valabil si punctul meu de vedere??

te intreb fiindca stiu ca esti mult mai in tema cu ceea ce te intreb decat mine

Avatar utilizator
Dan Mitranescu
Partener
Partener
Mesaje: 1464
Membru din: 14 Dec 2007, 04:42

Re: 3.60=PT. CEI SCUNZI , 3.90=PT. CEI MAI INALTI =MIT SAU NU?

Mesaj de Dan Mitranescu » 27 Dec 2010, 02:14

remus_cta scrie:@ dan
am si eu o intrebare, facand o paranteza de la tot ce s-a discutat pana acum pe aici.

dupa parerea ta, in mainile unui aruncator de elita(ca arunca 200 de metri sau nu e discutabil dar nu conteaza caci oricum arunca extrem de departe) nu se poate ca un bat rigid facut special pentru distanta cum este hi-s 200 sa te ajute mai bine daca este de 3,6 m decat 3,9 m? argumentul meu este ca daca are 3,6 m batul este mai rigid si, daca sti cum sa il incarci, il fortezi mai mult decat pe unul de 3,9 m???
stiu ca e rationamentul care zice ca aia 30 de cm in plus formeaza un unghi mai mare in aruncare , dar nu e valabil si punctul meu de vedere??

te intreb fiindca stiu ca esti mult mai in tema cu ceea ce te intreb decat mine
In cercul de pescari in care ma invart ( competitiile de crap de la noi) toata lumea foloseste 3,90 m avand in vedere necesitatea aruncarilor la distanta. Totusi am aflat recent ca exista, in afara cunostintelor restranse pe care le detin , cel putin o persoana care reuseste sa arunce mai bine cu 3,60.
Momentan sunt derutat in a da un raspuns intrebarii tale ...

Promit insa ca am sa rezolv aceasta problema intr-un concurs de casting ... ca sa nu ne mai certam pe lungimi , modele sau presupuneri.

Avatar utilizator
timer
Veteran
Veteran
Mesaje: 1396
Membru din: 14 Ian 2008, 09:29

Re: 3.60=PT. CEI SCUNZI , 3.90=PT. CEI MAI INALTI =MIT SAU NU?

Mesaj de timer » 27 Dec 2010, 18:59

sorin1362 scrie:Oare ce si-ar dori unii...? =)) =)) =)) >:) >:) >:)
Foaie verde de alun,
Macar de-ar fi ce-i mai bun..
Cu Toledo,n-ar fi bai
Sau lama de samurai...
Iar acu,Dupa Craciun,
Nu servim decat shotgun...
TeNeTeu-i la casate,
Ceva Semtex,de se poate..
Da',altceva ni se cere,
Tat mai buna-i neste bere...
Sau ca sa fim in bulan,
Ar fi bun ,chiar si-un molan..
Astea de nu s-or gasi,
Vom trece si pe whisky... :)

Avatar utilizator
mariusangler
senior
senior
Mesaje: 188
Membru din: 02 Dec 2008, 12:31

Re: 3.60=PT. CEI SCUNZI , 3.90=PT. CEI MAI INALTI =MIT SAU NU?

Mesaj de mariusangler » 27 Dec 2010, 19:14

Dan Mitranescu scrie:Fara gluma , am sa sprijin organizarea unui concurs de aruncari cu lansete de crap .
@ Dan
Scuza-mi mica gluma ,pe care mi-am permis sa o fac,nu e cu rautate.Acum ,uite un material ,facut acum cam o luna.
http://www.infopescar.tv/forum/crap-si- ... t7089.html
Cu acea ocazie ,a avut loc si un concurs de casting,organizat ca la carte.S-a aruncat pe sol,aruncarile au fost toate masurate cu ruleta de catre arbitri,aproape toate au fost pozate si filmate de catra Dan City si echipa Tv.S-au folosit exclusiv lansete de 12'' si 3,5 lbs si anume Sonik SK4.Cam toata lumea a aruncat cu Ultegra 5500,cativa aruncatori au folosit si Daiwa Basia.Au fost doua clase distincte de punctare,anume clasa heavy, plus 0,25mm in care cel mai subtire fir permis a fost 0,25 si clasa medium in care cel mai gros fir permis a fost 0,25mm.Au fost 42 de concurenti care au avut dreptul la singura aruncare la fiecare clasa,dintre care 15 aruncatori au depasit pragul de 155mt,iar cativa pe cel de 160.Toata lumea a aruncat cu plumb de 4 oz,diferentele au fost facute de tehnica si mulinete.Frigul de afara a facut ca firele folosite sa se contracte si sa se intareasca foarte repede,in alta situatie o buna parte din aruncari ar fi fost mai lungi.
Asa arata clasamentul.
Rezultate concurs casting :

Clasa heavy(+0,25 mm)
Locul 1. Ioanovici Ciobi 163, 3 m
Locul 2. Madar Marius 160,5 m
Locul 3. Nicorenco Marius 159,3 m

Clasa medium(-0,25 mm)
Locul 1. Stan Lucian 167,5 m
Locul 2. Abrudan Tudor 163,5 m
Locul 3. Vadean Calin 162, 5 m

CLASAMENT GENERAL

Locul 1. Stan Lucian 324,5 m m
Locul 2. Abrudan Tudor 319,5 m
Locul 3. Ioanovici Ciobi 315,9 m
S-a castigat cu Daiwa Basia, fire Ultima 0,26mm si Sufix 0,18mm ,la total.
http://banatul.eu/phpBB2/viewtopic.php?t=2189&start=270
De fata au fost prezenti Dan Constantin si Cipica Ene care pot confirma cele scrise mai sus.
Team Select Baits Romania

Avatar utilizator
Alexandru Mihai
Veteran
Veteran
Mesaje: 1520
Membru din: 16 Ian 2010, 14:33
Localitate: Mogosoaia

Re: 3.60=PT. CEI SCUNZI , 3.90=PT. CEI MAI INALTI =MIT SAU NU?

Mesaj de Alexandru Mihai » 27 Dec 2010, 19:34

Au fost doua clase distincte de punctare,anume clasa heavy, plus 0,25mm in care cel mai subtire fir permis a fost 0,25 si clasa medium in care cel mai gros fir permis a fost 0,25mm.

Mai gandeste-te...nu e bine... cum cel mai subtire a fost 0,25 si la cea dea doua clasa cel mai gros 0,25...

Scrie răspuns

Înapoi la “Pescuitul la crap, fitofag si caras”