Loc de pescuit

lansetistii, de la carpfishing la feeder

Moderator: gor965

Scrie răspuns
Avatar utilizator
Costel Jambu
senior
senior
Mesaje: 314
Membru din: 15 Sep 2009, 15:36
Localitate: Bacau
Contact:

Loc de pescuit

Mesaj de Costel Jambu » 24 Mai 2010, 17:07

Salut.
Am si eu unele nedumeriri in privinta realizarii unui loc de pescuit.Vreau sa-mi fac un loc unde sa invat crapul sa manance,unde sa vina sa se hraneasca.
In Bacau,neavand balti cu densitate mare de peste(sa nu se supere Boosteman,dar Horgestiul e cunoscut ca o balta unde se intra la pescuit pe malul de la strada unde apa este mai adanca,pe pile,relatii,adica bani impinsi;unde daca ai bani poti incalca orice regula postata pe forumul lor,aici ma refer in special la plantat cu barca gonflabila si navomodel) si baltile salbatice fiind des braconate,m-am gandit sa imi fac un loc unde sa merg,fiind mai aproape de casa,unde sa pot merge zilnic sa nadesc,in general din barca.Locul l-am gasit,tot unul salbatic,stiu ca tine crap mare,dar nu foarte mult.Adancimea apei variaza de la 1m la 4-5m.
In weekend-ul care tocmai a trecut, am fost la bunici si am luat 1 sac de grau si 1 sac de porumb,de cate 100kg fiecare.Am luat de la bunici ca sunt sigur ca bunicul nu a folosit ingrasamant chimic sau ierbicide pentru obtinerea lui,ci doar ingrasamant natural.Impreuna cu un prieten de-al meu ne-am gandit sa preparam porumbul si graul(sa le fierbem) si apoi zilnic sa mergem sa nadim,nu inainte de a sonda terenul.
Nedumeririle mele sunt:
1.Inafara de grau si porumb ar mai trebui nadit si cu altceva ,inafara de bile cu care vom nadi cand vom pescui;
2.Cam din cat in cat timp trebuie nadit si cu ce cantitati de fiecare data;
3.Dupa ce vom aduna crapul pe vad,ar fi mai bine sa plantam monturile sau sa pescuim normal de pe mal?
Cam atat.Daca voi mai avea intrebari ,voi reveni.
Numai bine.
1 Aprilie...Ziua Nationala A Romaniei!

Scrie răspuns

Înapoi la “Pescuitul la crap, fitofag si caras”