Montura substrat malos!

lansetistii, de la carpfishing la feeder

Moderator: gor965

Scrie răspuns
Avatar utilizator
elvis_armeanca
senior
senior
Mesaje: 175
Membru din: 27 Iun 2011, 21:26
Localitate: ovidiu

Montura substrat malos!

Mesaj de elvis_armeanca » 15 Noi 2011, 03:07

Salut!as vrea sa stiu ce tip sau cum se face o montura pentru o balta cu fund malos avind in vedere ca am observat ca se pescuieste acolo la greu cu montura cu momitor incarcat cu nada si un carlig dedesubt cu porumb boabe pe fir de par?am incercat si eu dar am avut partide fara o trasatura!va rog sa-mi spuneti ce am facut gresit de nu am avut prezentari!? :-??
daca ai nevoie de mine ,te sun eu..!

Avatar utilizator
sig_cezar64
membru activ
membru activ
Mesaje: 107
Membru din: 19 Feb 2011, 23:24
Localitate: timis

Re: Montura substrat malos!

Mesaj de sig_cezar64 » 25 Dec 2011, 13:02

porumb flotor combinat cu natural dipuit pop ap montura sa se ridice de pe mal .

Avatar utilizator
florin.irimia84
senior
senior
Mesaje: 312
Membru din: 03 Ian 2011, 17:43
Localitate: craiova jud dolj
Contact:

Re: Montura substrat malos!

Mesaj de florin.irimia84 » 23 Ian 2012, 23:55

incearca montura helicopter o gasesti peste tot pe net e cea mai folosita pe substrat malos.
Multi pescuiesc,dar foarte putini sunt "PESCARI"....!

Avatar utilizator
Razvan Pop
utilizator
utilizator
Mesaje: 19
Membru din: 07 Mai 2012, 21:54
Localitate: Bucuresti (Berceni)
Contact:

Re: Montura substrat malos!

Mesaj de Razvan Pop » 05 Iun 2012, 21:57

Intentionez sa merg din nou pe o balta pe care majoritatea pescarilor planteaza. Trasaturile insa sunt foarte rare. Este namol mult, foarte moale si multi raci. Odata cu plantarea se nadeste la greu.

Credeti ca are rost sa incerc o montura elicopter sau chod? Am reusit sa le fac pe amandoua si mare diferenta intre ele nu am vazut sa fie. Doar ca la Chod se recomanda o libertate mai mare a forfacului. Am folosit fir Trabucco 0.28 cu o memorie foarte mare.

Am atasat imagini mai jos, cele 2 opritoare si tubul sunt facute sa culiseze daca tragi tare de ele...normal distanta dintre ele intentionez sa fie de minim 40 cm. Montura are aproximativ 80 cm iar forfacul aprox. 8 cm.

De asemenea am citit ca se recomanda lasarea firelor mai moi in cazul acestor monturi. Imi impartaseste cineva din experienta lui in cazul acestor monturi?
Fişiere ataşate
2.jpg
1.jpg

Avatar utilizator
Pwned
junior
junior
Mesaje: 6
Membru din: 21 Iul 2012, 13:06

Re: Montura substrat malos!

Mesaj de Pwned » 21 Iul 2012, 13:19

pt substrat malos ti-as recomanda snowman(daca dai la boilles+pop-up) sau daca dai la porumb incearca cu flotor

Scrie răspuns

Înapoi la “Pescuitul la crap, fitofag si caras”