Nada pentru crap

lansetistii, de la carpfishing la feeder

Moderator: gor965

Avatar utilizator
Yo_gabriel
membru activ
membru activ
Mesaje: 134
Membru din: 22 Iun 2009, 13:22
Localitate: Brasov

Nada pentru crap

Mesaj de Yo_gabriel » 22 Iun 2009, 19:49

Buna tututror eu sunt incepator in pescuitul crapului si rog pe cei care se pricep sa ma ajute si pe mine cu niste retete pentru nada si unele monturi .......Multumesc anticipat pentru intelegere si ajutor FIRE INTINSE :D

Avatar utilizator
Ion Mironov
Partener
Partener
Mesaje: 2622
Membru din: 18 Iun 2008, 15:20

Re: Nada pentru crap

Mesaj de Ion Mironov » 22 Iun 2009, 19:56

Yo_gabriel scrie:Buna tututror eu sunt incepator in pescuitul crapului si rog pe cei care se pricep sa ma ajute si pe mine cu niste retete pentru nada si unele monturi .......Multumesc anticipat pentru intelegere si ajutor FIRE INTINSE :D

poate treci pe la rubrica de prezentari si apoi iti vom raspunde...vrei monturi si retete de nada dar nu stim pe ce fel de ape pescuiesti....rauri (dunare ...balti private sau nu)

app vezi mai atent prin forum si vei gasi 1000000000000000de retete si de monturi care mai de care.unele prinzatoare altele nu.....

fir intins si navigare placuta
Mironov Ion Valentin alias jonny_23
http://www.barcute-plantat.com
0726.424.099

Avatar utilizator
Yo_gabriel
membru activ
membru activ
Mesaje: 134
Membru din: 22 Iun 2009, 13:22
Localitate: Brasov

Re: Nada pentru crap

Mesaj de Yo_gabriel » 22 Iun 2009, 20:07

eu pescuiesc de regula pe balti una ar fi Belin unde apa este mica cu adancimi de pana la 2 m si asta la mal ....alta ar fi vadu rosu tot un lac artificial ceva mai mare ca primul ...... sculele de care dispun sunt unele de incepator : 3 lansete Tornado de 3.9 m cu actiune de 3.7 lbs si 3 mulinete okuma synex 660 ...

Avatar utilizator
IULIAN C
carpZone team
carpZone team
Mesaje: 981
Membru din: 26 Feb 2008, 10:28
Localitate: Buzau,Bucuresti(flotant)

Re: Nada pentru crap

Mesaj de IULIAN C » 22 Iun 2009, 20:07

Yo_gabriel scrie:Buna tututror eu sunt incepator in pescuitul crapului si rog pe cei care se pricep sa ma ajute si pe mine cu niste retete pentru nada si unele monturi .......Multumesc anticipat pentru intelegere si ajutor FIRE INTINSE :D
Salutare,Gabi si bine ai venit printre noi...!!!
Te ajut eu:sus in dreapta,exista un buton care se numeste "cautare avansata" dai click pe el si tiparesti sa zicem..."monturi crap" sau "fir textil" ...etc si la fel cum ti-a zis si Jonny,sunt mii...sute de mii de informatii...apoi daca totusi n-ai gasit...revii cu intrebari si mai mult ca sigur ca vei primi raspuns...GARANTAT!!!
SISTEMUL DE VALORI N-O SA MI-L SCHIMB NICIODATA
Imagine

Avatar utilizator
Yo_gabriel
membru activ
membru activ
Mesaje: 134
Membru din: 22 Iun 2009, 13:22
Localitate: Brasov

Re: Nada pentru crap

Mesaj de Yo_gabriel » 22 Iun 2009, 20:12

Va multumesc frumos amandurora... oricum voi revenii cu intrebari ... :))

Avatar utilizator
Ion Mironov
Partener
Partener
Mesaje: 2622
Membru din: 18 Iun 2008, 15:20

Re: Nada pentru crap

Mesaj de Ion Mironov » 22 Iun 2009, 20:45

sunt binevenite....ma bucur ca ai inteles despre ce e vorba...nu are rost sa deschidem sute de topicuri...insa daca nu te lamuresti cu ceva anume intreaba si 100% 1000000 vei avea parte de un raspuns bun si garantat din partea tututor infopescarilor
Mironov Ion Valentin alias jonny_23
http://www.barcute-plantat.com
0726.424.099

Avatar utilizator
Yo_gabriel
membru activ
membru activ
Mesaje: 134
Membru din: 22 Iun 2009, 13:22
Localitate: Brasov

Re: Nada pentru crap

Mesaj de Yo_gabriel » 04 Iul 2009, 12:02

am revenit cu o intrebare... :) : Mi-am cumparat un fir testil ca sa il folosesc ca inaintas ... toate bune si frumoase .. am luat firul am masurat 8 metrii si l-am legat de firtul principal exact cum am vazut pe forum folosind nodul albright... iar surpriza neplacuta a fost odata ajuns pe balta nodul ma deranja foarte mult la lansare.... ma poate ajuta cineva cu un sfat practic sa anulez aceasta inconvenienta???? va multumesc ;)

Avatar utilizator
IULIAN C
carpZone team
carpZone team
Mesaje: 981
Membru din: 26 Feb 2008, 10:28
Localitate: Buzau,Bucuresti(flotant)

Re: Nada pentru crap

Mesaj de IULIAN C » 04 Iul 2009, 13:29

Yo_gabriel scrie:am revenit cu o intrebare... :) : Mi-am cumparat un fir testil ca sa il folosesc ca inaintas ... toate bune si frumoase .. am luat firul am masurat 8 metrii si l-am legat de firtul principal exact cum am vazut pe forum folosind nodul albright... iar surpriza neplacuta a fost odata ajuns pe balta nodul ma deranja foarte mult la lansare.... ma poate ajuta cineva cu un sfat practic sa anulez aceasta inconvenienta???? va multumesc ;)
S-o luam treptat,Gabi...
1-ce dimensiuni are firul textil? ca daca e gros,nodul la randul lui va fi gros....trece greu prin inele
2-cat de bine ai strans nodul?ti-a iesit conic?ai umezit pana sa strangi?
Ca ajutor descarca emisiunea din 15.03.2008 ca da Florentin exact cum se fac 2 tipuri de noduri...
Eu personal am avut probleme cu inaintasul constand in faptul ca nu-l strangeam destul ca sa se micsoreze nodul,apoi cand il strangeam,cred ca o faceam prea tare,incat se rupea in lansare....sfatul meu de care sunt foarte sigur...sa folosesti ca inaintas textil un fir pe cat posibil cu urmatoarele caracteristici:
-cat de cat rezistent...deci cam peste 20 Lb,dar si ceruit sau lucios...nu teflonat ca taie in timp inelele
-pe cat posibil cat mai subtire in comparatie cu linia principala adica firul mono
Daca pot iti dau mai multe datalii dar da si tu mai multe detalii ca sa stim ce anume ai folosit si unde e problema....
Sper c-am fost de folos...
SISTEMUL DE VALORI N-O SA MI-L SCHIMB NICIODATA
Imagine

Avatar utilizator
Yo_gabriel
membru activ
membru activ
Mesaje: 134
Membru din: 22 Iun 2009, 13:22
Localitate: Brasov

Re: Nada pentru crap

Mesaj de Yo_gabriel » 04 Iul 2009, 13:51

in primul rand multumesc frumos pentru interesul acordat..... eu am folosit un fir de la sufx : HEAVY SKIN cu o rezistenta de 25 lb l-am umezit inainte de strandere si l-am strans bine..... a iesit exact ca pe forum :( de asta nu inteleg am vazut in emisiuni cum reuseau sa lanseze 100 metrii fara sa se forteze prea tare ... iar fara inaintas de cele mai multe ori cand fortez la lansare se rupe montura .... :-??

Avatar utilizator
Yo_gabriel
membru activ
membru activ
Mesaje: 134
Membru din: 22 Iun 2009, 13:22
Localitate: Brasov

Re: Nada pentru crap

Mesaj de Yo_gabriel » 04 Iul 2009, 14:03

oricum sculele pe care le folosesc sunt unele de incepator : lansete Tornado de 3.9 metrii actiune 3 lbs ... mulinete okuma SYNEX 660a cu fir de 0.30 mm de la centurion cu rezistenta la nod de 11 kg ..... nu sunt ele cine stie ce dar in momentul lansarii simt cum se blocheaza nodul ....

Avatar utilizator
Madalin Dirla
Veteran
Veteran
Mesaje: 3312
Membru din: 03 Mai 2008, 14:46

Re: Nada pentru crap

Mesaj de Madalin Dirla » 04 Iul 2009, 14:23

Inainte de lansare pune nodul dintre inaintas si mono la baza tamburului(eu il asez cu mana) pt ca primele spire de inaintas sa nu se frece de nod si sa incetineasca plecarea ;) .

Avatar utilizator
stefanflorin
Veteran
Veteran
Mesaje: 762
Membru din: 20 Noi 2007, 01:00
Localitate: Departe de casa

Re: Nada pentru crap

Mesaj de stefanflorin » 04 Iul 2009, 17:16

Gabriel firul pe care l-ai folosit este destinat numai monturilor nu pt a fi folosit ca inaintas, este destul de rigid datorita invelisului de plastic,plus ca si nodurile ies destul de mari. eu zic sa iei ceva fara invelis gen fireline sau spiderwire sau altele in genul asta. un diametru de 0.20-0.25 e parfum oricum sa aiba rezistenta cum zicea si Iulian cam 20-30lb. Sa stii ca nu esti obligat sa folosesti inaintas, ala se impune la plumbii grei, naditoare grele, lanseurile in forta, insa daca nu cauti distante extreme eu zic ca un 0.30-0.32 poate face fata cu brio.
Work is for people who can't fish!

Avatar utilizator
Yo_gabriel
membru activ
membru activ
Mesaje: 134
Membru din: 22 Iun 2009, 13:22
Localitate: Brasov

Re: Nada pentru crap

Mesaj de Yo_gabriel » 04 Iul 2009, 20:15

multumesc frumos atunci o sa pastrez firul de la sufix pentru monturi si o sa cumpar unu din cele amintite mai sus..... am incercat cu fir mono de 0.3 dar in momentul lansarii daca fortam pleca montura singurica... :)) FIRE INTINSE
apropo ce avertizori mi-ati recomanda??? momentan am niste avertizori de la un prieten care este plecat sunt baracuda dar nu sunt cine stie ce.....

Avatar utilizator
stefanflorin
Veteran
Veteran
Mesaje: 762
Membru din: 20 Noi 2007, 01:00
Localitate: Departe de casa

Re: Nada pentru crap

Mesaj de stefanflorin » 04 Iul 2009, 21:45

delkim daca esti milionar daca nu orice care face bleep bleep cand trage pestele si care rezista si la ploaie :))
Work is for people who can't fish!

Avatar utilizator
Yo_gabriel
membru activ
membru activ
Mesaje: 134
Membru din: 22 Iun 2009, 13:22
Localitate: Brasov

Re: Nada pentru crap

Mesaj de Yo_gabriel » 04 Iul 2009, 21:53

mersi mult stefan ..... deci o sa iau de la carp expert caci de cele ce ai zis tu nu am bani ... momentan :) :lol:

Scrie răspuns

Înapoi la “Pescuitul la crap, fitofag si caras”