nadirea crapului. putin ajutor

lansetistii, de la carpfishing la feeder

Moderator: gor965

Scrie răspuns
Avatar utilizator
lilux112
utilizator
utilizator
Mesaje: 21
Membru din: 09 Noi 2010, 11:21

nadirea crapului. putin ajutor

Mesaj de lilux112 » 08 Sep 2011, 08:57

Buna ziua .cam de un an de zile am inceput sa ma duc pe balti private ,usor usor vad cum stau lucrurile dar am cateva intrebari pe care vreau sa vi le adresez. De inceput sa va spun cateceva despre balta pe care m-am axat cu m-ai multe partide de pescuit. balta se numeste fulga taxa 100 lei 24ore este cea care sa deschis in luna mai 2011 ,exista si inainte dar era crescatorie. sa va spun cateva caracteristici baltii- apa are in medie adancimea de 1.50-2metri si ceva fundul apei tare curat ,putin mal,se pescuieste in general la boaba de porumb uscata si se nadeste la fel .treaba sta in felul urmator de 2 ori m-am intalnit cu o echipa de pescari care prinde foarte bine se duc cu barca nadesc seara iar a 2 zi activitate non stop. am incercat si eu mi-am luat barca m-am dus am marcat locul am aruncat porumb uscat apoi le-am plantat dar nu am mers chiar asa bine am prins un crap la 2kg 600 si un ciortan la 1 kg. Acum ma gandesc sa nu oi fi aruncat nici prea mult porumb sau poate ca era mai bine daca aruncam porumb fiert fiind m-ai usor de digerat. Astept cateva pareri despre nadire cam cata cantitate trebuie data pentru 24 ore, in ce as putea lasa boabele de porumb sa fie m-ai atractive ,este si mult caras sa tinem cont am prins si la boaba uscata caras palmas.Astept ceva pareri daca se poate ,daca nu FIR INTINS. **==

Avatar utilizator
Laurentiu
Veteran
Veteran
Mesaje: 1246
Membru din: 18 Oct 2009, 13:41
Localitate: Bucuresti

Re: nadirea crapului. putin ajutor

Mesaj de Laurentiu » 08 Sep 2011, 09:45

Nu pot sa-ti garantez ca echipa aceea de pescari pe care ai vazuto tu nadesc cu porumb uscat, fiert, inmuiat sau nadesc cu amestec de seminte, dar sigur i-au ghicit aromele cu care tavalesc semintele prin ele, ca sa raman pestele pe patul de nada. Mai mult ca sigur. E foarte posibil sa nu dea la porumb uscat, poate e un fel de porumb inmuiat sau fiert tot intro aroma ademenitoare pt crap. Eu m-am lamurit cu sta treaba cu aromele, fara ele nu prea ai activitate pe majoritatea baltilor. Cu porumb uscat simplu mai merge in detrimentul celui aromat numai pe cele salbatice (dar nu prea mai sunt) unde sunt raci multi, nu vin pescarii sa invete pestele la diferite momeli, nade sau arome si atunci porumbul clasic uscat si simplu din ac si cel din nada fac legea. Si am mai obs o chestie: intro balta unde prinzi crap de pana in 4 kg la porumb bonduelle, fiert si cu arome, daca vrei sa ai o prezentare de peste 10 kg (asta daca bineinteles mai exista acolo :D ) il astepti cu porumb uscat si cu saculet de porumb sau cu o mana de boabe uscate puse in cuva vaporasului de nadit.

Hai ca am scris prea mult si nu e genul meu de posturi kilometrice.

Avatar utilizator
florinmacri
membru activ
membru activ
Mesaje: 63
Membru din: 18 Oct 2009, 16:38
Localitate: BRASOV

Re: nadirea crapului. putin ajutor

Mesaj de florinmacri » 08 Sep 2011, 09:48

Salut!
Cam aceeasi problema o am si eu si din cate informatii am primit iti spun si tie ca in una din emisiunile de pe infopescar d-ul Mateescu a spus clar ca nu sfatuieste pe nimeni sa nadeasca cu boabe de porumb uscat pentru ca pestele se satura repede fiind foarte greu de digerat. In nada folosea boabe de conserva Bonduelle pentru consum uman. La boabe uscate deobicei vei avea rezultate la cteno daca exista in balta asa ceva. Eu am mai folosit si boabe de porumb puse la inmuiat 48 de ore, timp in care incepeau sa fermenteze insa nu am avut deloc rezultate, nici macar un tac. Poate am gresit folosind asa, pe urma am aflat ca dupa ce se inmoaie 24-48 de ore se trage un clocot de 1/2 de ora si apoi se lasa la fermentat tot 48 de ore si abia apoi sunt bune de folosit. Totusi cel mai bine dupa parerea mea ar fi sa folosesti o baza de crap in care adaugi CSL sau SCOPEX si boabe bonduelle , faci bulgari pe care-i lansezi cu catapulta. Cam 30 de bulgari cred ca sunt deajunsi. Eu as vrea sa merg Marti la o partida si asa voi face, voi reveni cu pareri !
Fir intins!

Avatar utilizator
lilux112
utilizator
utilizator
Mesaje: 21
Membru din: 09 Noi 2010, 11:21

Re: nadirea crapului. putin ajutor

Mesaj de lilux112 » 08 Sep 2011, 10:07

am uitat sa va spun ca dupa ce m-am dus in locu lor de pescuit sa ma uit dupa cateva indici am gasit pe jos porumb de floricele. multumesc de ajutor celor care au postat fire intinse.

Avatar utilizator
georgemarian
Veteran
Veteran
Mesaje: 779
Membru din: 13 Noi 2010, 22:00

Re: nadirea crapului. putin ajutor

Mesaj de georgemarian » 08 Sep 2011, 16:36

Eu cred ca baieti care prindea nu au nadit cu porumb uscat,altul a fost secretul:D

Avatar utilizator
bebe2011
Veteran
Veteran
Mesaje: 759
Membru din: 10 Mar 2011, 11:09

Re: nadirea crapului. putin ajutor

Mesaj de bebe2011 » 08 Sep 2011, 16:57

Cei care prindeau au venit odata cu tine sau i-ai gasit acolo?De regula cand plantezi cu barca,prima zi balizezi,nadesti,si de-abia a doua zi incepe sa-ti intre pestele pe patul de nada.Cred ca ei ori au venit inaintea ta,ori pescuiau pe un loc in care se nadea in mod frecvent.Numai bine!

Avatar utilizator
lilux112
utilizator
utilizator
Mesaje: 21
Membru din: 09 Noi 2010, 11:21

Re: nadirea crapului. putin ajutor

Mesaj de lilux112 » 08 Sep 2011, 21:50

io iam gasit a 2 zii adica ultima cand trebuia sau plece dar m-am uitat atent pe ei cand se duceau sa planteze aruncau cu un pumn de boabe sigur ca se vedea pe apa.. dar balta stiu sigur ca merge la porumb uscat probleme este nadirea ca daca i dau prea mult nu este bine daca i dau prea putin iar nu cred ca este bine ,sau daca i dau prea fiert porumbul e posibil sa fie prea mult caras pe zona ..nush ce sa zic am citit pe net ca ar fi o retata de porumb ... se pune intr-o galeata la fermentat x kg de porumb ,dupa 48 ore se fierb pana dau in clocot iar apoi se pun intr-un borcan bidon m-ai mare amestecat cu cateva arome.... eu oricum cred ca ceva arome sunt universale si catusi de putin utilizate au randament pe oricare balta de crapari. NU FACETI DIN PESCUITUL LA CRAP CEVA CARE DOAR CEI SPONORIZATI DE ANUMITE FIRME IL POT APRECIA . ESTE USOR SA TI SE DA TOTUL DOAR PENTRU A-I FACE RECLAMA ,SI A FACE DIN ASTA UN NON PROFIT ..daca are cineva un raspuns il rog sa il explice m-ai amanuntit ,este bine ca m-ai sunt si pescari care stiu de unde au plecat.FIR INTINS.

Avatar utilizator
Laurentiu
Veteran
Veteran
Mesaje: 1246
Membru din: 18 Oct 2009, 13:41
Localitate: Bucuresti

Re: nadirea crapului. putin ajutor

Mesaj de Laurentiu » 08 Sep 2011, 22:38

Tu crezi ca noi suntem mama Omida sa ghicim cu ce au nadit aia? Ti s-a dat niste posibile variante dar vad ca o iei pe delaturi cu arome si sponsorizari....
Crezi ca daca pui niste intrebari aici si primesti raspunsuri, maine te duci si-l topesti pe crap si le iei caimacul alora? Aia le stie melicul la balta, fiecare are un secret; mai bine pui mana si citeste pe forum daca nu te satisfac niste raspunsuri d'ale noastre.
Ultima oară modificat 08 Sep 2011, 22:42 de către Laurentiu, modificat 1 dată în total.

Avatar utilizator
bebe2011
Veteran
Veteran
Mesaje: 759
Membru din: 10 Mar 2011, 11:09

Re: nadirea crapului. putin ajutor

Mesaj de bebe2011 » 08 Sep 2011, 22:40

=)) =)) =D> =D> =D>
Laurentiu scrie:Tu crezi ca noi suntem mama Omida sa ghicim cu ce au nadit aia? Ti s-a dat niste posibile variante dar vad ca o iei pe delaturi cu arome si sponsorizari....ce tot bati campii aiurea?

Avatar utilizator
mih_IL
senior
senior
Mesaje: 365
Membru din: 23 Noi 2007, 12:44
Localitate: urziceni
Contact:

Re: nadirea crapului. putin ajutor

Mesaj de mih_IL » 14 Sep 2011, 12:57

Ma bag si eu in seama. De cate ori ai fost pe balta aia? Crezi ca acei pescari pescuiau pentru prima data pe acea balta? Ai nevoie de multe partide pe o balta ca sa ajungi sa ii cunosti chichitele, sau macar de cateva , dar mai lungi, de minim 48 ore. Asa iti poti da seama daca esti pe un loc bun, daca raspunde pestele la nada ta. Degeaba iti spune cineva ca pe o balta anume merge numai la patratica de iaurt si cand ajungi acolo sa mearga la cu totul altceva. Eu personal merg pe 3 balti pe care le cunosc destul de bine( nu in acelasi timp), si am prins peste , dar nu la o singura nada sau momeala, azi am nadit cu ceva si am dat cu porumb din conserva si a mers, iar a doua zi a mers la viermi bine si nu a mai mers la porumb. Eu zic ca practica face diferenta in pescuit.
Respectele mele, si FIRE ZBUCIUMATE!
I love carp!

Scrie răspuns

Înapoi la “Pescuitul la crap, fitofag si caras”