naditorul si autoanteparea

lansetistii, de la carpfishing la feeder

Moderator: gor965

Avatar utilizator
george-alexandru
Veteran
Veteran
Mesaje: 765
Membru din: 26 Noi 2007, 15:12
Localitate: Bucuresti
Contact:

naditorul si autoanteparea

Mesaj de george-alexandru » 08 Mar 2009, 22:48

fratilor la naditoarele alea normale cu tija si arc ce sisteme mai ortodoxe de autoantepare folositi,excluzand elasticul de bani inodat deasupra tijei,opritoarele de silicon care nu permite eliberarea plumbului ,batul de chibrit infipt in tija etc.de fapt la naditoarele care nu ne permit sa infigem vartejul in capatul naditorului ce alte solutii mai cunoasteti????
George Alexandru
Presedinte CS.Green Lake
Brand Manager-4Carp
mail - greenlaketeam@yahoo.com
Imagine

Avatar utilizator
Dan Mitranescu
Partener
Partener
Mesaje: 1464
Membru din: 14 Dec 2007, 04:42

Re: naditorul si autoanteparea

Mesaj de Dan Mitranescu » 08 Mar 2009, 23:50

Eu am gasit o solutie teoretica, dar astept pana maine sa fac cateva momitoare cu acest sistem de autoantepare care nu exclude functia de "plumb pierdut". Partea rea este ca trebuie sa schimb tot procesul tehnologic si nu stiu daca am timp...

In varianta in care merge am sa revin cu cateva informatii ...

Avatar utilizator
IULIAN C
carpZone team
carpZone team
Mesaje: 981
Membru din: 26 Feb 2008, 10:28
Localitate: Buzau,Bucuresti(flotant)

Re: naditorul si autoanteparea

Mesaj de IULIAN C » 08 Mar 2009, 23:56

george-alexandru scrie:fratilor la naditoarele alea normale cu tija si arc ce sisteme mai ortodoxe de autoantepare folositi,excluzand elasticul de bani inodat deasupra tijei,opritoarele de silicon care nu permite eliberarea plumbului ,batul de chibrit infipt in tija etc.de fapt la naditoarele care nu ne permit sa infigem vartejul in capatul naditorului ce alte solutii mai cunoasteti????
Te-ai gandit la montura asta din poza de mai jos?(cel mai greu mi-a fost sa introduc antitangle-ul prin interiorul tijei) am marcat cu rosu acel capat care il modific(largesc diametrul,la cald)
Ultima oară modificat 09 Mar 2009, 00:08 de către IULIAN C, modificat 1 dată în total.
SISTEMUL DE VALORI N-O SA MI-L SCHIMB NICIODATA
Imagine

Avatar utilizator
stefanflorin
Veteran
Veteran
Mesaje: 762
Membru din: 20 Noi 2007, 01:00
Localitate: Departe de casa

Re: naditorul si autoanteparea

Mesaj de stefanflorin » 08 Mar 2009, 23:59

George nu-s expert in pescuitul asta modern al crapului insa de curand am vazut o montura prezentata intr-un film "Welly Whackers Uncovered". Ceva inedit, inteligent si usor de realizat si mai ales cred ca o poti adapta la naditoare. Diferenta o facea tubul rigid pe care este atasat plumbul inline (naditor in cazul tau) si care in momentul in care pestele ridica momeala si da sa fuga ridica si greutatea plumbului tubul ala actioneaza ca o parghie, si ajuta la autointepare si inca o piesa de rezistenta a monturii era o bucata de elastic de rubeziana care era legata in asa fel incat in interiorul tubului forfacul forma o bucla si cand pestele soarbe momeala elasticul (ff moale) se intinde si pestele nu poate sa scuipe momeala ajutandu-se de rigiditatea monturii. Ma rog, nu-s expert si nu stiu cum sa-ti explic exact, cel mai bine e sa dai un search la film si pe la minutul 10 al filmului baietii prezinta montura. Tot odata am observat mulinete big-pit cu inele de plecare ff mici, ceea ce pune iara un semn de intrebare vis-a-vis de topicul ala al vostru cu inelele.
PS: imi place stilul tau in dril >:)
Work is for people who can't fish!

Avatar utilizator
IULIAN C
carpZone team
carpZone team
Mesaje: 981
Membru din: 26 Feb 2008, 10:28
Localitate: Buzau,Bucuresti(flotant)

Re: naditorul si autoanteparea

Mesaj de IULIAN C » 09 Mar 2009, 00:05

La acest momitor sau oricare ar fi,incep prin a-l cantari,apoi,daca nu folosesc asa exact tipul inline,cu tub antitangle,si fixat atat cu manson pe tija momitorului,cat si cu un tulip in capatul de jos,capat la care se incalzeste acea tija de plastic si se largeste putin,pt a incapea acel tulip,apoi vartejul intra ca la monturile moderne...
de asemenea si la cel cu tija lunga de plastic,ii fac acelasi lucru jos si intra acel tulip cat si vartejul
Astfel,montura nu are nevoie de opritor,si este perfect "safety" pt peste!
Eu pana sa vad la concurs ce probleme creeaza,ma jena pur si simplu pt ca se ridica pe fir in drill si balanganea aiurea!
De aceea am facut asa si s-a simtit modificarea!
Nu e mare filosofie,pt ca aceasta montura este identica cu momitorul ala scump cu aripioare de plastic....decat ca in cazul tijei apare o mica diferenta!
Fişiere ataşate
asta e de mare ajutor,fixat bine in tija aia lunga de plastic cu un adeziv
asta e de mare ajutor,fixat bine in tija aia lunga de plastic cu un adeziv
SISTEMUL DE VALORI N-O SA MI-L SCHIMB NICIODATA
Imagine

Avatar utilizator
Dan Mitranescu
Partener
Partener
Mesaje: 1464
Membru din: 14 Dec 2007, 04:42

Re: naditorul si autoanteparea

Mesaj de Dan Mitranescu » 09 Mar 2009, 00:07

@ IULIAN C

Eu am observat ca momitoarele cu tija se comporta mult mai bine la aruncarile la distanta.
Momitoarele cu varnis "bat" foarte tare in aruncare creand socuri in fir care diminueaza aruncarea. In plus dau posibilitatea acului sa ajunga in spatele momitorului si sa se incurce.

Cu "autoanteparea" cum ramane?

Avatar utilizator
IULIAN C
carpZone team
carpZone team
Mesaje: 981
Membru din: 26 Feb 2008, 10:28
Localitate: Buzau,Bucuresti(flotant)

Re: naditorul si autoanteparea

Mesaj de IULIAN C » 09 Mar 2009, 00:13

Dan Mitranescu scrie:@ IULIAN C

Eu am observat ca momitoarele cu tija se comporta mult mai bine la aruncarile la distanta.
Momitoarele cu varnis "bat" foarte tare in aruncare creand socuri in fir care diminueaza aruncarea. In plus dau posibilitatea acului sa ajunga in spatele momitorului si sa se incurce.

Cu "autoanteparea" cum ramane?
Danute,tu fiind expertul,nu te contrazic,dar tocmai despre autointepare era vb!
Da,ai dreptate,insa eu em vazut ca alea cu tija au o miscare circulara a tijei in aer si daca stam sa analizam,si acolo ai spune ca pierzi distanta!
Te intreb,ca nu stiu sigur:daca firul circula absolut liber prin tija,unde ar fi autointeparea?Nu e,nu?
Dar cu opritor deasupra tijei,in caz de ruptura se presupune ca n-ar fi prea ortodox,sportiv,nu?
Din toamna tot "clocesc" un sistem eficient in sensul asta si cea mai apropiata de adevar asta mi s-a parut,cu fixarea vartejului sub momitor,chiar daca e cu tija lunga!
Dar deocamdata numai tu poti argumenta fiind expertul.....eu doar dau cu pererea,recunosc....am testat,am simtit diferenta,dar daca tu spui ca n-am dreptate,asa e,pt ca ai cel mai greu cuvant de spus!
SISTEMUL DE VALORI N-O SA MI-L SCHIMB NICIODATA
Imagine

Avatar utilizator
eugen
senior
senior
Mesaje: 250
Membru din: 10 Mar 2008, 09:31

Re: naditorul si autoanteparea

Mesaj de eugen » 09 Mar 2009, 00:27

Dau di eu o parere.
Inaintea introducerii firului prin tija. pe acesta se pune un opritor, o bila, o margea, ceva, apoi vinefirul introdus prin tija opritorului, fir care iese pe partea cealalta a momitorului, unde va veni acul.
In momentul in care pestele prinde acul, trage, automat tragefirul prin tub, dar nu il va trage prea mult pentru ca se va opri in bila opritoare si pac, intepat.
Am dat si eu cu parerea.

Cu stima.

Avatar utilizator
IULIAN C
carpZone team
carpZone team
Mesaje: 981
Membru din: 26 Feb 2008, 10:28
Localitate: Buzau,Bucuresti(flotant)

Re: naditorul si autoanteparea

Mesaj de IULIAN C » 09 Mar 2009, 00:30

eugen scrie:Dau di eu o parere.
Inaintea introducerii firului prin tija. pe acesta se pune un opritor, o bila, o margea, ceva, apoi vinefirul introdus prin tija opritorului, fir care iese pe partea cealalta a momitorului, unde va veni acul.
In momentul in care pestele prinde acul, trage, automat tragefirul prin tub, dar nu il va trage prea mult pentru ca se va opri in bila opritoare si pac, intepat.
Am dat si eu cu parerea.

Cu stima.
Da,e si acesta varianta,dar de ruptura firului,ce facem?ca nu se poate elibera de momitor si-l trage dupa el,se agata.....mai departe nici nu vreau sa ma gandesc!Asta e de fapt tema:un momitor care sa fie eficient la autointepare,dar si sa asigure securitate in caz de rupere a firului!
SISTEMUL DE VALORI N-O SA MI-L SCHIMB NICIODATA
Imagine

Avatar utilizator
eugen
senior
senior
Mesaje: 250
Membru din: 10 Mar 2008, 09:31

Re: naditorul si autoanteparea

Mesaj de eugen » 09 Mar 2009, 00:44

Imi cer scuze daca nu ma pot exprima in asa fel incat sa ma fac inteles. Experienta mea in domeniu nu este chiar asa de vasta.
Dat daca firul pe care este prins acul, forfacul(parca asa ii zice), nu ar incepe neaparat de la opritor(bila), ci ar incepe din interiorul tubului sau chiar de la iesirea din naditor.

Cu stima.

Avatar utilizator
Dan Mitranescu
Partener
Partener
Mesaje: 1464
Membru din: 14 Dec 2007, 04:42

Re: naditorul si autoanteparea

Mesaj de Dan Mitranescu » 09 Mar 2009, 01:44

Chiar daca nu este inca de serie am incercat sa-mi pun ideea in practica.

Functioneaza perfect !!!
Fişiere ataşate
MONTURA MV2 DETALIAT.jpg
(44.5 KiB) Descărcat de 5179 ori

Avatar utilizator
Dan Mitranescu
Partener
Partener
Mesaje: 1464
Membru din: 14 Dec 2007, 04:42

Re: naditorul si autoanteparea

Mesaj de Dan Mitranescu » 09 Mar 2009, 01:57

Si asa arata montura MV2 ! :D Asa am sa-i spun !

1. Varnisul permite folosirea mai multor tipuri de varteje si totodata asigura o "autoantepare" destul de sigura deoarece adera foarte bine la tubul rigid cat si la vartej.In plus mai are urmatoarele avantaje:

2. In acest punc nu mai exista riscul ruperii tijei datorita faptului ca trece libera prin acel loc . (nu se toarna plumbul direct pe tija si astfel aceasta-si pastreaza propietatile mecanice pe acea zona).

3.Centrul de greutate este foarte inaintat asigurand o traiectorie dreapta a momitorului.
Fişiere ataşate
MONTURA MV2.JPG
(40.64 KiB) Descărcat de 5180 ori

Avatar utilizator
zarguzon adi
membru activ
membru activ
Mesaje: 103
Membru din: 14 Dec 2007, 20:30

Re: naditorul si autoanteparea

Mesaj de zarguzon adi » 09 Mar 2009, 02:16

Dan Mitranescu scrie:Si asa arata montura MV2 ! :D Asa am sa-i spun !

1. Varnisul permite folosirea mai multor tipuri de varteje si totodata asigura o "autoantepare" destul de sigura deoarece adera foarte bine la tubul rigid cat si la vartej.In plus mai are urmatoarele avantaje:

2. In acest punc nu mai exista riscul ruperii tijei datorita faptului ca trece libera prin acel loc . (nu se toarna plumbul direct pe tija si astfel aceasta-si pastreaza propietatile mecanice pe acea zona).

3.Centrul de greutate este foarte inaintat asigurand o traiectorie dreapta a momitorului.
Ce pacat ca au patentat-o altii mult inaintea ta : http://www.carp-system.com/carp_leads_tc.html

Avatar utilizator
Dan Mitranescu
Partener
Partener
Mesaje: 1464
Membru din: 14 Dec 2007, 04:42

Re: naditorul si autoanteparea

Mesaj de Dan Mitranescu » 09 Mar 2009, 03:13

zarguzon adi scrie:
Dan Mitranescu scrie: Ce pacat ca au patentat-o altii mult inaintea ta : http://www.carp-system.com/carp_leads_tc.html
In cazul plumbilor lucrurile sunt simple ca tehnologie : se introduce tija prin plumb si se ambutiseaza acesta . Atentie insa ,daca ambutisarea este prea slab facuta tija iese din plumb ,iar deca este prea puternica se risca gatuirea paiului. Astea toate in conditiile in care suprafata de contact dintre tija si plumb este destul de mare.Oricum nu vad unde este sistemul de autoantepare pe acel plumb...

Pe momitoarele cu tija nu am cunostinta sa se fi facut un astfel de sistem vreodata in lume deoarece tija nu se poate fixa in momitor fara a i se modifica rezistenta la rupere. (Zona de contact intre momitor si tija este foarte mica).Aici a intervenit ideea mea !

Oricum nu ma intereseaza patentarea ,important era sa produc un momitor rezistent, cu "autoantepare", cu tija,cu centrul de greutate inaintat si ieftin.

Si cel mai important lucru sa fie pe placul lui Adi Zarguzon ! :D (sa asigure o eliberare usoara a pestelui in caz de ruptura ).

Avatar utilizator
zarguzon adi
membru activ
membru activ
Mesaje: 103
Membru din: 14 Dec 2007, 20:30

Re: naditorul si autoanteparea

Mesaj de zarguzon adi » 09 Mar 2009, 10:42

Ce te faci daca vrei ca autointeparea sa intervina mai tarziu dupa ce a culisat firul prin tija.
PS; daca ar fi dupa ce-mi place mie toate concursurile interne ar trebui sa se desfasoare dupa un regulament unic gen FIPS-CIPS si sa conteze ca manse in capionatul national si cu un sistem de punctaj gen ''clasamentul adevarului'' restul e CAN-CAN.

Scrie răspuns

Înapoi la “Pescuitul la crap, fitofag si caras”