Nod fir textil

lansetistii, de la carpfishing la feeder

Moderator: gor965

Scrie răspuns
Avatar utilizator
pycoboy
utilizator
utilizator
Mesaje: 18
Membru din: 17 Mar 2008, 19:09

Nod fir textil

Mesaj de pycoboy » 17 Mar 2008, 19:39

Buna ziua tuturor,

M-am decis sa-mi fac singur forfatele si astfel dupa ce am facut cateva pt crap cu un singur ac, am zis sa fac cateva si cu doua ace pt caras. Astfel am legat un ac sub cosuletul naditor si apoi am vrut sa leg unul deasupra acestuia, insa problema este ca nu stiu ce nod sa folosesc sa leg firul de care este atasat acul de firul principal al monturii. Dc se poate as dori niste sugestii in acest sens. Va multumesc anticipat.

Avatar utilizator
nini
senior
senior
Mesaje: 189
Membru din: 27 Ian 2008, 13:18

Re: Nod fir textil

Mesaj de nini » 18 Mar 2008, 00:17

Sper sa-ti fie de ajutor....faci ochetu si de aici te descurci tu...ori o agrafa ori...gasesti tu ceva :wink:
APCR

Avatar utilizator
RaPpSodIq
membru activ
membru activ
Mesaje: 96
Membru din: 15 Mar 2008, 12:29
Localitate: Alba Iulia

Re: Nod fir textil

Mesaj de RaPpSodIq » 18 Mar 2008, 01:25

Eu folosesc un nod foarte simplu la caras. Avand in vedere ca nu este un peste de talie mare, poti fi sigur pe acest nod. Pe firul principal deasupra naditorului, cu vreo 10, 20 cm se face o bucla. banuiesc ca te descurci cu bucla sti cum sa o faci. Apoi iti faci un forfac, la care de un capat legi carligul, iar in capatul celalalt faci iarashi o bucla. Mai apoi bucla forfacului o introduci in bucla de pe firul principal, iar forfacul cu carligu il introduci prin bucla acestuia. II cam ciudat de explikat ca sa intelegi dar incerc sa te ajut cu o poza. !!! Eu pun naditorul pe firul principal, sub el o biluta de cauciuc sau siliconica mica si leg un vatej foarte mic, acesta fiind si opritorul naditorului.( sunt varteje marimi f mici folosite pt sheffield). Neaparat sa folosesti vartejul, pt ca naditorul incarcat iti va rasuci firul. De celalalt ochet al vartejului iti legi forfacul, cu 2 chiar 4 marimi mai mici decat firul principal., la fel si al doilea carlig de deasupra naditorului, sa fie mai subtire decat linia principala. Montura aceasta merge foarte bine primavara pe apa rece. Eu folosesc un fir principal de maxim 0,18 si forfacurile de 0,16 sau chiar 0,14, cu carlige mici si larva de libelula. Binentzeles grosimiea firului nu este o regula, dar daca urmaresti carasul e ok zik eu.... Grija ca de intra un crap mai rasarit face "splash" :shock: Sper ca ti-am putut fi de folos. Daca ai ceva nelamuiri, voi incerca sa te luminez in masura puterilor si cunostintelor.
Untitled-3.jpg
Eu ii vreau, dar ei.....mai greu

Avatar utilizator
RaPpSodIq
membru activ
membru activ
Mesaje: 96
Membru din: 15 Mar 2008, 12:29
Localitate: Alba Iulia

Re: Nod fir textil

Mesaj de RaPpSodIq » 18 Mar 2008, 01:33

Si inca ceva. Nu stiu daca are sens sa dai cu fir textil dupa niste bietzi carasi, ca doar nu or fi cat capacul de la wc (scuzati expresia). Dar fiecare pescuieste, dupa bunul plac al inimi. Daca mai doresti ceva informatii, te ajut cu cea mai mare placere, carasul si scobarul fiind pestii mei preferati. :D
Eu ii vreau, dar ei.....mai greu

Avatar utilizator
stefanflorin
Veteran
Veteran
Mesaje: 762
Membru din: 20 Noi 2007, 01:00
Localitate: Departe de casa

Re: Nod fir textil

Mesaj de stefanflorin » 20 Mar 2008, 00:47

E folosesc intotdeauna nodul din figura din dreapta de mai sus la forfacuri si vreau sa precizez ca acel nod e incredibil de rezistent si ca de cate ori mi s-a intamplat sa agat si sa cedeze firul, niciodata nu a cedat de la nodul acela!
PS: nodul din stanga e destul de rezistent insa cedeaza mai repede decat ar trebui(parerea mea) il foloseam si eu cand dadeam cu 2 carlige la caras.
Work is for people who can't fish!

Avatar utilizator
mini_mic
site team
site team
Mesaje: 412
Membru din: 21 Noi 2007, 23:04
Localitate: Craiova

Re: Nod fir textil

Mesaj de mini_mic » 16 Apr 2008, 19:33

nodul din stanga intotdeauna....cel din dreapta nu tine acul departatl de firu principal plus ca se incurca mai repede la lanseuri lungi. Nodul din stanga dublat este indistructibil ( dublat sa nu fie tocat de textil care e mai abaziv, asta pt pesti mari)

Avatar utilizator
mircea13
senior
senior
Mesaje: 312
Membru din: 02 Ian 2008, 16:40
Localitate: iasi

Re: Nod fir textil

Mesaj de mircea13 » 23 Apr 2008, 17:56

Salut. Fiecare tip de nod are specificul lui si rezistenta lui. Depinde ce fel de fir folosesti si cat de bun este. Cand faci noduri e bine ca atunci cand le strangi sa le umezesti putin chiar cu saliva. Pentru atasarea la firul principal se foloseste o agrafa cu vartej care poate ramane pe but si poti face oricate schimbari doresti foarte repede si usor.
Agrafele cu vartej nu trebuie sa fie mai mari de marimea 8-10-12 in functie de grosimea firului folosit si nu trebuie sa fie de marca deoarece acelea costa scump.Se gasesc in pachete mari cu 100 buc si tu poti sa cumperi cate vrei la un pret mic. Mai cautati si voi pe internet ca o sa gasiti pagini cu noduri. Mircea
Am dreptul sa am alta parere decat dvstra!

Scrie răspuns

Înapoi la “Pescuitul la crap, fitofag si caras”