noul record

lansetistii, de la carpfishing la feeder

Moderator: gor965

Avatar utilizator
cata311
utilizator
utilizator
Mesaje: 27
Membru din: 08 Iul 2008, 00:15

noul record

Mesaj de cata311 » 14 Iul 2008, 21:44

Rezultatele unei zile de pescuit, dupa 3 zile de nadire, pe un lac din judetul Dolj, cunoscut in zona pentru rezultate foarte slabe datorate braconajului intensiv si a lipsei de preocupare a celor abilitati sa-l administeze:
- cteno 31,1 kg
- cteno 22,9 kg
- cteno 21,7 kg; toti prinsi pe 17 iunie 2008, intre orele 06:00 - 18:00.
In cxele 5 zile am mai nprins sase crapi romanesti, cu greutatea intre 2,5 si 6kg, 7 carasi intre1,3 si 1,7 kg si multi carasi si platici de 4-500 de grame.
Am si poze dar nu stiu ce se intampla, nu reusesc sa le incarc (banuiesc ca depasesc o anumita marime, dar nu stiu sa le modific). Oricum, i le-am trimis si domnului Florentin Iuga, iar dansul poate sa va confirme. Pentru ca aici nu se incarca sunt dispus sa le trimit celor mai sceptici dintre voi, la o adresa de mail.

Avatar utilizator
iulian petre
Veteran
Veteran
Mesaje: 1392
Membru din: 10 Feb 2008, 02:19
Localitate: BUCURESTI/zona Pantelimon
Contact:

Re: noul record

Mesaj de iulian petre » 14 Iul 2008, 22:11

bine bine dar cand venim si noi la pescuit???

Avatar utilizator
florentiniuga
Master Admin
Master Admin
Mesaje: 4649
Membru din: 19 Noi 2007, 22:04
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: noul record

Mesaj de florentiniuga » 14 Iul 2008, 22:34

iulian petre scrie:bine bine dar cand venim si noi la pescuit???
Cand o sa devii membru AGVPS, ca e balta lor. :twisted: :lol:
Fişiere ataşate
unchiul meu si 31,1 kgf.jpg
tata si 31,1 kgf.jpg
tata si 21,7kg forta.jpg
sfarsitul drilului 21,7kg.jpg
romanesc4,5kg.JPG
montura gamakatsu GCarp nr1+prologic reptilian de 15 lbs.jpg
locomotiva de31kgf te duce unde vrea ea.JPG
in dril 21,7kg.JPG
eu si 31,1 kg forta.JPG
eu 1,90m el 1,28m.JPG
dupa aproape 2 ore 21,7kg.jpg
cris si 21,7kgf.JPG
Cris 22,9kg.JPG
aproape de final 21,7kg.JPG
al treilea.JPG
31,1 kg.JPG
22,9kg.JPG
Ne intalnim si pe Facebook

Imagine

Avatar utilizator
Adrian Butuza
utilizator
utilizator
Mesaje: 25
Membru din: 04 Dec 2007, 21:16
Localitate: Baia Mare

Re: noul record

Mesaj de Adrian Butuza » 15 Iul 2008, 00:57

De vreo juma de ora tot stau si imi casc ochii la acesti monstrii.Felicitari pt capturi Cata, frumosi 'dulapiorii' :D :D
ce as vrea sa simt si eu ceva adrenalina in vene ca de ceva luni..., strainatatea bato vina :cry:
PS :cteno este pestele meu preferat(nu la mancat doar la prins, nu mananc pesti mi se par nashpa la gust, este o vorba ''nu-i peste mai bun ca porcu'' :lol: ) Fir intins>
Cu eliberatu-i usor, cu prinsu-i mai greu :).

Avatar utilizator
joga petre
membru activ
membru activ
Mesaje: 98
Membru din: 22 Mar 2008, 22:16

Re: noul record

Mesaj de joga petre » 15 Iul 2008, 01:01

acesti pesti nu au fost eliberati?????

Avatar utilizator
timer
Veteran
Veteran
Mesaje: 1396
Membru din: 14 Ian 2008, 09:29

Re: noul record

Mesaj de timer » 15 Iul 2008, 09:17

Cata,belii ochii si nu-mi vine sa cred...Stiu cam toate baltile din judet,cu sau fara potential(mai mult fara) Unde-i raiul asta? Fir intins in continuare ,ca vad ca ai.... :)

Avatar utilizator
cata311
utilizator
utilizator
Mesaje: 27
Membru din: 08 Iul 2008, 00:15

Re: noul record

Mesaj de cata311 » 15 Iul 2008, 09:38

balta se numeste Cilieni, este la 5km de Bailesti, judetul Dolj.
Nu este nevoie sa fiti membri AGVPS, eu sunt pentru ca stau in Tg.-Jiu acum, iar pentru a pescui pe baltile de la Moi, unde sunt de asemenea exemplare frumoase de crap, somn, stiuca, era nevoie sa-mi fac permis la AGVPS Gorj( nu stiu de ce , dar asa este in tara noastra).
Anii trecuti am pescuit la Cilieni cu permis luat de la o asociatie nou infiintata, singura cerinta fiind ca pescarii sa prezinte un permis de pescuit. Bineinteles ca am avut ceva neplaceri, ca asa este la noi, dar in final nu au avut ce sa comenteze. Sunt dator totusi sa fac precizarea ca nu este tocmai un "rai", daca va duceti acolo aveti mare grija pe timpul noptii pentru ca sunt multi minoritari in zona (deci se cam fura), eu am dormit 12 ore din 140, nu pentru ca as fi avut scule foarte scumpe ci pentru ca e destul de greu sa le inlocuiesc.
De asemenea, in week-end e nebunie cu cei veniti la scaldat, cu carute, cai etc.
Acum doi ani am stat pe acest "rai" 2 luni si jumatate si am prins doi romanesti de 6 kg, plus doua rupturi, asa ca nu e chiar " ca la pomul laudat".
In ceea ce priveste eliberarea pestilor, recunosc ca mi-am canalizat intr-o directie gresita supararea pe care o am fata de ce s-a intamplat de-a lungul ultimilor 15 ani cu balta aceasta (braconaj intens), si in acest moment mi-as dori sa-i fi eliberat, dar acum nu se mai poate. Promit ca data viitoare o sa-i eliberez pe cei mari. Cu stima, Catalin.

Avatar utilizator
cata311
utilizator
utilizator
Mesaje: 27
Membru din: 08 Iul 2008, 00:15

Re: noul record

Mesaj de cata311 » 15 Iul 2008, 10:01

Am impresia ca trebuie totusi un permis din judetele dolj, valcea, gorj, chiar daca este de la o alta asociatie.Am inteles ca este vorba de ceve reciprocitate...in fine. Este una chiar in Bailesti, infiintata in 2006, 50-60 de ron permisul pe un de zile.

Avatar utilizator
miska
membru activ
membru activ
Mesaje: 142
Membru din: 14 Ian 2008, 14:23
Localitate: la pescuit

Re: noul record

Mesaj de miska » 15 Iul 2008, 14:57

felicitari ala mil doresc si eu sal prind dar pe rau nu pe balta fir intins
always think like a fish

Avatar utilizator
cata311
utilizator
utilizator
Mesaje: 27
Membru din: 08 Iul 2008, 00:15

Re: noul record

Mesaj de cata311 » 15 Iul 2008, 18:13

si eu as prefera sa mai prind asa pesti, oriunde, sincer sa fiu(rau sau balta).
Fir intins!

Avatar utilizator
Madalin Dirla
Veteran
Veteran
Mesaje: 3312
Membru din: 03 Mai 2008, 14:46

Re: noul record

Mesaj de Madalin Dirla » 15 Iul 2008, 20:31

Ce torpila frate!!! Felicitari si la mai mare!!!

Avatar utilizator
iulian petre
Veteran
Veteran
Mesaje: 1392
Membru din: 10 Feb 2008, 02:19
Localitate: BUCURESTI/zona Pantelimon
Contact:

Re: noul record

Mesaj de iulian petre » 15 Iul 2008, 21:51

Oricum tot fac un drum pana acolo..cu permis sau fara tot stau 48 ore pe balta.....de furat abia astept clientii... :D :D ..am 2 caini... :D nu mari dar galagiosi...numai cu gandul ca trebuie sa mai fie asa :D exemplare in balta ma face sa fac drumul....poate-l convingem si pe FLORENTIN ....binenteles ca nu ma aventuriez aiurea daca nu ne indrumi tu...spre "locul ideal" :D .

Avatar utilizator
cata311
utilizator
utilizator
Mesaje: 27
Membru din: 08 Iul 2008, 00:15

Re: noul record

Mesaj de cata311 » 15 Iul 2008, 22:23

Cu mare placere as participa la 2 zile de pescuit in compania ta si a d-lui florentin. cum spuneam, deocamdata merg la somn, e prea cald pentru crap deja. Balta este destul de "mofturoasa" - bine, exagerez, pestele e mofturos. Dar pana la urma asa este peste tot. Eu, sincer, cand am ales sa ma duc acolo, m-am dus pentru relaxare. Toti cei care stiau balta, mai ales cei din bailesti, mi-au zis ca pierd timpul de pomana.Eu nu voi face aCEEASI GRESEALA. Fiecare are sansa lui.Pentru mai multa liniste, luati-va un permis totusi, chiar si de la o asociatie particulara. Teoretic ar trebui sa fie recunoscut in orice judet, doar nu este vina noastra ca nu au fost in stare sa tipareasca vigneta. In legatura cu un pescuit in viitor, ne mai auzim (sau citim, mai bine zis).
Fir intins!!!

Avatar utilizator
cata311
utilizator
utilizator
Mesaje: 27
Membru din: 08 Iul 2008, 00:15

Re: noul record

Mesaj de cata311 » 15 Iul 2008, 22:37

Nu exista un loc ideal, din ce am observat eu in anii petrecuti pe aceasta balta sunt 3-4 locuri care merita atentie, pe partea cu stuf. Nu inseamna ca asa si este. Un peste se poate prinde oricum (intr-un pescuit de o zi, fara nadire),dar trei de asemenea dimensiuni intr-o zi...slabe sperante. Mie nici acum nu-mi vine sa cred.

Avatar utilizator
cata311
utilizator
utilizator
Mesaje: 27
Membru din: 08 Iul 2008, 00:15

Re: noul record

Mesaj de cata311 » 15 Iul 2008, 22:40

Pentru mai multe detalii privind locul unde am pescui, monturile folosite, nada, momeala urmariti numarul din august al revistei Aventuri la Pescuit, s-ar putea sa apara un mic articol acolo.

Scrie răspuns

Înapoi la “Pescuitul la crap, fitofag si caras”