o mica intrebare

lansetistii, de la carpfishing la feeder

Moderator: gor965

Scrie răspuns
Avatar utilizator
suspectu
junior
junior
Mesaje: 6
Membru din: 04 Mar 2010, 11:51

o mica intrebare

Mesaj de suspectu » 07 Mai 2010, 07:39

Imi cer scuze daca postul acesta nu este la ruprica care trebuie.
Revenid la subiectul topicului,doresc sa merg zilele acestea la Tancabesti, lacul de la sosea,am auzit ca in ultima perioada s-a prins la porumb de conserva, de daasta insa eu si colegul meu ne-am gandit s aincercam la boilesuri, din ce am citit pentru incepatori cele solubile sunt mai bune.Tin sa mentionez ca nu am dat niciodata cu un boiles pana acum, partida asta va fi prima data cand pun si eu un boiles pe firul de par:).
As dorii sa stiu si eu de la pescarii cunoscatorii ai acestei balti, cam ce tip de solubile sa folosesc, ce marime, ce aroma, ce culoare .ma refer aici la cele care nu costa foarte mult :D Avand in vedere ca este perioada de prohibitie, si crapul trage la apa mai mica, din ce am inteles, zona cu apa mai mica este chiar la intrare, ar fi bine sa incerc acolo?? De nadit vom nadii cu mix de porumb si concentrat de porumb . grau, si soia, in care am sa pun 0.5 kg de grau fiert si porumb fiert de pe stiulete, lasat la inmuiat 48 de ore si apoi fiert,nadirea o vom face cu catapulta.
De asemenea as vrea sa mai stiu, de ce nu merge sa prinzi peste la batz, de cate ori am mers nu am prins niciodata la bat decat oblete :|


Multumesc

Avatar utilizator
cristian505ro
Veteran
Veteran
Mesaje: 1275
Membru din: 22 Dec 2007, 15:00
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: o mica intrebare

Mesaj de cristian505ro » 07 Mai 2010, 23:42

Incearca cu 3 lansete pe porumb si una la boilies solubil de 16 mm. ( mai sunt ceva exemplare maricele, nu atatea ca anul trecut). Porumb mai bine fiert de tine, daca nu din conserva,dar mai tare ,ca cel unguresc, si cu aroma.
Primele 10 locuri de la intrare sunt cele mai bune. Dai la 40-50 M de mal. Nu te complica atata cu nada, e suficient mamaliga cu porumb pe momitor. Catapulta si racheta doar daca stai minim 2 zile si vrei cantitate ca la concurs, altfel sac mic solubil la carlig cu aceeasi nada ca pe momitor , dar uscata.
La bat de 8 M , merge sigur la boaba si faci si spectacol.

suspectu scrie:Imi cer scuze daca postul acesta nu este la ruprica care trebuie.
Revenid la subiectul topicului,doresc sa merg zilele acestea la Tancabesti, lacul de la sosea,am auzit ca in ultima perioada s-a prins la porumb de conserva, de daasta insa eu si colegul meu ne-am gandit s aincercam la boilesuri, din ce am citit pentru incepatori cele solubile sunt mai bune.Tin sa mentionez ca nu am dat niciodata cu un boiles pana acum, partida asta va fi prima data cand pun si eu un boiles pe firul de par:).
As dorii sa stiu si eu de la pescarii cunoscatorii ai acestei balti, cam ce tip de solubile sa folosesc, ce marime, ce aroma, ce culoare .ma refer aici la cele care nu costa foarte mult :D Avand in vedere ca este perioada de prohibitie, si crapul trage la apa mai mica, din ce am inteles, zona cu apa mai mica este chiar la intrare, ar fi bine sa incerc acolo?? De nadit vom nadii cu mix de porumb si concentrat de porumb . grau, si soia, in care am sa pun 0.5 kg de grau fiert si porumb fiert de pe stiulete, lasat la inmuiat 48 de ore si apoi fiert,nadirea o vom face cu catapulta.
De asemenea as vrea sa mai stiu, de ce nu merge sa prinzi peste la batz, de cate ori am mers nu am prins niciodata la bat decat oblete :|


Multumesc
Cristian Bebesel

Avatar utilizator
suspectu
junior
junior
Mesaje: 6
Membru din: 04 Mar 2010, 11:51

Re: o mica intrebare

Mesaj de suspectu » 08 Mai 2010, 20:21

multumesc, asa am sa fac, am sa cumpar mamaliga cu srot de loarea soarelui si am sa o amestec cu porumb si grau fiert, si am sa pun pe momitor , iar ptr boiles am sa pun in saculetz boilesturi sparte, cu porumb si peleti , nu am batz de 8 metrii, am de 6 metrii, dar incerc ..am sa nadesc la bat cu porumb , grau , mamaliga si huruiala, incerc sa fac un fel de mamaliga de huruiala si spartura de porumb,

Avatar utilizator
Madalin Dirla
Veteran
Veteran
Mesaje: 3312
Membru din: 03 Mai 2008, 14:46

Re: o mica intrebare

Mesaj de Madalin Dirla » 08 Mai 2010, 23:02

suspectu scrie:multumesc, asa am sa fac, am sa cumpar mamaliga cu srot de loarea soarelui si am sa o amestec cu porumb si grau fiert, si am sa pun pe momitor , iar ptr boiles am sa pun in saculetz boilesturi sparte, cu porumb si peleti , nu am batz de 8 metrii, am de 6 metrii, dar incerc ..am sa nadesc la bat cu porumb , grau , mamaliga si huruiala, incerc sa fac un fel de mamaliga de huruiala si spartura de porumb,
"Suspectule", incearca mamaliga de la Dan Mitranescu de la magazin,are tot ce ai tu nevoie intr-un cuvant si nu prea da gres ;) !!
Fire intinse!!!

Avatar utilizator
suspectu
junior
junior
Mesaje: 6
Membru din: 04 Mar 2010, 11:51

Re: o mica intrebare

Mesaj de suspectu » 10 Mai 2010, 14:01

din pacare nu sunt din bucuresti, si nici nu stiu d eunde as putea lua mamaliga lui Dan, as vrea insa sa intreb ce arome merg mai bine la Tancabesti pentru boiles.

Scrie răspuns

Înapoi la “Pescuitul la crap, fitofag si caras”