pe rauri > la varf sau la senzori?

lansetistii, de la carpfishing la feeder

Moderator: gor965

Avatar utilizator
marian_popescu
Veteran
Veteran
Mesaje: 1064
Membru din: 13 Aug 2008, 11:18
Localitate: Prahova

pe rauri > la varf sau la senzori?

Mesaj de marian_popescu » 20 Noi 2008, 19:11

mare dilema mare...
am auzit de la meseriasi tot felul de teorii...ba ca iti trage de iti zmulge lanseta din suport, ba ca trebuie sa stai geana pe varfuri si sa intepi la primul sau al doilea tzac
dumneazoastra ce parere aveti?
problema e ca vreau 3 lansete mai de tavaleala, din fibra de sticla, max 3 metri si nu stiu pe ce sa merg > ceva mai finut sa observ mai repede trasatura, sau ceva mai pentru extras submarine din butuci sau preguri?
daca se poate si cateva sugestii pentru scule, exemple de produse etc...
multumesc
Fishing is life. The rest...just details

Avatar utilizator
stefanflorin
Veteran
Veteran
Mesaje: 762
Membru din: 20 Noi 2007, 01:00
Localitate: Departe de casa

Re: pe rauri > la varf sau la senzori?

Mesaj de stefanflorin » 21 Noi 2008, 03:47

eu sunt de parere ca pe apa curgatoare pescuitul se face la varf si nu la senzori si implicit prefer lansetele cu varfuri mai sensibile si cu rezerva de putere in partea de jos. Crapii pe rauri pot smulge lanseta din cracan da pot sa manance si usor. Bete de fibra de sticla ieftine si bune sunt si chinezariile alea, eu am avut si nu am avut probleme niciodata cu ele, doar sa nu cumperi telescopice ci din tronsoane. Oricum pe Dunare sa zicem uzura sculelor e mult mai mare ca pe lacuri.
Work is for people who can't fish!

Avatar utilizator
marian_popescu
Veteran
Veteran
Mesaje: 1064
Membru din: 13 Aug 2008, 11:18
Localitate: Prahova

Re: pe rauri > la varf sau la senzori?

Mesaj de marian_popescu » 21 Noi 2008, 17:56

pai daca dam la varf, inseamna ca baitrunnerul isi pierde mare parte din rol, nu?
...adica este folosit doar pentru a nu ramane fara lanseta, strans suficient cat pestele sa ia fir fara sa o zmulga de pe suport
...sunt tare dezamagit de raspuns, mi-ati ruinat parte importanta din idealul meu de pescuit...
eu am mai pescuit pe ialomita la crap cu senzori si am prins, dar la dunare...deloc. de luat in calcul ca nimeni nu a prins nimic de cate ori a fost si piaza rea acolo, adica eu
credeti ca betzele alea din fibra plna de la expo-aventuri, cu care trageau cei de la energo masinuta aia, sunt prea rigide?...sau sa ma orientez spre arno, tubulare, fibra de sticla, 3 metri cu 120 grame?
mai sunt unele la sert, tare dragute, sert vobler, 3 metri 100 grame
stiu ca nu facem parada modei la dunare, dar e o chestie personala, betele chiar trebuie sa imi placa...mai ales ca doar anul acesta dispun de fonduri pt echipament la discretie, ma insor
Fishing is life. The rest...just details

gor965
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 5455
Membru din: 20 Noi 2007, 20:17
Localitate: Calarasi
Contact:

Re: pe rauri > la varf sau la senzori?

Mesaj de gor965 » 21 Noi 2008, 19:03

Sunt 2 cazuri cu care m-am intalnit la Dunare cand am fost cu rodpodul dupa mine ...1. cand dai fix in curent constant ,dai sensibilitatea la minim la senzori ,greutatea la maxim la swinger si strangi baitrunnerul atat cat sa nu-ti ia fir swingerul pe cadere (daca locul nu are obstacole in scurt)...nu am avut nici un bip fals ...variatia curentului a dat de lucru doar varfului lansetei...si 2. cand dai intr-un loc unde apa intoarce si cu aceleasi reglaje ai bip-uri false pe caderea swingerului ,fiindca schimbarea directiei si intensitatii curentului iti da inapoi burta la fir. Am mai auzit eu tot felul de povesti ,dar mi-e imposibil sa cred ca e cineva care inteapa la Dunare la primul bip ,pe caderea swingerului ! In functie de cat timp stai la pescuit si cum e locul poti folosii suoport cu senzori ori nu-l poti folosii !
Varga sa fi fost din fier...ce brand aveam !!!

Imagine

Avatar utilizator
Margescu Romeo
senior
senior
Mesaje: 263
Membru din: 27 Ian 2008, 14:57

Re: pe rauri > la varf sau la senzori?

Mesaj de Margescu Romeo » 21 Noi 2008, 19:11

marian_popescu scrie:mare dilema mare...
am auzit de la meseriasi tot felul de teorii...ba ca iti trage de iti zmulge lanseta din suport, ba ca trebuie sa stai geana pe varfuri si sa intepi la primul sau al doilea tzac
dumneazoastra ce parere aveti?
problema e ca vreau 3 lansete mai de tavaleala, din fibra de sticla, max 3 metri si nu stiu pe ce sa merg > ceva mai finut sa observ mai repede trasatura, sau ceva mai pentru extras submarine din butuci sau preguri?
daca se poate si cateva sugestii pentru scule, exemple de produse etc...
multumesc
Spune si tu ce fel de peste vrei sa prinzi si pe urma vin si detaliile

Avatar utilizator
marian_popescu
Veteran
Veteran
Mesaje: 1064
Membru din: 13 Aug 2008, 11:18
Localitate: Prahova

Re: pe rauri > la varf sau la senzori?

Mesaj de marian_popescu » 21 Noi 2008, 22:25

scuze ca nu am specificat, dar discutiile de pe forum sunt mai mult despre crap si am uitat ca nu e singurul peste care se poate pescui pe dunare, mi-a scapat
despre crap vorbeam. dau si la somn, dar acolo nu poate fi vorba de pescuit la varf, cel putin in cazul meu, deoarece lansetele pe care le folosesc sunt prea rigide pt clopotei
exact asa am pescuit pana acum pe rau > senzorii dati pe minim sensibilitate, swinger cu greutatea la max, curent constant, momeli clasice (patratica, porumb, rama, scoica etc), runnerul strans cat sa nu decoleze lanseta. se cunoaste trasatura, si la carasei se vedea
dar m-au pus pe ganduri nereusitele de anul asta pe dunare si mai ales o discutie cu mai multi pescari de scoala veche, cu rezultate remarcabile (si ani multi in care sa le dobandeasca), care nu concep pescuitul pe dunare decat holbandu-se ore-n sir la varfuri
e adevarat, uneori, cand dai la mamaliga, se poate sa manance mai finut si sa aiba dreptate, dar imi place sa cred ca un reglaj destept al ustensilelor poate sa imi indice corect muscatura pestelui
Fishing is life. The rest...just details

gor965
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 5455
Membru din: 20 Noi 2007, 20:17
Localitate: Calarasi
Contact:

Re: pe rauri > la varf sau la senzori?

Mesaj de gor965 » 21 Noi 2008, 22:53

La un moment dat eu chiar credeam ca sunetul dat de senzori se transmite in fir ,si data fiind distanta mica la care pescuiam ,chiar am vre-o "transmisie " negativa la ac ...ca nu vroiau sa puna gura . Dupa ce am prins unu doi m-am linistit ! ...si ca sa nu mai dau la "ciupeala" bag patratica pe fir de par ...cand pleaca ,ala e cu acul in barba ! :)
Varga sa fi fost din fier...ce brand aveam !!!

Imagine

Avatar utilizator
vali003
site team
site team
Mesaje: 1380
Membru din: 20 Noi 2007, 23:31
Localitate: Long Sault

Re: pe rauri > la varf sau la senzori?

Mesaj de vali003 » 22 Noi 2008, 00:30

Eu pescuiesc numai la crap si numai pe apa curgatoare , nu am dat niciodata la virf , nici nu cred , ca ar merge , parerea mea , dau numai cu senzori , reglati de asa natura sa nu sune aiurea , singurul inconvenient sint ierburile care mai vin pe apa si se agata in fir , dar cu timpul te obisnuiesti si stii cind sint ierburi , la capitolul lansete , daca locurile unde dai sint cu copaci , atunci da ai nevoie de lansete mai scurte , dar daca nu sint copaci , ce te retine sa dai cu 3,6 sau3,9 m ? Numai fiindca pescuiesti pe Dunare nu inseamna ca trebuie sa dai cu chinezarii , tocmai fiindca sar putea sa ai INTILNIRI DE GRADUL TREI eu cred , este mai bine sa ai un echipament de calitate , care te va ajuta in cazul unor capturi capitale .Fire intinse .

Avatar utilizator
stefanflorin
Veteran
Veteran
Mesaje: 762
Membru din: 20 Noi 2007, 01:00
Localitate: Departe de casa

Re: pe rauri > la varf sau la senzori?

Mesaj de stefanflorin » 22 Noi 2008, 04:12

Pai din ce am citit mai sus ai scris ca vrei "lansete de tavaleala" ceea ce in viziunea mea e ceva de care nu-ti pare rau. Imi mentin parerea ca la varf e cel mai indicat sa pescuiesti pe rau, insa acum depinde de stilul fiecaruia. Am vazut pescari destui care arunca lanseta cand vin si o verifica dupa "n" ore sa vada ce si cum. Chiar as vrea sa te vad cum dai cu baitrunneru pe Dunare cand dai intre butuci :)) pana ai pus mana pe lanseta ti-a luat 10 m de fir =P~. Daca sa zicem ca dai pe o plaja, cu largime si fara obstacole, da, mai merge si ala. Eu tamburii ii tin stransi cam la limita si stau cu ochii pe lansete non-stop, iar cand plec de langa ele le ancorez si mai slabesc un pic tamburii ca sa nu-mi plece cu crecan cu tot, caci sunt patit. Ce faci cand dai in locuri stramte sau cu copaci deasupra ?Nu uita ca locurile alea care sunt greu accesibile si mai chinuite aduc peste si tot odata cel mai frecvent libere.Sau ce faci daca vrei sa schimbi locul? Pana dezinstalezi hangaralele si le instalezi iar s-a dus juma de zi. Urmareste localnicii caci ei prind de regula cel mai bine, cunosc locurile, cand trage, cum...etc. Au englezii o vorba "keep it simple!!!" si e regula de aur.
PS: nu uita ca pe raurile de la noi cea mai folosita momeala la crap este si va ramane pt multa vreme mamaliga. mamaliga da rezultat tot timpul cand pestii mananca (parerea mea) si totodata si ceilalti pesti o adora. Cum o sa vezi tu o tacaneala de caras cand ai firul intins la maxim, lanseta pe lung si astepti trasaturi de genul luat fir ca sa intepi? si te trezesti cu carligul gol. Pe raurile de la noi unde curentul este puternic cred ca mai simplu si mai productiv este pescuitul la VARF! In alte tari, situatiile sunt diferite, vezi pescuit la boilies, vezi curent mediu-slab.
PPS: crezi ca daca ai folosi baitrunner si senzori ai prinde mai mult peste? incearca sa te gandesti de ce nu ai avut trasaturi, din cauza bip-bip? sau sculele si tehnica neadecvate.
Cam atat imi trece acum prin cap sa zic, si cam toti pescarii de apa curgatoare cred ca imi vor da dreptate.[...]parerea mea, nu dati cu parul :lol:
Work is for people who can't fish!

Avatar utilizator
cristea radu
senior
senior
Mesaje: 383
Membru din: 01 Dec 2007, 11:08
Localitate: TURDA
Contact:

Re: pe rauri > la varf sau la senzori?

Mesaj de cristea radu » 22 Noi 2008, 10:53

Salutare!!! Si eu sunt adeptul pescuitului la varf, deoarece de cele mai multe ori pestii(mai ales somnii) i-am prins la prima trasatura.Au fost si momente cand mancau grozav dar au fost putine.Atat pe Mures cat si pe Dunare dau la varf iar cand nu stau aproape de bote le slabesc putin mai tare frana si pun clopotei.NUMAI BINE SI FIR INTINS

Avatar utilizator
carprom
senior
senior
Mesaje: 253
Membru din: 21 Sep 2008, 09:50
Contact:

Re: pe rauri > la varf sau la senzori?

Mesaj de carprom » 22 Noi 2008, 11:26

Hm...pai la virf poti sa pescuiesti daca mergi ptr citeva ore, dar daca stai 2-3 zile #-o
Eu pescuiesc la Riu si numai cu senzori,lansete de 3,5lbs, plumbi de 300gr, fir de 0,60 fara nici un fel de inaintas, si ce e important daca vrei sa ai liniste, nu folositi swingere, ca nu au nici un efect la pescuitul riului.
Imagine

Avatar utilizator
stefanflorin
Veteran
Veteran
Mesaje: 762
Membru din: 20 Noi 2007, 01:00
Localitate: Departe de casa

Re: pe rauri > la varf sau la senzori?

Mesaj de stefanflorin » 22 Noi 2008, 18:53

Si la ce pescuiesti cu fir de 60 si plumb de 300? :O rechin? la cat costa plumbii cred ca as da faliment cu asa plumbaj la o zi de pescuit la Rast.
Work is for people who can't fish!

Avatar utilizator
cristea radu
senior
senior
Mesaje: 383
Membru din: 01 Dec 2007, 11:08
Localitate: TURDA
Contact:

Re: pe rauri > la varf sau la senzori?

Mesaj de cristea radu » 22 Noi 2008, 20:20

UNDE?LA CE? Pai la Dunare la somn si crap. unde este curent tare si sunt multe agataturi.Cateodata si 0,60 este putin.Eu am patito. ~x( NUMAI BINE :-h

Avatar utilizator
marian_popescu
Veteran
Veteran
Mesaje: 1064
Membru din: 13 Aug 2008, 11:18
Localitate: Prahova

Re: pe rauri > la varf sau la senzori?

Mesaj de marian_popescu » 22 Noi 2008, 20:45

cata dreptate aveti cu totii
betele de 12-13 ft nu imi incap in masina decat f greu. iar pt un drum atat de lung, e chiar prea incomod sa merg cu ele calare pe bord, iar sa mai merg cu cineva, e chiar imposibil, nici portbagaj pe capota nu am
si chiar cred ca m-as descurca mai bine in conditiile alea cu niste bete mai scurte de 3,90 si nu de proasta calitate, nu am vrut sa se inteleaga asta
iar pt cateva zile de pescuit la rand, chiar nu concep fara baitrunner. nu e de mirare ca ati mai si ramas fara scule dintre voi...daca ati fi avut baitrunner, altfel ar fi stat treaba. acesta nu e folosit pe dunare ca pe balta, nu are rol in semnalizare, nu astepti sa ia pestele fir sa il intepi, daca ai swingere care sa faca fata curentului. runnerul il reglez cat sa nu plece pestele cu lanseta, atat
Fishing is life. The rest...just details

Avatar utilizator
mike_carp
senior
senior
Mesaje: 169
Membru din: 09 Ian 2008, 11:57
Localitate: Bucuresti

Re: pe rauri > la varf sau la senzori?

Mesaj de mike_carp » 25 Noi 2008, 13:03

stefanflorin scrie:Si la ce pescuiesti cu fir de 60 si plumb de 300? :O rechin? la cat costa plumbii cred ca as da faliment cu asa plumbaj la o zi de pescuit la Rast.

nu stiu de ce te miri asa. am pescuit anul trecut pe un rau in franta si un plumb para plat de 8oz (224gr)venea in mal in 1 min. abea am reusit cu un grippa de 10oz(280gr) si cu o burta la fir destul de mare sa tin plumbul unde aveam nevoie. deci 300gr nu e o greutate enorma, mai ales ca nu e nevoie sa arunci 100m. pe rau in general nu am aruncat vreodata mai mult de 40-50m.
crafty carper
Mihai Tomescu

Scrie răspuns

Înapoi la “Pescuitul la crap, fitofag si caras”