PESCUIESTI DECI ELIBEREZI

lansetistii, de la carpfishing la feeder

Moderator: gor965

Avatar utilizator
NICOLESCU
utilizator
utilizator
Mesaje: 35
Membru din: 08 Ian 2009, 17:55
Localitate: TUTOVA

PESCUIESTI DECI ELIBEREZI

Mesaj de NICOLESCU » 25 Mai 2010, 18:10

Cam toata lumea cred ca stie sa pescuiasca..,se duce la un magazin de pescuit cumpara o undita, o linie gata facuta, un pahar de viermi si o mamaliga si gata se face pescar.

Multi pescuiesc insa putini elibereaza.

De exemplu, pe o balta de stat va asigur eu ca doar 5% din pescari elibereaza in totalitate ceea ce prind, 10% din pescari pestele sub dimensiunea legala iar restul de 85% dintre pescari prefera sa-l ia acasa.

O expresie foarte cunoscuta pe balta suna cam asa ,,Pai ce ba sa-i prinda altul lasa ca e bun si asta'' iar de aici rezulta ca pescarul ,,roman '' sa nici nu auda de eliberare.
Prin reviste de specialitate ,pe la televizor,pe internet mereu auzi,vezi,,Prinde si elibereaza''insa un studiu facut de expertii englezi arata ca la 1000 de pescari doar 100 elibereaza pestele.

Ce sa mai prinzi-asta este principala intrebare pe care ne-o punem, ce , cand la un pas de noi se braconeaza non-stop,si stam si ne uitam neputinciosi fara nici o putere,ce sa prindem cand dimineata te duci sa pescuiesti, arunci lansetele si cand se lumineaza vin braconierii si scot plasele si vezi ca montura ta e agatata la ei in plase,cred ca stiti ce fac chiar daca va rugati sa va desfaca montura din plase ,,Lasa ba ca o rup, faci tu alta ca tot stai pe balta eu n-am timp ca vin astia(autoritaile competente)''asta e tara in care tarim singura solutie ar fi sa ne facem dreptate singuri-ne scoatem permis de port arma-si nu avem decat sa-i bagam la apa, alta solutie nu vad, degeaba am semnat petitii, degeaba sunt filiale judetene, doar cu numele ...

Ce sa mai eliberam - cand pescarii se bucura si la murghoiul ala mic de 5 cm , unde carligul e mai mare ca el,ce sa eliberezi cand pescarii IN GENERAL , merg pe balta si prind prind pana se umple juvelnicul ,,Odata e pomana'' ce sa mai zicem de pescarii(unii,din tara) care insira 40 de lansete si fac din acest sport un bine meritat serviciu unde scot bani frumosi, scot sute de kilograme de peste ,si il vand pe pietele din tara cu 10-30 lei kg.

Am vazut ca acum prindem raci mai multi decat peste, macar pe aia sa eliberam daca peste nu este,si mai vorbim de sisteme ,,Prinde si elibereaza" sa fim seriosi pe baltile de stat( pe cele private nu intru in amanunt fiecare cu regulile sale),cand lumea e gramada pe el, mai ales acum in prohibitie, dar in sezonul obisnuit, oricum acum nu mai sunt bani, salariile se miscsoreaza.

Aceasta este parerea mea . **==astept pareri pro si contra. Fir intins.

Avatar utilizator
iorgu
Veteran
Veteran
Mesaje: 850
Membru din: 09 Ian 2010, 20:41

Re: PESCUIESTI DECI ELIBEREZI

Mesaj de iorgu » 25 Mai 2010, 21:02

Incep cu parerea ca nu te poti socoti pescar in adevaratul sens al cuvantului, prin simpla achizitie a unei unditi, un fir si o bucatica de mamaliga. Cred ca ai acest statut dupa multi, multi ani de esecuri (multiple) si cateva reusite.
Dar asta este un alt subiect si nu vreau sa fac off topic.
La afirmatia ca multi pescuiesc si putini elibereaza, ai gasit singur raspunsul. In baltile mentionate de tine nu prea mai avem ce sa eliberam.
Referitor la ,,baltile de stat'' , nu cred ca mai exista asa ceva. In tara noastra si guvernul este privatizat! Deci!
Procentele pe care le postezi da-mi voie sa fiu putin circumspect in privinta lor. Nu cred ca 5% elibereaza tot pestele - daca prinde. 10% da- si dintre acestia multi il elibereaza nu din dorinta de a mai creste ci datorita faptului ca nu reprezinta pentru ei nici un fel de importanta: financiara, culinara, sau de palmares. Restul de 85% nu cred ca prind toti peste. Cand mergem la pescuit ,,CATEODATA'' prindem ceva, nu mereu.
Studiul facut de englezi,unde a avut loc? Daca in Anglia este rusinea lor, pentru ca ei se considera aristocrati genetic si sunt foarte conservatori din fire, deci si cu mediul acvatic (sau asa ar fi ideal).
Daca este facut in alta parte, inseamna ca nu suntem singulari in modul acesta de a pescui, pe cine mai criticam.
Referitort la braconaj, te informez ca locuiesc de vreo 15 ani langa un mare lac de acumulare ,de pe cursul raului Arges. Fii sigur ca sunt in tema cu metodele, oamenii si genocidul facut in fiecare primavara, cand este perioada de bataie. Pestele vine la mal si este asteptat de ,,N'' barci dotate cu aparate de curetat - asa zisi curentaci. Aici este baraconajul la scara mare si decimarea populatiei piscicole. Acest fenomen este cunoscut in totalitate de autoritatile locale, care au parghiile necesare sa stopeze sau sa micsoreze fenomenul. Dar o parte din pestele braconat ajunge (mai nou) transat in pungi vidate, in frigiderele si lazile frigorifice ale ,,alesilor neamului'' Zicala,,pestele de la cap se-n impute' isi gaseste locul cel mai bine in acest caz.
Cu inarmarea nu sunt de acord. Ce suntem noi? pescari sau asasini? Fii sigur ca cei care comit fapte reprobabile, cum este braconajul, sunt pregatiti pentru ce este mai rau, deci multi dintre ei sunt inarmati cu diverse sisteme si fac uz de ele la primul pericol!
Sunt foarte, foarte rari <<pescarii adevarati >> care dau cu mai mult de 6,7,8,lansete in locurile unde pot face acest lucru . Desigur exista si exceptii. Din cel putin 2 motive: daca este peste in locul respectiv, mai rau se incurca, Iar daca nu este, comporta o perioada mai indelungata prezenta lor acolo, ceea ce inseamna ca nu au alta ocupatie si stim de ce.
Pestele pe care il vezi pe tarabe in piete, sau la colt de strada, nu este prins la undita sau lanseta, ci la metodele mai sus mentionate.
In legatura cu topicul tau, parerea mea este ca isi gaseste locul in baltile amenajate in acest scop. In celelalte, este ca si cum ai mege la serviciu si dupa 1 luna de munca, refuzi sa semnezi statul de plata si sa iei banii cuveniti. Sincer consider ca sunt rarisime locurile in Romania, unde un pescar sportiv sa faca ,,prapad'' cantitativ si calitativ in populatia piscicola. Toate cele bune :-h
Ocroteste natura, merita!

Avatar utilizator
NICOLESCU
utilizator
utilizator
Mesaje: 35
Membru din: 08 Ian 2009, 17:55
Localitate: TUTOVA

Re: PESCUIESTI DECI ELIBEREZI

Mesaj de NICOLESCU » 04 Iun 2010, 23:28

puteti inchide acest topic.

gor965
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 5455
Membru din: 20 Noi 2007, 20:17
Localitate: Calarasi
Contact:

Re: PESCUIESTI DECI ELIBEREZI

Mesaj de gor965 » 11 Iun 2010, 23:34

NICOLESCU scrie:puteti inchide acest topic.
De ce ?...parca asteptai pareri pro si contra !
Varga sa fi fost din fier...ce brand aveam !!!

Imagine

Avatar utilizator
iorgu
Veteran
Veteran
Mesaje: 850
Membru din: 09 Ian 2010, 20:41

Re: PESCUIESTI DECI ELIBEREZI

Mesaj de iorgu » 11 Iun 2010, 23:42

Care au venit, la nici trei ore dupa solicitare!
Ocroteste natura, merita!

gor965
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 5455
Membru din: 20 Noi 2007, 20:17
Localitate: Calarasi
Contact:

Re: PESCUIESTI DECI ELIBEREZI

Mesaj de gor965 » 11 Iun 2010, 23:44

iorgu scrie:Care au venit, la nici trei ore dupa solicitare!
Au venit prea repede !...vezi coane ce efect nefast are viteza ?! :))
Varga sa fi fost din fier...ce brand aveam !!!

Imagine

Avatar utilizator
iorgu
Veteran
Veteran
Mesaje: 850
Membru din: 09 Ian 2010, 20:41

Re: PESCUIESTI DECI ELIBEREZI

Mesaj de iorgu » 12 Iun 2010, 00:01

Pe viitor voi fii mai tardiv :)) Mersi pentru confirmare. Cunoastem pe Nicolescu (PEPY), daca domina sau ,,blocheaza'' un anumit subiect, jubileaza. Daca nu, renunta. Asta este valabil pe alte site-uri, dar aici pe ,,InfoPescar.Tv'', userii fideli sunt mai cerebrali si duc mai departe prin comportamentul lor, existenta a ceea ce ne dorim cu totii =D>
Ocroteste natura, merita!

Avatar utilizator
NICOLESCU
utilizator
utilizator
Mesaje: 35
Membru din: 08 Ian 2009, 17:55
Localitate: TUTOVA

Re: PESCUIESTI DECI ELIBEREZI

Mesaj de NICOLESCU » 14 Iun 2010, 07:32

La revedere si numai bine.

gogu steriade
VIP+++
VIP+++
Mesaje: 1094
Membru din: 22 Feb 2009, 07:43
Localitate: Vaslui

Re: PESCUIESTI DECI ELIBEREZI

Mesaj de gogu steriade » 14 Iun 2010, 10:14

NICOLESCU scrie:La revedere si numai bine.
adio si nam cuvinte ! :-h pescuiesti deci esti pescar deci esti mincinos ! ;) si nu iesti unu asa ca noi esti mare da tot ! >:D< nu mai sta langa noi ca ne amestecam si exista riscu sa te faci om cinstit ! :-B
Decat cocosat de munca ,mai bine burtos de bere

Avatar utilizator
NICOLESCU
utilizator
utilizator
Mesaje: 35
Membru din: 08 Ian 2009, 17:55
Localitate: TUTOVA

Re: PESCUIESTI DECI ELIBEREZI

Mesaj de NICOLESCU » 14 Iun 2010, 15:23

adio amigos..nu uitati tot in acelasi pamant intram toti..mai devreme sau mai tarziu :))

Avatar utilizator
Allen Besnovich
Veteran
Veteran
Mesaje: 1061
Membru din: 26 Oct 2009, 17:25
Localitate: Craiova
Contact:

Re: PESCUIESTI DECI ELIBEREZI

Mesaj de Allen Besnovich » 14 Iun 2010, 17:18

Deci fie ca eliberezi fie ca nu, tot in acelas pamant intrii :))
C.S. OLTENIA FISHING

gogu steriade
VIP+++
VIP+++
Mesaje: 1094
Membru din: 22 Feb 2009, 07:43
Localitate: Vaslui

Re: PESCUIESTI DECI ELIBEREZI

Mesaj de gogu steriade » 14 Iun 2010, 18:06

NICOLESCU scrie:adio amigos..nu uitati tot in acelasi pamant intram toti..mai devreme sau mai tarziu :))
ba vere tu iesti in stare sa ne ti un an da zile numai in adio si nu ma lasa =(( ca intram in pamant da rusine ! :"> Da dute frate si scrie versuri simboliste ca numai tu si cu Bacovia ai tot trageti cu groapa si mormantu vostru :-B ,da macar ala era bolnav da cancer #-o ,tu esti bolnav da prostie ! #:-S ai impresia ca aici esti la tine pa sit sa te pupe toti in dos ca ai inventat comenzile CopY&Paste ...sictir ! [-(
pss
rog la administratie sa tine cont ca idiotulu ma facut sami ies dan pepeni >:D< ca mia zis lumea ca ma blestemat :-w si ma trimis la nu stiu ce iapa a lu nu stiu care Mutu ! :-? la consuelo ? ;) ;;)
Decat cocosat de munca ,mai bine burtos de bere

Avatar utilizator
kelu84
senior
senior
Mesaje: 192
Membru din: 17 Mai 2010, 00:21
Localitate: bucuresti
Contact:

Re: PESCUIESTI DECI ELIBEREZI

Mesaj de kelu84 » 14 Iun 2010, 22:47

eu cred ca nici nu are trebui mentionati braconierii in acest topic. Ei sunt o subspecie umana mai putin dezvoltata la nivel cerebral mai ales. Problema c&r ar trebui tratata de noi, pescarii care avem in debarale lansete nu plase monofilament. Cat despre c&r in apele statului, este un subiect sensibil. Cel putin din punctul meu de vedere, numarul pescarilor cu venituri modeste care pescuiesc in apele statului este mai mare decat numarul pescarilor care au venituri cat de cat ok si merg pe apele statului de placere, sau pentru faptul ca sunt aproape. Eu cunosc barajul Padureni de pe Siret din Vrancea, si as putea spune ca am gasit 3 categorii de pescari: saraci FARA PERMIS, pescuind de foame si ca sa vanda pestele prins, pescari mai ”avuti” CU PERMIS care pescuiesc de placere, si ”pescarii” cu plase. La randul lor ,chiar si cei cu permis si mai avuti, sunt infometati rau. Dar cunosc o echipa de muncitori in constructii care someaza si efectiv stau din august pana in octombrie tarziu numai pe balta. Au o masina parcata non stop acolo, 6 lansete in apa, si ce prind vand fie pe malul apei, fie in piata mare din Focsani. La ei nu se pune problema de c&r. La noi, regulile sunt respectate numai prin teama de confiscare de scule ,de dosare, pentru ca suntem putini care mergem pe ideea c&r. Eu nu sunt ipocrit si nu ma ascund sa o spun(cu riscul de a-mi pune cenusa in cap), ca prima data pe Siret cand am prins peste, am oprit un crap de 2 kg pentru consum, insa nu mi-a placut gustul si am renuntat la obicei. Si, da recunosc ca daca mi-ar fi placut, poate as mai fi oprit, insa nu am facut-o. Nu sunt impotriva pastrarii unui peste pentru consum propriu. Cu ce sunt eu mai nemernic fata de cei cu firme care pescuiesc industrial si baga peste in magazin si eu cumpar din bazin??? Unde este paguba mai mare pentru lacuri? La mine care opresc un peste la aprox 2 luni(daca prind la fiecare partida), sau la cel care are firma de pescuit industrial si eludeaza legea??? Imi spune mie cineva ca cel care are dreptul sa exploateze o anumita suprafata din lacul Padureni, respecta suprafata desemnata sau cantitatea? Sau baga plase din an in paste??? Aaaaa, daca ne referim la cei care au balti private strict pentru comert, e alta mancare de peste. Dar ne referim acum la apele statului, neconcesionate. Sunt impotriva pastrarii unui sac de peste, sunt impotriva pastrarii pestelui ca sa ma laud, sunt impotriva pastrarii puietului. Nici 10 pescari ca mine care ar opri un peste la o luna sa zicem, nu fac genocidul braconierilor sau al firmelor cu acte in regula(cica). Daca ne referim acum la baltile private, acolo este altceva. Mergem la c&r pentru ca taxa este mai mica, ne satisfacem nevoia de relaxare si de manifestare a pasiunii si mi se pare normal sa pescuim c&r. Dar sa va ofer un exemplu: presupun ca toti pescarii de aici prefera crapul pentru consum de pe o anumita balta, pentru ca nu are gust de mal, de borhot, nu miroase nu stiu cum, etc etc. Ok? Eu spre exemplu prefer crapul din balta Floarea Popestiului. Cand imi este pofta de peste, achit suma necesara pastrarii pestelui, mi-am luat un peste, mi-am facut pofta, si urmatoarele 4 partide sa zicem, pescuiesc c&r. Respect foarte mult si baltile care au numai sistemul c&r implementat, dar nici nu ma bat cu caramida-n piept ca eu pescuiesc c&r si niciodata nu opresc peste. Acum sa ma refer la baltile care sunt cu plata, si nu ai limita de cantitate-acolo mi se pare aberant daca prinzi o roaba de peste sa pleci cu o roaba de peste acasa. Ce faci cu el? Umpli congelatorul? Dai la rude? Aici este vorba de dezinteresul patronului, insa pescarii fomisti ”devalizeaza” efectiv aceste balti si apoi se plang pe net ca balta nu mai merge. Pai cum sa mearga cand tu ai plecat cu 5 roabe de peste intr-o luna si altii la fel? Aici e culpa comuna patron si pescar. Exceptam baltile unde patronul o navodeste intentionat sau paznicul lui corect mai baga setca noaptea pe luna plina. Dar cred ca problema c&r trebuie pusa pe rauri si lacuri nationale. Acolo trebuie oprit braconajul ,si trebuiesc facute verificari si monitorizari serioase la firmele de pescuit industrial. Spre exemplu sa interzica pescuitul in apele nationale. Ar continua sa existe peste in galantare, datorita baltilor private care au ca obiect de activitate pescuitul comercial nu sportiv. Inclusiv in Delta Dunarii. Am avut ocazia sa ajung intr-un week-end undeva in zona Grindului Chituc pana la Periboina. Am stat o noapte la o casa construita in vecinatatea punctului de control hidrologic. Acei hidrologi aveau alt obiect de activitate, nu monitorizarea apelor. De fapt le monitorizau, dar cu plasele. Tot perimetrul de la acel punct hidrologic pe Lacul Razelm pana la Periboina era plin de plase. Era ceva de speriat. Si vorbim de o distanta de aproape 15 km. La Periboina erau cateva bojdeuci darapanate si un adevarat port. Nu erau luntrii cum vedem la televizor ca sunt pescarii amarati. Vorbesc de barci din fibra imense cu motoare Yamaha in 4 timpi mari cat jumatate de Trabant. Si ei sunt saraci lipiti pamantului. O magazie imensa plina de salau si scrumbie. Si tot ei se vaita la tv ca nu mai e pestele care era? Pai??? De acolo vine raul , nu de la pescarii care pleaca cu o mana de lansete sa isi petreaca week-end-ul in salbaticie. Aaaaa. Mor de foame apoi pescarii care traiesc exclusiv din asta? Hai sa inasprim monitorizarile, sa micsoram cotele, sa aiba fiecare pescar cota parte si in 10 ani o sa avem din nou fond piscicol. Dar nu este interes!!!! Trebuie distrus totul!!! Asta e romanul. Presupun ca ati vazut multi dintre dvs emisiunea ”The Deadliest Catch” pe Discovery Channel. Ati observat ca un sezon de pescuit crab de zapada spre exemplu dureaza fix cateva zile si fiecare vapor incepand din 2010 are dreptul sa prinda doar o anumita cantitate. La cod la fel. O anumita cantitate si pe perioada delimitata. Dar la noi??? Nu se poate!ARE BALTA PESTE
Ultima oară modificat 15 Iun 2010, 00:25 de către kelu84, modificat 1 dată în total.

Avatar utilizator
Allen Besnovich
Veteran
Veteran
Mesaje: 1061
Membru din: 26 Oct 2009, 17:25
Localitate: Craiova
Contact:

Re: PESCUIESTI DECI ELIBEREZI

Mesaj de Allen Besnovich » 14 Iun 2010, 23:45

domnule kelu, n-am mai citit asa text mare de cand am dat de permis :))
dar aveti dreptate,insa din pacate asa sta treaba si nu cred sa se schimbe prea curand
C.S. OLTENIA FISHING

Avatar utilizator
kelu84
senior
senior
Mesaje: 192
Membru din: 17 Mai 2010, 00:21
Localitate: bucuresti
Contact:

Re: PESCUIESTI DECI ELIBEREZI

Mesaj de kelu84 » 15 Iun 2010, 00:19

:D :D :D probabil ca voi fi bannat pana la urma, dar am vrut sa imi exprim punctul de vedere cat mai exact si trebuia sa imi argumentez pozitia. cred ca mai bine postam ceva de genul ” da!!trebuie sa pescuim si sa eliberam” =)) =)) =))

Scrie răspuns

Înapoi la “Pescuitul la crap, fitofag si caras”