Pescuit caras canale salbatice Enisala-Tulcea...Sfaturi

lansetistii, de la carpfishing la feeder

Moderator: gor965

Scrie răspuns
Avatar utilizator
grig_red
junior
junior
Mesaje: 5
Membru din: 22 Sep 2011, 09:19

Pescuit caras canale salbatice Enisala-Tulcea...Sfaturi

Mesaj de grig_red » 22 Sep 2011, 09:30

Salut baieti!

De cateva luni am inceput sa frecventez niste canale salbatice care se afla pe partea stanga cum iesi din Enisala si pana sa ajungi la poligonul de tragere si Salcioara.....Canalele au legatura cu lacul Razim si sunt destul de adanci dar din pacate cu multa vegetatie, pescuitul pe fund fiind practic inca imposibil...am pescuit mai mult cu varga de 6 m...

La inceput n-am prins decat rosioara si babusca, dar incet incet, invatand in fiecare saptamana am ajuns sa prind si lin, biban si carasi frumusei de aprox un kil.....daca a mai pescuit cineva prin zona asta il rog sa posteze poate mai invat cate ceva...sunt nou in ale pescuitului si as aprecia orice sfat....

Duminica asta vreau sa merg iar si ca nada ma gandesc sa fac un amestec cu porumb si grau fiert, plus nada Crap-caras mix si sa pun si niste esenta de anason si scoica....ce ziceti?pt vremea asta e buna?am auzit ca si halvaua simpla e un bun atractant

Multumesc si numai bine

Avatar utilizator
grig_red
junior
junior
Mesaje: 5
Membru din: 22 Sep 2011, 09:19

Re: Pescuit caras canale salbatice Enisala-Tulcea...Sfaturi

Mesaj de grig_red » 26 Sep 2011, 15:59

Update la partida mea de pescuit....Sunt dezamagit si dezgustat....am ajuns dimineata si pana pe la 9 un carasel si un lin....am fost sa intreb si alti pescari si ei la fel....nimic....dupa am observat ca un canal paralel care apartine unei ferme piscicole(cica tot a lui Ivanov)canal plin de ierburi si gunoaie, apa acea culoare galbena, a fost secatuit si apa deversata in canalul unde [escuiam noi....va dati seama ca tot pestele a fugit sau a murit...pacat...nu cred ca-si mai revine ceva p-acolo

Avatar utilizator
pharaoh
site team
site team
Mesaje: 1745
Membru din: 11 Feb 2010, 17:10
Localitate: Constanta
Contact:

Re: Pescuit caras canale salbatice Enisala-Tulcea...Sfaturi

Mesaj de pharaoh » 26 Sep 2011, 16:08

Incearca si pe canalele dintre Salcioara si Jurilovca, langa Capul Dolosman.
I Fish. Therefore I am.

Avatar utilizator
grig_red
junior
junior
Mesaje: 5
Membru din: 22 Sep 2011, 09:19

Re: Pescuit caras canale salbatice Enisala-Tulcea...Sfaturi

Mesaj de grig_red » 26 Sep 2011, 17:28

pharaoh scrie:Incearca si pe canalele dintre Salcioara si Jurilovca, langa Capul Dolosman.
pharaoh....sunt tot salbatice?daca da, as merge duminica asta....si daca se poate un print cu locatia lor exacta...Google earth, sau altceva...nu de alta dar nu vreau sa ma trezesc pe undeva unde n-am voie...ca din salariul meu de bugetar, nu-mi permit sa platesc taxe pe balti private sau cine stie ce amenzi


mersi mult

Avatar utilizator
pharaoh
site team
site team
Mesaje: 1745
Membru din: 11 Feb 2010, 17:10
Localitate: Constanta
Contact:

Re: Pescuit caras canale salbatice Enisala-Tulcea...Sfaturi

Mesaj de pharaoh » 26 Sep 2011, 18:11

Din pacate nu-ti pot da un raspuns 100% sigur pentru ca nu am fost personal. La iesire din Salcioara spre Jurilovca, pe partea stanga, inainte sa urci dealul se face un drum catre o statie de pompare ( e vizibila din drum). Odata ajuns in statia de pompare drumul face dreapta catre cap Dolosman. Din ce am inteles de la oamenii din zona, pentru a pescui pe canalul care insoteste drumul nu se plateste nici o taxa, adica nu apartine de ferma piscicola 6 martie. Localnici mai merg acolo la pescuit. Are caras, platica, maruntis in general. Nu m-am interesat niciodata in detaliu pentru ca nu m-a interesat efectiv. Dar citind topicul deschis de tine mi-am adus aminte de acel canal.

Iti citez de pe un alt site impresiile unui cititor, din iunie anul acesta: "Pe pasionatii de pescuit la fixa fara taxa :))! Am fost la un canal in zona 6 martie si anume.....inainte de intrarea in Salcioara(1-2 km), pe partea dreapta se face un drum de tara...care la un moment dat de bifurca la o statie de apa. Acolo am luat-o in dreapta si canalul apare pe partea stanga. E destul de lung si foarte adanc..in jur de 2 metri. Specii de peste ..de toate....Daca e zi buna surprize frumoase la caras(nu am vazut caras mai mic de marimea palmei)...marlize....la vietate sau lingurita....lin, rosioara, babusca(chiar si taranca). Mult bradis..dar se poate pescui. Am luat caras doar la rama cu toate ca cel care mi-a recomandat balta mi-a spus ca se ia la patratica. Una peste alta e un loc bun de relaxare. Fir intins!"
I Fish. Therefore I am.

Avatar utilizator
grig_red
junior
junior
Mesaje: 5
Membru din: 22 Sep 2011, 09:19

Re: Pescuit caras canale salbatice Enisala-Tulcea...Sfaturi

Mesaj de grig_red » 26 Sep 2011, 18:37

multumesc...am gugalit si cred ca am gasit locul....pun un link cu o poza poate mai vrea cineva sa stie de zona asta(ce e incercuit cu rosu cred ca e statia de pompare si in dreapta e canalul)

http://imageshack.us/photo/my-images/11/salcioara.png/

Avatar utilizator
grig_red
junior
junior
Mesaje: 5
Membru din: 22 Sep 2011, 09:19

Re: Pescuit caras canale salbatice Enisala-Tulcea...Sfaturi

Mesaj de grig_red » 27 Sep 2011, 18:29

stie cineva daca se mai prinde pe canalul liber de langa amenajarea piscicola Tauc (Zebil)? mi-au spus unii prieteni ca demult(acum 1 an) se prindea dar acum cica ar fi braconat foarte mult

Avatar utilizator
atlantiqqq
junior
junior
Mesaje: 1
Membru din: 11 Noi 2011, 00:13

Re: Pescuit caras canale salbatice Enisala-Tulcea...Sfaturi

Mesaj de atlantiqqq » 11 Noi 2011, 00:19

Canalul acela e foarte bine pozitionat si cu ani in urma era un loc ideal pentru o partida de pescuit. Acum localnicii l-au ingradit de plase si nu prea mai cade nimic pe acolo. Pacat, eu sunt din acea zona, m-am mutat in Constanta, si imi e dor de locurile si vremurile in care se prindea peste, nu eram incercuiti de mafioti care au luat baltile de acolo.
In special la amenajariile piscicole Lunca 1 / 2 / 3 sunt niste canale legate de lacul Razelm, pe care poti pescuit cu permisul normal, asa ar trebui, dar se pare ca daca nu esti localnic, te taxeaza chiar si acolo, RUSINE nesimtitilor, dar si celor ce au branconat acele zone si acum daca nu mai e peste au plecat la munca prin Spania si Italia.

Avatar utilizator
pharaoh
site team
site team
Mesaje: 1745
Membru din: 11 Feb 2010, 17:10
Localitate: Constanta
Contact:

Re: Pescuit caras canale salbatice Enisala-Tulcea...Sfaturi

Mesaj de pharaoh » 11 Noi 2011, 00:36

De unde esti bre? Din 6 Martie sau din Jurilovca?
I Fish. Therefore I am.

Scrie răspuns

Înapoi la “Pescuitul la crap, fitofag si caras”