Pescuit Crapului in mijlocul lui Decembrie

lansetistii, de la carpfishing la feeder

Moderator: gor965

Scrie răspuns
Avatar utilizator
mariusbulanel
Veteran
Veteran
Mesaje: 509
Membru din: 25 Oct 2008, 18:05
Localitate: Baia Mare
Contact:

Pescuit Crapului in mijlocul lui Decembrie

Mesaj de mariusbulanel » 24 Noi 2013, 22:41

Am o problema care ma macina de vreo 2 ani ,dar nu am curajul sa o fac pt ca la noi in zona toti pescarii odata cea trecut luna octombrie pun lansetele in cui si asteapta noul sezon .Dar eu am tot vizionat filmulete pe yotube ale britaniciilor care pescuiesc cu succes si in sezonul rece la crap cu boilesurii si pop-upuri.Asa ca am hotarat anul asta sa incerc sa imi demostrez mie ca se poate prinde crap in luna decembrie cu boiles si pop-up.Sunt constient ca practic e ff greu,dar eu am la disozitie un lac de vreo 4 hectare ,care are adancimi intre 1,5 si 4,5 m,uniform fara structurii si alte gropi care este pescuit intens la boiles si populatia de peste este destul de buna + aici am si cativa 10+...
Rugamintea mea ar fii daca puteti sa ma ajutati cu niste sfaturii din experienta fiecariua (montura,tip de boiles,mod de nadire)teoretic am niste ideei cum as putea aborda aceasta partida ,dar un sfat nu strica niciodata...Asa ca astept sfaturiile celor dornici sa dezvaluie putin din experienta lor asa sa pot sa imi realizez visul...
Promit ca daca reusesc sa prind crapul de decembrie o sa vin si postez detalile partidei si strategia folosita ...

Multumesc anticipat Marius


Sent from my iPhone using Tapatalk

gor965
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 5455
Membru din: 20 Noi 2007, 20:17
Localitate: Calarasi
Contact:

Re: Pescuit Crapului in mislocul lui Decembrie

Mesaj de gor965 » 25 Noi 2013, 13:26

Eu nu pescuiesc pe lacuri dar stiu ca cel putin pe Dunare se pescuieste la crap si in perioada de iarna (daca vremea permite). Principala problema de rezolvat e legata de localizare. Iarna pestii se retrag pe gropi, unde temperatura e mai ridicata decat in masa apei (asta ar trebui sa afli tu ....unde ierneaza crapii in perioada rece in balta respectiva). Pe apa curgatoare crapii depun mai mult efort in perioada rece decat o fac cei din apele fara curent, asa ca si daca nu ies sa caute mancare, daca se trezesc cu momeala la bot, nu raman indiferenti. Majoritatea pescarilor de la noi iarna folosesc carlige f. mici, fir mai subtire, momeala mai mica. Pe lacurile in care nu sunt gropi unde sa se retraga , crapii isi fac singuri unele mici in care stau (crovuri se numesc) si nu prea ies din ele.
Varga sa fi fost din fier...ce brand aveam !!!

Imagine

Avatar utilizator
mariusbulanel
Veteran
Veteran
Mesaje: 509
Membru din: 25 Oct 2008, 18:05
Localitate: Baia Mare
Contact:

Pescuit Crapului in mislocul lui Decembrie

Mesaj de mariusbulanel » 25 Noi 2013, 15:03

Acele gropi pe care si le fac de-obicei sunt in maluri si am posibilitatea sa plantez monturiile exact lângă mal...sper oricum sa nu înghețe balta pana atunci ...
Multumesc pentru răspuns...
Cu stima Marius



Sent from my iPhone using Tapatalk

Scrie răspuns

Înapoi la “Pescuitul la crap, fitofag si caras”