Pescuit la crap pe o balta mica

lansetistii, de la carpfishing la feeder

Moderator: gor965

Scrie răspuns
Avatar utilizator
georgemarian
Veteran
Veteran
Mesaje: 779
Membru din: 13 Noi 2010, 22:00

Pescuit la crap pe o balta mica

Mesaj de georgemarian » 30 Aug 2011, 11:51

Am fost de trei ori pe o balta de 2 h,are o latime de 50 m.Dimineata ajung toate bune lansez la 2 m de malul de vis a vis,de la 6:30 pana pe la 10 prind cateva bucati(3,4)si dupa deloc nu mai trage pana la 18:00 cand plec in afara de niste caras....asta ca ma plictisesc si mai bag o lanseta pe pufuleti.Care sa fie cauza?inca ceva adancimea balti este de 3,4 m ....

Avatar utilizator
Tibi30
Veteran
Veteran
Mesaje: 777
Membru din: 03 Noi 2008, 20:12
Localitate: Bucuresti

Re: Pescuit la crap pe o balta mica

Mesaj de Tibi30 » 31 Aug 2011, 08:25

Trebuie sa dai mai multe date,informatii,ca sa poti primi un raspuns..nadesti,nu nadesti,folosesti saculet,daca da ce pui ln el,la ce momeala prinzi,ai dat si ln malul pe care pescuiesti tu,sau pe jumatea baltii(sa lncerci).ai structuri ceva,stuf,plauri?dai cu momitor sau plumb?

Avatar utilizator
georgemarian
Veteran
Veteran
Mesaje: 779
Membru din: 13 Noi 2010, 22:00

Re: Pescuit la crap pe o balta mica

Mesaj de georgemarian » 31 Aug 2011, 10:48

Trebuie sa dai mai multe date,informatii,ca sa poti primi un raspuns..nadesti,nu nadesti,folosesti saculet,daca da ce pui ln el,la ce momeala prinzi,ai dat si ln malul pe care pescuiesti tu,sau pe jumatea baltii(sa lncerci).ai structuri ceva,stuf,plauri?dai cu momitor sau plumb?


Da,nu nadesc pt ca stau 12 h cel mai des,dau cu momitor,atat am incercat pana acum,prima data am prins la doua boabe de porumb vanilie,si un pop-up intre ele,dupa nu a mai pus gura deloc,am prins numai pe plastice,galben/rosu,nu am dat nici in mal,nici la jumatea balti,toti vorbesc ca nu merge si nu am incercat...in apa am doar pe malul celalant niste craci in apa,acolo dau la 2 m de ele...

Avatar utilizator
Tibi30
Veteran
Veteran
Mesaje: 777
Membru din: 03 Noi 2008, 20:12
Localitate: Bucuresti

Re: Pescuit la crap pe o balta mica

Mesaj de Tibi30 » 31 Aug 2011, 13:03

Daca tot nu nadesti fiind si timpul foarte scurt 12h,lncearca sa pui si un saculet,chiar daca dai cu momitor..cu ceva pelete ln el(fructe,daca e vorba de peste mic...capsuna etc..),sau frimituri de mamaliga,sau boilies-uri sparte,si la ac binelnteles tot o bila solubila de 20 de 16(carping face bile bune,ready made...premium meat 59 ron/1kg..asta e doar 1 ex.,poti sa lncerci si altele)
daca are ten,si dai cu plastice,tot asa obligatoriu cu saculet..lansetele schimbate mai des..la 2h chiar si la 1 ora..depinde de frecventa trasaturilor..ce pui pe arc sa fie mai moale sa cada,de consistenta plastilinei...tot asa cu o aroma,daca e vorba de ciortan 1-3kg,eventual si niste ,,lapte de porumb" sau ceva sa lndulceasca(zahar topit cu apa)mixul de momitor...
PS-Din experienta,cateodata orice li dai,si orice lncerci,daca nu vrea el sa o ia,degeaba..sau daca balta nu are peste.. :D

Avatar utilizator
georgemarian
Veteran
Veteran
Mesaje: 779
Membru din: 13 Noi 2010, 22:00

Re: Pescuit la crap pe o balta mica

Mesaj de georgemarian » 31 Aug 2011, 14:44

Tibi30 scrie:Daca tot nu nadesti fiind si timpul foarte scurt 12h,lncearca sa pui si un saculet,chiar daca dai cu momitor..cu ceva pelete ln el(fructe,daca e vorba de peste mic...capsuna etc..),sau frimituri de mamaliga,sau boilies-uri sparte,si la ac binelnteles tot o bila solubila de 20 de 16(carping face bile bune,ready made...premium meat 59 ron/1kg..asta e doar 1 ex.,poti sa lncerci si altele)
daca are ten,si dai cu plastice,tot asa obligatoriu cu saculet..lansetele schimbate mai des..la 2h chiar si la 1 ora..depinde de frecventa trasaturilor..ce pui pe arc sa fie mai moale sa cada,de consistenta plastilinei...tot asa cu o aroma,daca e vorba de ciortan 1-3kg,eventual si niste ,,lapte de porumb" sau ceva sa lndulceasca(zahar topit cu apa)mixul de momitor...
PS-Din experienta,cateodata orice li dai,si orice lncerci,daca nu vrea el sa o ia,degeaba..sau daca balta nu are peste.. :D
Am inteles,deci nu are nimic daca dau cu momitor si mai pun si un saculet,cu pelete deci,aroma de fructe.Am inteles ca merge si la bile pe balta dar nu am incercat eu,chiar o sa incerc,majoritatea pestilor sunt intre 1-3kg...pescuiesc pe arc cu ttx,mamaliga,imi poti da un exemplu cam ce as putea sa pun?sa incerc si cu altceva...

Avatar utilizator
pharaoh
site team
site team
Mesaje: 1745
Membru din: 11 Feb 2010, 17:10
Localitate: Constanta
Contact:

Re: Pescuit la crap pe o balta mica

Mesaj de pharaoh » 31 Aug 2011, 15:10

Mamaliga e suficient. Mamaliga din spartura, nu din malai. Fiarta bine apoi framantata, amestecata bine tot cu spartura si cu porumb fiert sau inmuiat in prealabil, eventual alt fel de seminte. Cu arome sau alte mixturi...s-ar putea sa dai gres. Parerea mea.
I Fish. Therefore I am.

Avatar utilizator
georgemarian
Veteran
Veteran
Mesaje: 779
Membru din: 13 Noi 2010, 22:00

Re: Pescuit la crap pe o balta mica

Mesaj de georgemarian » 31 Aug 2011, 17:31

Da,ambele metode sunt bune,o sa le incerc pe ambele,si o sa vad ce iese,care o sa mearga mai bine.Multumesc

Avatar utilizator
georgemarian
Veteran
Veteran
Mesaje: 779
Membru din: 13 Noi 2010, 22:00

Re: Pescuit la crap pe o balta mica

Mesaj de georgemarian » 07 Sep 2011, 20:23

maine sunt pe balta si o sa incerc variantele spuse de amandoi...:Drevin

Avatar utilizator
georgemarian
Veteran
Veteran
Mesaje: 779
Membru din: 13 Noi 2010, 22:00

Re: Pescuit la crap pe o balta mica

Mesaj de georgemarian » 08 Sep 2011, 16:31

Astazi am fost...am pescuit de la 6 dimineata pana la 3:30....am pescuit cu ttx pe momitor si am mai pus niste boabe bonduelle si csl....unde am pescuit avea acolo nada facuta de baieti de la senzor...am folosit si daia in care am mai pus o aroma tot de la senzor pe baza de capsuna....am folosit la carlig plastice si diferite arome de la borcan cu care am mai prins..Rezultate nimic,o trasatura anemica am prins un caras,slab astazi.In schimb laga mine era un baiat cu niste scule bune,rodpod.e..t..c am zis ca ne da lecti...cand sa apucat sa arunce imediat mi-am dat seama ca nu prea se descurca bine.A venit la mine sa ii zic daca am mai fost si stiu ceva sa ii arat si lui,i-am aratat cum am prins eu,l-am ajutat..cu fir de par e..t.c..a avut trei trasaturi,el pleca de langa ele...mai colinda balta.Prima data era langa mine si mi-a zis sa ma duc sa il intep eu ca el pana ajunge ...:))l-am intepat si a zis sa il scot eu ca el nu stie o salonta la 2,5kg a tras la ce ii spusesem eu mai devreme,montura pregatita de mine,a doua oara nu era langa ele si la fel l-am intepat eu si l-am strigat a zis sa il scot eu :D era la 1 m de mal obosit....pana sa dus dupa minciog usurel asa,a plecat,si a treia oara la intepat si mi-a dat mie lanseta ca sa il scot CA el nu se descurca .Deci m-am distrat!

Avatar utilizator
bebe2011
Veteran
Veteran
Mesaje: 759
Membru din: 10 Mar 2011, 11:09

Re: Pescuit la crap pe o balta mica

Mesaj de bebe2011 » 08 Sep 2011, 23:01

M-ai dat gata!Pai ala cum avea trasaturi si tu nu?Zici ca i-ai scos pestele,n-ai vazut ce montura folosea si cu ce pescuia,cine te-a oprit sa nu faci la fel?Cred ca-ti placeau mai mult sculele lui! =))

Avatar utilizator
bebe2011
Veteran
Veteran
Mesaje: 759
Membru din: 10 Mar 2011, 11:09

Re: Pescuit la crap pe o balta mica

Mesaj de bebe2011 » 08 Sep 2011, 23:22

Afara de asta ti-a mai spus si Marius sa pescuiesti simplu si eficient,cu spartura de porumb!Dar daca tu esti mai smecher,prinde pesti la sculele altora =))

Avatar utilizator
georgemarian
Veteran
Veteran
Mesaje: 779
Membru din: 13 Noi 2010, 22:00

Re: Pescuit la crap pe o balta mica

Mesaj de georgemarian » 09 Sep 2011, 13:37

Ce sa spun....daca el pescuia la fel ca mine,i-am aratat si lui cum am mai prins eu pe balta respectiva :D bine el pe momitor a dat cu mamaliga simpa....eu l-am indulcit de tot cu capsunica :)) =)) la carlig am folosit la fel,si pop i-am dat de la mine :D

Avatar utilizator
georgemarian
Veteran
Veteran
Mesaje: 779
Membru din: 13 Noi 2010, 22:00

Re: Pescuit la crap pe o balta mica

Mesaj de georgemarian » 09 Sep 2011, 13:40

bebe2011 scrie:Afara de asta ti-a mai spus si Marius sa pescuiesti simplu si eficient,cu spartura de porumb!Dar daca tu esti mai smecher,prinde pesti la sculele altora =))
Da....si aveam pe niste tarate pt porci,cred ca mergeau alea:Dare si spartura de porumb si de orzoaica floarea soarelui....dar lasa acum data viitoare :)) oricum m-am distrat

Scrie răspuns

Înapoi la “Pescuitul la crap, fitofag si caras”