PESCUITUL CRAPULUI...UN LUX ???

lansetistii, de la carpfishing la feeder

Moderator: gor965

Avatar utilizator
IULIAN C
carpZone team
carpZone team
Mesaje: 981
Membru din: 26 Feb 2008, 10:28
Localitate: Buzau,Bucuresti(flotant)

PESCUITUL CRAPULUI...UN LUX ???

Mesaj de IULIAN C » 05 Mar 2008, 21:35

PESCUITUL CRAPULUI...UN LUX

SALUTARE, PRIETENI PESCARI
Sunt pescar de cand ma stiu,locuies in orasul Nehoiu,Jud Buzau aproape de lacul de acumulare de la Siriu
Avand o situatie materiala destul de modesta,in 2005 am venit la munca aici in Bucuresti,unde si locuiesc
Muncesc f mult,cate 14 ore /zi, e obositor...cand am bani si liber fug pe balta la pescuit!
In septembrie anul trecut m-am urcat in R.A.T.B si am ajuns pe Moara Vlasiei!
Dadeam la pluta,nu stiam ce e cu balta...pana cand un pescar mi-a montat un plumb,pe care-l aveam in trusa. Un fir mai subtire pe post de inaintas, am pus viermusi direct pe carlig si la 25 de minute am prins primul peste "mare" din viata mea, un crap de 4 Kg.

Desi cu mare chin ca nu aveam decat niste telescopice,mulin mica si fir de 0,18....totusi l-am luat!
M-au taiat zeci de fiori,care m-au facut sa ma indragostesc de pescuitul la crap !!!
M-am informat pe net,reviste si forumuri din septembrie si pana-n ianuarie,si cu ajutorul sfaturilor primite am cumparat :
-3 lansete sert authority 3lb,3,66 m
-3 mulin banax helicon 5600 nf
-3 avertizori fox micron warior
-3 euroswingere fox
fir suffix tritanium 0,28 si suffix ballistic pt inaintas
cu totul cred ca m-am apropiat de 16-17 milioane
Intre timp m-am imprietenit cu D-l Iulian Petre si astfel am descoperit infopescar si emisiunile D-lui Florentin....fenomenale!!!
pe 01.03,am luat un maxi-taxi si am ajuns pe M.V,era plin de pescari
Mi-a dat D-l Iulian niste leadcore,carlige ca ale mele nu erau bune,nada si niste bile solubile si am incercat sa caut si eu un loc sa ma asez...
N-as dori nici dusmanilor mei sa treaca prin ce am trecut eu:toti care erau acolo,cu scaunele,superscule,super masini....se uitau la mine ca la ultimul gunoi de pe planeta vazandu-ma pe jos si cu bagajul in carca!!!!
Aveau sculele insirate care incotro si nu m-au lasat sa ma asez chiar daca era loc,insinuau ca mai vine cineva....a trebuit sa mai trag de bagaj pana in capatul celalalt al baltii...langa padure!
Afost dezamagire totala pt mine,deoarece acolo unde m-am instalat,nu cunosteam locul si am pierd 2 inaintasi cu tot cu leadcore,plumbi feeder de la korda...paguba de vreun milion!
Nu m-a deranjat absolut deloc ca nu m-am asezat langa cineva,dar m-au bagat in fundul pamantului acele priviri pline de ...dispret i-as spune-----PRECIZEZ SI SUBLINIEZ CA NU TREBUIE A SE INTELEGE CA TOTI PESCARII CI UNII DIN DOMNII PE LANGA CARE TRECEAM SI SE UITAU LA MINE CA LA UN CIUMAT!
Acum,o sa stau (spre marea mea dezamagire) si sa astept sa mai strang ceva bani ca sa pot sa merg din nou!
Nu vreau sa spun ca n-as castiga ceva bani,iau aprox 1500 ron /luna,dar stau cu chirie....
Ce vreau sa va intreb:
Stiu ca, a-ti face o baterie de crap costurile sunt destul de mari,dar daca nu ai ultimul racnet de scule accesorii,si in special masina pe balta ,asta inseamna ca nu ai voie sa devii pescar la crap?
Asta, sa inteleg ca e un sport destinat in exclusivitate celor cu multi bani?
Nu cer aici mila sau ceva de genul si nu e nici invidie,sincer, nu-mi doresc nici bogatie nici masini,case, afaceri sau altceva....doar sa pot si eu sa pescuiesc in timpul liber,dar ce sa te mai relaxezi cand cei de langa tine se uita de sus pe tine,se vede de la o posta ca se feresc sa te aiba prin preajma...te fac sa te simti vinovat ca nu ai si tu toate aceste "dotari"
Mi-e foarte greu sa fac fata cheltuielilor necesare dotarii pt crap,dar nu ma las,pt ca mi-a intrat in sange asta si nu ma lasa in pace, Dv stiti, cred,destul de bine ce inseamna asta!
Daca ar exista un producator de scule care ar avea nevoie de ajutor cu distributia, cu reclame cu ceva, as ajuta cu mare placere in speranta ca as obtine si eu reducere la scule si accesorii....dar asta e doar in imaginatia mea, cred!
Va intreb, cati dintre Dv sunteti in situatia mea?
Va rog din suflet sa ma scuzati pentru "long-castul" acestui mesaj, va multumesc daca imi veti da un raspuns,

CU RESPECT,
iulian
SISTEMUL DE VALORI N-O SA MI-L SCHIMB NICIODATA
Imagine

Avatar utilizator
IULIAN C
carpZone team
carpZone team
Mesaje: 981
Membru din: 26 Feb 2008, 10:28
Localitate: Buzau,Bucuresti(flotant)

PESCUITUL CRAPULUI...UN LUX ???

Mesaj de IULIAN C » 05 Mar 2008, 23:16

Cati dintre Dv sunteti in situatia mea?
Nu va fie rusine,ca a fi sincer....deschis, nu cred ca ar strica pe acest forum,ci di contra!
E o cantitate de munca imensa depusa de cei ce administreaza acest forum si tocmai din respect pt munca dansilor eu zic ca trebuie sa le spunem lucrurilor pe nume fara ezitari,sincer si deschis,fara insa a atinge cotele nesimtirii cum fac unii pe alte forumuri,ajungand pana la jigniri si atacuri la persoana!
Ce ne aduna aici pe aceste forumuri...pasiunea pt natura,flora,fauna,pescuit.....cred ca e ceva nobil,frumos si trebuie sa acordam intai maxima seriozitate acestora....implicit noua insine!
Astept f nerabdator postarile Dv ale tuturor,chiar si daca poate o sa primesc si critici...
Va multumesc,
Iulian
RORO080.jpg
SISTEMUL DE VALORI N-O SA MI-L SCHIMB NICIODATA
Imagine

Avatar utilizator
nini
senior
senior
Mesaje: 189
Membru din: 27 Ian 2008, 13:18

Re: PESCUITUL CRAPULUI...UN LUX ???

Mesaj de nini » 05 Mar 2008, 23:28

Iulian,
Stai linistit ca nu-ti plange nimeni de mila, si noi am luat-o de jos si am demonstrat ca suntem buni la pescuit, asa reusind sa ne impunem respectul cuvenit. Trebuie sa fii tare , sa demonstrezi ca vrei , ca poti, ca iti doresti
intradevar sa fii pescar de CRAP. :wink: :wink: :wink:
AHHH APROPO ERA SA UIT.......
:D :D :D :D :D :D :D :D :D :D
Cosmin (Qnyx), impreuna cu mine am decis ca este cel mai SUBIECTIV post de pana acum SA STIIII ...!!!
Sii, TINEM SA TE ANUNTAM CA ESTI CASTIGATORUL UNUI VOUCHER IN VALOARE DE 400 EURO.
Acest Voucher poate fi valorificat la magazinul SENZOR incepand cu data de 10.03.08, asa ca, iti poti cumpara diverse scule de crap care urmeaza sa le testezi impreuna cu mine si Cosmin pe balta MV sau TANCABESTI.
Te rog sa-mi lasi nr de tel la :nini@btprinting.ro

ps. Cosmin te rog sa scuzi reclama de la Senzor, dar merita...poate ne sustin si ei cu ceva in plus la premiu
APCR

Avatar utilizator
george-alexandru
Veteran
Veteran
Mesaje: 765
Membru din: 26 Noi 2007, 15:12
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: PESCUITUL CRAPULUI...UN LUX ???

Mesaj de george-alexandru » 05 Mar 2008, 23:33

te inteleg perfect si ai dreptate,pescuitul la crap in zilele noastre este un lux.cu cat vei urca mai mult in ierarhia pescuitului la crap cu atat sacrificile financiare vor fi mai mari.roagate ca in viitor sa te multumesti cu partidele de pescuit de placere,ca daca te va lua valul competitiilor e moarte sigura,un drag la care eu inca nu am gasit leac si nici nu cred ca voi gasi.
George Alexandru
Presedinte CS.Green Lake
Brand Manager-4Carp
mail - greenlaketeam@yahoo.com
Imagine

Avatar utilizator
george-alexandru
Veteran
Veteran
Mesaje: 765
Membru din: 26 Noi 2007, 15:12
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: PESCUITUL CRAPULUI...UN LUX ???

Mesaj de george-alexandru » 05 Mar 2008, 23:35

NINI RESPECTELE MELE,BRAVO
George Alexandru
Presedinte CS.Green Lake
Brand Manager-4Carp
mail - greenlaketeam@yahoo.com
Imagine

Avatar utilizator
IULIAN C
carpZone team
carpZone team
Mesaje: 981
Membru din: 26 Feb 2008, 10:28
Localitate: Buzau,Bucuresti(flotant)

Re: PESCUITUL CRAPULUI...UN LUX ???

Mesaj de IULIAN C » 05 Mar 2008, 23:45

nini scrie:Iulian,
Stai linistit ca nu-ti plange nimeni de mila, si noi am luat-o de jos si am demonstrat ca suntem buni la pescuit, asa reusind sa ne impunem respectul cuvenit. Trebuie sa fii tare , sa demonstrezi ca vrei , ca poti, ca iti doresti
intradevar sa fii pescar de CRAP. :wink: :wink: :wink:
AHHH APROPO ERA SA UIT.......
:D :D :D :D :D :D :D :D :D :D
Cosmin (Qnyx), impreuna cu mine am decis ca este cel mai SUBIECTIV post de pana acum SA STIIII ...!!!
Sii, TINEM SA TE ANUNTAM CA ESTI CASTIGATORUL UNUI VOUCHER IN VALOARE DE 400 EURO.
Acest Voucher poate fi valorificat la magazinul SENZOR incepand cu data de 10.03.08, asa ca, iti poti cumpara diverse scule de crap care urmeaza sa le testezi impreuna cu mine si Cosmin pe balta MV sau TANCABESTI.
Te rog sa-mi lasi nr de tel la :nini@btprinting.ro

ps. Cosmin te rog sa scuzi reclama de la Senzor, dar merita...poate ne sustin si ei cu ceva in plus la premiu
POOOOOOOOOFTIIIIIIIIIIIIM.........!?!?!?!? :o :o :o :o :o :o :o :o :o :o
nU SE POATE SA FIE ADEVARAT !!!
E PREA MULT PENTRU MINE!
DOAMNE-SFINTE,DACA NU E O GLUMA,CRED CA AM PRIMIT UN CADOU CARE NICI MACAR N-AS FI INDRAZNIT SA MA GANDESC,SA SPER LA EL!(IERI A FOST ZIUA MEA)
DAK NU VISEZ,SAU NU E RODUL IMAGINATIEI SI AL DORINTEI MELE ARZATOARE DE A DEVENI ADEVARAT PESCAR LA CRAP, VA MULTUMESC DIN SUFLET !!!
(ACU,INTRE NOI FIE VORBA:AM IESIT PE BALCON SI AM TREZIT TOT FAVORITUL,POATE TOT DRUMUL TABEREI,CA AM CHIUIT!) :lol: :lol: :lol: :lol:
cHIAR ACUM VA DAU UN MAIL LA ADRESA PRECIZATA!!!
SA VA DEA BUNUL DUMNEZEU SANATATE!!!
SISTEMUL DE VALORI N-O SA MI-L SCHIMB NICIODATA
Imagine

Avatar utilizator
nini
senior
senior
Mesaje: 189
Membru din: 27 Ian 2008, 13:18

Re: PESCUITUL CRAPULUI...UN LUX ???

Mesaj de nini » 05 Mar 2008, 23:52

IULIAN NU ESTE O GLUMA PROASTA....Noi nu ne permitem sa facem asa ceva...tinem la imaginea noastra :wink:
inca nu am primit nici un mail...

cu stima,
nini horn
APCR

Avatar utilizator
IULIAN C
carpZone team
carpZone team
Mesaje: 981
Membru din: 26 Feb 2008, 10:28
Localitate: Buzau,Bucuresti(flotant)

Re: PESCUITUL CRAPULUI...UN LUX ???

Mesaj de IULIAN C » 06 Mar 2008, 00:24

george-alexandru scrie:te inteleg perfect si ai dreptate,pescuitul la crap in zilele noastre este un lux.cu cat vei urca mai mult in ierarhia pescuitului la crap cu atat sacrificile financiare vor fi mai mari.roagate ca in viitor sa te multumesti cu partidele de pescuit de placere,ca daca te va lua valul competitiilor e moarte sigura,un drag la care eu inca nu am gasit leac si nici nu cred ca voi gasi.
SALUTARE<GEORGE,
noi am mai vb pe alt forum cand ai av amabilit sa ma aj cu niste sfaturi,multam
Te-am vazut sambata pe M.V,dar nu prea sunt genu'ala de om ca sa ma bag "cu japca"-n seama,as am fost eu educat ca sunt de la tara....
Nu vreau competitii,gandul,dorinta mea e sa prind,sa concurez eu cu mine....adica..."BETTER-FASTER-MORE" !!
imaginatia...dorinta mea nu pot sa "lanseze" inca asa de departe ca nu le tine puterea de aruncare(a se intelege...portofelul si timpul liber!!)
Multa sanatate,si multa BAFTA si fire intinse si cat mai saltarete in competitiile la care presup ca urmeaza sa participi!!!
P.S:Am mai postat msg asta o data dar n-a aparut ?!?!unde oi fi gresit???
SISTEMUL DE VALORI N-O SA MI-L SCHIMB NICIODATA
Imagine

Avatar utilizator
george-alexandru
Veteran
Veteran
Mesaje: 765
Membru din: 26 Noi 2007, 15:12
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: PESCUITUL CRAPULUI...UN LUX ???

Mesaj de george-alexandru » 06 Mar 2008, 00:43

ehe asa am facut si eu am concurat cu mine pana mi/am dat seama ca sunt mai bun decat mine :lol: si uite unde am ajuns :D
George Alexandru
Presedinte CS.Green Lake
Brand Manager-4Carp
mail - greenlaketeam@yahoo.com
Imagine

Avatar utilizator
florentiniuga
Master Admin
Master Admin
Mesaje: 4649
Membru din: 19 Noi 2007, 22:04
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: PESCUITUL CRAPULUI...UN LUX ???

Mesaj de florentiniuga » 06 Mar 2008, 01:50

A fost bun sfatul meu, Iulian? :D
Nu stiam de unde-mi e cunoscuta figura ta. In seara asta am realizat, dupa ce am auzit pe cineva chiuind in blocul vecin in balcon. :lol: :lol: :lol:
Ne intalnim si pe Facebook

Imagine

Avatar utilizator
Cornel Rosioru
maestru emerit
maestru emerit
Mesaje: 17
Membru din: 24 Feb 2008, 20:26

Re: PESCUITUL CRAPULUI...UN LUX ???

Mesaj de Cornel Rosioru » 06 Mar 2008, 02:20

Salut Iulian.
Treci intr-o zi pe la magazinul Senzor. Stam de vorba si punem tara la cale. Anunta-ne intr-un fel sa fim toti pe acolo. Tel. noastre ti le da Nini.
Cornel Rosioru
ASOCIATIA PESCARILOR DE CRAP DIN ROMANIA
http://WWW.CRAPMANA.RO

Avatar utilizator
IULIAN C
carpZone team
carpZone team
Mesaje: 981
Membru din: 26 Feb 2008, 10:28
Localitate: Buzau,Bucuresti(flotant)

Re: PESCUITUL CRAPULUI...UN LUX ???

Mesaj de IULIAN C » 06 Mar 2008, 10:33

florentiniuga scrie:A fost bun sfatul meu, Iulian? :D
Nu stiam de unde-mi e cunoscuta figura ta. In seara asta am realizat, dupa ce am auzit pe cineva chiuind in blocul vecin in balcon. :lol: :lol: :lol:
Domnule Florentin,nici nu am cuvinte sa exprim ce se intampla cu mine....!! :D :D :D
Au reactionat oamenii,stiam de spre "comunitatea" asta a pescarilor ca e stransa...dar ce pot sa spun...a fost lansata postarea mea si pe xxx,am vvazut ca si acolo au "sarit" oamenii si n-au ramas insensibili...
Dar ce m-a dat si mai tare pe spate a fost sa vad ca am deosebita onoare sa fiu bagat in seama chiar de maestrul
Cornel Rosioru.....
De asemenea n-am stiut ca sunt vecin cu Dv...mama-mama cate surprize am primit de ziua mea!
Va multumesc,a fost intr-adevar nu doar bun sfatul Dv...ci mult mai mult decat atat!!!
SISTEMUL DE VALORI N-O SA MI-L SCHIMB NICIODATA
Imagine

Avatar utilizator
IULIAN C
carpZone team
carpZone team
Mesaje: 981
Membru din: 26 Feb 2008, 10:28
Localitate: Buzau,Bucuresti(flotant)

Re: PESCUITUL CRAPULUI...UN LUX ???

Mesaj de IULIAN C » 06 Mar 2008, 10:38

Cornel Rosioru scrie:Salut Iulian.
Treci intr-o zi pe la magazinul Senzor. Stam de vorba si punem tara la cale. Anunta-ne intr-un fel sa fim toti pe acolo. Tel. noastre ti le da Nini.
Maestre,ma inclin respectuos in fata Dv si va multumesc ca ati putut rapi un minutel din timpul Dv si aveti grija si de mine!
Nu va cunosc personal,ci din toate mediile de informare:revistele de profil,xxx,emisiunile D-lui Florentin....
Inca ma mai ciupesc si acum,sa ma asigur ca nu visez... :) :D :) :D
SISTEMUL DE VALORI N-O SA MI-L SCHIMB NICIODATA
Imagine

gor965
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 5455
Membru din: 20 Noi 2007, 20:17
Localitate: Calarasi
Contact:

Re: PESCUITUL CRAPULUI...UN LUX ???

Mesaj de gor965 » 06 Mar 2008, 13:35

@Iulian C
Esti patimas tinere ! Tine-te de cei care s-au oferit sa te ajute si vei ajunge unde ti-ai propus (ori unde nici nu ai visat :D ) Am patit si eu o data asa ceva si m-am lecuit de pescuit la balta ! Merg la Dunare si situatia e un pic diferita !Aia cu masini si scule n-au habar de pescuit in acele zone ,insista in a-si etala echipamentul si in a incerca sa convinga localnicii care prind peste cu scule de 2 lei ca ei doar nu au noroc (pe moment) !De multe ori am incercat sa-i "corectez" fiindca foloseau ace ,fire si plumbi aiurea si de cateva ori am intalnit oameni deschisi care vroiau sa invete de la un "taran" . Am dat insa si peste pescari de genul ...frate eu am prins sute de kg pe balta x la bila ,pai vii tu acuma si-mi spui ca azi merge doar la mamaliga ...si de ce draqu tot suna senzorul ala ...aa, de la curentul apei ... :D
De un an ma roade si pe mine sa debutez oarecum in Carpfishing ,sa vad anul asta ce-o mai fii ca anul trecut auzeam remarci de genul ...sefu,nadesti prea mult,da-i mai putin sa caute si pe la noi..sefu nadesti prea departe ,tragi pestii in larg..de ce nu dai si tu aici mai la mal ,sa mai prindem si noi ... de ce pui fir textil in fata -daca se rupe si ne agatam noi in el ...de ce tot tiuie alea,noi vrem liniste ... :wink:
Oare ce-i mai bine sa fii -pescar bun cu scule proaste ori unu prost cu scule bune ? :D Evident noi toti in sinea noastra stim raspunsul ! Tuturor toate cele bune !
Varga sa fi fost din fier...ce brand aveam !!!

Imagine

gor965
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 5455
Membru din: 20 Noi 2007, 20:17
Localitate: Calarasi
Contact:

Re: PESCUITUL CRAPULUI...UN LUX ???

Mesaj de gor965 » 06 Mar 2008, 17:16

Sa nu fiu inteles gresit ...cand am spus: "aia cu masini si scule " nu m-am referit la adevaratii pescari de crap ci doar la aia care sustin ideea : "haina il face pe OM"... si pe baltile particulare gasim destui !
Varga sa fi fost din fier...ce brand aveam !!!

Imagine

Închis

Înapoi la “Pescuitul la crap, fitofag si caras”