Pescuitul la crap

lansetistii, de la carpfishing la feeder

Moderator: gor965

Avatar utilizator
GhostVision
utilizator
utilizator
Mesaje: 17
Membru din: 23 Mai 2010, 00:43
Localitate: Arad

Pescuitul la crap

Mesaj de GhostVision » 23 Mai 2010, 00:46

Salutari, am fost ieri pe o balta si am pescuit la crap. Am prins 5 bucati intre 2-3kg iar colegul cam tot asa... am pescuit la porumb si la viermisori... majoritatea iam prins la viermisori dupa care numa cu ei am si pescuit... intrebarea mea e daca vreau sa imi fac o lanseta doar pentru crapi mai mari... de ex de la 7kg in sus... ce montura ar trebui sa imi fac si cu ce sa pescuiesc ? Multumesc si astept un raspuns :)
De crezi ca esti prea mic ca sa faci un lucru insemnat, incearca sa dormi cu un tântar intr-o camera inchisa :)

Avatar utilizator
gioxx
utilizator
utilizator
Mesaje: 33
Membru din: 13 Sep 2009, 16:18
Localitate: Pitesti

Re: Pescuitul la crap

Mesaj de gioxx » 23 Mai 2010, 13:24

eu te sfatuiesc sa folosesti carlige mari, boiles, forfac rigid si partide lungi.

Avatar utilizator
Allen Besnovich
Veteran
Veteran
Mesaje: 1061
Membru din: 26 Oct 2009, 17:25
Localitate: Craiova
Contact:

Re: Pescuitul la crap

Mesaj de Allen Besnovich » 23 Mai 2010, 13:53

Nu cred ca exista o configuratie standard de lanseta pentru crap mare, si o configuratie diferita pentru crapi mai mici. Crapii sunt crapi si doar atat, depinde doar ce noroc sa-ti intre pe patul de nada.
Cu o montura standard fir de par, carlig de 4-6,culianta sau nu,helicopter,etc poti prinde la fel de bine si peste mare si peste mic. Este mai important locul unde pescuiesti, cat de corect este realizata montura (chiar si cea mai simpla teoretic, poate deveni extrem de "ne-prinzatoare" daca nu o realizezi corect), nada, etc
Dupa parerea mea, cel mai important este locul unde lansezi apoi montura. Trebuie sa retii un lucru: pestele nu stie ce lanseta ai tu pe mal, sau ce mulineta. El vede doar bila, stie ca trebuie sa manance. Dupa ce inghitit carligul apoi sa-l agati - si aici intervine mecanica monturii - si abia apoi intervine batul de lanseta si mulineta + indemanarea ta ca sa-l aduci la mal, fara sa-ti rupa firul.

Sfatul meu: monturi cat mai simple dar realizate corect, o nada care ai incredere ca "merge", o balta cu peste si multa rabdare :D
Eventual, daca vrei sa prinzi ceva mai mare, poti pune pe firul de par - un boilies de diametru mai mare, in felul acesta mai selectezi putin pestii.
Fire intinse!
Ultima oară modificat 23 Mai 2010, 15:09 de către Allen Besnovich, modificat 1 dată în total.
C.S. OLTENIA FISHING

Avatar utilizator
GhostVision
utilizator
utilizator
Mesaje: 17
Membru din: 23 Mai 2010, 00:43
Localitate: Arad

Re: Pescuitul la crap

Mesaj de GhostVision » 23 Mai 2010, 15:09

Ms de sfaturi :)

Avatar utilizator
dragan o
utilizator
utilizator
Mesaje: 45
Membru din: 31 Ian 2010, 22:38
Localitate: Arad

Re: Pescuitul la crap

Mesaj de dragan o » 23 Mai 2010, 21:06

In primul rand asigura-te ca balta pe care pescuiesti ''gazduieste'' exemplarele pe care le vizezi,fa-ti monturi simple corect realizate(eu sunt adeptul monturilor simple si eficiente, pe care nu le schimb decit in cazul in care nu-si mai fac treaba),fa-ti un pat de nada,pe un loc care tine peste(o structura...ceva,un copac scufundat,un prag ,un plaur,un platou,un sant,un palc de pietris,o portiune de substrat tare-in cazul in care balta are fund predominant malos sau o portiune de substrat malos daca substratul este predominant tare,toate acestea le poti descoperii cu ajutorul lansetei de marcaj,a sonarului sau de la alti pescari ;) ).Cam aceste lucruri ti le-a spus si d-l alinuu cu care sunt de acord,cu o mica precizare-nu depinde de noroc ca pestele sa-ti intre pe nada ci numai de pescar.Sa revin,deci,dupa ce ai facut patul de nada pozitioneaza-ti cat mai divers lansetele.Eu pescuiesc cu 4 lansete pe care le plasez 2 pe pat si doua in afara patului de nada.De obicei EXEMPLARELE MARI LE-AM EXTRAS DIN AFARA PATULUI,(fiind mai precaute,mai ales pe baltile intens pescuite si nadite)sa tii cont si de acest aspect si-ti recomand aceasta strategie.In ceea ce priveste nada,daca nu ai concurenta pe balta,poti folosii cea mai ieftina nada de pescuit cu conditia ca locul sa aiba peste,daca ai concurenta atunci trebuie sa vi cu ceva mai special.Pentru inceput,e mai mult decat suficient,restul sunt sigur ca vei descoperi singur.Fir intins si crapi dela 7kg in sus cat mai multi ;)

Avatar utilizator
GhostVision
utilizator
utilizator
Mesaje: 17
Membru din: 23 Mai 2010, 00:43
Localitate: Arad

Re: Pescuitul la crap

Mesaj de GhostVision » 23 Mai 2010, 21:59

dragan o scrie:In primul rand asigura-te ca balta pe care pescuiesti ''gazduieste'' exemplarele pe care le vizezi,fa-ti monturi simple corect realizate(eu sunt adeptul monturilor simple si eficiente, pe care nu le schimb decit in cazul in care nu-si mai fac treaba),fa-ti un pat de nada,pe un loc care tine peste(o structura...ceva,un copac scufundat,un prag ,un plaur,un platou,un sant,un palc de pietris,o portiune de substrat tare-in cazul in care balta are fund predominant malos sau o portiune de substrat malos daca substratul este predominant tare,toate acestea le poti descoperii cu ajutorul lansetei de marcaj,a sonarului sau de la alti pescari ;) ).Cam aceste lucruri ti le-a spus si d-l alinuu cu care sunt de acord,cu o mica precizare-nu depinde de noroc ca pestele sa-ti intre pe nada ci numai de pescar.Sa revin,deci,dupa ce ai facut patul de nada pozitioneaza-ti cat mai divers lansetele.Eu pescuiesc cu 4 lansete pe care le plasez 2 pe pat si doua in afara patului de nada.De obicei EXEMPLARELE MARI LE-AM EXTRAS DIN AFARA PATULUI,(fiind mai precaute,mai ales pe baltile intens pescuite si nadite)sa tii cont si de acest aspect si-ti recomand aceasta strategie.In ceea ce priveste nada,daca nu ai concurenta pe balta,poti folosii cea mai ieftina nada de pescuit cu conditia ca locul sa aiba peste,daca ai concurenta atunci trebuie sa vi cu ceva mai special.Pentru inceput,e mai mult decat suficient,restul sunt sigur ca vei descoperi singur.Fir intins si crapi dela 7kg in sus cat mai multi ;)
Sunt pe balta exemplare pana la 14kg. M am gandit ca la urmatoarea partida sa imi fac 2 bete ca data trecuta adika sa dau cu viermisori la care am prins bucati de 2-3kg si 2 bete in care sa pun boilies ( ce diametru imi recomanzi pentru exemplare mai mari ? ) eu pe bete am fir de 0,30... e ok sa zicem pentru o captura de peste 7kg ? ms
De crezi ca esti prea mic ca sa faci un lucru insemnat, incearca sa dormi cu un tântar intr-o camera inchisa :)

Avatar utilizator
dragan o
utilizator
utilizator
Mesaje: 45
Membru din: 31 Ian 2010, 22:38
Localitate: Arad

Re: Pescuitul la crap

Mesaj de dragan o » 23 Mai 2010, 22:32

In ceea ce priveste firele, 0,30 e ok,poti pune si 0,25 cuplat cu un inaintas textil(sa nu se rupa la lansare)daca mulinetele au frana bine reglata pestele nu rupe firul(in majoritatea cazurilor) :-q ,depinde si de pescar si de mai multi factori.Oricum nici o grija cu 0,30 daca firul nu-i uzat ,poti sa tragi de ei(de crapalai) linistit.In ceea ce priveste diametrul bilelor,vreau sa-ti spun ca am prins ciortan de 3kg pe bila de 30mm :P ,parerea mea este ca diametrul momelii nu-i suta la suta selectiv.Sfatul meu este ca un boillies de 20, pe carlig ,este suficient.Aduna tu ciortanimea pe patul de nada,omoara-i cu viermusi,iar pentru cei mari,arunca-le pervers ;) o bata sau doua pe langa zona nadita(5-10m inafara)cu bile de 18-20mm pe carlig si un saculet solubil cu pelete sau bile sparte.

Avatar utilizator
GhostVision
utilizator
utilizator
Mesaje: 17
Membru din: 23 Mai 2010, 00:43
Localitate: Arad

Re: Pescuitul la crap

Mesaj de GhostVision » 23 Mai 2010, 22:35

mersi :) am sa incerc vineri si vin cu rezultatu :P
De crezi ca esti prea mic ca sa faci un lucru insemnat, incearca sa dormi cu un tântar intr-o camera inchisa :)

Avatar utilizator
raduionescu45
senior
senior
Mesaje: 178
Membru din: 21 Sep 2009, 17:27
Localitate: Bucuresti

Re: Pescuitul la crap

Mesaj de raduionescu45 » 23 Mai 2010, 23:21

dar balta pe care pescuiesti? nu ne oferi si noua aceasta informatie? :-<

Avatar utilizator
iorgu
Veteran
Veteran
Mesaje: 850
Membru din: 09 Ian 2010, 20:41

Re: Pescuitul la crap

Mesaj de iorgu » 23 Mai 2010, 23:27

Mai exista balti nestiute cu exemplare de crap la 14 kg.? :-?
Ocroteste natura, merita!

Avatar utilizator
GhostVision
utilizator
utilizator
Mesaje: 17
Membru din: 23 Mai 2010, 00:43
Localitate: Arad

Re: Pescuitul la crap

Mesaj de GhostVision » 23 Mai 2010, 23:48

O balta din arad... balta albastra :)
De crezi ca esti prea mic ca sa faci un lucru insemnat, incearca sa dormi cu un tântar intr-o camera inchisa :)

Avatar utilizator
raduionescu45
senior
senior
Mesaje: 178
Membru din: 21 Sep 2009, 17:27
Localitate: Bucuresti

Re: Pescuitul la crap

Mesaj de raduionescu45 » 24 Mai 2010, 09:10

multumim! visam, ca pescari hoinari ce suntem, la marea captura dar nici la Arad nu am de gand sa ajung :D

Avatar utilizator
dragan o
utilizator
utilizator
Mesaje: 45
Membru din: 31 Ian 2010, 22:38
Localitate: Arad

Re: Pescuitul la crap

Mesaj de dragan o » 24 Mai 2010, 13:59

GhostVision scrie:O balta din arad... balta albastra :)
La balta albastra nu prea tine ceea ce ti-am spus,avand in vedere ca este o balta mica,arhiplina de pescari in weekend(in cursul saptamanii este inchisa),nu te poti desfasura,trebuie sa pescuiesti pe spatii limitate,la finete,cu pluta sau la feeder,pestii sunt stresati chiar daca ciortanii raspund destul de bine.De pescuit la boillies nici nu poate fi vorba aici,trebuie sa te multumesti cu ciortanii care vin unul dupa altul la viermi si porumb alimentar.De ce nu incerci pe balti mai mari cum ar fi Cornesti,Firiteaz,Livada de Bihor ,chiar si Socodor.Intamplator am fost si eu azi la o partida scurta la Balta Albastra dar am lasat acasa arsenalul greu de crap pescuind cu o singura lanseta de mach.Am prins destul dar colegul meu i-a rupt la feeder.Binenteles balta a fost plina ~x( ...de pescari.

Avatar utilizator
GhostVision
utilizator
utilizator
Mesaje: 17
Membru din: 23 Mai 2010, 00:43
Localitate: Arad

Re: Pescuitul la crap

Mesaj de GhostVision » 24 Mai 2010, 21:14

Am vrut sa ma duc la Cornesti sapt trecuta... nu am ajuns niciodata pe acolo. Poate o sa dau wekeendu asta o fuga dimineta pana seara... ai fost pe acolo... si daca da.. cum e? Am citit pe internet ca sunt 2 balti acolo... in care dintre ele ai fost ?Ms
De crezi ca esti prea mic ca sa faci un lucru insemnat, incearca sa dormi cu un tântar intr-o camera inchisa :)

Avatar utilizator
dragan o
utilizator
utilizator
Mesaje: 45
Membru din: 31 Ian 2010, 22:38
Localitate: Arad

Re: Pescuitul la crap

Mesaj de dragan o » 25 Mai 2010, 12:02

Am fost la Cornesti pe balta2 unde se pescuieste in sistem c&r.Pentru a pescui aici trebuie sa-ti faci programare cu doua zile inainte,sa ai spray antiseptic,saltea de primire,mincioc cu deschidere mare,se pescuieste numai la boilles,taxa este 50 lei 24h,peste se prinde binisor si sunt intre 3-11kg(ceea ce am prins eu,dar sunt si mai mari).Eu personal pescuiesc mai des la Firiteaz,este mai aproape de Arad,nu trebuie sa-ti faci programari,nu-i obligatoriu sa ai spray sau saltea sau mincioc mare(eu oricum am aceste lucruri dar iti spun in ideea in care deocamdata tu nu le ai si pe care ar fi bine sa ti le achizitionezi daca esti pescar de crap),taxa este 40lei 24h in sistem c&r,pestele raspunde foarte bine la boillies am prins exemplare de doua cifre frecvent aici,patronul este mai ciudat dar daca-l respecti ti-l faci prieten.Am facut de 1mai ''genocid'' intre mustaciosi(vezi topicul''Ferma lu' Laiu'').Ca si locuri toate sunt bune atata timp cat pescuiesti pe canal, care este aproximativ pe mijlocul baltii(50-60m de la mal),urmaresti calugarul.Eu intentionez sa merg in weekendul acesta de sambata pana duminica.

Scrie răspuns

Înapoi la “Pescuitul la crap, fitofag si caras”