Pescuitul la sheffield (match, angling, waggler)

lansetistii, de la carpfishing la feeder

Moderator: gor965

Avatar utilizator
RaPpSodIq
membru activ
membru activ
Mesaje: 96
Membru din: 15 Mar 2008, 12:29
Localitate: Alba Iulia

Pescuitul la sheffield (match, angling, waggler)

Mesaj de RaPpSodIq » 20 Mar 2008, 14:34

Am deschis acest topic pentru a schimba cateva pareri despre acest stil de pescuit. Pe zi ce trece observ ca sunt tot mai multi pescari care intra in "mrejele" acestui stil. Asadar cei care practica acest stil sunt rugatzi sa posteze info, sau binentzeles sa ceara sfaturi...in masura cunostintelor in cauza, ajut cu multa placere. Va multzumesc!

PS: Nu shtiu daca am deschis acest subtopic unde trebuia.....in cazul in care am gafat imi cer scuze.
Eu ii vreau, dar ei.....mai greu

Avatar utilizator
stefanflorin
Veteran
Veteran
Mesaje: 762
Membru din: 20 Noi 2007, 01:00
Localitate: Departe de casa

Re: Pescuitul la sheffield (match, angling, waggler)

Mesaj de stefanflorin » 20 Mar 2008, 15:39

Pai fi un pic mai explicit...vrei sa se vb numai de sheffield sau de tot ce contine match: feeder/quiver, rubeziana, bolo ?
PS: ar fi bine sa fie un topic dedicat match-fishingului, cu scule, tehnici, monturi, momeli, nade, etc.
Work is for people who can't fish!

Avatar utilizator
Adrian Toader
utilizator
utilizator
Mesaje: 46
Membru din: 14 Ian 2008, 20:42
Localitate: ploiesti

Re: Pescuitul la sheffield (match, angling, waggler)

Mesaj de Adrian Toader » 20 Mar 2008, 17:26

florine, eu zic sa le iei pe rand. incepe mai intai cu... sheffield-ul. de exemplu, eu nu inteleg de ce draq se lasa forfacul asa de lung. mai vad eu miscarea plutei la 20 m cand am un forfac de 30 - 50 cm nelestat, sau in cel mai bun caz, lestat cu o alica mica :?: :roll:
Nu exista fericire de care sa-ti amintesti fara tristete...

Avatar utilizator
RaPpSodIq
membru activ
membru activ
Mesaje: 96
Membru din: 15 Mar 2008, 12:29
Localitate: Alba Iulia

Re: Pescuitul la sheffield (match, angling, waggler)

Mesaj de RaPpSodIq » 20 Mar 2008, 22:18

stefanflorin scrie:Pai fi un pic mai explicit...vrei sa se vb numai de sheffield sau de tot ce contine match: feeder/quiver, rubeziana, bolo ?
PS: ar fi bine sa fie un topic dedicat match-fishingului, cu scule, tehnici, monturi, momeli, nade, etc.
Am scris Sheffield (match, angling, wagler) pentru ca aici fiecare ii zice intr-un fel diferit. Din cate stiu eu tehnica de pescuit la distanta cu pluta gen waggler stick sau avon se numeshte Sheffield. (posibil sa ma inshel). Dar am auzit lume si am citit in carti de specialitate ca se numeste angling sau match. Din cate shtiu eu angling-ul inglobeaza mai multe. iar match-ul=competitzie, oamenii sunt confuzi citind ce scrie pe lansete. Te rog sa ma corectezi daca gresesc, mai ales ca u esti in locul nashterii acestui stil de pescuit..Dar haideti sa dezvolam discutiile pe tema de sheffield si feeder daca suntetzi de acord.
Eu ii vreau, dar ei.....mai greu

Avatar utilizator
RaPpSodIq
membru activ
membru activ
Mesaje: 96
Membru din: 15 Mar 2008, 12:29
Localitate: Alba Iulia

Re: Pescuitul la sheffield (match, angling, waggler)

Mesaj de RaPpSodIq » 20 Mar 2008, 22:23

Nu este o regula sa lasi asa mare forfacul. Eu pescuiesc cu 15-20 cm. Si alica aia mica de care zici u e bine sa o pui pe forfac..parerea mea pt ca in cazul unei ape cu curent de adancime o sa itzi faca carligul cu momeala, ca elicea de la elicopter. glumesc, dar totusi acea alica are rol de a mai stabiliza miscarea nadei in apa. Eu ash vrea sa va intreb ce conectori folositi in cazul wagglerelor si ce fire. Eu am luat de curand ceva de la stonfo, pt conectarea wagglerelor si folosesc fir trabucco T Force. Maine o sa pun o poza cu un model de montura, si ati putea face si voi acest lucru ca sa le comparam.....ca doar asha vom invatza.
Eu ii vreau, dar ei.....mai greu

Avatar utilizator
stefanflorin
Veteran
Veteran
Mesaje: 762
Membru din: 20 Noi 2007, 01:00
Localitate: Departe de casa

Re: Pescuitul la sheffield (match, angling, waggler)

Mesaj de stefanflorin » 22 Mar 2008, 21:22

E bine sa pastram monturile cat mai simple, eu de ex nu pun alica pe forfac pt ca pe durata partidei mai schimb forfacul si nu vreau sa stau sa echilibrez plute intr-una, si zic ca e bine ca la distante mai mari sa folosim in loc de pluta un feeder, e mai eficient zic eu, cel putin eu asa fac. In ultimul timp ma axez numai pe feeder, din pricina locurilor in care pescuiesc si mi se pare ca e si un pic mai comod ca stil de pescuit. La sheffield firul principal 0.14 scufundator, marca nu conteaza prea mult, ideea e sa fie de calitate si diametrul 0.14 si in realitate nunumai in scris pe rola, si asta e mai greu de gasit, eu foloseam unul browning syntec de 0.135 si mi s-a parut foarte rezistent. Cei de la trabucco produc fire foarte bune insa diametrele nu prea corespund cu ce zic ei, de ex am un sinking de 0.18 si comparat cu un fir daiwa de 0.20 am constatat ca sunt aceiasi diametre, de aceea un micrometru e de mare ajutor. Lungimea forfacului la sheffield zic eu ca depinde si de apa in care pescuim, pe un rau cu curent usor (se poate folosi sheffieldul cu succes) forfacul e bine sa fie mai lung ca momeala sa fie tarata pe fund. Pe balta folosesc forfac cam de 15 cm iara pe rau cam de 20-25 cm. E bine sa faceti montura cum vi se pare comoda, nu cum zic altii. Plutele pe care le folosesc eu sunt insert wagler cu antena sau fara daca dau la crap de ex si momeala e de dimensiuni mai mari (lestate sau nelestate) si le atasez la fir printr-un adaptor siliconic sau direct trecand firul prin gaura cu care sunt prevazute si fixez adancimea cu 2-3 alice de numar mai mare (intre alicele care mentin pluta la adancimea dorita las cam un cm ca pluta sa nu stea fixa intre ele)urmand ca pe fir sa pun alice de numar mai mic. Cum v-am zis, daca vrei distanta in lanseu e bine ca centru de greutate sa fie la pluta si nu pe fir.
Pe lansetele de pluta scrie match sau float si sunt caracterizate de inelele cu picior inalt. Mai poate fi intalnit cuvantul match si pe unele lansete de feeder de ex "match feeder" insa nu e greu sa iti dai seama care cum sunt. Am vazut ca aici sunt in mare voga lansetele avon/quiver (cea de la john wilson 11ft-13ft se pare ca e cea mai buna in raport calitate pret) care permit pescuitul la pluta cu varful de tip avon sau pescuitul la feeder cu varful de tip quiver la care se ataseaza varfurile semnalizatoare (quiver tips), asa ca daca aveti ocazia si bani va puteti achizitiona asa ceva si aveti lanseta si de 3.3 m si de 3.96, si de pluta si de feeder. Din ce am citit la review-uri dezavantajele acesteia ar fi ca inelele au picioare scurte si se cam lipeste firul de blanc la segmentul avon insa la banii aia ai deja scula care acopera toate stilurile si zic eu ca merita daca vrei calitate si diversitate. Fir intins!
PS: cuvantul angling este acelasi cu fishing, dar cum englezii sunt mai ciudati au ales sa numeasca acest sport angling=pescuit/ angler=pescar
Work is for people who can't fish!

Avatar utilizator
RaPpSodIq
membru activ
membru activ
Mesaje: 96
Membru din: 15 Mar 2008, 12:29
Localitate: Alba Iulia

Re: Pescuitul la sheffield (match, angling, waggler)

Mesaj de RaPpSodIq » 24 Mar 2008, 19:52

Florin nu ai putea pune o poza cu o montura de sheffield si una de feeder. Binentles daca ai rabdarea si timpul necesar.Singura chestie pe care nu am inteleso e montura pe care o folosesti u. Ai zis ca in loc de pluta folosesti un feeder. Deci este pluta gen feeder, sau cosuletul propriuzis de dat la grund (pe fundul apei). Am vazut la stomfo plute gen waggler care au in loc de bulb, cosulet de feeder. O sa imi comand sa incerc, nu am pescuit niciodata cu asha ceva. In plus lanseta mea e de 4.20 cu actiune 5-20, si nu prea ma risc sa dau cu ea la feeder ca poate face trosc. Daca m-ai putea lamurii, ar fi perfect. Mersi mult. O sa postez si eu o poza cu montura pe care o folosesc. Poate facem niste comparatii, avantaje, dezavantaje si altele. Mersi mult
Eu ii vreau, dar ei.....mai greu

Avatar utilizator
stefanflorin
Veteran
Veteran
Mesaje: 762
Membru din: 20 Noi 2007, 01:00
Localitate: Departe de casa

Re: Pescuitul la sheffield (match, angling, waggler)

Mesaj de stefanflorin » 24 Mar 2008, 21:08

Vai nu pune cosulet pe batu de match ca il faci praf :D ce vroiam sa zic e ca daca sa zic distanta la care vreau sa pescuiesc e mare (peste 15 m sa zic) schimb lanseta de match cu cea de feeder, si plute cu cosulet de nadire nu am folosit, mi se pare aiurea sa dau cu asa ceva. Montura de feeder e simpla, am pus o "caricatura" la pescuitul platicii, eu aceasta montura o folosesc si pe balta si pe rau, singuru lucru pe care il schimb este lungimea forfacului, care poate varia intre 25-30cm si 1m. Unii folosesc si mai lungi, insa eu nu vad rostul. Eu la pluta folosesc un bat de 13ft (3.96m) nu-i de firma dar la banii de i-am dat pe el e suuuper bat, finisaj foarte bun si cantareste 180 de g. Probabil ca daca ar scrie pe el Daiwa sau Fox ar costa o carca de bani. Betele de feeder cu care dau de regula au 3.60m, putere medie, dar am o adevarata colectie, cateodata nu stiu pe care sa il aleg :lol: .
PS: pt montura de sheffield nici nu cred ca mai trebuie poza, decat luam clasica montura de varga si o adaptam un pic.
Work is for people who can't fish!

Avatar utilizator
RaPpSodIq
membru activ
membru activ
Mesaje: 96
Membru din: 15 Mar 2008, 12:29
Localitate: Alba Iulia

Re: Pescuitul la sheffield (match, angling, waggler)

Mesaj de RaPpSodIq » 24 Mar 2008, 22:57

Ai dreptate. Asta nu imi era mie clar, cu federul. Am crezut ca folosesti feeder incorporat in pluta. Eu am un batz de sheffield de 4.20 Silver match de la energo. sunt ff multzumit de el. Cel mai urat ii ca aici ii vremea cacacioasa. Sambata mi-am programat un pescuit la sheffield pe o balta, dar de vreo 1 h la mine o nins, deci cred ca merg degeaba. Dar totus incerc. O sa revin cu poze si cu montura. Daca mai ai ceva shiretlicuri pe care vrei sa ni le dezvaluiesti si noua, le primim cu bratzele deschise. Ce mai vroiam sa te intreb, grosimea firelor si felul lor(marca) pe care le fol la feeder. Ma tenteaza si pe mine sa imi iau un batz de feeder. Mersi mult
Eu ii vreau, dar ei.....mai greu

Avatar utilizator
stefanflorin
Veteran
Veteran
Mesaje: 762
Membru din: 20 Noi 2007, 01:00
Localitate: Departe de casa

Re: Pescuitul la sheffield (match, angling, waggler)

Mesaj de stefanflorin » 24 Mar 2008, 23:47

Pai momentan firele pe care le folosesc sunt de la firma Lazer, nu e asa de cunoscuta, insa ce sa zic, sunt multumit de ele, am pe unii tamburi de 0.16 si pe unii de 0.20. Am scos din tamisa crengi, saci de nailon, bolovani si cate un peste doi, si nu m-a lasat. Si daca te plangi de vreme afla ca in londra de vreo 3 zile ninge, si e un frig de crapa pietrele ca sa nu mai zic de vantul de iti inghiata sangele in vene asa ca fi fericit :D . O sa vezi ca pescuitul la feeder e ff spectaculos, cand te trezesti cu cate o trasatura dinaia de zici ca iti ia lanseta de pe suport, ce sa zic, romania are ape foarte bune pt stilul asta, mie imi pare rau ca la englezi nu exista caras, dupa parerea mea specie de departe superioara platicii, peste care desi aici il prinzi la dimensiuni considerabile ( in tamisa in zona unde pescuiesc eu cam 2 kg marimea medie) tinde sa fie cam mofturos, si uneori e foarte dificil sa ai trasatura. Daca ar avea caras cred ca ar aparea imediat scule specializate de pescuit la el, asa cum au pt alte specii :D. Siretlicuri nu am, nici nu iti trebuie, important e sa ai incredere si rabdare. Si am ajuns la concluzia ca nu conteaza cantitatea de peste pe care o ai in juvelnic la final (nici nu folosesc juvelnic) ci sa te simti bine, si sa ai satisfactie chiar si cand nu prinzi. Important e ca ai fost acolo si ai pescuit. Fir intins!
Work is for people who can't fish!

Avatar utilizator
RaPpSodIq
membru activ
membru activ
Mesaje: 96
Membru din: 15 Mar 2008, 12:29
Localitate: Alba Iulia

Re: Pescuitul la sheffield (match, angling, waggler)

Mesaj de RaPpSodIq » 26 Mar 2008, 23:47

Florine oare la tine am citit de acei "peleti" din paine? am incercat si eu astazi dar nu au stat pe carlig la varga. La sheffield ma indoiesc sa stea, cu lanseuri lungi. Il presezi doar cu seringa si atat? Ies frumosi dar, nu prea tzin in carlig. Ma lamuresti te rog
Eu ii vreau, dar ei.....mai greu

Avatar utilizator
stefanflorin
Veteran
Veteran
Mesaje: 762
Membru din: 20 Noi 2007, 01:00
Localitate: Departe de casa

Re: Pescuitul la sheffield (match, angling, waggler)

Mesaj de stefanflorin » 27 Mar 2008, 16:41

Adevarul este ca daca folosesti paine de stat, sau o paine care nu e suficient de pufoasa, nu prea o sa iasa mare lucru, eu cumpar paine feliata care e foarte pufoasa si care se leaga bine prin presare. Era painea aia in forma de paralelipiped care stiu ca era foarte buna pt asa ceva.
Work is for people who can't fish!

Avatar utilizator
Adrian Toader
utilizator
utilizator
Mesaje: 46
Membru din: 14 Ian 2008, 20:42
Localitate: ploiesti

Re: Pescuitul la sheffield (match, angling, waggler)

Mesaj de Adrian Toader » 27 Mar 2008, 21:02

Am incercat eu la sheffield cu momeala respectiva si intradevar nu sta foarte mult pe carlig (la recuperarea monturii, acul era gol). Daca nu este densitate de peste in zona si daca nu mai pui si un viermus pe carlig, risti sa stai cu acul gol pe fundul apei. In plus, datorita faptului ca painea devine destul de pufoasa dupa ce se inmoaie, cred ca la recuperare se desprinde din carlig, mai ales ca la sheffield se pescuieste la o distanta relativ mare (15 - 30 m) si pana aduci montura la mal... are tot timpul sa cada. Am prins totusi si la aceasta metoda dar pentru ca momeala trebuie verificata destul de des, prefer sa pun si doi viermusi pe carlig ca sa nu am surprize. Asa ca nu sunt prea sigur daca pestii pe care i-am prins au venit la peleta sau la viermusi. Dar chiar daca peleta va cadea de pe carlig, va deveni in cel mai rau caz... nada :) . In schimb, am avut si am rezultate destul de bune (la clean si caras) pescuind la varga normala de 6 m, cu pluta, peleta fiind pusa pe un carlig de 12 in combinatie cu un pinkye in varf (si verificata mai des). :wink: Fire intinse tuturor si multe salutari de aici de acasa mister stefanflorin!
Nu exista fericire de care sa-ti amintesti fara tristete...

Avatar utilizator
RaPpSodIq
membru activ
membru activ
Mesaje: 96
Membru din: 15 Mar 2008, 12:29
Localitate: Alba Iulia

Re: Pescuitul la sheffield (match, angling, waggler)

Mesaj de RaPpSodIq » 28 Mar 2008, 01:05

Ok. O sa incerc sambata si va spun daca izbutesc ceva cu carashii. O intrebare, cred ca mar ajuta mai mult o seringa de 5 mm voi de care folositi? Mi se pare geniala ideea, dar daca ar sta ceva ami mult timp pe carlig ar fi perfect. Oricum va multumesc, si daca mai aveti ceva idei legate de sheffield, le voi folosi cu placere.
Eu ii vreau, dar ei.....mai greu

Avatar utilizator
stefanflorin
Veteran
Veteran
Mesaje: 762
Membru din: 20 Noi 2007, 01:00
Localitate: Departe de casa

Re: Pescuitul la sheffield (match, angling, waggler)

Mesaj de stefanflorin » 28 Mar 2008, 01:37

Pai diametrul seringilor poate sa difere si de aici rezulta momeli de dimensiuni diferite. Eu dau la feeder cu aceasta peleta, si in curent destul de puternic, de cele mai multe ori cand recuperez, momeala este inca in carlig si cateodata pescuiesc la 40-50m distanta, acum depinde de paine, de cat a stat in apa, de felul cum o puneti pe carlig (ca bobul de porumb cu varful afara). Acum daca pescuiesti si lasi momeala in apa sa zicem mai mult de 10 min mai mult ca sigur nu va mai fi mare lucru in carlig, este indicata mai mult la un pescuit mai activ, unde nu lenevim asteptand pesti kamikaze. Un viermus-doi pe carlig sporesc sansele, dar ce te faci cu ei unde e sa zicem biban cat degetul sau in cazul meu aveam de aface cu sea-bass cat degetul sau dace (un peste care seamana un pic cu cleanu dar e de dimensiuni mici). E o alternativa la alte momeli care poate aduce surprize frumoase nicidecum cea mai productiva :D. Puteti folosi painea si direct rupta din felie si presata pe tija lunga a carligului, am vazut foarte multi englezi folosind-o , mai ales la pluta la plimbat (trotting), chestia e ca prezentarea e mult mai apetisanta ca peleta sau loaf (bucata de miez) decat banalul gogoloias.
Work is for people who can't fish!

Scrie răspuns

Înapoi la “Pescuitul la crap, fitofag si caras”