Platica

lansetistii, de la carpfishing la feeder

Moderator: gor965

Avatar utilizator
stefanflorin
Veteran
Veteran
Mesaje: 762
Membru din: 20 Noi 2007, 01:00
Localitate: Departe de casa

Platica

Mesaj de stefanflorin » 02 Dec 2007, 00:35

Aici puteti impartasi secrete despre pescuitul platicii, un peste frumos si care poate oferi satisfactii atunci cand apa este prea rece pentru caras sau crap.
Cateva platici de 1 Decembrie:
Imagine
Imagine
Imagine
Imagine
Imagine

asa ca sa moara englezii de ciuda ca le intep platicile, oricum s-au intors in Tamisa nevatamate :wink:

Sa va mai spun un secret: ca momeala am folosit un fel de pelete din paine, "bread punch" ii zic englezii si le puteti face impungand felia de paine alba cu o seringa careia i-ati taiat capatul unde se pune acul si a ramas ca un piston
. Impungeti cu el in felia de paine o data sau de 2-3 ori si apoi presati painea in interiorul cilindrului cu un deget impingand in pistonul seringii si cu un altul tinant apasat la gaura si veti obtine un fel de peleta care sta foarte bine pe carlig dar care, spre deosebire de obisnuita pasta care o facem din miezul de paine, in apa se umfla si devine foarte pufoasa si foarte apetisanta pentru pesti (caras, crap, platica, babusca, clean) Nu va speriati daca atunci cand recuperati nu mai e nimic in carlig, cateodata mai pica din carlig dar va asigur ca atat cat sta pe fundul apei nemiscata nu va cadea prea usor din carlig, desigur din 5-10 min in 5-10 min trebuie schimbata momeala.
Eu obisnuiesc ca langa aceasta peleta, pe carlig sa pun si 1-2 viermusi care dau atractivitate si care stim cu siguranta ca, chiar daca painea este furata de pe carlig, isi vor face datoria.
Ca reteta de nada v-o recomand pe cea descrisa la pescuitul carasului, nu exista in comert (zic eu) o nada mai eficienta la pescuitul platicii si de ce nu al carasului care stim ca are cam aceleasi obiceiuri.
Work is for people who can't fish!

Avatar utilizator
Lucian Nagy
membru activ
membru activ
Mesaje: 145
Membru din: 22 Noi 2007, 20:24
Localitate: Dublin

Mesaj de Lucian Nagy » 08 Dec 2007, 02:57

NICE BREAM ,,MATE """!!!!!!!!!!!

Avatar utilizator
vali003
site team
site team
Mesaje: 1380
Membru din: 20 Noi 2007, 23:31
Localitate: Long Sault

Mesaj de vali003 » 08 Dec 2007, 06:31

esti norocos , in decembrie si poti iesi la o partida de pescuit , la noi in curind se merge la copca . fir intins

Avatar utilizator
Adrian Toader
utilizator
utilizator
Mesaje: 46
Membru din: 14 Ian 2008, 20:42
Localitate: ploiesti

platica

Mesaj de Adrian Toader » 16 Ian 2008, 21:37

fiind incepator in acest vast domeniu, dar un admirator al stationarului, am si eu o intrebare: se poate pescui cu momeala descrisa de dvs. si in stilul match? daca da, care este montura pe care o folositi? si inca o problema :oops: nu prea am inteles modul de fabricare al peletei :? , in special treaba cu seringa, ce fel de seringa, pentru ca sunt de diferite marimi, si ce anume se decupeaza, numai stutul unde se pune acul sau se decupeaza toata partea de jos? :roll: thank you mister and sorry!
Nu exista fericire de care sa-ti amintesti fara tristete...

Avatar utilizator
vasile miclea
utilizator
utilizator
Mesaje: 29
Membru din: 07 Dec 2007, 22:01
Localitate: Oradea

Re: platica

Mesaj de vasile miclea » 16 Ian 2008, 21:59

Adrian Toader scrie:fiind incepator in acest vast domeniu, dar un admirator al stationarului, am si eu o intrebare: se poate pescui cu momeala descrisa de dvs. si in stilul match? daca da, care este montura pe care o folositi? si inca o problema :oops: nu prea am inteles modul de fabricare al peletei :? , in special treaba cu seringa, ce fel de seringa, pentru ca sunt de diferite marimi, si ce anume se decupeaza, numai stutul unde se pune acul sau se decupeaza toata partea de jos? :roll: thank you mister and sorry!
Nu este peleta ,este chiar piine decupata la diferite marimi,decupajul se face cu ustensila proiectata de catre englezi exact pt. acest scop.Se poate folosi si la tehnica match-lui cu unele rezerve pt. ca sunt "sensibile" la lansarea monturi.
Adi aceste decupatoare se gasesc in cataloagele firmelor producatoare de articole de pescuit,eventual cauta mai multe explicatii pe http://www.matchangler.com .

Avatar utilizator
Adrian Toader
utilizator
utilizator
Mesaje: 46
Membru din: 14 Ian 2008, 20:42
Localitate: ploiesti

peleta

Mesaj de Adrian Toader » 16 Ian 2008, 22:49

multumesc Vasile, am vizitat site-ul, destul de relevant dupa parerea mea, chiar daca am cam lipsit la orele de engleza. mi se pare destul de sensibila momeala si in lipsa viermusilor cred ca daca intr-un minut( poate chiar mai repede in apele unde exista curenti), nu te viziteaza niciun peste ai cam ramas fara momeala. oricum merita incercat :wink:.daca ai retete de momeala pe baza de paine (sau altele) care se pot preta la tehnica match te-as ruga sa nu le tii secrete ---<>< :oops:(pe cat posibil)
Nu exista fericire de care sa-ti amintesti fara tristete...

Avatar utilizator
stefanflorin
Veteran
Veteran
Mesaje: 762
Membru din: 20 Noi 2007, 01:00
Localitate: Departe de casa

Mesaj de stefanflorin » 17 Ian 2008, 13:54

Bread punch-urile , ca asa se numesc ustensilele alea pot fi inlocuite cu ce am zis eu, adica cu o seringa si functioneaza chiar mai bine, si momeala(peleta aceea de paine, caci asa arata dupa ce o faci) credeti-ma ca nu e sensibila deloc atata timp cat eu pescuiesc cu ea pe tamisa unde curentii sunt puternici si la 10 minute dupa ce recuperam momeala era tot pe carlig si pescuiam la feeder :wink: daca o presezi indeajuns va sta ff bine si dupa ceva timp de stat in apa se face foarte pufoasa si irezistibila. si ca sa iti explic mai pe larg cum faci peleta: iei seringa (grosimea seringii o alegi in functie de marimea pe care vrei sa o aiba momeala) ii tai capatul ala unde se pune acul ca sa poti obtine capatul cilindric pe care il infigi in felia de paine.
Infigem acest capat in felie apoi se preseaza cu un deget apasand pe pistonu seringii si cu altul tinand capatul pe care l-am infipt, astupat, ca sa obtinem peleta. Eu zic ca e mult mai eficienta decat banalul cocolos de paine si in zilele cand nu avem timp sa facem mamaliga si ne grabim sa pescuim macar 2 ore, e la indemana:)
http://i241.photobucket.com/albums/ff91 ... ontura.jpg
Work is for people who can't fish!

Avatar utilizator
Adrian Toader
utilizator
utilizator
Mesaje: 46
Membru din: 14 Ian 2008, 20:42
Localitate: ploiesti

momeala

Mesaj de Adrian Toader » 18 Ian 2008, 15:32

multumesc, stefane, am prins ideea :idea: . urmeaza sa-i fac proba, deocamdata imi iau viteza sa fac rost de seringi :? poate m-aresteaza astia pe motiv ca ma droghez :lol: te voi contacta cu ocazia primului peste prins cu momeala descrisa de tine. oricum felicitari, inca o data s-a demonstrat inventivitatea romaneasca 8) ---<><
Nu exista fericire de care sa-ti amintesti fara tristete...

Avatar utilizator
stefanflorin
Veteran
Veteran
Mesaje: 762
Membru din: 20 Noi 2007, 01:00
Localitate: Departe de casa

Mesaj de stefanflorin » 19 Ian 2008, 00:22

Multumesc :) pai initial am vrut sa imi comand un set de bread punch-uri dar imi trebuiau cam a 3 a zi si era imposibil sa le primesc in timpul asta si am zis sa incerc faza cu seringa, a mers, si am renuntat sa mai comand setul.
Work is for people who can't fish!

Avatar utilizator
Adrian Toader
utilizator
utilizator
Mesaje: 46
Membru din: 14 Ian 2008, 20:42
Localitate: ploiesti

peleta de paine

Mesaj de Adrian Toader » 23 Ian 2008, 16:40

uraaaa! stefane, am facut proba la momeala descrisa de tine si cu toate ca m-au cam suparat pestisorii mai marunti care se dadeau la momeala mea si ma lasau cu acul gol (obleti), am reusit totusi sa intep si 3 clenuti cam la 300-400 grame si doua babusti frumusele (pe raul ialomita). deci momeala merge si la alte specii nu numai la platica. pestii s-au intors linistiti in mediul lor iar eu m-am grabit sa-ti dau de stire asa cum ti-am promis. multumesc pentru pont. ---<><
Nu exista fericire de care sa-ti amintesti fara tristete...

Avatar utilizator
stefanflorin
Veteran
Veteran
Mesaje: 762
Membru din: 20 Noi 2007, 01:00
Localitate: Departe de casa

Mesaj de stefanflorin » 24 Ian 2008, 11:18

Ma bucur ca a dat roade si mai ales ca e iarna :wink: cum o fi sa dea un crap la paine in timp ce ii flutura pe sub nas :shock: zici ca e oblete si cand colo car car car plitz :D
Work is for people who can't fish!

Avatar utilizator
stefanflorin
Veteran
Veteran
Mesaje: 762
Membru din: 20 Noi 2007, 01:00
Localitate: Departe de casa

Mesaj de stefanflorin » 24 Ian 2008, 11:20

PS: e o momeala pt orice peste pasnic...si nunumai
Work is for people who can't fish!

Avatar utilizator
Lucian Nagy
membru activ
membru activ
Mesaje: 145
Membru din: 22 Noi 2007, 20:24
Localitate: Dublin

Re: Platica

Mesaj de Lucian Nagy » 02 Feb 2008, 23:58

salut.Poti sa-mi spui ce faina ai folosit pentru feeder??MULTUMESC!!

Avatar utilizator
stefanflorin
Veteran
Veteran
Mesaje: 762
Membru din: 20 Noi 2007, 01:00
Localitate: Departe de casa

Re: Platica

Mesaj de stefanflorin » 04 Feb 2008, 02:13

Pai iti zic cum fac nada: iau o paine feliata (acum depinde de durata partidei) o dau prin blender/masina de tocat si obtin acea breadcrum cum ii zic englezii care se afla in absolut toate nadele de fund pt feeder inclusiv in cele pentru crap cu nume mari. adaug apoi canepa preparata cam 2-3 pumni, eu am luat de la Dynamite gata facuta din motive de comoditate insa o poti prepara tu fierband-o pana cand incepe sa crape si se vede albeata din ea, mai adaug si boabe de porumb in lapte Dynamite(sweetcorn) acela de la alimentara la conserva e ideal, si pe balta mai adaug cateva maini de viermusi si/sau casteri pt efect sporit. Painea nu trebuie sa fie neaparat feliata caci oricum sfarseste tocata. E bine sa amesteci paine neagra cu paine alba insa merge si numai una din cele doua, eu prefer pe cea alba. Eu nada o prepar intotdeauna cu o zi inainte de pescuit ca sa aiba timp aromele din canepa si porumb sa intre in paine si ca sa fie si proaspata. Daca iti ramane la sfarsitul partidei o bagi la congelator si la partida urmatoare e perfecta. Ieftina, eficienta si usor de preparat. Cum am mai zis si pescarii englezi o prefera celor cumparate. Ah deja incepe sa mi se faca pofta si cat mai e pana weekendul urmator:(
PS: nu e o nada numai de platica, merge la orice pasnic si efectul e mai bun decat al mamaligii pe naditor.
Work is for people who can't fish!

Avatar utilizator
Lucian Nagy
membru activ
membru activ
Mesaje: 145
Membru din: 22 Noi 2007, 20:24
Localitate: Dublin

Re: Platica

Mesaj de Lucian Nagy » 05 Feb 2008, 00:04

Multumesc.O sa incerc si varianta data de tine.Eu cumpar pesmet(breadcrumb),,cam 3kg cu €5 ,la care mai adaug Sensas Bream++Sensas Roach,,++porumb+cinepa(cind gasesc pun macinata)++arpacas(de la magazinele romanesti),si in momitor pun si eu viermi,,casters,,rime tocate.Pe timp de iarna nu mai adaug breadcrumb,,folosesc doar faina Sensas ,ca sa aiba puterea de atractie mai mare.vara o amestec cu pesmetul ca sa obtin o cantitate mai mare de nada,,ca imi cam trebuie(pescuiesc pe un lac MAREEEEE,,nu crescatorie).Multumesc inca o data !!

Scrie răspuns

Înapoi la “Pescuitul la crap, fitofag si caras”