poza cu o rosioara de un kg

lansetistii, de la carpfishing la feeder

Moderator: gor965

Avatar utilizator
miska
membru activ
membru activ
Mesaje: 142
Membru din: 14 Ian 2008, 14:23
Localitate: la pescuit

poza cu o rosioara de un kg

Mesaj de miska » 21 Mar 2008, 13:46

prinsa cu bolognieza  cu paine franceza
prinsa cu bolognieza cu paine franceza
always think like a fish

Avatar utilizator
Pescar Brailean
utilizator
utilizator
Mesaje: 39
Membru din: 24 Noi 2007, 11:01

Re: poza cu o rosioara de un kg

Mesaj de Pescar Brailean » 21 Mar 2008, 21:09

Frumoasa captura!Felicitari!E prinsa cumva pe raul ala populat asha de intensiv? :)

Avatar utilizator
jackpot
membru activ
membru activ
Mesaje: 52
Membru din: 22 Noi 2007, 22:12
Localitate: Timisoara

Re: poza cu o rosioara de un kg

Mesaj de jackpot » 23 Mar 2008, 21:35

banuiesc ca pestele e inca in apa:D sau e ciorba:DD

Avatar utilizator
miska
membru activ
membru activ
Mesaje: 142
Membru din: 14 Ian 2008, 14:23
Localitate: la pescuit

Re: poza cu o rosioara de un kg

Mesaj de miska » 24 Mar 2008, 00:38

jackpot nici nu stiu cum ii gustu de peste eu nu maninc des peste il manc o data pe an dacal minanc pescuiesc numai cach and relese uneori ma deranjeaza puneti niste intrebari numai sa enervati omu pentru ca altceva nu prea aveti de facut spune ceva de pescuit mai bine decat sa pui paie pe foc respect
always think like a fish

Avatar utilizator
Lucian Nagy
membru activ
membru activ
Mesaje: 145
Membru din: 22 Noi 2007, 20:24
Localitate: Dublin

Re: poza cu o rosioara de un kg

Mesaj de Lucian Nagy » 24 Mar 2008, 01:08

nu inteleg de ce ar fi o problema asa de mare daca cineva decide sa consume ce a prins!!!eu sint unul din cei ce consuma o parte din ce prinde,,si ca dovada ,,atasez o poza cu ce AM MINCAT ultima data.Si nu avet decit sa comentati ce vreti.Mie sa-mi fie de bine,,!!Si,,daca va ginditi bine,,poate va aduceti aminte ce faceati cu pestele acum 5 ani,,cind termenul de prinzi&eliberezi(catch&release) era prea putin auzit prin Romania.Si nu in ultimul rind,,mai uitati-va la emisiunea Infopescar,,si o sa vedeti cum se pescuieste cu adevarat in Romania,,ca sa fiu mai explicit,,unii care doresc sa si consume peste,,il retin.POFTA BUNA!!!FIR INTINS !!!!
Pastravi de Dublin
Pastravi de Dublin

Avatar utilizator
jackpot
membru activ
membru activ
Mesaje: 52
Membru din: 22 Noi 2007, 22:12
Localitate: Timisoara

Re: poza cu o rosioara de un kg

Mesaj de jackpot » 24 Mar 2008, 20:58

pai nu am zis ca lai mancat tu, poate sa fi mancat si altcineva ciorba din el, dar vad ca nu ai umor, frumoasa captura dar parca e pacat sa o pui inpoi in apa si sa te gandesti ca cineva tot o manca dupa ce o prinde in urma ta, asa ca mai bine o faci tu ciorba:DD

Avatar utilizator
Lucian Nagy
membru activ
membru activ
Mesaje: 145
Membru din: 22 Noi 2007, 20:24
Localitate: Dublin

Re: poza cu o rosioara de un kg

Mesaj de Lucian Nagy » 24 Mar 2008, 21:38

Daca tot ai zis de ciorba de rosioara,,poate postezi si reteta,,sa incerce si cine nu stie.Ca de prajit nu zic ca nu e buna,,doar ca uleiul ala prajit nu-i prea sanatos,dar se mai accepta.FIR INTINS!!!

Avatar utilizator
vali003
site team
site team
Mesaje: 1380
Membru din: 20 Noi 2007, 23:31
Localitate: Long Sault

Re: poza cu o rosioara de un kg

Mesaj de vali003 » 24 Mar 2008, 21:59

luciane , la capitolul retete stii unde sint :lol: , iar despre ciorba , am sa postez in curind una , dar mai deosebita sa aveti de lucru si la prins si la cratita :lol: :lol:

Avatar utilizator
florentiniuga
Master Admin
Master Admin
Mesaje: 4649
Membru din: 19 Noi 2007, 22:04
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: poza cu o rosioara de un kg

Mesaj de florentiniuga » 25 Mar 2008, 01:01

Sa fie clar !
Eu nu am nimic impotriva celor care consuma din pestele prins. Singurul lucru pe care trebuie sa-l invatam e decenta. Sa retinem strict atat cat consumam si sa protejam exemplarele mari si puietul. Rosioara nu e un peste cu valoare gastronomica deosebita iar exemplarele care bat spre 1kg, in unele locuri sunt destul de frecvente.
Nicio apa nu saraceste din cauza pescuitului sportiv in limitele legale. Altele sunt din pacate cauzele decimarii, asupra altui gen de mentalitate trebuie intervenit. Asupra braconajului in toate formele lui. Chiar in forta daca e cazul, adica, cu sprijinul jandarmeriei, politiei, garzii de mediu, etc.
Ne intalnim si pe Facebook

Imagine

Avatar utilizator
APSHD
senior
senior
Mesaje: 193
Membru din: 01 Ian 2008, 17:40
Localitate: HUNEDOARA

Re: poza cu o rosioara de un kg

Mesaj de APSHD » 25 Mar 2008, 19:30

Dupa noua Lege a pescuitului legiuitorul a prevazut amenzi enorme dar justificate pentru retinerea pestilor sub dimensiunile minime legale.
Sper din toata inima sa fie si aplicate de organele abilitate prin lege , abia atunci se vor prinde mai des asemenea exemplare. :roll: :twisted: :lol:

Avatar utilizator
stefanflorin
Veteran
Veteran
Mesaje: 762
Membru din: 20 Noi 2007, 01:00
Localitate: Departe de casa

Re: poza cu o rosioara de un kg

Mesaj de stefanflorin » 26 Mar 2008, 00:36

In primul rand frumos peste! In al doilea rand aia e babusca si nu rosioara, priviti cu atentie forma gurii, la rosioara e orientata oblic in sus, la babusca e ca si cea a carasului, oricum e un exemplar foarte frumos, asa ceva mai rar, si englezii de pe la 500 de grame in sus le considera trofee. Hai Fir Intins!
Work is for people who can't fish!

Avatar utilizator
miska
membru activ
membru activ
Mesaje: 142
Membru din: 14 Ian 2008, 14:23
Localitate: la pescuit

Re: poza cu o rosioara de un kg

Mesaj de miska » 26 Mar 2008, 22:38

stefane ma faci sa rad cu babusca de ma prapadesc :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:
always think like a fish

Avatar utilizator
stefanflorin
Veteran
Veteran
Mesaje: 762
Membru din: 20 Noi 2007, 01:00
Localitate: Departe de casa

Re: poza cu o rosioara de un kg

Mesaj de stefanflorin » 26 Mar 2008, 23:59

Ma bucur ca te amuz :D dar ia compara poza asta cu ce ai tu
http://en.wikipedia.org/wiki/Rudd , daca nu ai vazut rosioara compara gurile celor 2, la babusca foarte mica, si asemanatoare cum ziceam cu a carasului, la rosioara destul de mare, orientata oblic in sus, ca avatul, cu care si seamana un pic; alt punct de reper compara pozitia innotatoarei dorsale (spate) cu cea ventrala (burta) si ai sa observi ca la rosioara cea ventrala e innapoia celei ventrale pe cand la babusca sunt una deasupra celeilalte. O sa pun si eu opoza cu platica si o sa zic vai ce caras de 3 kile am...cum ti se pare? :D. Hai fir intins si nu fi suparat ca deaia suntem pe forum sa invatam :wink:
Work is for people who can't fish!

Avatar utilizator
laeucigasul
utilizator
utilizator
Mesaje: 47
Membru din: 19 Aug 2008, 19:01
Localitate: Medgidia

Re: poza cu o rosioara de un kg

Mesaj de laeucigasul » 17 Dec 2008, 15:52

tare captura...feleicitari! pe mine ma intreseaza chestia aia galbena, cred ca e suportul de lanseta...daca poti pune o poza cu el, iti multumesc!
Visele smulg gratii!

Avatar utilizator
stefanflorin
Veteran
Veteran
Mesaje: 762
Membru din: 20 Noi 2007, 01:00
Localitate: Departe de casa

Re: poza cu o rosioara de un kg

Mesaj de stefanflorin » 21 Dec 2008, 20:05

Lae suportul ala e de regula folosit atunci cand nu folosesti lanseta (sau ai mainile ocupate), si vrei s-o feresti de namol si nisip. Unu home made e f simpku de facut :teava de pvc careia ii taiem unu din capete oblic ca sa il infigem in sol (unde e pietris e mai complicat :D )
Work is for people who can't fish!

Scrie răspuns

Înapoi la “Pescuitul la crap, fitofag si caras”