schimbarea aromei

lansetistii, de la carpfishing la feeder

Moderator: gor965

Scrie răspuns
Avatar utilizator
bujor marius
senior
senior
Mesaje: 200
Membru din: 04 Noi 2008, 03:12

schimbarea aromei

Mesaj de bujor marius » 04 Mar 2010, 22:50

Mai am si eu o nelamurire, si anume daca e bine sa schimbam nada sa trecem la o alta aroma cu care pescuim (Ex. in loc de capsuna sa trecem pe scoica), si aici ma refer numai la nada din care facem bulgarii de aruncat in apa, daca dupa 24 de ore pestele nu raspunde la prima nada pe care i-am oferit-o, dar stim k acel loc tine peste, ar avea un castig acest lucru, ce credeti din experienta voastra (si aici ma refer la cei mai experimentati, cei consacrati din marile concursuri)..........

Avatar utilizator
mausse26
senior
senior
Mesaje: 265
Membru din: 13 Sep 2009, 22:58

Re: schimbarea aromei

Mesaj de mausse26 » 04 Mar 2010, 23:14

Ai pus o intrebare interesanta.Si eu sunt interesat de raspunsuri insa ma tem ca nu faci altceva decat sa starnesti polemici .Cred ca majoritatea pescarilor de competie au aceasta dilema.Cu respect :D

Avatar utilizator
bujor marius
senior
senior
Mesaje: 200
Membru din: 04 Noi 2008, 03:12

Re: schimbarea aromei

Mesaj de bujor marius » 04 Mar 2010, 23:19

mausse26 scrie:Ai pus o intrebare interesanta.Si eu sunt interesat de raspunsuri insa ma tem ca nu faci altceva decat sa starnesti polemici .Cred ca majoritatea pescarilor de competie au aceasta dilema.Cu respect :D
poi sa auzim parerile lor, din experienta pe care au avut-o..........

Avatar utilizator
bujor marius
senior
senior
Mesaje: 200
Membru din: 04 Noi 2008, 03:12

Re: schimbarea aromei

Mesaj de bujor marius » 05 Mar 2010, 22:24

se pare ca nu are nimeni nici o parere.............."pescari" ............. =P~

Avatar utilizator
mausse26
senior
senior
Mesaje: 265
Membru din: 13 Sep 2009, 22:58

Re: schimbarea aromei

Mesaj de mausse26 » 06 Mar 2010, 01:08

=)) =)) =)) M-am temut de polemici insa nu am luat in calcul si asemenea raspunsuri. =)) =)) =))

Avatar utilizator
STAN MIHAI
membru activ
membru activ
Mesaje: 105
Membru din: 08 Ian 2008, 21:06
Localitate: SATU MARE

Re: schimbarea aromei

Mesaj de STAN MIHAI » 07 Mar 2010, 23:26

eu pescuiesc in general pe balti bine populate si nu sunt sigur ca raspunsul meu o sa te ajute,
niciodata nu am schimbat aroma groundbait-ului dar daca nu merge treaba am doua variante:
1. schimb aroma momelii
2. continui sa nadesc in acelasi loc (eventual mai "scap" doi bulgari pe alaturi ) si lansez in lateral ,in fata sau peste zona nadita in functie de posibilitati .in acest caz se itampla sa treaca un timp pana gasesc locul
sa nu uit un lucru important (cred eu), folosesc in general TTX fara arome sau alti aditivi pe care il aditivez eu in functie de temperatura apei si nu folosesc aroma, dar bag si seminte sau spartura si ce folosesc la carlig
oricum convingerea mea este ca nu e foarte important sa schimi aroma la groundbait mai bine il faci neutru din punc de vedere al aromei dar il aditivezi cu de ex. : csl;aminoacizi ;betaina;robin red;uleiuri sau condimente
Imagine

Avatar utilizator
Madalin Dirla
Veteran
Veteran
Mesaje: 3312
Membru din: 03 Mai 2008, 14:46

Re: schimbarea aromei

Mesaj de Madalin Dirla » 07 Mar 2010, 23:35

pana la aroma sunt alte lucruri mai importante care ar trebuii scimbate in strategia ta, in cazul in care pestele nu raspunde ;)

Avatar utilizator
STAN MIHAI
membru activ
membru activ
Mesaje: 105
Membru din: 08 Ian 2008, 21:06
Localitate: SATU MARE

Re: schimbarea aromei

Mesaj de STAN MIHAI » 07 Mar 2010, 23:43

Madalin007 scrie:pana la aroma sunt alte lucruri mai importante care ar trebuii scimbate in strategia ta, in cazul in care pestele nu raspunde ;)
pai ......spune daca tot ai aruncat maimuta :D
Imagine

Avatar utilizator
Madalin Dirla
Veteran
Veteran
Mesaje: 3312
Membru din: 03 Mai 2008, 14:46

Re: schimbarea aromei

Mesaj de Madalin Dirla » 08 Mar 2010, 00:04

STAN MIHAI scrie:
Madalin007 scrie:pana la aroma sunt alte lucruri mai importante care ar trebuii scimbate in strategia ta, in cazul in care pestele nu raspunde ;)
pai ......spune daca tot ai aruncat maimuta :D
Daca nu ai incredere in propia nada tot timpul o sa traiesti cu impresia ca ceva este gresit si pleacand de la aceasta premiza esti pierzator din start.
Va dau un exemplu: In primavara lui 2009 la concursul organizat pe MV2 in primele 12 h am avut 3 trasaturi(si astea la incepultul concursului) de la ora 13 pana la ora 00 ,am schimbata mix,arome,monturi etc.,stiam ca locul unde cazusem tine peste,si ce sa vezi dupa 12 ore in care schimbasem tot,mai putin locul :D pleaca 2 mulinete pe baitrunner si intep eu si partenerul meu si lua fir si lua fir incontinu,pana la urma cu greu il aducem la mal,ce crezi? un somn de 35 kg..............dupa ce l-am dat afara am inceput sa prindem si noi crap si ca sa continui explicatia, l-am bagat intr-un sac de pastrare si l-am dus la cabana paznicilor,dimineata vin paznicii si ne spun ca somnul "a dat afara" un crap de 3-4 kg,puteam sa schimbam tot,daca nu dadeam somnul ala afara crapul nu statea in zona unde pescuiam noi(din cauza somnului),dimineata ne-a mai dat un somn pe care nu am reusit sa il mai dam afara :D ..............deci,fiti increzatori in ceea ce faceti ;) !

Avatar utilizator
Madalin Dirla
Veteran
Veteran
Mesaje: 3312
Membru din: 03 Mai 2008, 14:46

Re: schimbarea aromei

Mesaj de Madalin Dirla » 08 Mar 2010, 00:15

inculpatul :D
Fişiere ataşate
Resized P4010003.jpg

Avatar utilizator
STAN MIHAI
membru activ
membru activ
Mesaje: 105
Membru din: 08 Ian 2008, 21:06
Localitate: SATU MARE

Re: schimbarea aromei

Mesaj de STAN MIHAI » 08 Mar 2010, 14:29

frumos :D
dar nu ai raspuns la intrebare...... :-??
Imagine

Avatar utilizator
LUCKY
senior
senior
Mesaje: 182
Membru din: 26 Dec 2009, 20:50

Re: schimbarea aromei

Mesaj de LUCKY » 10 Mar 2010, 22:44

Daca ai nadit cu un tip de grundbait si nu ai avut trasaturi dar ai vazut miscare in zona nadita ar trebui sa schimbi prezentarea momeli si aici ma refer la o montura mai fina pentru crap mic , marimea momeli sau chiar momeala ,schimbi asezarea momeli pe vad una pe zona nadita si doua pe margini , daca nu intra cei mici e mai putin probabil sa intre cei mari.In principiu nu afecteaza daca pe un vad ai nadit cu doua sau trei arome diferite ( un grundbait, un tip de peleta sau boiliesuri solubile ceva seminte si bile fierte, fii sigur toate au gusturi si arome diferite)Pe lacuri mici 5-10 ha intens pescuite bombardarea apei cu bulgari poate strica un loc considerat bun ,e mai productiva nadirea cu cobra sau cu barcuta teleghidata .

Scrie răspuns

Înapoi la “Pescuitul la crap, fitofag si caras”