sfaturi incepator

lansetistii, de la carpfishing la feeder

Moderator: gor965

Scrie răspuns
Avatar utilizator
andrei.r
junior
junior
Mesaje: 3
Membru din: 11 Noi 2011, 02:45

sfaturi incepator

Mesaj de andrei.r » 11 Noi 2011, 02:52

Buna ziua.Cunostintele mele in ale pescuitului sunt aproape 0.In vara am fost cu un prieten la o partida de pescuit la "crap" si m-a prins microbul.Vreau pana la primavara sa imi achizitionez un set 3 lansete si 3 mulinete.Am fost la un magazin de pescuit la care am cerut niste sfaturi si vanzatoarea mi-a recomandat o lanseta Cormoran Profiline Tele 300 de 3.5m si putere de lansare (cred) 150-300g si o mulineta Tactics Ta 5000 FL
nu dispun de f multe fonduri o lanseta + mulineta ar fi 250 Ron deci 750 ron toate 3 deci pana in 1.000-1.100 Ron sa imi iau cam tot.intrebari:
1.merita pt un incepator care pescuieste pe balti private sa spunem la crap si poate 1 data pe an in delta (pentru relaxare si placere nu sa prind capturi de n Kg)
2.este buna lanseta pentru ce mi-ar trebui mie m-am uitat si am vazut ca normal o lanseta de crap ii facuta din carbon asta este de fibra de sticla (care ar fi dezavantajele si daca pot este potrivita pentru ce imi trebuie)
Va multumesc anticipat pentru sfaturi si pareri.Ps:in caz ca imi recomandati altceva va rog lanseta sa fie telescopica din cauza transportului

Avatar utilizator
pharaoh
site team
site team
Mesaje: 1745
Membru din: 11 Feb 2010, 17:10
Localitate: Constanta
Contact:

Re: sfaturi incepator

Mesaj de pharaoh » 11 Noi 2011, 03:06

Salut Andrei.
Ca sa nu incepi cu stangul, iti recomand in primul rand sa uiti ce ti-a recomandat vanzatoarea. Pentru un pescuit la crap "ca la carte" ar trebui sa folosesti echipament specific, respectiv lansete din carbon, de 3,6 sau 3,9 m si mulinete puternice, cu tambur de capacitate mare, eventual tip long-cast, echipate cu baitrunner sau frana rapida. Daca citesti un pic pe forum ai sa vezi si anumite recomandari. Referitor la transport, exista si lansete din 3 buc.
I Fish. Therefore I am.

Avatar utilizator
andrei.r
junior
junior
Mesaje: 3
Membru din: 11 Noi 2011, 02:45

Re: sfaturi incepator

Mesaj de andrei.r » 11 Noi 2011, 04:00

Multumesc pentru raspuns ,am cautat si am gasit o lanseta Lanseta EnergoTeam Power Carp 30 3.60m 3lbs 3Buc si o mulineta Mulineta EnergoTeam Comet Runner NG .Astept pareri pt ce m-am axat in buget mic marita un set de 3 lansete cu aceasta configurare?Si sa nu mor prost ce mi-a sugerat mie vanzatoarea la ce fel de pescuit se incadreaza?

Avatar utilizator
REMUSGL
senior
senior
Mesaje: 347
Membru din: 26 Oct 2010, 12:03
Localitate: Galati
Contact:

Re: sfaturi incepator

Mesaj de REMUSGL » 11 Noi 2011, 11:36

Salut, ce anume ti-a recomandat vanzatoare, sunt deasemenea scule de crap, dar de banii de care dispui se pot cumpara lucruri mai de calitate si care te pot ajuta cu adevarat la pescuit la crap.
Eu personal iti recomand niste mulinete okuma powerline 860 la mana a doua gasesti lejer la 150 ron/buc. Niste mulinete care sunt foarte bune la orice tip de pescuit(in special cel de crap). Si niste bete din 2 sau 3 bucati noi, la 100-120 ron bucata. Si eu am fost ca tine si primul bat de crap a fost din 3 segmente ( windblade 2.75 lb un bat moale care m-a slujit si ma slujeste in continuare cu incredere).
Betele trebuiesc alese in functie de locurile in care pescuiesti, distantele la care se pescuieste pe baltile care le frecventezi, stilul de pescuit ... etc.

Avatar utilizator
Laurentiu
Veteran
Veteran
Mesaje: 1246
Membru din: 18 Oct 2009, 13:41
Localitate: Bucuresti

Re: sfaturi incepator

Mesaj de Laurentiu » 11 Noi 2011, 15:00

andrei.r scrie: vanzatoarea mi-a recomandat o lanseta
Vanzatoarea..? :D
Singura vanzatoare in care mai cred e cea de la magazinul lui Mitranescu, chiar isi cunoaste meseria..
In rest ar fi mai bine sa citesti sfaturile de pe aici sau sa dai un search pe forum.

Scrie răspuns

Înapoi la “Pescuitul la crap, fitofag si caras”