sfaturi pentru incepatori in pescuitul crapului

lansetistii, de la carpfishing la feeder

Moderator: gor965

Scrie răspuns
Avatar utilizator
ciprian_f
utilizator
utilizator
Mesaje: 22
Membru din: 15 Mai 2011, 17:54
Localitate: com. Corbu, Jud Constanta
Contact:

sfaturi pentru incepatori in pescuitul crapului

Mesaj de ciprian_f » 13 Iul 2011, 08:59

Deschid acest topic in speranta ca noi cei mici(incepatori) :D vom primii sfaturi utile si sugestii referitoare la pescuitul la crap pe balti. Am vorbit deseori cu pescari mai experimentati si mai putin experimentati, majoritatea spun ca la crap pescuitul trebuie sa fie cat mai simplu. Ca sa fiu mai explicit eu folosesc lansete de 3.60m, la mulinete nu prea am dat mare importanta (raportul de recuperare e de 1:5), fire folosite la linia principala 0.30, momitoare culisante cu tija pe toata lungimea liniei, vartej, si dupa vartej eu leg acul de regula, marimea 2 ori 1 cu o distanta de 10 cm pana la momitor, firul la ac stiu ca tre sa fie mai mic 0.20.Ca si nada pe momitoare pun clasicul strot de foarea soarelui si ceva ttx, ceva arome din comert( capsunica si canepa de exemplu). Pe carlig folosesc jilibomuri pe care pun porumb(uscat, de lapte, ori din comert cu diferite arome), mamaliga (cuparata sa-u facuta acasa), deseori imi iau si rame ori viermusi, am mai incercat si la boilesuri cumparate. Rezultatele intarzie sa apara tot timpul, nu imi pot da seama de ce. Am fost in diferite locatii: Lunca (Jud. Tulcea) nu numai o data, iar cand ma duc stau si 3 zile, Zebil (Jud. Tulcea, mai exact langa Babadag) pescuit doar 1zi( de mai multe ori), Balta cu In (Mangalia, in oras mai la periferie), si lista poate continua Corbu, Tasaul(Navodari), Siutghiol (Mamaia Sat) etc. Oricum un lucru e cert, ca tre sa am rabdare si sa fiu perseverent in materie de pescuit , pestele se afla in apa si cred eu ca se mai iuta si la om =))
Eu cred ca "pescuitori " ca mine mai sunt si orice sfat ne-ar fi de folos. Va multumesc anticipat pentru eventualele sfaturi pe care ni le puteti da in legatura cu subiectul topicului, va doresc fire intinse la maxim ;)

Avatar utilizator
Laurentiu
Veteran
Veteran
Mesaje: 1246
Membru din: 18 Oct 2009, 13:41
Localitate: Bucuresti

Re: sfaturi pentru incepatori in pescuitul crapului

Mesaj de Laurentiu » 13 Iul 2011, 09:26

Cel mai al dreaq lucru la pescuitul crapului daca vrei sa prinzi cu adevarat, nu accidental, este nadirea. Ce pui pe carlig este mult mai putin important cand dai cu momitor, poti sa pui si piesa de lego pe firul de par, cum au pus altii. :))
Eu zic sa incepi prin a cauta prin forum despre nadire, sunt destule topicuri explicative.
Fişiere ataşate
lego.jpg

Avatar utilizator
elephunk
senior
senior
Mesaje: 213
Membru din: 07 Feb 2011, 23:56
Localitate: Bucuresti

Re: sfaturi pentru incepatori in pescuitul crapului

Mesaj de elephunk » 13 Iul 2011, 09:53

ciprian_f scrie:momitoare culisante cu tija pe toata lungimea liniei
Te salut,

In primul rand, nu am inteles foarte bine la ce te-ai referit cand ai zis propozitia de mai sus, poate ma lamuresti la ce te referi prin "toata lungimea liniei".

Acum, din putinul pe care il stiu eu, voi incerca sa iti zic si tie cateva generalitati.
Ceea ce ai incercat sa scrii tu si probabil ai vrea sa primesti ca raspuns este o definitie exacta, ca o reteta, a pescuitului la crap. Din pacate, nu exista asa ceva, trebuie sa te adaptezi la o multitudine de factori: anotimp, balta (si aici intra tipul baltii, densitatea de peste, structura ei, daca are agatatura sau nu, ce fel de substrat prezinta etc etc). Deci nu pot sa iti spun ca: "pentru crap, trebuie sa folosesti carlige marimea x si fir de grosimea y si cu asta basta". Daca vei incerca sa pescuiesti primavara, dupa dezghet, cu ace marimea 1, exista mari sanse sa nu prinzi nimic, deoarece crapul este mai precaut in acea perioada a anului si, pentru a-l putea pacali, trebuie lucrat cat mai fin. De asemenea, daca te duci pe o balta unde populatia este preponderent din ciortani sub 3 kg, indiferent de anotimp, carlig nr 1 este prea mare. Nu marimea carligului stabileste marimea pestelui pe care il vei prinde! (poti ft bine sa scoti crap la 5-6 kg cu un carlig nr 8 de ex.)

Apoi, mulinetele, desi tu zici ca nu le-ai acordat prea mare importanta, sunt extrem de importante. Iti trebuie in primul rand o mulineta in care sa ai incredere, pe care sa stii ca te poti baza, la care frana sa functioneze bine deoarece crapul nu vine precum un caras, mulinand intruna, trebuie sa poti sa ii dai fir atunci cand il apuca pe el nebunia :D

Legat de forfac sau firul de la carlig, intr-adevar e bine sa fie mai subtirel, de obicei se folosesc fire textile, cu camasa, la care se decojeste camasa 1-2 cm de la carlig, pentru a-i da flexibilitate carligului, sau fir fluorocarbon (invizibil in apa). Aici iarasi depinde pe ce balta te duci, in ce anotimp, insa cu un textil de 15 lbs sau 20 lbs eu zic ca e ok pt aceasta perioada a anului. Lungimea forfacului este ok, si eu folosesc preponderent forfacuri cu lungimea de aproximativ 10 cm, insa si aici trebuie sa stii ca exista situatii in care ar trebui lasat mai lung, sau, dimpotriva, scurtat.

Din postul tau nu am inteles foarte bine daca tu folosesti monturi cu fir de par (daca nu stii ce sunt acelea, poti cauta pe acest forum si te vei lamuri ce si cum). In pescuitul la crap, monturile cu fir de par sunt cele folosite, nu se pune momeala pe carlig (si aici nu ma refer la momeala vie, ca doar n-o sa insiri viermusii pe firul de par :D ma refer la porumb, plastice, pelete, boiliesuri etc. ) Daca nu ai folosit pana acum asa ceva, incearca neaparat. La inceput iti poti cumpara monturi deja facute cu fir de par, desi in timp, o sa vezi ca cele facute de mana ta sunt mult superioare celor cumparate de-a gata. Prezentarea momelii pe substrat este mult mai naturala atunci cand este pe firul de par iar mecanica inteparii este mult mai buna.

Acum, legat de nada si de ce ai zis tu ca folosesti. Ma mir cum de nu te-au invadat carasii si ciortanii sub 500 gr. Si aici este o discutie interminabila despre cand, cum si in ce fel se foloseste o nada, dar in principiu, incearca sa folosesti o nada din aceea la punga (nu e ft scumpa, de ex. Benzar) la care sa mai adaugi tu porumb Bonduelle (cel pentru consumul uman), ceva spartura de porumb, eventual niste pelete daca ai si le amesteci cu lapte de porumb si putina apa pana ajung la consistenta dorita de tine. Sau, mai este varianta mamaligii cumparate, la care de asemenea adaugi ceva pelete, spartura de porumb si amesteci bine, fara sa mai adaugi alte componente lichide. In timp, o sa vezi ca sunt multe cele ce trebuie adaugate pentru a putea avea o nada prinzatoare... De asemenea, e bine sa te interesezi cam ce arome prefera crapii din balta respectiva, insa de obicei, la 2 plastice unu galben unu rosu, si cu mamaliga sau o nada facuta de tine pe momitor, ar trebui sa iti intre ciortanii repede. Daca vrei sa dai cu boiliesuri, iti recomand sa incepi cu boiliesuri solubile, dulci, acestea sunt primele acceptate pe orice balta.

Apoi, incearca sa mergi pe o balta unde s-a populat cu crap si unde stii sigur ca nu a fost braconata sau stii sigur ca este crap, ca sa nu te chinui degeaba.
Crapul nu vede cine este pe mal, ce scule are sau cata experienta are, asa ca stai linistit, poti avea rezultate foarte bune inca de la inceput, atata timp cat gandesti cum pescuiesti.
Desi e bine sa fie simplu, pescuitul la crap necesita gandire, adaptare la conditii, adaptarea tacticii si perseverenta. Nu te descuraja, asa am inceput si eu nu acum mult timp. Incearca sa te uiti la emisiunile de la Infopescar si PVTV in care sunt explicate in detaliu amanunte si vei intelege din ce in ce mai multe si mergi cat de des se poate pe o balta, sa incerci, sa testezi, sa iti pui mintea la lucru pana cand vor aparea si rezultatele. Iar daca ai vreo nelamurire, intreaba, sigur se gaseste cineva care sa iti raspunda. Eu, cel putin, asa am facut, am fost si sfatuit de un bun prieten, care mi-a "deschis mintea" (se stie el >:) )

Sper ca am putut sa iti fiu cat de cat de folos cu aceasta postare. Iti doresc sa ai fire cat mai intinse si daca ai vreo nelamurire, intreaba, numai asa o sa afli mai multe! Numai bine ---<><
Sa nu te exprimi niciodata mai clar decat esti in stare sa gandesti

Vlad Dobre
CPK Carp & More

Avatar utilizator
ciprian_f
utilizator
utilizator
Mesaje: 22
Membru din: 15 Mai 2011, 17:54
Localitate: com. Corbu, Jud Constanta
Contact:

Re: sfaturi pentru incepatori in pescuitul crapului

Mesaj de ciprian_f » 23 Iul 2011, 10:11

Laurentiu scrie:Cel mai al dreaq lucru la pescuitul crapului daca vrei sa prinzi cu adevarat, nu accidental, este nadirea. Ce pui pe carlig este mult mai putin important cand dai cu momitor, poti sa pui si piesa de lego pe firul de par, cum au pus altii. :))
Eu zic sa incepi prin a cauta prin forum despre nadire, sunt destule topicuri explicative.
Dupa ce am vazut dvd-urile cu pescuitul la crap o sa incerc sa imi dezvolt propriul stil de pescuit si sa nu mai fiu asa de fixat pe o singura montura pe care o credeam cea mai buna. Intradevar nadirea ocupa un loc important intr-o partida de pescuit, o sa pun mai mult accent pe nadit decat puneam pana acum. Oricum iti multumesc pentru sfaturi si o sa tin cont de ele **== ---<><

Avatar utilizator
ciprian_f
utilizator
utilizator
Mesaje: 22
Membru din: 15 Mai 2011, 17:54
Localitate: com. Corbu, Jud Constanta
Contact:

Re: sfaturi pentru incepatori in pescuitul crapului

Mesaj de ciprian_f » 23 Iul 2011, 11:12

elephunk scrie:
ciprian_f scrie:momitoare culisante cu tija pe toata lungimea liniei
Te salut,

In primul rand, nu am inteles foarte bine la ce te-ai referit cand ai zis propozitia de mai sus, poate ma lamuresti la ce te referi prin "toata lungimea liniei".

Acum, din putinul pe care il stiu eu, voi incerca sa iti zic si tie cateva generalitati.
Ceea ce ai incercat sa scrii tu si probabil ai vrea sa primesti ca raspuns este o definitie exacta, ca o reteta, a pescuitului la crap. Din pacate, nu exista asa ceva, trebuie sa te adaptezi la o multitudine de factori: anotimp, balta (si aici intra tipul baltii, densitatea de peste, structura ei, daca are agatatura sau nu, ce fel de substrat prezinta etc etc). Deci nu pot sa iti spun ca: "pentru crap, trebuie sa folosesti carlige marimea x si fir de grosimea y si cu asta basta". Daca vei incerca sa pescuiesti primavara, dupa dezghet, cu ace marimea 1, exista mari sanse sa nu prinzi nimic, deoarece crapul este mai precaut in acea perioada a anului si, pentru a-l putea pacali, trebuie lucrat cat mai fin. De asemenea, daca te duci pe o balta unde populatia este preponderent din ciortani sub 3 kg, indiferent de anotimp, carlig nr 1 este prea mare. Nu marimea carligului stabileste marimea pestelui pe care il vei prinde! (poti ft bine sa scoti crap la 5-6 kg cu un carlig nr 8 de ex.)

Apoi, mulinetele, desi tu zici ca nu le-ai acordat prea mare importanta, sunt extrem de importante. Iti trebuie in primul rand o mulineta in care sa ai incredere, pe care sa stii ca te poti baza, la care frana sa functioneze bine deoarece crapul nu vine precum un caras, mulinand intruna, trebuie sa poti sa ii dai fir atunci cand il apuca pe el nebunia :D

Legat de forfac sau firul de la carlig, intr-adevar e bine sa fie mai subtirel, de obicei se folosesc fire textile, cu camasa, la care se decojeste camasa 1-2 cm de la carlig, pentru a-i da flexibilitate carligului, sau fir fluorocarbon (invizibil in apa). Aici iarasi depinde pe ce balta te duci, in ce anotimp, insa cu un textil de 15 lbs sau 20 lbs eu zic ca e ok pt aceasta perioada a anului. Lungimea forfacului este ok, si eu folosesc preponderent forfacuri cu lungimea de aproximativ 10 cm, insa si aici trebuie sa stii ca exista situatii in care ar trebui lasat mai lung, sau, dimpotriva, scurtat.

Din postul tau nu am inteles foarte bine daca tu folosesti monturi cu fir de par (daca nu stii ce sunt acelea, poti cauta pe acest forum si te vei lamuri ce si cum). In pescuitul la crap, monturile cu fir de par sunt cele folosite, nu se pune momeala pe carlig (si aici nu ma refer la momeala vie, ca doar n-o sa insiri viermusii pe firul de par :D ma refer la porumb, plastice, pelete, boiliesuri etc. ) Daca nu ai folosit pana acum asa ceva, incearca neaparat. La inceput iti poti cumpara monturi deja facute cu fir de par, desi in timp, o sa vezi ca cele facute de mana ta sunt mult superioare celor cumparate de-a gata. Prezentarea momelii pe substrat este mult mai naturala atunci cand este pe firul de par iar mecanica inteparii este mult mai buna.

Acum, legat de nada si de ce ai zis tu ca folosesti. Ma mir cum de nu te-au invadat carasii si ciortanii sub 500 gr. Si aici este o discutie interminabila despre cand, cum si in ce fel se foloseste o nada, dar in principiu, incearca sa folosesti o nada din aceea la punga (nu e ft scumpa, de ex. Benzar) la care sa mai adaugi tu porumb Bonduelle (cel pentru consumul uman), ceva spartura de porumb, eventual niste pelete daca ai si le amesteci cu lapte de porumb si putina apa pana ajung la consistenta dorita de tine. Sau, mai este varianta mamaligii cumparate, la care de asemenea adaugi ceva pelete, spartura de porumb si amesteci bine, fara sa mai adaugi alte componente lichide. In timp, o sa vezi ca sunt multe cele ce trebuie adaugate pentru a putea avea o nada prinzatoare... De asemenea, e bine sa te interesezi cam ce arome prefera crapii din balta respectiva, insa de obicei, la 2 plastice unu galben unu rosu, si cu mamaliga sau o nada facuta de tine pe momitor, ar trebui sa iti intre ciortanii repede. Daca vrei sa dai cu boiliesuri, iti recomand sa incepi cu boiliesuri solubile, dulci, acestea sunt primele acceptate pe orice balta.

Apoi, incearca sa mergi pe o balta unde s-a populat cu crap si unde stii sigur ca nu a fost braconata sau stii sigur ca este crap, ca sa nu te chinui degeaba.
Crapul nu vede cine este pe mal, ce scule are sau cata experienta are, asa ca stai linistit, poti avea rezultate foarte bune inca de la inceput, atata timp cat gandesti cum pescuiesti.
Desi e bine sa fie simplu, pescuitul la crap necesita gandire, adaptare la conditii, adaptarea tacticii si perseverenta. Nu te descuraja, asa am inceput si eu nu acum mult timp. Incearca sa te uiti la emisiunile de la Infopescar si PVTV in care sunt explicate in detaliu amanunte si vei intelege din ce in ce mai multe si mergi cat de des se poate pe o balta, sa incerci, sa testezi, sa iti pui mintea la lucru pana cand vor aparea si rezultatele. Iar daca ai vreo nelamurire, intreaba, sigur se gaseste cineva care sa iti raspunda. Eu, cel putin, asa am facut, am fost si sfatuit de un bun prieten, care mi-a "deschis mintea" (se stie el >:) )

Sper ca am putut sa iti fiu cat de cat de folos cu aceasta postare. Iti doresc sa ai fire cat mai intinse si daca ai vreo nelamurire, intreaba, numai asa o sa afli mai multe! Numai bine ---<><
La fraza de mai sus ma refeream la acele momitoare care au o tija din pvc si culiseaza pe toata lungimea liniei( adica in caz ca vine un peste si se da la momeala de pe firul de par , momitorul sa nu-i opuna rezistenta si sa-l sperie) acum sper ca m-am facut inteles :D .Toata lungimea liniei eu stiu ca este firul care pleaca de pe tamburul mulinetei si tine pana la vartej( ex: mulineta---------------momitor----vartej-----carlig) daca tot nu m-am facut inteles o sa pun o poza data viitoare.
Despre comentul pe care l-ai lasat nu pot decat sa iti multumesc ;;) , nu ai facut alceva decat sa ma deconectezi din lumea mea ( pana mai acum eu credeam ca am cea mai buna montura, cea mai buna nada :D, si nu incetam sa visez la marea captura :)) ), dar eu cred ca distractia abia acum incepe, am vizionat si seria de 4 dvd-uri cu "pescuitul la crep" si am sa urmez sfaturile pe care le-am primit de la tine si cele de pe dvd-uri. Apropo sa sti ca folosesc firul de par de pe carlig( imi mai caumpar deseori fire de par din silicon si credema ca sunt ok)
Va multumesc inca o data si va doresc fire intinse **== :-h .

Avatar utilizator
bebe2011
Veteran
Veteran
Mesaje: 759
Membru din: 10 Mar 2011, 11:09

Re: sfaturi pentru incepatori in pescuitul crapului

Mesaj de bebe2011 » 23 Iul 2011, 12:27

Asa cum spunea si Laurentiu,nadirea are o importanta majora.Cel putin la fel de importanta este localizarea crapului iar despre asta te pot invata adevaratii profesionisti,membrii ai cluburilor mari,trebuie doar sa le ceri sfatul pentru ca sunt destui pe acest forum.In rest tine cont de tot ce ti-a spus Elephunk,cuprinde cam tot ce ar trebui sa stii.Numai bine si sa ai fire intinse!

Avatar utilizator
elephunk
senior
senior
Mesaje: 213
Membru din: 07 Feb 2011, 23:56
Localitate: Bucuresti

Re: sfaturi pentru incepatori in pescuitul crapului

Mesaj de elephunk » 23 Iul 2011, 13:22

Ma bucur ca ti-am putut fi cat de cat de ajutor, insa cel mai mult apreciez faptul ca ai intrebat, ca vrei sa te documentezi si ca vrei sa inveti cat mai multe lucruri si nu consideri ca stii deja cam tot (sunt multi cei care se supraevalueaza sau sunt prea mandri sa intrebe).

Legat de ce a zis Laurentiu, nadirea este importanta, insa si ea trebuie facuta cu cap. Nu atat cantitatea conteaza, cat calitatea... Daca nadesti excesiv un loc, poti risca saturarea pestilor. Dar si aici foarte important este sa te adaptezi in functie de balta, anotimp, de locul de pescuit etc. Ce a spus bebe2011 este extrem de important, legat de localizarea pestilor, iar aici o mare parte din secret tine de experienta, de "ochiul format" al pescarului, lucru ce se dobandeste in timp, de aceea iti spuneam sa mergi, sa experimentezi cat mai mult.

Numai bine! ---<><
Sa nu te exprimi niciodata mai clar decat esti in stare sa gandesti

Vlad Dobre
CPK Carp & More

Avatar utilizator
florinmacri
membru activ
membru activ
Mesaje: 63
Membru din: 18 Oct 2009, 16:38
Localitate: BRASOV

Re: sfaturi pentru incepatori in pescuitul crapului

Mesaj de florinmacri » 02 Sep 2011, 16:07

VA SALUT!
Ca sa nu mai deschid alt topic am sa scriu si eu cateva randuri aici. Ma pot incadra in aceeasi categorie de incepatori si as vrea sa stiu ce inseamna nadire excesiva? Sau mai bine zis cata nada trebuie aruncata intr-o balta ca sa poti avea rezultate FARA SA SATURI PESTELE.Eu spre exemplu merg de 2 ani de zile pe aceeasi balta care se populeaza periodic (complex Doripesco - Brasov). Anul trecut m-am strofocat cu tot felul de momeli , unele cumparate altele facute acasa si intotodeauna nadeam cu catapulta in medie cam 15-20 de bulgari de marimea unei mandarine, avand in vedere ca montura folosita era cu momitor. Acum iar am o intrebare : este corect sa folosesti momitorul desi ai nadit in prealabil? Desi am folosit aceasta tactica aproape tot anul nu ma pot plange de rezultate dar nici extraordinare n-am avut. Oricum din 12 partide cred ca au fost 2 cand nu am luat crap. Anul asta am lasat-o mai moale cu momelile si nici de nadit nu m-am ocupat si deja am 3 partide fara rezultate. De ce am continuat asa ? Va zic imediat. Am un amic cu care am tot fost la pescuit pe aceasta balta si distanta dintre noi era de max. 10 m iar amicul meu a prins in prostie fara sa nadeasca, numai cu momitorul. Eu stateam sau il ajutam cu minciogul. Prima data cand s-a intamplat am zis ca este noroc, a2a data am zis ca a prins locul iar a3a oara va las pe voi sa va dati cu parerea.
Sa revin putin la caracteristicile baltii, este o balta relativ mica, nu stiu sa apreciez cu exactitate marimea dar are aprox. 10 HA luciu de apa cu substratul acoperit cu vegetatie, destul de enervanta. De fiecare data cand recuperezi pe momitor sunt resturi de vegetatie moarta. Adancimea este relativ mica 1,5-2 M . Este populata in special cu crap, cteno, caras, novac si putin rapitor. Crapul nu depaseste 4-5 Kg, desi ar trebui sa existe si specimene mai mari pentru ca am stat de vorba cu un paznic care mi-a zis ca acesta balta nu se recolteaza toamna, iar captura cea mai mare a mea de anul trecut a fost de 5,5 KG. Ma gandesc pentru Duminica la o partida tot acolo, insa de aceasta data mi-am pregatit o strategie care am sa va povestesc si voua si va rog sa-mi spuneti daca gresesc.
Mi-am pregatit cereale: porumb, grau, orz,soia,canepa, toate inmuiate 2 zile si apoi date prin masina de tocat carne prin sita mare - aprox. 3 KG din acest amestec. Apoi mai am la inmuiat cam tot atat din aceleasi cereale care le voi lasa ca atare si le voi amesteca cu cele date prin masina de tocat. La acest amestec ma gandesc sa adaug niste mix de vanilie de la Benzar( o punga de 2 KG) + lapte de porumb. Tot acest amestec care ar fi in total cam 6-7 KG ma gandesc sa-l impart in 2 si jum. sa-l bag la congelator pentru o partida viitoare iar restul sa-l folosesc acum (Duminica). Voi mai adauga si niste micropelete de peste (furaj pentru crap ce am inteles ca este folosit de catre complexul piscicol la furarjare si in celelalte crescatorii de unde populeaza si balta de care va povestesc)Voi folosi catapulta iar dupa nadire ma gandesc sa folosesc montura helicopter si in-line cu un expandat usor(un pufulete+porumb sau diverse combinatii) sau un pop-up usor care sa-mi salte putin momeala de pe substrat.
Revenind la nadire ma gandeam sa nadesc si cu racheta cam 2 KG de boabe !
VOI CE ZICETI?
Multumesc pentru eventualele raspunsuri si va urez fire intinse

Avatar utilizator
georgemarian
Veteran
Veteran
Mesaje: 779
Membru din: 13 Noi 2010, 22:00

Re: sfaturi pentru incepatori in pescuitul crapului

Mesaj de georgemarian » 02 Sep 2011, 19:56

elephunk scrie:
ciprian_f scrie:momitoare culisante cu tija pe toata lungimea liniei
Te salut,

In primul rand, nu am inteles foarte bine la ce te-ai referit cand ai zis propozitia de mai sus, poate ma lamuresti la ce te referi prin "toata lungimea liniei".

Acum, din putinul pe care il stiu eu, voi incerca sa iti zic si tie cateva generalitati.
Ceea ce ai incercat sa scrii tu si probabil ai vrea sa primesti ca raspuns este o definitie exacta, ca o reteta, a pescuitului la crap. Din pacate, nu exista asa ceva, trebuie sa te adaptezi la o multitudine de factori: anotimp, balta (si aici intra tipul baltii, densitatea de peste, structura ei, daca are agatatura sau nu, ce fel de substrat prezinta etc etc). Deci nu pot sa iti spun ca: "pentru crap, trebuie sa folosesti carlige marimea x si fir de grosimea y si cu asta basta". Daca vei incerca sa pescuiesti primavara, dupa dezghet, cu ace marimea 1, exista mari sanse sa nu prinzi nimic, deoarece crapul este mai precaut in acea perioada a anului si, pentru a-l putea pacali, trebuie lucrat cat mai fin. De asemenea, daca te duci pe o balta unde populatia este preponderent din ciortani sub 3 kg, indiferent de anotimp, carlig nr 1 este prea mare. Nu marimea carligului stabileste marimea pestelui pe care il vei prinde! (poti ft bine sa scoti crap la 5-6 kg cu un carlig nr 8 de ex.)

Apoi, mulinetele, desi tu zici ca nu le-ai acordat prea mare importanta, sunt extrem de importante. Iti trebuie in primul rand o mulineta in care sa ai incredere, pe care sa stii ca te poti baza, la care frana sa functioneze bine deoarece crapul nu vine precum un caras, mulinand intruna, trebuie sa poti sa ii dai fir atunci cand il apuca pe el nebunia :D

Legat de forfac sau firul de la carlig, intr-adevar e bine sa fie mai subtirel, de obicei se folosesc fire textile, cu camasa, la care se decojeste camasa 1-2 cm de la carlig, pentru a-i da flexibilitate carligului, sau fir fluorocarbon (invizibil in apa). Aici iarasi depinde pe ce balta te duci, in ce anotimp, insa cu un textil de 15 lbs sau 20 lbs eu zic ca e ok pt aceasta perioada a anului. Lungimea forfacului este ok, si eu folosesc preponderent forfacuri cu lungimea de aproximativ 10 cm, insa si aici trebuie sa stii ca exista situatii in care ar trebui lasat mai lung, sau, dimpotriva, scurtat.

Din postul tau nu am inteles foarte bine daca tu folosesti monturi cu fir de par (daca nu stii ce sunt acelea, poti cauta pe acest forum si te vei lamuri ce si cum). In pescuitul la crap, monturile cu fir de par sunt cele folosite, nu se pune momeala pe carlig (si aici nu ma refer la momeala vie, ca doar n-o sa insiri viermusii pe firul de par :D ma refer la porumb, plastice, pelete, boiliesuri etc. ) Daca nu ai folosit pana acum asa ceva, incearca neaparat. La inceput iti poti cumpara monturi deja facute cu fir de par, desi in timp, o sa vezi ca cele facute de mana ta sunt mult superioare celor cumparate de-a gata. Prezentarea momelii pe substrat este mult mai naturala atunci cand este pe firul de par iar mecanica inteparii este mult mai buna.

Acum, legat de nada si de ce ai zis tu ca folosesti. Ma mir cum de nu te-au invadat carasii si ciortanii sub 500 gr. Si aici este o discutie interminabila despre cand, cum si in ce fel se foloseste o nada, dar in principiu, incearca sa folosesti o nada din aceea la punga (nu e ft scumpa, de ex. Benzar) la care sa mai adaugi tu porumb Bonduelle (cel pentru consumul uman), ceva spartura de porumb, eventual niste pelete daca ai si le amesteci cu lapte de porumb si putina apa pana ajung la consistenta dorita de tine. Sau, mai este varianta mamaligii cumparate, la care de asemenea adaugi ceva pelete, spartura de porumb si amesteci bine, fara sa mai adaugi alte componente lichide. In timp, o sa vezi ca sunt multe cele ce trebuie adaugate pentru a putea avea o nada prinzatoare... De asemenea, e bine sa te interesezi cam ce arome prefera crapii din balta respectiva, insa de obicei, la 2 plastice unu galben unu rosu, si cu mamaliga sau o nada facuta de tine pe momitor, ar trebui sa iti intre ciortanii repede. Daca vrei sa dai cu boiliesuri, iti recomand sa incepi cu boiliesuri solubile, dulci, acestea sunt primele acceptate pe orice balta.

Apoi, incearca sa mergi pe o balta unde s-a populat cu crap si unde stii sigur ca nu a fost braconata sau stii sigur ca este crap, ca sa nu te chinui degeaba.
Crapul nu vede cine este pe mal, ce scule are sau cata experienta are, asa ca stai linistit, poti avea rezultate foarte bune inca de la inceput, atata timp cat gandesti cum pescuiesti.
Desi e bine sa fie simplu, pescuitul la crap necesita gandire, adaptare la conditii, adaptarea tacticii si perseverenta. Nu te descuraja, asa am inceput si eu nu acum mult timp. Incearca sa te uiti la emisiunile de la Infopescar si PVTV in care sunt explicate in detaliu amanunte si vei intelege din ce in ce mai multe si mergi cat de des se poate pe o balta, sa incerci, sa testezi, sa iti pui mintea la lucru pana cand vor aparea si rezultatele. Iar daca ai vreo nelamurire, intreaba, sigur se gaseste cineva care sa iti raspunda. Eu, cel putin, asa am facut, am fost si sfatuit de un bun prieten, care mi-a "deschis mintea" (se stie el >:) )

Sper ca am putut sa iti fiu cat de cat de folos cu aceasta postare. Iti doresc sa ai fire cat mai intinse si daca ai vreo nelamurire, intreaba, numai asa o sa afli mai multe! Numai bine ---<><
Are dreptate,eu pescuiesc pe o balta unde predomina ciortanul intre 1-4 kg,si merge foarte bine la platice,unul galben celalant rosu,si pe momitor ttx amestecat cu boabe din conserva si putin csl.

Avatar utilizator
doralin
junior
junior
Mesaje: 2
Membru din: 09 Sep 2011, 19:46

Re: sfaturi pentru incepatori in pescuitul crapului

Mesaj de doralin » 09 Sep 2011, 19:50

buna sunt din arad si sunt incepator la crap si la mai orice peste..vreau sa merg maine la pescuit la crap in comuna macea sa populat recent cu crap si as vreau sa stiu ce sa folosesc ca montura .si as mai vrea sa stiu daca pun pe silicon boabe de porumb are ceva in loc sa pun pe fir de par?

Avatar utilizator
georgemarian
Veteran
Veteran
Mesaje: 779
Membru din: 13 Noi 2010, 22:00

Re: sfaturi pentru incepatori in pescuitul crapului

Mesaj de georgemarian » 09 Sep 2011, 19:57

doralin scrie:buna sunt din arad si sunt incepator la crap si la mai orice peste..vreau sa merg maine la pescuit la crap in comuna macea sa populat recent cu crap si as vreau sa stiu ce sa folosesc ca montura .si as mai vrea sa stiu daca pun pe silicon boabe de porumb are ceva in loc sa pun pe fir de par?
Nu are,daca nu ai pune cum ai deocamdata,cand poti sa iti faci tu.....daca e populata de curand incearca sa dai la porumb bonduelle,bine incearca si cu un pop-up intre ele si fara....hai ca te descurci tu.Fir intins!

Avatar utilizator
doralin
junior
junior
Mesaje: 2
Membru din: 09 Sep 2011, 19:46

Re: sfaturi pentru incepatori in pescuitul crapului

Mesaj de doralin » 15 Sep 2011, 10:59

buna,as vrea sa stiu la ce merge crapu lunile astea...am fost pe balta de vreo 10 ori si am dat la porumb u miere,vanilie,o singur trasatura am avut la boillies dar slabutza si ce fir sa folosesc ,pestele are intre 1 kig-10 kg crap iar amur intre 1 kg -15 kg iar la amur ce sa pun pe siliconu de la ac si ce momeala pe momitor va rog

Avatar utilizator
elephunk
senior
senior
Mesaje: 213
Membru din: 07 Feb 2011, 23:56
Localitate: Bucuresti

Re: sfaturi pentru incepatori in pescuitul crapului

Mesaj de elephunk » 15 Sep 2011, 12:02

doralin scrie:buna,as vrea sa stiu la ce merge crapu lunile astea...am fost pe balta de vreo 10 ori si am dat la porumb u miere,vanilie,o singur trasatura am avut la boillies dar slabutza si ce fir sa folosesc ,pestele are intre 1 kig-10 kg crap iar amur intre 1 kg -15 kg iar la amur ce sa pun pe siliconu de la ac si ce momeala pe momitor va rog
Salut,

De obicei, in lunile de vara crapul se hraneste cel mai bine, este perioada in care este cel mai activ. Acum, teoretic, este toamna, dar cum afara este inca foarte cald, multe nu se schimba, chiar daca este septembrie.
Daca ai incercat la porumburi de toate felurile si nu ti-a dat rezultate bune, eu zic clar sa incerci cu boiliesuri. Poti incerca mai intai cu unele solubile, de 20-22 (dar ai grija ca dupa maxim 2 ore sa le schimbi, pentru ca se vor dizolva destul de repede), pentru ca la solubile intra cel mai repede. Nu pot sa iti recomand un producator sau un fel de boiliesuri, depinde mult si de balta pe care mergi. Apoi, poti incerca sa dai la bile tari, dar mici, de 14-16, invelite in pasta, sau snowman mic, cu pop-up de 10-12, pe care il poti, deasemenea, inveli in pasta.

Nu stiu ce sa zic despre siliconul pe care il folosesti tu pe post de fir de par. In principiu este ok, insa eu unul nu am incredere ca montura se prezinta la fel de bine (in special daca folosesti boiliesuri) pe substrat. Cel putin eu nu folosesc niciodata asa ceva, doar in cazuri extreme cand mi s-a taiat firul de par si chiar nu am timp sa imi leg alt ac. Eu zic sa incerci sa dai si cu un carlig care are fir de par, poate se schimba ceva.

In orice caz, incearca sa iti faci totusi un pat de nada (din bulgari de nada sau din bile date cu cobra in aceasi zona) dimineata cand ajungi pe balta. Nu nadi excesiv, doar cat sa iti faci un pat de nada de inceput, iar dupa fiecare peste, da 10 boiliesuri cu cobra in zona respectiva.

Sper ca te-am ajutat cat de cat. ---<><
Sa nu te exprimi niciodata mai clar decat esti in stare sa gandesti

Vlad Dobre
CPK Carp & More

Avatar utilizator
lucian31
junior
junior
Mesaje: 2
Membru din: 30 Dec 2011, 00:47

lansete de 3 60 sau 3 90????

Mesaj de lucian31 » 30 Dec 2011, 01:32

salutare!a si vrea si eu un sfat de la un cunoscator sunt incepator mi am luat un rod pods de la millo si 4 avertizatoare de la k karp am o lanseta de la carson echipata cu mulineta k karp cayenne 6000 nu stiu cat de buna e si a si vrea sa mi iau 4 lansete si 4 mulinete nu prea stiu ce lungime sa fie pana in 250 ron bucata

Avatar utilizator
elvis_armeanca
senior
senior
Mesaje: 175
Membru din: 27 Iun 2011, 21:26
Localitate: ovidiu

Re: sfaturi pentru incepatori in pescuitul crapului

Mesaj de elvis_armeanca » 30 Dec 2011, 02:07

ai mp.
daca ai nevoie de mine ,te sun eu..!

Scrie răspuns

Înapoi la “Pescuitul la crap, fitofag si caras”