Sondarea apei

lansetistii, de la carpfishing la feeder

Moderator: gor965

Scrie răspuns
Avatar utilizator
cicomarius
junior
junior
Mesaje: 6
Membru din: 24 Feb 2008, 17:58
Localitate: Arad

Sondarea apei

Mesaj de cicomarius » 12 Apr 2008, 18:52

Salutare,
deoarece inca nu dispun de un batz de marker ,cu montura de rigoare ,as dori sa stiu daca exista alte metode de sondare a apei si a determina structurile de pe fund si daca metodele pot fi aplicate cu betzele de crap obisnuite (360,3lbs).
Va multumesc anticipat.

Avatar utilizator
stefanflorin
Veteran
Veteran
Mesaje: 762
Membru din: 20 Noi 2007, 01:00
Localitate: Departe de casa

Re: Sondarea apei

Mesaj de stefanflorin » 13 Apr 2008, 01:09

Sonarul :D sau : un bat cum ziceai de 3lb, masori distanta de la galetul mulinetei la 50 cm deasupra (sau cat crezi de cuviinta) insemnezi cu un marker, apoi pluta aia de sondat, plumb, lansat, lasat sa ajunga pe fund, si incepi sa dai drumu la fir, si numeri 50....100....150, etc. Chiar o trebui lanseta speciala? ma intreb. FIr Intins!
Work is for people who can't fish!

Avatar utilizator
mircea13
senior
senior
Mesaje: 312
Membru din: 02 Ian 2008, 16:40
Localitate: iasi

Re: Sondarea apei

Mesaj de mircea13 » 23 Apr 2008, 19:14

Salut. Incearca la oricare magazin specializat si vei putea cumpara o pluta de marcaj si mai citeste si tu pe internet sau prin reviste. Nu iti trebuie o varga speciala pentru a face acest lucru. Poti folosi orice lanseta. Succes. Mircea
Am dreptul sa am alta parere decat dvstra!

Avatar utilizator
Qnyx
Master Admin
Master Admin
Mesaje: 1257
Membru din: 25 Ian 2008, 20:30
Localitate: London - UK / Bucuresti
Contact:

Re: Sondarea apei

Mesaj de Qnyx » 23 Apr 2008, 23:53

mircea scrie:..............mai citeste si tu pe internet sau prin reviste..........
Interesant raspuns ! Omul a intrebat concret ceva; daca sunteti in masura sa-i raspundeti bine, daca nu....... Sunt convins ca deja a facut acest lucru si a pus o intrebare pe un forum specializat tocmai in ideea ca aici se gasesc oameni priceputi cu un bogat bagaj de cunostinte si o experienta pe masura. Sper ca ai inteles ideea ! Si cred ca NINI va fi in masura sa iti raspunda cand timpul ii va permite, sau Florentin.
Nada si momeli de pescuit
pescuitmania xxx pescuitul crap

Avatar utilizator
florentiniuga
Master Admin
Master Admin
Mesaje: 4649
Membru din: 19 Noi 2007, 22:04
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Sondarea apei

Mesaj de florentiniuga » 24 Apr 2008, 01:17

cicomarius scrie:Salutare,
deoarece inca nu dispun de un batz de marker ,cu montura de rigoare ,as dori sa stiu daca exista alte metode de sondare a apei si a determina structurile de pe fund si daca metodele pot fi aplicate cu betzele de crap obisnuite (360,3lbs).
Va multumesc anticipat.
Timp se mai gaseste dar sincer, nu stiu ce sa raspund. Determinarea structurilor de pe fundul apei am explicat-o si in emisiuni recente si in alte topicuri. Se face prin tragerea unui plumb (cat mai proeminent profilat) legat de un fir textil sau un mono foarte rigid si cu ajutorul unei lansete rigide. Aceasta lipsa de elasticitate a ansamblului va duce la sesizarea mai facila a structurilor.
Determinarea adancimii altfel decat cu markerul nu cred ca se poate face. Chestia cu aruncatul plumbului si numaratul secundelor pana cand atinge fundul, e pe cat de improbabila, pe atat de obositoare, in special daca sondezi in multe locuri, in cautarea unei anumite adancimi. Mai ramane... sonarul dar e un pic :lol: mai scump decat markerul. Apropo, markerul poate fi facut si artizanal, totul e sa aiba flotabilitate si aerodinamica buna si sa fie vizibil. Il agati la capatul firului, inaintea lui pui o bila (stoper) de cauciuc iar pe fir bagi un plumb cu ochet cat mai mare, sa culiseze usor dar mai mic decat stoperul, sa nu se blocheze in nodul de la marker la aruncare.
Ne intalnim si pe Facebook

Imagine

Avatar utilizator
APSHD
senior
senior
Mesaje: 193
Membru din: 01 Ian 2008, 17:40
Localitate: HUNEDOARA

Re: Sondarea apei

Mesaj de APSHD » 24 Apr 2008, 17:15

Adincimea apei se mai poate face si cu sonda.
Pentru acest lucru se foloseste o mantura clasica cu pluta iar sonda se monteaza pe cirligul de pescuit.
Cu aceasta metoda se pot face adincimi cu o precizie de milimetri.

Avatar utilizator
cicomarius
junior
junior
Mesaje: 6
Membru din: 24 Feb 2008, 17:58
Localitate: Arad

Re: Sondarea apei

Mesaj de cicomarius » 24 Apr 2008, 20:50

Intradevar sonarul ar fi cea mai buna solutie in lipsa markerului si ar fi frumos daca as putea alege aceasta varianta :D ,dar se pare ca tot spre o montura de marker ma voi orienta .Am achizitionat un plumb Big Grippa care in combinatie cu o pluta de marcaj o voi folosi pe unul din betzele de crap si chiar daca nu e combinatie foarte profi sper sa-mi pot face treaba cu ea.

Avatar utilizator
stefanflorin
Veteran
Veteran
Mesaje: 762
Membru din: 20 Noi 2007, 01:00
Localitate: Departe de casa

Re: Sondarea apei

Mesaj de stefanflorin » 24 Apr 2008, 21:52

Nu vad de ce nu ti-ai face treaba. APSHD intr-adevar aia e metoda pt pescuitul la match dar vreau sa te vad lansand la 30m+ sa zicem cu montura aia :lol: :mrgreen:
Work is for people who can't fish!

Avatar utilizator
mircea13
senior
senior
Mesaje: 312
Membru din: 02 Ian 2008, 16:40
Localitate: iasi

Re: Sondarea apei

Mesaj de mircea13 » 26 Apr 2008, 13:06

Salut.Perntru cei ce vor sa determine foarte precis adancimea apei la distanta se poate folosi o sonda sub forma unui buldo.Materiale necesare: 1 varnis 2 varteje simple, 1 buldo sau o pluta de marcaj un opritor si 1 oliveta ceva mai mare.Se prinde un vartej de buldo eventual cu 1 inel despicat, se introduce pe fir varnisul care se trece prin ochiul de la vartej si revine prin varnis se lungeste aceasta parte de fir si pe ea se introduce oliveta apoi un opritor adica o margica si se leaga cel de al doilea vartej de capatul firului. Montuta este gata. Greutatea plumbului trebuie sa fie mai mare decat portanta buldo-ului. Se lanseaza montura. Odata lestul ajuns pe substrat prin slabirea liniei de pescuit buldoul urca la suprafata si indica exact adancimea apei in acel loc. Prin recupererea liniei de pescuit, firul se intinde iar varnisul blocheaza plutitorul. Autor Adrian Ionascu R -39/2oo5. :wink:Sonarul saracului.
Am dreptul sa am alta parere decat dvstra!

Scrie răspuns

Înapoi la “Pescuitul la crap, fitofag si caras”