un mic ajutor.....

lansetistii, de la carpfishing la feeder

Moderator: gor965

Scrie răspuns
Avatar utilizator
frumosu 7
utilizator
utilizator
Mesaje: 22
Membru din: 29 Noi 2009, 19:32

un mic ajutor.....

Mesaj de frumosu 7 » 25 Mai 2010, 19:34

am o nelamurire vizavi de pescuitul plantat...
este posibil sa ai aceleasi rezultate folosind si saculeti solubil.
si aici ma refer la modul ca distanata la care sunt plantate poti arunca si de pe mal, din mina...un 70-80m maxim....
astept citeva raspunsuri si va multumesc anticipat pt lamurire.

Avatar utilizator
Madalin Dirla
Veteran
Veteran
Mesaje: 3312
Membru din: 03 Mai 2008, 14:46

Re: un mic ajutor.....

Mesaj de Madalin Dirla » 25 Mai 2010, 21:36

frumosu 7 scrie:am o nelamurire vizavi de pescuitul plantat...
este posibil sa ai aceleasi rezultate folosind si saculeti solubil.
si aici ma refer la modul ca distanata la care sunt plantate poti arunca si de pe mal, din mina...un 70-80m maxim....
astept citeva raspunsuri si va multumesc anticipat pt lamurire.

Teoretic da,practic nu,altfel se aseaza montura pe substart cand plantezi plus nadirea in cantitate mai mare(daca vrei) si altfel se "aseaza" din aruncare pe substrat ;) .
Fire tensionate ---<>< !!!

Avatar utilizator
iorgu
Veteran
Veteran
Mesaje: 850
Membru din: 09 Ian 2010, 20:41

Re: un mic ajutor.....

Mesaj de iorgu » 25 Mai 2010, 23:39

Subscriu la postarea lui Madalin, cu precizarea ca eu plantez cu saci solubili. Momeala si nada vor fi mult mai concentrate si in acest fel sansele sa ne ,,atace'' momeala din carlig, sunt mult mai mari. Dar te sfatuiesc ca in momentul cand pui saci solubili in cuva navomodelului, aceasta sa fie uscata. Personal pun saculetul intr-un sevetel. De ce? In cursa navomodeluui spre locul dorit de plantare, mai ales daca bate vantul si sunt valuri, vor sari stropi de apa pe saculet si nu isi va mai indeplini rolul. In servetel este mai ferit si acesta se disipeaza imediat ce ajunge pe substrat. Daca ti-am dat un pic de ajutor teoretic si vei pune in practica nu pot decat sa ma bucur :">
Ocroteste natura, merita!

Avatar utilizator
frumosu 7
utilizator
utilizator
Mesaje: 22
Membru din: 29 Noi 2009, 19:32

Re: un mic ajutor.....

Mesaj de frumosu 7 » 26 Mai 2010, 02:40

eu ma gindesc ca si pestele merita sa aiba o sansa, si sunt un pic cam circumspect fata de pescuitul plantat...
si de asta vroiam sa ma orientez spre saculetii solubili .multumesc pt parerile voastre am s aincerc sa vad si rezulatele

Scrie răspuns

Înapoi la “Pescuitul la crap, fitofag si caras”