un "mic secret"

lansetistii, de la carpfishing la feeder

Moderator: gor965

Scrie răspuns
Avatar utilizator
cata costea
utilizator
utilizator
Mesaje: 29
Membru din: 31 Oct 2008, 19:14

un "mic secret"

Mesaj de cata costea » 13 Dec 2008, 23:31

poate stiati,da nu am vazut pe nimeni sa puna boabele de porumb pe firul de par invers.adica "de-a lungul" in acest fel ele se pierd intre celelalte care sunt aruncate ca momeala si nu au alta pozitie ce trezeste suspiciuni din partea crapului... am vazut multe filmulete subacvatice in care crapul lua toate boabele din jurul carligului si acesta il evita.nu vi se pare logic?(asta pentru cei ce mai pescuiesc la "clasicele boabe")

gor965
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 5455
Membru din: 20 Noi 2007, 20:17
Localitate: Calarasi
Contact:

Re: un "mic secret"

Mesaj de gor965 » 14 Dec 2008, 00:03

cata costea scrie:poate stiati,da nu am vazut pe nimeni sa puna boabele de porumb pe firul de par invers.adica "de-a lungul" in acest fel ele se pierd intre celelalte care sunt aruncate ca momeala si nu au alta pozitie ce trezeste suspiciuni din partea crapului... am vazut multe filmulete subacvatice in care crapul lua toate boabele din jurul carligului si acesta il evita.nu vi se pare logic?(asta pentru cei ce mai pescuiesc la "clasicele boabe")
Merge ...dar nu peste tot ! Daca e mal si vrei sa pui un expandat intre boabe, tot montura clasica o faci ! Eu bag intre boabe un "distantier" din spuma, subrtire si boabele arat mai "dezordonat" ! :)
Varga sa fi fost din fier...ce brand aveam !!!

Imagine

Avatar utilizator
cata costea
utilizator
utilizator
Mesaje: 29
Membru din: 31 Oct 2008, 19:14

Re: un "mic secret"

Mesaj de cata costea » 14 Dec 2008, 00:11

da,dar boabele tot pozitia aia o au... pana sa vad filmuletele nu credeam ca este CHIAR atat de destept dar cand am vazut cum culegea boabele din jurul carligului am cam stat pe ganduri.metoda e buna mai ales pe baltile catch and release intens pescuite. pe dunare nu cred...

gor965
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 5455
Membru din: 20 Noi 2007, 20:17
Localitate: Calarasi
Contact:

Re: un "mic secret"

Mesaj de gor965 » 14 Dec 2008, 00:25

E destept dar cand ai este foame ori daca ai prezinti boabele de pe fir mult mai atragatoare (aroma ,gust, culoare) decat cele din jur ,pune botul !
Varga sa fi fost din fier...ce brand aveam !!!

Imagine

Avatar utilizator
florentiniuga
Master Admin
Master Admin
Mesaje: 4649
Membru din: 19 Noi 2007, 22:04
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: un "mic secret"

Mesaj de florentiniuga » 15 Dec 2008, 03:51

Pe baltile noastre, se bazeaza mai mult pe miros si gust decat pe vaz. Fundul este in procent de 80% malos si cand incepe sa scurme, nu se mai vede nimic. Filmarile nu au putut fi facute in asemenea conditii (mult mai reale), tocmai din cauza vizibilitatii zero. Eu mi-am luat super camera subacvatica si pana acum, intr-un an, nu am reusit sa gasesc la noi o balta cu vizibilitate suficienta ca sa pot filma ceva. Nici chiar in cele care promiteau. Crapului ii plac zonele maloase.
Ne intalnim si pe Facebook

Imagine

Avatar utilizator
Nelutu
senior
senior
Mesaje: 299
Membru din: 21 Mar 2008, 19:32

Re: un "mic secret"

Mesaj de Nelutu » 15 Dec 2008, 21:10

Florentin, ce-ai zice de o filmare subacvatica la ... Dunare?? Fundul tare(pietris), curent slab, apa destul de limpede ... ;) :D

Avatar utilizator
florentiniuga
Master Admin
Master Admin
Mesaje: 4649
Membru din: 19 Noi 2007, 22:04
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: un "mic secret"

Mesaj de florentiniuga » 18 Dec 2008, 03:56

Nelutu scrie:Florentin, ce-ai zice de o filmare subacvatica la ... Dunare?? Fundul tare(pietris), curent slab, apa destul de limpede ... ;) :D
Nu merge, am incercat. Trebuie sa nu fie curent deloc, pentru ca trage de cablu si inclina capul cu camere. Una o sa bata in sus, una in jos si cele laterale vor sta oblic.
Destul de limpede nu inseamna foarte limpede. Ca sa-ti faci o idee, filmele de la Korda se fac intr-o apa unde vizibilitatea e perfecta pana la 3m. E o apa cristal.
Ne intalnim si pe Facebook

Imagine

Avatar utilizator
Nelutu
senior
senior
Mesaje: 299
Membru din: 21 Mar 2008, 19:32

Re: un "mic secret"

Mesaj de Nelutu » 18 Dec 2008, 18:04

Eu zic ca stiu un loc cu, aproximativ, asemenea conditii, e adevarat ca nu stiu daca este vizibilitatea de 3 m, dar cand m-am bagat in apa sa-mi fac un loc in mijlocul ierburilor, ptr fixa la caras, stand in apa pana la gat, imi vedeam degetele de la piciore fara probleme, deci cam 1,5m. Mai la adanc nu m-am bagat ptr. ca ... nu stiu sa inot! :"> In privinta curentului, este f. slab, aproape insesizabil, cred ca daca ai putea sa ancorezi firul cu ceva greutati (pietre) puse pe el, n-ar trebui sa fie probleme. Problema-i alta insa, este destul de departe de B., adica la PF.2, mai precis lacul de acumulare. Ar fi bine daca ai putea ajunge prin zona, sa vezi despre ce-i vb. si sa faci un pescuit la crap (sau somn) pe o Dunare mai ... altfel decat cea din zona Giurgiu- Braila. Daca o sa mai fie timp, intre atatea concursuri si filmari si o sa vrei sa mai schimbi putin atmosfera de competitie, cred ca ar fi excelent sa ajungi prin zona asta. =D> :D

Avatar utilizator
florentiniuga
Master Admin
Master Admin
Mesaje: 4649
Membru din: 19 Noi 2007, 22:04
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: un "mic secret"

Mesaj de florentiniuga » 30 Dec 2008, 02:55

Reaminteste-mi te rog la primavara, cand o sa inceapa sa miste crapul sau altceva dar daca e pe granita renunt ca sunt scarbit de alergatura dupa coada birocratiei. Nu o sa inteleg niciodata la ce mai trebuie, de exemplu, PG pentru granita cu Bulgaria, ca doar n-o sa trec inot, cand exista pod. Si pe el trec imigranti clandestini, tiruri cu marfuri falsificate, infractori, arme, droguri, orice. Fara PG. :-w

Suntem off topic rau. Rog moderatorul sa ma baneze. :))
Ne intalnim si pe Facebook

Imagine

Avatar utilizator
timer
Veteran
Veteran
Mesaje: 1396
Membru din: 14 Ian 2008, 09:29

Re: un "mic secret"

Mesaj de timer » 30 Dec 2008, 11:46

florentiniuga scrie:Reaminteste-mi te rog la primavara, cand o sa inceapa sa miste crapul sau altceva dar daca e pe granita renunt ca sunt scarbit de alergatura dupa coada birocratiei. Nu o sa inteleg niciodata la ce mai trebuie, de exemplu, PG pentru granita cu Bulgaria, ca doar n-o sa trec inot, cand exista pod. Si pe el trec imigranti clandestini, tiruri cu marfuri falsificate, infractori, arme, droguri, orice. Fara PG. :-w

Suntem off topic rau. Rog moderatorul sa ma baneze. :))
Florentine,tin-te bine
Ca la anu' care vine
PG nici io n-o sa scot
Te invit ,deci, la ... inot..
ps/Ce ne mai trebe un pod
Cand se prinde la rod pod....
=P~

Avatar utilizator
Nelutu
senior
senior
Mesaje: 299
Membru din: 21 Mar 2008, 19:32

Re: un "mic secret"

Mesaj de Nelutu » 30 Dec 2008, 12:03

Din pacate, chiar daca este gratuit, trebuie PG-ul, inca, deoarece lacul de acumulare de la PF 2 este pe granita cu Serbia ... De ce este atat de necesar acest PG?? N-am inteles niciodata, au ramas cu vechile mentalitati de acces pe granita si asa mai departe, inclusiv cu zeci de aprobari ptr. a putea da pe apa o amarata de barca pneumatica. Si, fara barca si sonar, daca esti nou prin zona, cam nu te prea descurci, lacul este imens si ... cu vegetatie, in unele locuri, care nu se vede de pe mal. Ideal este de a pescui in ochiurile de vegetatie iar o barca te-ar ajuta enorm la plantat monturile si la scos pestele.O sa vedem ce-o mai fi anul asta, poate vor fi mai permisivi si nu o sa mai avem atat de multa birocratie. :D

gor965
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 5455
Membru din: 20 Noi 2007, 20:17
Localitate: Calarasi
Contact:

Re: un "mic secret"

Mesaj de gor965 » 30 Dec 2008, 15:45

In principiu ,PG ar trebuii pe zona de granita cu tarile non UE . Nici eu nu-i vad acum rostul la noi (granita cu Bulgaria) dar inainte (probabil ca si acum) urmareau sa tina o evidenta stricta a persoanelor care "umblau" pe fashia de granita ...chiar verificau cazierul (lucru ptr. care tot noi pescarii plateam o taxa de 5 lei noi ) si cine avea probleme nu primea "viza " !
Varga sa fi fost din fier...ce brand aveam !!!

Imagine

Scrie răspuns

Înapoi la “Pescuitul la crap, fitofag si caras”