Unde caut crapul iarna

lansetistii, de la carpfishing la feeder

Moderator: gor965

Scrie răspuns
Avatar utilizator
ciqilin
junior
junior
Mesaje: 5
Membru din: 24 Feb 2009, 11:28
Localitate: pe malul balti
Contact:

Unde caut crapul iarna

Mesaj de ciqilin » 08 Ian 2010, 10:39

Ma numesc razvan si in primul rand vreau sa urez un an nou fericit tuturor pescarilor de pe acest forum iar pentru 2010 capturi capitale.
pescuesc pe un luciu de apa de aproximativ 2ha cu adancimi care variaza de la 1m pana la13-14 m
M-ar interesa: 1.daca mananca crapul in aceasta perioada a anului
2.c-am la ce adancimi sa il caut
3.ce fel de monturi ar trebui sa folosesc
4.cu ce sa il momesc ,ce fel de porumb sau boilles
sper sa nu deranjez pe nimeni cu intrebarile mele,dar recunosc ca inca nu am pescuit pe timp de iarna la crap desi sunt 5-6ani de cand m-a prins microbul de pescuit la crap.M-ai mentionez faptul ca aceasta balta nu ascunde multe exemplare de crap.VA MULTUMESC

Avatar utilizator
Coleman
site team
site team
Mesaje: 944
Membru din: 08 Aug 2008, 19:55
Localitate: BUCURESTI
Contact:

Re: Unde caut crapul iarna

Mesaj de Coleman » 08 Ian 2010, 11:10

ciqilin scrie:Ma numesc razvan si in primul rand vreau sa urez un an nou fericit tuturor pescarilor de pe acest forum iar pentru 2010 capturi capitale.
pescuesc pe un luciu de apa de aproximativ 2ha cu adancimi care variaza de la 1m pana la13-14 m
M-ar interesa: 1.daca mananca crapul in aceasta perioada a anului
2.c-am la ce adancimi sa il caut
3.ce fel de monturi ar trebui sa folosesc
4.cu ce sa il momesc ,ce fel de porumb sau boilles
sper sa nu deranjez pe nimeni cu intrebarile mele,dar recunosc ca inca nu am pescuit pe timp de iarna la crap desi sunt 5-6ani de cand m-a prins microbul de pescuit la crap.M-ai mentionez faptul ca aceasta balta nu ascunde multe exemplare de crap.VA MULTUMESC
Te salut, iti multumim de urare si iti doresc si tie un an nou fericit si cat mai multe capturi ''capitale''.
Desi nu sunt un ''expert'' in pescuitul crapului o sa incerc eu sa iti raspun la aceste intrebari.
1.Teoretic(din ce scrie ''la carte'') nu mananca in aceasta perioada adica foarte putin copmarativ cu primavara dar exista si exceptii,deci poti avea si surprize placute.
2.Daca e sa-l gasesti ,ca asta e singura solutie ca el nu umbla in aceasta perioada, cautal unde este apa mai adanca ,in gropi ,praguri,namol,etc.
3.Montura pe care eu o folosesc este una cu momitor in linie si acul dupa,dar nu cred ca este atat de importanta in aceasta perioada,deci poti folosi cam orice,cred eu,important este sa faci forfacul mai lung daca pescuiesti inzone cu namol sa nu iti intre toata montura in namol.
4.Iarasi ,''teoretic'' dar si practic testat de mine crapul pe apa rece raspunde foarte bine la hrana animala,pentru ca are nevoie de proteina animala, deci poti prinde la rama,vierme,libelula,sau porumb dipuit cu arome de genul acesta dar si bile care sa contina substante de genul asta(s&o).Eu am prins anul trecut si acum 2 ani din februarie pana in aprilie numai la rama pe balta pe care ma duceam si usor usor cu incalzirea apei a inceput sa treaca pe porumb.


Cam atat am avut eu de spus si sper ca ti-am fost de folos,orcum sper sa iti mai impartaseasca si altii din cunostintele lor.
TOTUL PENTRU CRAP

Avatar utilizator
timer
Veteran
Veteran
Mesaje: 1396
Membru din: 14 Ian 2008, 09:29

Re: Unde caut crapul iarna

Mesaj de timer » 08 Ian 2010, 14:04

Stimate Ciqilin,ia aminte la colegul Coleman,ca nu te-nvatza de rau...Sfatu' meu,totusi,in aceasta perioada ,e sa-l cautzi la super market...ca-nghetzi pe balta , altfel...Sau cine stie,o fi frun mutant de pune gura...incearca de-i musai... :-??

Avatar utilizator
ciqilin
junior
junior
Mesaje: 5
Membru din: 24 Feb 2009, 11:28
Localitate: pe malul balti
Contact:

Re: Unde caut crapul iarna

Mesaj de ciqilin » 08 Ian 2010, 14:29

multumesc mult domnule coleman pentru sfaturile date
Iar'domnule timer chestia cu super-marchetul o stiu,mie nu-mi place sa pun pestele in tigaie in schimb sa-l pun pe saltea e o placere. :D
Am intrebat pentru ca vreau sa fac si eu o iesire,sa schimb putin atmosfera de oras cu cea de pe balta mai ales ca aici in zona noastra atmosfera e destul de calduta de 7-8 grade si zic ca ar fi placut sa fac o iesire de cateva ore,si as incerca si experiente noi in sezon de iarna.
va multumesc pentru faptul ca ati avut intentia de a ma ajuta

Avatar utilizator
ciqilin
junior
junior
Mesaje: 5
Membru din: 24 Feb 2009, 11:28
Localitate: pe malul balti
Contact:

Re: Unde caut crapul iarna

Mesaj de ciqilin » 08 Ian 2010, 14:31

si cine stie,poate poate se intalneste acul meu cu domnul crap

Avatar utilizator
stefanflorin
Veteran
Veteran
Mesaje: 762
Membru din: 20 Noi 2007, 01:00
Localitate: Departe de casa

Re: Unde caut crapul iarna

Mesaj de stefanflorin » 11 Ian 2010, 21:20

cauta-l pe gropi cum s-a zis si mai sus si in zone cu copaci scufundati , dar in zile insorite nu ezita sa incerci macar cu o lanseta si pe apa mai mica, poate nimeresti vreun crap iesit sa se incalzeasca pe apa mica. In principiu foloseste carlige mici cu monturi fine si sisteme de semnalizare foarte fine cum ar fi pluta culisanta sau o lanseta tip feeder. Momelile cum s-a zis mai sus de origine animala insa eu unul tot pe mamaliga sau 1-2 boabe pe hair-rig as insista mai ales in locatii care tin biban sau ghibort (desi in perioada asta sunt buni si aia), si mare atentie cu nada, nu exagera cu cantitatea ci chiar minimalizeaz-o. Desi temperaturile apei sunt foarte mici, in zile cu presiune atmosferica constanta si cu temperatura externa in crestere pestii devin activi, si se pot captura. Insista mai mult in a doua jumatate a zilei spre seara (in amurg de regula apar trasaturile)
PS: nu uitati de crapii prinsi la copca cu larve de chironomide sau la dandineta
Work is for people who can't fish!

Avatar utilizator
tonny
senior
senior
Mesaje: 301
Membru din: 27 Dec 2009, 01:09

Re: Unde caut crapul iarna

Mesaj de tonny » 18 Ian 2010, 02:18

sper sa il cauti doar pt. C&R si nu ca sursa de hrana [-x aviz pescarilor de "japca" din zona Alba-Iulia care citesc pe forum le spun ca sa stie ca sunt liber pana in Martie si ma plimb toata ziua pe marginea Muresului si abia apuc sa vad unu care da la japca sa ii umplu curu de alice iar care nu ma ia in serios sper sa afle :-q LA FUND CU EI BAIETII ---<>< ---<>< nu va fie frica 112 si locatia unde se desfasoare aceste nereguli :-t Destul cu braconajul :-t

Avatar utilizator
Coleman
site team
site team
Mesaje: 944
Membru din: 08 Aug 2008, 19:55
Localitate: BUCURESTI
Contact:

Re: Unde caut crapul iarna

Mesaj de Coleman » 18 Ian 2010, 13:06

tonny scrie:sper sa il cauti doar pt. C&R si nu ca sursa de hrana [-x aviz pescarilor de "japca" din zona Alba-Iulia care citesc pe forum le spun ca sa stie ca sunt liber pana in Martie si ma plimb toata ziua pe marginea Muresului si abia apuc sa vad unu care da la japca sa ii umplu curu de alice iar care nu ma ia in serios sper sa afle :-q LA FUND CU EI BAIETII ---<>< ---<>< nu va fie frica 112 si locatia unde se desfasoare aceste nereguli :-t Destul cu braconajul :-t
Ce legatura are intrebare omului cu acest comentariu nu inteleg.
Cand o sa terminam odata cu aceste ''comentarii'', fiecare face cum simte si cat il tine bunul simt, nu ca ii ameninti tu ca ii impusti.
Sunt sigur ca de data asta chiar nu o sa mai dea nimeni la japca pe MURES ca o sa vi tu cu pusca sa-i omori, hai sa fim seriosi.
TOTUL PENTRU CRAP

Avatar utilizator
Razvan Garcea
senior
senior
Mesaje: 256
Membru din: 19 Mar 2009, 00:21
Localitate: BUCURESTI

Re: Unde caut crapul iarna

Mesaj de Razvan Garcea » 18 Ian 2010, 15:28

mai tre sa le mai si spui ca faci potera pe malul raului....poate se strang fraierii si te otancesc pe maulu apei de sar fulgii cu tot cu trancanu tau =)) =)) =)) =)) =))
SENIOR CRAP CLUB

Avatar utilizator
ciqilin
junior
junior
Mesaje: 5
Membru din: 24 Feb 2009, 11:28
Localitate: pe malul balti
Contact:

Re: Unde caut crapul iarna

Mesaj de ciqilin » 20 Ian 2010, 10:20

Domnule Tonny,ma intreb de ce acuzi asa o persoana pe care nu o cunosti personal si eu cred ca nu am deranjat ca am cerut o informatie,sau crezi ca toti pescari de pe forum participa la festivalul "MAREA CRATITA".
Multumesc domnilor care mi-au dat un sfat o informare si au incercat sa ma ajute.

Avatar utilizator
ciqilin
junior
junior
Mesaje: 5
Membru din: 24 Feb 2009, 11:28
Localitate: pe malul balti
Contact:

Re: Unde caut crapul iarna

Mesaj de ciqilin » 20 Ian 2010, 10:53

Mai am o intrebare daca sunteti amabili sa-mi raspundeti daca am gresit sau am facut bine.
Zilele aste m-am pus sa-mi prepar niste porumb,am procedat in felul urmator:am fiert porumbul pana au inceput sa crape boabele,le-am lasat sa se raceasca putin ,le-am pus in borcane dupa care am pus peste ele :
-aroma de strawberry(capsuni) cu scopex
-SPD,sirop de porumb dulce
-csl,alcol de porumb
-miere de albine
Acuma e problema :
1.m-am gandit sa pun si niste betaina in ele acuma sau inainte cu cateva ore inainte de partida de pescuit,cum ar fi mai bine
2.oare am procedat bine sau le-am prea combinat si le-am facut varza

Avatar utilizator
ady91
utilizator
utilizator
Mesaje: 11
Membru din: 09 Feb 2010, 13:04

Re: Unde caut crapul iarna

Mesaj de ady91 » 09 Feb 2010, 13:08

hai cu soarele ala puternic ... sa vina crapiiiiiiii :x :x

Braconaj cat mai putin , viata are prioritate ! X-(

Avatar utilizator
MadaPescar
membru activ
membru activ
Mesaje: 76
Membru din: 27 Ian 2009, 20:30
Localitate: Constanta

Re: Unde caut crapul iarna

Mesaj de MadaPescar » 09 Feb 2010, 13:50

ciqilin scrie:Mai am o intrebare daca sunteti amabili sa-mi raspundeti daca am gresit sau am facut bine.
Zilele aste m-am pus sa-mi prepar niste porumb,am procedat in felul urmator:am fiert porumbul pana au inceput sa crape boabele,le-am lasat sa se raceasca putin ,le-am pus in borcane dupa care am pus peste ele :
-aroma de strawberry(capsuni) cu scopex
-SPD,sirop de porumb dulce
-csl,alcol de porumb
-miere de albine
Acuma e problema :
1.m-am gandit sa pun si niste betaina in ele acuma sau inainte cu cateva ore inainte de partida de pescuit,cum ar fi mai bine
2.oare am procedat bine sau le-am prea combinat si le-am facut varza
Eu unul imi prepar porumbul si pun betaina dinainte, iar la punctul 2 parerea mea este ca nu le-ai facut varza, ba chiar le-ai combinat bine.
Fir intins!

Avatar utilizator
Volosciuc
utilizator
utilizator
Mesaje: 40
Membru din: 11 Dec 2008, 16:07

Re: Unde caut crapul iarna

Mesaj de Volosciuc » 11 Feb 2010, 14:54

sfatul meu este sa le mai verifici ca sa nu te trezesti ca explodeaza. si eu le prepar singur dar mai pun putin conservant ca sa le mai linisteasca.mi sa intamplat sa-mi zboare capacul.[intradevar eu folosesc borcanele de plastic] ptr dipuri.

Avatar utilizator
craparulsef
Veteran
Veteran
Mesaje: 1181
Membru din: 04 Ian 2010, 21:17

Re: Unde caut crapul iarna

Mesaj de craparulsef » 16 Feb 2010, 10:34

stefanflorin scrie: ... dar in zile insorite nu ezita sa incerci macar cu o lanseta si pe apa mai mica, poate nimeresti vreun crap iesit sa se incalzeasca pe apa mica. In principiu foloseste carlige mici cu monturi fine si sisteme de semnalizare foarte fine cum ar fi pluta culisanta sau o lanseta tip feeder...
Pentru ciqilin
Acest paragraf consider ca e un sfat al unui cunoscator. Stress in fire!
INFO SULINA !!! - 0723.658.807

Scrie răspuns

Înapoi la “Pescuitul la crap, fitofag si caras”