Va rog oameni buni uitativa si dati un replay:(!

lansetistii, de la carpfishing la feeder

Moderator: gor965

Scrie răspuns
Avatar utilizator
pescarulrobert
membru activ
membru activ
Mesaje: 60
Membru din: 27 Feb 2013, 18:26

Va rog oameni buni uitativa si dati un replay:(!

Mesaj de pescarulrobert » 09 Mar 2013, 17:32

Buna-ziua tutor .
Am creat acest topic pentru a ma ajuta , intelegeti-ma ca`s copil...si habar nu am dar unele lucruri le stiu.
O scurta prezentare despre " lac " .
Lacul se intinde pe o 100 de metri si are o latima de 50-60 de metri cum sar spune " o groapa " . Este populat cu crap, ten, caras. Cel mai bine a tras tenul , si crapul dar foarte rar .
Avand in vedere ca eram mic , ave-am 13 ani si aveam o simpla lanseta pescuiam de plictisela dar acum pescuiesc din placere si pentru ca nu pot rezista fara sa nu ma duc pe " balta" . Asa sa trecem sa dezvoltam subiectul..
Mam gandit asa : 2 lansete sa le dedic tenului , in care tactica e asa :
. O lanseta pe patul de nade , in care am momitor , porumb cu scuma , saculet pva.. Patul de nada e format dintr-o mamaliga facuta de mine cu un continut mare de porumb si grau si o aroma cu usturoi ( am avut un succesc nebun , 2 teni intr-o patida de 5 ore.) si o lanseta langa patul de nada , nu pe pat ci langa ...
O lanseta crapului in care:
tot aceeasi nada de sus , doar ca alta aroma ceva dulce..si tot porumb flotant fara spuma sau alte chestii pe o apa mica.
Intrebarile sunt urmatoarele :
1. Am procedat bine , ca am gandit tactica prezentata de sus la ten ?
2. Sunt ok aromele ? Si la crap si la ten?
3. E bine apa mica in sezonul martie,aprilie?
4.Nada e ok ? ...avand in vedere ca pestii nu sunt obisnuiti cu nade sofisticate?
Multumesc frumos , sper sa fie ultimul meu topic , adica sa nu va mai deranjez . Va multumesc tututor ce vor posta . Fire intinse

Avatar utilizator
daddy caddy
senior
senior
Mesaje: 468
Membru din: 19 Ian 2011, 19:22
Localitate: BRASOV

Re: Va rog oameni buni uitativa si dati un replay:(!

Mesaj de daddy caddy » 09 Mar 2013, 19:33

AI PM **==
STIL OSTIL


ENERGY CARP

Avatar utilizator
pescarulrobert
membru activ
membru activ
Mesaje: 60
Membru din: 27 Feb 2013, 18:26

Re: Va rog oameni buni uitativa si dati un replay:(!

Mesaj de pescarulrobert » 09 Mar 2013, 19:36

Nu mai am nici minunte nici credit..Ma poti suna tu ?????

Avatar utilizator
REMUSGL
senior
senior
Mesaje: 347
Membru din: 26 Oct 2010, 12:03
Localitate: Galati
Contact:

Re: Va rog oameni buni uitativa si dati un replay:(!

Mesaj de REMUSGL » 14 Mar 2013, 17:55

Salut in primu rand, ten nu ai sa prinzi in martie ... si in aprilie foarte rar daca este extrem de cald.
De ce sa pescuiesti cu sac solubil si cu momitor ... una sau alta.

Nu ii vad rostu lanseta dupa amur ... sau dupa crap ... poti pescui si la amur si la crap pe acelasi pat de nada (sau langa) cu aceeasi montura, aroma, carlig.

Dupa cum iti ziceam amurul il poti prinde pe fund tare ... si numai daca se graneste...in Mai pe apa mica, vara peste tot.

Scrie răspuns

Înapoi la “Pescuitul la crap, fitofag si caras”