cum sa montez un twister

styzostedion lucioperca

Moderatori: Qnyx, mini_mic

Scrie răspuns
Avatar utilizator
dragasani
junior
junior
Mesaje: 5
Membru din: 11 Oct 2009, 17:25

cum sa montez un twister

Mesaj de dragasani » 30 Noi 2009, 19:15

salut.am deschis acest topic pentru ca a inceput sezonul salaului.si ma intrebam cum sa montez cel mai bine un twister.si nu prea stiu kum pentru ca sunt incepator.va rog spunetimi si mie.ms anticipat

Avatar utilizator
mini_mic
site team
site team
Mesaje: 412
Membru din: 21 Noi 2007, 23:04
Localitate: Craiova

Re: cum sa montez un twister

Mesaj de mini_mic » 01 Dec 2009, 04:39

Salut ! E intrebarea nr 1 pe care orice pescar incepator care pescutieste la plastice moi trebuie sa si-o puna. Desi aparent pare o chestiune banala, montarea gresita a unui shad/grup poate cauza o evolutie nesatisfacatoare si implicit rezultate slabe.
Cum procedam ?
Ca un intro vreau sa va spun ca am vazut si "pescari" care introduceau jigul, mai precis scoteau acul, prin abdomenul shadului. Depasind momenetul acesta de naivitate va propun o metoda de montare a jigului pe shad/grub eficienta din punctul meu de vedere :
- pasul 1: ar fi masurarea lungimii acului/jigului prin suprapunerea cu shadul/grubul pe care doriti sa il utilizati si insemnarea locului in care acesta trebuie sa iasa din naluca
- pasul 2 : introduceti jigul/acul in shad/grub si urmariti conducerea lui cat mai drept cu putinta pana la locul de iesire insemnat anterior
*In cazul twisterelor foarte moi se recomanda folosirea unui adeziv ( super glue ) pe tija jigului pentru a evita alunecarea acestora in timpul folosirii.
*Marimea acului si a "capului de jig" ( plumbajul ) trebuie sa fie direct proportionale cu marimea twisterului si cu adancimea si curentul in care pescuiti. Experienta o sa va ajute in acest sens.

Avatar utilizator
old_radu
senior
senior
Mesaje: 312
Membru din: 09 Feb 2008, 21:45
Localitate: Baia Mare

Re: cum sa montez un twister

Mesaj de old_radu » 01 Dec 2009, 20:18

Armarea sau montarea jigului pe pestisor se face urmarind fig.1 din poza de mai jos.
Se introduce carligul prin capatul pestisorului iar acesta trebuie sa iasa din pestisor prin locul in care se afla initial ochetul jigului.
TehnicaRapitor_jig_clip_image006.jpg
(6.42 KiB) Descărcat de 3001 ori
2-4 shaduri armate

...recunosc, am copiat asta de pe un alt site :">
... in speranta ca am fost de folos...scopul scuza mijloacele... o:-)
GO FOR SPINNING ! ! !

Scrie răspuns

Înapoi la “Pescuitul la salau”