INtrebare la pescuitul cu vobler

silurus glanis

Moderatori: gor965, mini_mic, Sebastian

Scrie răspuns
Avatar utilizator
Trix
junior
junior
Mesaje: 2
Membru din: 20 Mai 2009, 13:53

INtrebare la pescuitul cu vobler

Mesaj de Trix » 20 Mai 2009, 14:01

Buna,

Pana acuma am pescuit la pluta , si deodata o inceput sa ma intereseze pescuitul cu vobler , adicaa pescuitul la rapitori . Din nefereicire nu am echipamentul corespunzator pentru felul asta de pescuit , dar totusi asi da o incercare . Intrebarea este ... cu un bat de 3.6m se poate pescui la rapitori , cu vobler , si in rau sau nu merita ? Mai bine astept pana cand pun mana pe un bat mai mic sau pot sa incerc linistit ca am sanse .

Multumesc anticipat,
Trix

Avatar utilizator
cristian505ro
Veteran
Veteran
Mesaje: 1275
Membru din: 22 Dec 2007, 15:00
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: INtrebare la pescuitul cu vobler

Mesaj de cristian505ro » 21 Mai 2009, 12:03

Trix scrie:Buna,

Pana acuma am pescuit la pluta , si deodata o inceput sa ma intereseze pescuitul cu vobler , adicaa pescuitul la rapitori . Din nefereicire nu am echipamentul corespunzator pentru felul asta de pescuit , dar totusi asi da o incercare . Intrebarea este ... cu un bat de 3.6m se poate pescui la rapitori , cu vobler , si in rau sau nu merita ? Mai bine astept pana cand pun mana pe un bat mai mic sau pot sa incerc linistit ca am sanse .

Multumesc anticipat,
Trix
Cam mult prea lung batul tau, 2.10-2.40 M este recomandat si din 2 buc. daca se poate nu telescopic.
Cristian Bebesel

Avatar utilizator
pescardeclean
utilizator
utilizator
Mesaje: 44
Membru din: 13 Apr 2009, 08:55

Re: INtrebare la pescuitul cu vobler

Mesaj de pescardeclean » 25 Mai 2009, 17:44

Salut, batul de 3.60 e destul de greu pentru spinning, si in plus ai nevoie de un bat cu care sa poti si lansa :O
Gandeste-te ca intr-o zi poti sa lansezi si de 500 de ori. Vrei sa mergi acasa si sa iti pui mana in ghips?
Pentru pescuitul pe rauri poti incerca de la 2,10 pana la 2,70. Daca pescuiesti in zone unde se lanseaza mai dificil iti recomand un 2,40 chiar un 2,10, desi pentru mine 2,10 e un pic cam mica.
Daca vrei sa lasi voblerul sa curga pe langa mal si apoi sa recuperezi iti recomand un 2,70 asa eviti multe agataturi! **==

Avatar utilizator
Trix
junior
junior
Mesaje: 2
Membru din: 20 Mai 2009, 13:53

Re: INtrebare la pescuitul cu vobler

Mesaj de Trix » 29 Mai 2009, 14:35

oke , ms ptr raspunsuri :)

mai astept atuncia pana ce pun mana pe un bat mai mic :)

Scrie răspuns

Înapoi la “Pescuitul la somn”