Mihailesti / Cornetu

silurus glanis

Moderatori: gor965, mini_mic, Sebastian

Avatar utilizator
Adyi
membru activ
membru activ
Mesaje: 86
Membru din: 05 Mar 2008, 18:48
Localitate: ilfov

Mihailesti / Cornetu

Mesaj de Adyi » 05 Mar 2008, 19:28

Cred ca stiti canalul din comuna Cornetu( Pe sos.Alexandriei, la iesire din comuna Cornetu,pe dreapta lacul mare, pe stanga Argesul).Cum as putea sa prind SOMN si in ce locuri ??
Multumesc

Avatar utilizator
nini
senior
senior
Mesaje: 189
Membru din: 27 Ian 2008, 13:18

Re: Mihailesti / Cornetu

Mesaj de nini » 05 Mar 2008, 21:04

Adi..cel mai bun cunoscator al acestor locuri este "Culita" asa i-l alintam noi....a facut ravagii in toata zona aia , mai ales ca sta in Bragadiru. poate cu aceasta ocazie ne aude si iti da ceva sfaturi....ce stiu eu e ca el da undeva la cariera..ceva de genu... :wink:
APCR

Avatar utilizator
Adyi
membru activ
membru activ
Mesaje: 86
Membru din: 05 Mar 2008, 18:48
Localitate: ilfov

Re: Mihailesti / Cornetu

Mesaj de Adyi » 05 Mar 2008, 23:17

Da stiu de cariera .. am dat acolo dar fara rezultate.Poate ma ajuta d-nul "Culita" cu ceva detalii
-momeala
-de preferabil ziua,noaptea
-montura
- ....
Multumesc :D

Avatar utilizator
mini_mic
site team
site team
Mesaje: 412
Membru din: 21 Noi 2007, 23:04
Localitate: Craiova

Re: Mihailesti / Cornetu

Mesaj de mini_mic » 07 Mar 2008, 14:43

Da ...tipul de momeala ar putea face direnta la somn; este stiut ca are preferinte diferite in functie de locul in care traieste. Plus ca ar cam trebui sa pescuiesti intr-o zi/noapte in care are activitate :)

Avatar utilizator
timer
Veteran
Veteran
Mesaje: 1396
Membru din: 14 Ian 2008, 09:29

Re: Mihailesti / Cornetu

Mesaj de timer » 08 Mar 2008, 08:29

mini_mic scrie:Da ...tipul de momeala ar putea face direnta la somn; este stiut ca are preferinte diferite in functie de locul in care traieste. Plus ca ar cam trebui sa pescuiesti intr-o zi/noapte in care are activitate :)
Ehehee,ce somn mai trag unii...Mai ales ..noaptea! :D

Avatar utilizator
abdulaconstantin
utilizator
utilizator
Mesaje: 19
Membru din: 13 Ian 2008, 01:42
Localitate: bucuresti

Re: Mihailesti / Cornetu

Mesaj de abdulaconstantin » 14 Apr 2008, 19:24

Ce sa zic, parerea mea este ca nu Culita este cel mai bun pescar din zona respectiva. Il cunosc pe Culita si pe inca multi altii din zona Bragadiru- Cornetu si pot sa zic ca sunt altii mult mai bunii decat Culita la pescuitul somnului. In ceea ce priveste cunoscutul garlei o cunoaste ca doar nu sta degeaba in bragadiru si mai tot timpu il petrece pe garla. Cel mai bun si mai norocos pescar de somn pe acumularea Mihailesti il consider pe nea Aurica( Mangrau), care face o echipa buna cu Romica :D , mai e si Grenada cu Cimpoaca care iar e o echipa buna, plus ca sunt altii din Bucuresti care au prins exemplare frumoase de somn cum ar fii Virgil care mai are putin si isi face casa acolo nu cumva sa ia altu mai mult peste ca el, mai e si Cincan din Mihailesti si multi altii.
Oricum din cate am vazut si din cate stiu balta de la Mihailesti nu mai merita a fii vizitata pt ca se braconeaza foarte mult si pestele a cam disparut sau i-a cam scazut in densitate.
Ii salut pe cei din Bragadiru care dau in mod regulamentar la peste si le urez sa prinda cati mai multi pesti marii, dar crapi ca vreau eu sa prind somnii cei marii :D :P .
costysomn

Avatar utilizator
Ionutz
utilizator
utilizator
Mesaje: 31
Membru din: 19 Iul 2008, 22:56

Re: Mihailesti / Cornetu

Mesaj de Ionutz » 19 Iul 2008, 23:02

Salut...am fost eu pe Mihailesti/ Cornetu :lol: :lol:
Pe 11-12.07.08 si am prins un somn la 13 Kg unu la 10 Kg, si inca cativa mai mici pe la 3-4 Kg.
SI azi, 19.07.08 am venit de la acelasi loc...cu 5 bucati la 6-7 kg si unu la 26 Kg !!!

:twisted: :twisted:

Avatar utilizator
shopy
Veteran
Veteran
Mesaje: 882
Membru din: 07 Dec 2007, 11:53
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Mihailesti / Cornetu

Mesaj de shopy » 20 Iul 2008, 09:10

Salut Ionutz, ne spui si locul, sau e secret? :D

Avatar utilizator
Ionutz
utilizator
utilizator
Mesaje: 31
Membru din: 19 Iul 2008, 22:56

Re: Mihailesti / Cornetu

Mesaj de Ionutz » 20 Iul 2008, 15:50

shopy scrie:Salut Ionutz, ne spui si locul, sau e secret? :D


Sincer??? e secret :D fara suparare... :wink:

dar pe Mihailesti...ori unde dai...ai sanse sa prinzi somn, nu somotei !!!

Avatar utilizator
shopy
Veteran
Veteran
Mesaje: 882
Membru din: 07 Dec 2007, 11:53
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Mihailesti / Cornetu

Mesaj de shopy » 20 Iul 2008, 15:54

[quote="Ionutz"][quote="shopy"]Salut Ionutz, ne spui si locul, sau e secret? :D[/quote]



Sincer??? e secret :D fara suparare... :wink:

dar pe Mihailesti...ori unde dai...ai sanse sa prinzi somn, nu somotei !!![/quote]


ma gandeam eu... :roll:
ultima oara am dat aproape de ciobani si n-a mancat :twisted:

Avatar utilizator
Ionutz
utilizator
utilizator
Mesaje: 31
Membru din: 19 Iul 2008, 22:56

Re: Mihailesti / Cornetu

Mesaj de Ionutz » 20 Iul 2008, 17:56

eu am dat...mult mai departe de ciobani....am fost 3 sambete la rand...si am prins o gramda :mrgreen:

si acum 3 saptamani...daca iti vine sa crezi...8 kg de caras, 2 ciortani la 1.5 kg si unul la 2 kg :twisted:

Avatar utilizator
shopy
Veteran
Veteran
Mesaje: 882
Membru din: 07 Dec 2007, 11:53
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Mihailesti / Cornetu

Mesaj de shopy » 20 Iul 2008, 18:57

da, insa eu am fost mai in primavara, cand doar strapazanul punea gura, poate-mi spui pe privat, si cine stie, ne gasim pe acolo la o bere rece!

Avatar utilizator
Ionutz
utilizator
utilizator
Mesaje: 31
Membru din: 19 Iul 2008, 22:56

Re: Mihailesti / Cornetu

Mesaj de Ionutz » 20 Iul 2008, 19:22

shopy scrie:da, insa eu am fost mai in primavara, cand doar strapazanul punea gura, poate-mi spui pe privat, si cine stie, ne gasim pe acolo la o bere rece!
daca iti trimit pozele...innebunesti :evil:
trebuie sa dai multe beri sa ma convingi 8)
eu marti sar putea sa ma duc iar :oops: sa vedem ce o sa mai fie

Avatar utilizator
shopy
Veteran
Veteran
Mesaje: 882
Membru din: 07 Dec 2007, 11:53
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Mihailesti / Cornetu

Mesaj de shopy » 20 Iul 2008, 19:27

in ce zona stai? poate mergem impreuna cand scot masina din service! iti spun ca si eu sunt pescar de somn si nu numai, deci probabil vei avea ce invata si tu de la mine, dar mai bine lasa id de mess si mai ovestim, sa nu-i plictisim si pe ceilalti aici :lol:

Avatar utilizator
Ionutz
utilizator
utilizator
Mesaje: 31
Membru din: 19 Iul 2008, 22:56

Re: Mihailesti / Cornetu

Mesaj de Ionutz » 20 Iul 2008, 19:29

shopy scrie:in ce zona stai? poate mergem impreuna cand scot masina din service! iti spun ca si eu sunt pescar de somn si nu numai, deci probabil vei avea ce invata si tu de la mine, dar mai bine lasa id de mess si mai ovestim, sa nu-i plictisim si pe ceilalti aici :lol:
Cu capturi dastea...nu se plictiseste nimeni 8) 8) 8)

Scrie răspuns

Înapoi la “Pescuitul la somn”