O intrebare

silurus glanis

Moderatori: gor965, mini_mic, Sebastian

Scrie răspuns
Avatar utilizator
Somodi Marius
junior
junior
Mesaje: 3
Membru din: 27 Iul 2008, 16:50

O intrebare

Mesaj de Somodi Marius » 06 Mar 2009, 22:00

Salutare!

Anul trecut in august,am plecat la pescuit,intr-una din incercarile de a prinde crap.Din pacate sa intamplat un lucru foarte ciudata care l-a putini pescari cred ca li sa intamplat.
Am pus pe 4 lansete porumb pe silicon si le-am plantat.
Dimineata pe la 3 am avut o surpriza...crapul mult asteptat nu s-a lasat prins insa am prins un somn de 3,5 kg care m-a uimit.
Nu am gasit nici o explicatie...poate imi ve-ti spune dumneavoasta.
Va multumesc!

Avatar utilizator
george-alexandru
Veteran
Veteran
Mesaje: 765
Membru din: 26 Noi 2007, 15:12
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: O intrebare

Mesaj de george-alexandru » 06 Mar 2009, 22:18

asat nu este nimic,mie mi sa intamplat ca intr/un concurs pe tancabesti sa se bage un caras la montura de crap,am ezitat sa intep sperand ca este un crap mai batran care inspecteaza montura iar spre surprinderea noastra la bietul caras care se chinuia sa urneasca din loc plumbul de 120g sa repezit o namila de somn care ma lasat perplex cu lanseta in mana dupa un dril fulminant in care i/am smuls carasul din gura.
tot pe tancabesti dar in alt concurs ne/am pomenit la mal cand asteptam un crap de 3-4 kg sa il luam in minciog ca in urma lui se afla un somn de dimensiuni considerabile care il urmarea sa/l atace dar in momentul cand sa apropiat de pondon si ne/a zarit a facut stangan prejur si sa facut nevazut in adancuri.

ps nu sunt pescaresti sa intamplat pe bune.
George Alexandru
Presedinte CS.Green Lake
Brand Manager-4Carp
mail - greenlaketeam@yahoo.com
Imagine

Avatar utilizator
RaPpSodIq
membru activ
membru activ
Mesaje: 96
Membru din: 15 Mar 2008, 12:29
Localitate: Alba Iulia

Re: O intrebare

Mesaj de RaPpSodIq » 07 Mar 2009, 00:05

Depinde cate boabe de porumb ati pus pe siliconul respectiv si ce fel de somn era. Eu am prins somn african, frecvent la boaba de porumb, dar si explicatia lui George este foarte intemeiata, avand in vedere ca la boaba de porumb mai intra si carasul care este o delicatesa pentru somn. Mie mi s-a intamplat sa prind somn la arpacas, asta chia rmi se pare o intamplare ciudata. Sau crap la coropisnita, dand dupa mreana.
Eu ii vreau, dar ei.....mai greu

Avatar utilizator
eugen
senior
senior
Mesaje: 250
Membru din: 10 Mar 2008, 09:31

Re: O intrebare

Mesaj de eugen » 07 Mar 2009, 00:12

Nu vreau sa ma dau in stamba si eu si sa ma arunc cu vorba, dar eu am dat cu pestisor la salau(cel putin asa vroiam eu, si m-am pomenit cu mustaciosul si vorba lui George, nu este pescareasca.
Aia este, se mai intampla si la case mai mari :)

Cu stima.

Avatar utilizator
LARY
Veteran
Veteran
Mesaje: 1390
Membru din: 22 Iun 2008, 18:13
Localitate: bucuresti
Contact:

Re: O intrebare

Mesaj de LARY » 07 Mar 2009, 00:23

george-alexandru scrie:asat nu este nimic,mie mi sa intamplat ca intr/un concurs pe tancabesti sa se bage un caras la montura de crap,am ezitat sa intep sperand ca este un crap mai batran care inspecteaza montura iar spre surprinderea noastra la bietul caras care se chinuia sa urneasca din loc plumbul de 120g sa repezit o namila de somn care ma lasat perplex cu lanseta in mana dupa un dril fulminant in care i/am smuls carasul din gura.
tot pe tancabesti dar in alt concurs ne/am pomenit la mal cand asteptam un crap de 3-4 kg sa il luam in minciog ca in urma lui se afla un somn de dimensiuni considerabile care il urmarea sa/l atace dar in momentul cand sa apropiat de pondon si ne/a zarit a facut stangan prejur si sa facut nevazut in adancuri.

ps nu sunt pescaresti sa intamplat pe bune.

+Stiuca la boilies, pasta ai uitato.
Tel0762.865.274

gor965
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 5455
Membru din: 20 Noi 2007, 20:17
Localitate: Calarasi
Contact:

Re: O intrebare

Mesaj de gor965 » 07 Mar 2009, 00:57

In general salaul si stiuca se reped dupa albitura care se agita in jurul momelii (mamaliga ,boabe ,pasta de boilies) si se procopsesc cu acul in gura. Somnul in schimb absoarbe ce-i pe fundul apei in mod intentionat.
Varga sa fi fost din fier...ce brand aveam !!!

Imagine

Avatar utilizator
george-alexandru
Veteran
Veteran
Mesaje: 765
Membru din: 26 Noi 2007, 15:12
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: O intrebare

Mesaj de george-alexandru » 07 Mar 2009, 02:27

LARY scrie:
george-alexandru scrie:asat nu este nimic,mie mi sa intamplat ca intr/un concurs pe tancabesti sa se bage un caras la montura de crap,am ezitat sa intep sperand ca este un crap mai batran care inspecteaza montura iar spre surprinderea noastra la bietul caras care se chinuia sa urneasca din loc plumbul de 120g sa repezit o namila de somn care ma lasat perplex cu lanseta in mana dupa un dril fulminant in care i/am smuls carasul din gura.
tot pe tancabesti dar in alt concurs ne/am pomenit la mal cand asteptam un crap de 3-4 kg sa il luam in minciog ca in urma lui se afla un somn de dimensiuni considerabile care il urmarea sa/l atace dar in momentul cand sa apropiat de pondon si ne/a zarit a facut stangan prejur si sa facut nevazut in adancuri.

ps nu sunt pescaresti sa intamplat pe bune.

+Stiuca la boilies, pasta ai uitato.

am luat si stiuca,una la CC hobaia 2007 cand sa repezit noaptea la porumb pe recuperare si pe moara vlasiei in repetate randuri pe cadere sau recuperare ;)

ps.
si tot pe moara intr/o seara la un antrenament inaintea unui concurs la aceaiasi lanseta la bile de squid cu capsuna am luat 3 somni,unu de 19 kg si 2 la vreo 3 kg.
George Alexandru
Presedinte CS.Green Lake
Brand Manager-4Carp
mail - greenlaketeam@yahoo.com
Imagine

Avatar utilizator
IULIAN C
carpZone team
carpZone team
Mesaje: 981
Membru din: 26 Feb 2008, 10:28
Localitate: Buzau,Bucuresti(flotant)

Re: O intrebare

Mesaj de IULIAN C » 07 Mar 2009, 09:43

Tot pe Moara am avut si eu o intamplare care ma face sa-i dau dreptate totala lui Gor:
Cred ca am tras vreun peste pe sub fire si am taiat firul uneia din lansete,m-am trezit ca-mi cade brusc swinger-ul,am inlocuit linia,am aruncat din nou...la nici 3 minute trasatura... :-?? Cand am recuperat,firul de dinainte...foarte incalcit dupa noua linie...cand il recuperez,o marlita la vreun kb,care inghitise un pop-up pinneaple de tot!
Tot la boilies,solubil dar care nu-l pot spune aici,ma rog...cu faina de peste si alte cele...ready-made ieftin..
Am prins asta:







Martor si ajutor Dragos "Teddy"....scuze pt sonor...era vant!
SISTEMUL DE VALORI N-O SA MI-L SCHIMB NICIODATA
Imagine

Avatar utilizator
stefanflorin
Veteran
Veteran
Mesaje: 762
Membru din: 20 Noi 2007, 01:00
Localitate: Departe de casa

Re: O intrebare

Mesaj de stefanflorin » 08 Mar 2009, 20:58

am luat si stiuca, si somn si avat la mamaliga, stiuca pe recuperat ceilalti pe cadere, nimic nou. In apa lucrurile stau altfel decat le vedem noi.
PS: eugen nu cred ca ai fost atent la topic:D era vb de rapitori la momeli pt pasnici :D
Work is for people who can't fish!

Avatar utilizator
eugen
senior
senior
Mesaje: 250
Membru din: 10 Mar 2008, 09:31

Re: O intrebare

Mesaj de eugen » 08 Mar 2009, 22:34

Scuze. Oricum asa zisele, "confuzii si miopii" ale pestilor pot fi si asa si invers. :D

Scrie răspuns

Înapoi la “Pescuitul la somn”