perioada optima pt somn

silurus glanis

Moderatori: gor965, mini_mic, Sebastian

Avatar utilizator
marian_popescu
Veteran
Veteran
Mesaje: 1064
Membru din: 13 Aug 2008, 11:18
Localitate: Prahova

perioada optima pt somn

Mesaj de marian_popescu » 24 Aug 2008, 21:56

de acum 3 ani cand un animal mi-a rupt fir de 0,5, nu tocmai top quality, dupa 10 minute de chon, am cam luat-o razna cu somnul...de atunci, de cate ori merg la pescuit in locuri despre care stiu ca tin si somn, imposibil sa nu arunc doua lansete pe pestisor, coropijnita, rame etc...rezultatul>>>5 kg :mrgreen:
am auzit ca cea mai buna perioada pentru somn este in timpul furtunilor de vara, perioade cu tunete si fulgere, etc
in ce masura s-a confirmat acest lucru si la dumneavoastra, sau, daca aveti alte teorii despre factori care ar putea sa influenteze pozitiv sau negativ apetitul submarinelor mustacioase....va rog cateva sfaturi pentru un novice ca mine
multumesc anticipat
Fishing is life. The rest...just details

Avatar utilizator
Qnyx
Master Admin
Master Admin
Mesaje: 1257
Membru din: 25 Ian 2008, 20:30
Localitate: London - UK / Bucuresti
Contact:

Re: perioada optima pt somn

Mesaj de Qnyx » 24 Aug 2008, 23:44

Lacuri sau Dunare ?

Daca lacuri, atunci perioada optima este dimineata devreme sau seara spre apus si inainte de o posibila furtuna.
La Dunare sta tocmai invers treaba, respectiv in timpul furtunii si dupa, in orice perioada a zilei. Somnii foarte mari se prind cam intodeauna dimineata intre zi si noapte.
Nada si momeli de pescuit
pescuitmania xxx pescuitul crap

Avatar utilizator
iulian petre
Veteran
Veteran
Mesaje: 1392
Membru din: 10 Feb 2008, 02:19
Localitate: BUCURESTI/zona Pantelimon
Contact:

Re: perioada optima pt somn

Mesaj de iulian petre » 25 Aug 2008, 12:49

COSMINE ai scris:dimineata intre zi si noapte...dar ai uitat sa zici ca este perioda somnului cel mai dulce...... :D ...eu unul am prins somn mare intre orele 3-6 dimineata..ziua numai "moace"...

Avatar utilizator
marian_popescu
Veteran
Veteran
Mesaje: 1064
Membru din: 13 Aug 2008, 11:18
Localitate: Prahova

Re: perioada optima pt somn

Mesaj de marian_popescu » 25 Aug 2008, 20:07

dunare sau alte ape curgatoare
ruptura am avt-o pe ialomita, in deversorul balajului de la dridu, desi....dupa atata japca, nu stiu ce sanse mai am eu la pescuit sportiv. ramaneam singu noptile, nu stiu cum am scapat pana acu nebatut de jegosi
Fishing is life. The rest...just details

Avatar utilizator
miska
membru activ
membru activ
Mesaje: 142
Membru din: 14 Ian 2008, 14:23
Localitate: la pescuit

Re: perioada optima pt somn

Mesaj de miska » 25 Aug 2008, 23:07

eu am ajuns la parerea ca somnul maninca in orice perioada din zi fie cald frig soare umbra daca are foame maninca la orice ora darrrrrrrrrrrrrrrrr sa nu uitam ca este un pradator de noapte si mananca mai bine pe intuneric trebuie sa postez ceva poze cu ultimi somotei 20 40 si vreo 50 de kg :D
always think like a fish

Avatar utilizator
mini_mic
site team
site team
Mesaje: 412
Membru din: 21 Noi 2007, 23:04
Localitate: Craiova

Re: perioada optima pt somn

Mesaj de mini_mic » 25 Aug 2008, 23:31

Eu eram convins ca perioada cea mai buna este noaptea. Si acum cred asta numai ca in ultimul timp avem 4 exemplare mari luate dupa ora 10 dimineata. E destul de imprevizibil si somnul.

Avatar utilizator
stefanflorin
Veteran
Veteran
Mesaje: 762
Membru din: 20 Noi 2007, 01:00
Localitate: Departe de casa

Re: perioada optima pt somn

Mesaj de stefanflorin » 26 Aug 2008, 01:05

Eu sunt de parere da dimineata devreme e cel mai bine pt somn cat si pt majoritatea pestilor, atunci cand incepi sa vezi varful lansetei :mrgreen: dar acum depinde si de locul unde dai: la apa mica nopatea caci somnu iese la mancat, si la apa adanca cam tot timpul zilei cu precadere dimineata si seara, si bineinteles factorul NOROC care face diferenta :D
Work is for people who can't fish!

Avatar utilizator
marian_popescu
Veteran
Veteran
Mesaje: 1064
Membru din: 13 Aug 2008, 11:18
Localitate: Prahova

Re: perioada optima pt somn

Mesaj de marian_popescu » 27 Aug 2008, 00:19

factorul perseverenta in cunoastere, alaturi de conditiile de hranire a pestilor sunt incomparabil mai importante decat norocul
Fishing is life. The rest...just details

Avatar utilizator
doru
senior
senior
Mesaje: 211
Membru din: 17 Ian 2008, 22:17

Re: perioada optima pt somn

Mesaj de doru » 31 Aug 2008, 19:24

Din experienta mea ,cu toate ca acumulezi multe cunostiinte de-a lungul timpului,la pescuit, un factor demn de luat in considerare este norocul.Multe cazuri de novici in pescuit ,care au avut capturi demne de luat in seama,in locuri ce erau cert nefavorabile,au creat o oarecare iritare ,sau in locuri comune cu acelasi tip de momeala ca si ceilalti.Primordial este cunoasterea apelor si a tipului de hranire a fiecarei specii in parte,experienta pe malul apei i-si spune de obicei ultimul cuvint,dar sunt destule cazurile in care norocul face legea.
Dupa mine dimineata devreme ,inca pe intuneric este cea mai buna perioada pt. somn si nu numai.Am avut destule cazuri in care am prins si in miezul zilei si de cateva ori la momeli ce nu aveau legatura cu somnul.[noroc chior]

Avatar utilizator
alexandrucati
junior
junior
Mesaje: 1
Membru din: 19 Apr 2008, 16:00

Re: perioada optima pt somn

Mesaj de alexandrucati » 12 Feb 2009, 14:04

marian_popescu scrie:de acum 3 ani cand un animal mi-a rupt fir de 0,5, nu tocmai top quality, dupa 10 minute de chon, am cam luat-o razna cu somnul...de atunci, de cate ori merg la pescuit in locuri despre care stiu ca tin si somn, imposibil sa nu arunc doua lansete pe pestisor, coropijnita, rame etc...rezultatul>>>5 kg :mrgreen:
am auzit ca cea mai buna perioada pentru somn este in timpul furtunilor de vara, perioade cu tunete si fulgere, etc
in ce masura s-a confirmat acest lucru si la dumneavoastra, sau, daca aveti alte teorii despre factori care ar putea sa influenteze pozitiv sau negativ apetitul submarinelor mustacioase....va rog cateva sfaturi pentru un novice ca mine
multumesc anticipat

sati spun eu ceva conteaza si perioada dar cel mai mult conteaza locul unde dai la somn (gropi,copaci cazuti in apa etc) dar eu cred ca cele mai bune locuri unde se ascund somni sunt barjele scufundate sau stationare care sunt lasate pe fluviile cum este dunarea si daca mai e si o groapa sub acele barje e si mai bine si e cel mai bine sa dai noaptea ;) se prinde si ziua bine dar la clonc pe cand noaptea la lansete pripoane etc e adevarat ca in timpul tunetelor si a furtunilor de vara somnul este pus in miscare datorita zgomotului produs de tunet de catre furtuna pt ca oxigeneaza apa si ii deschide apetitul si daca se intuneca afara din cauza norilor e si mai bine, avand si un loc bun ai o ocazia sa fie partida vieti tale numai cu o conditiae vantul trebuie sa bata din SUD pt ca aduce curenti calzi ;) va urez fir intins ;)

Avatar utilizator
stefanflorin
Veteran
Veteran
Mesaje: 762
Membru din: 20 Noi 2007, 01:00
Localitate: Departe de casa

Re: perioada optima pt somn

Mesaj de stefanflorin » 12 Feb 2009, 17:48

ma indoiesc ca pe Dunare vantul sudic are vreo influenta tinand cont de curetul apei. Ce faci daca sa zicem...ai vant cald dar de sus vine apa sloi de la ploi sau zapezi? Pe balti e cu totul altceva
Work is for people who can't fish!

Avatar utilizator
marian_popescu
Veteran
Veteran
Mesaje: 1064
Membru din: 13 Aug 2008, 11:18
Localitate: Prahova

Re: perioada optima pt somn

Mesaj de marian_popescu » 12 Feb 2009, 19:03

probabil ca se refera la font atmosferic dinspre sud, influente mediteraneene etc
pe dunare chiar nu cred ca are vre-o relevanta. probabil ca pe lacuri, cu conditia sa dureze ceva, sa aiba timp sa incalzeasca ceva din straturile apei. si asta in conditiile in care apa este rece. pe canicula...cred ca este exact invers
Fishing is life. The rest...just details

Avatar utilizator
scorpion
Veteran
Veteran
Mesaje: 1105
Membru din: 28 Ian 2009, 15:05
Localitate: IASI

Re: perioada optima pt somn

Mesaj de scorpion » 17 Feb 2009, 09:13

daca momeala ii trece pe la nas nu cred ca ezita sa manince ,indiferent de anotimp ....

Avatar utilizator
bmjean
senior
senior
Mesaje: 199
Membru din: 01 Feb 2009, 11:44
Localitate: Oradea

Re: perioada optima pt somn

Mesaj de bmjean » 17 Feb 2009, 14:57

Nu prea am experiente cu somni mari, numai mici, pana in 1.5 kg pe Crisul Alb si toti prins la pestisor si eliberati, eu dand dupa clean si toti prinsi ziua si vara pe caldura (atunci eram in zona in vacanta de vara), dar pot sa va explic despre somnul pitic ce l-am avut in acvariu.
Dupa mai multe incercari cu pesti de acvariu, m-am lasat (din lipsa de timp)...dar acvariul l-am pastrat.
Intr-o zi pescuind pe o balta salbatica, printre carasi am prins si somni pitici, si pe unul din ei l-am laut acasa sa-l pun in acvariu. In cei doi ani in care a ajuns de la 5 cm la 15 cm, am observat comportamentul lui.
Ziua sta aproape nemiscat in zone mai intunecate (am un coral si doua "carapace" de scoica de balta (15cm) si in caz ca-l hraneam (carne, viemi, etc) dupa miros iesea repede afara, se hranea si se retragea la loc. Noaptea dupa ce se intuneca iesea afara "din ascunzatoare" si se ridica pana la suprafata apei si pleoscaia (parca lua o gura de aer) si apoi cobora pe fundul acvariului, dar inota aproape incontinuu.
Deci eu am tras concluzia ca somnul are mai multa activitate noaptea cand iese la vanat, dar daca-i oferi o momeala "incitanta" aproape de "ascunzatoarea" lui, iese si ziua.

gor965
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 5455
Membru din: 20 Noi 2007, 20:17
Localitate: Calarasi
Contact:

Re: perioada optima pt somn

Mesaj de gor965 » 17 Feb 2009, 16:42

Intr-adevar ,cam asta e comportamentul somnului ! Se descurca la vanat noapte mai bine decat oricare alt peste. Nu e un pradator de viteza ,precum stiuca ,avatul ori salaul si pana nu demult nu aveam habar cat de mult se apropie de nada (o atinge cu mustatile ) ...mai ales ca in general nu musca prada ,ci o absoarbe ! :)
Varga sa fi fost din fier...ce brand aveam !!!

Imagine

Scrie răspuns

Înapoi la “Pescuitul la somn”