somn african in jud iasi

silurus glanis

Moderatori: gor965, mini_mic, Sebastian

Scrie răspuns
Avatar utilizator
ninja_gri
utilizator
utilizator
Mesaje: 20
Membru din: 27 Noi 2007, 16:12

somn african in jud iasi

Mesaj de ninja_gri » 10 Mar 2009, 12:26

am auzit ca in judetul iasi ar fi o balta cu somn african(clarias). poate cineva sa dezvolte acest subiect?(locatie, taxa)

Avatar utilizator
cristea radu
senior
senior
Mesaje: 383
Membru din: 01 Dec 2007, 11:08
Localitate: TURDA
Contact:

Re: somn african in jud iasi

Mesaj de cristea radu » 10 Mar 2009, 16:44

Nu ti-as dori sa dai de ei,ca nu mai scapi,sunt o pacoste.Atat sunt de enervanti ca nu-ti dai seama,intra la orice dai(mamaliga,vierme,rama,pufuleti,boiles,etc.) si pe deasupra nici nu cresc mari(pana in 30 cm).
Cei care au balti si au populat cu ei nu mai scapa de ei.

Avatar utilizator
Nelutu
senior
senior
Mesaje: 299
Membru din: 21 Mar 2008, 19:32

Re: somn african in jud iasi

Mesaj de Nelutu » 10 Mar 2009, 20:22

Radu, confunzi somnul african cu cel american!!Cel american( zis si pitic) nu creste mare si-ti vine la orice momeala, cel african, clarias-ul, creste mai mare, sunt in gen. cam la 2-3 kg., lupta tare si-ti ofera senzatii tari cu drilurile de care ai parte :D !

Avatar utilizator
doru
senior
senior
Mesaje: 211
Membru din: 17 Ian 2008, 22:17

Re: somn african in jud iasi

Mesaj de doru » 10 Mar 2009, 21:32

cristea radu scrie:Nu ti-as dori sa dai de ei,ca nu mai scapi,sunt o pacoste.Atat sunt de enervanti ca nu-ti dai seama,intra la orice dai(mamaliga,vierme,rama,pufuleti,boiles,etc.) si pe deasupra nici nu cresc mari(pana in 30 cm).
Cei care au balti si au populat cu ei nu mai scapa de ei.
Nu este asa,cresc mari,numai buni de jucat cu ei in bat.Peste lacom,usor de prins ,dar nu rezista la temperaturi scazute iarna.Sub 15 grade moare,iubeste apele calde ca doar e din africa.
Ma tem ca se greseste mult cu populari de specii care nu sunt benefice apelor noastre,daca ar rezista iernilor de pe la noi si s-ar reproduce natural,cine stie ce dezastru poate produce.Greseli s-au facut si in trecut cu specii ce distrug habitate create in zeci sau sute de ani.Pot disparea specii autohtone si ne putem pricopsi cu ciudatenii ce nu au o reala valoare .

Avatar utilizator
ninja_gri
utilizator
utilizator
Mesaje: 20
Membru din: 27 Noi 2007, 16:12

Re: somn african in jud iasi

Mesaj de ninja_gri » 11 Mar 2009, 01:32

intrebarea era daca stie cineva unde este balta asta cu clarias in judetul iasi.

Avatar utilizator
scorpion
Veteran
Veteran
Mesaje: 1105
Membru din: 28 Ian 2009, 15:05
Localitate: IASI

Re: somn african in jud iasi

Mesaj de scorpion » 11 Mar 2009, 08:42

balta este la Potangeni ,la cateva minute de gara

Avatar utilizator
kamon
utilizator
utilizator
Mesaje: 48
Membru din: 03 Ian 2009, 20:33
Localitate: arad
Contact:

Re: somn african in jud iasi

Mesaj de kamon » 11 Mar 2009, 21:38

Nelutu scrie:Radu, confunzi somnul african cu cel american!!Cel american( zis si pitic) nu creste mare si-ti vine la orice momeala, cel african, clarias-ul, creste mai mare, sunt in gen. cam la 2-3 kg., lupta tare si-ti ofera senzatii tari cu drilurile de care ai parte :D !
ami permit sa va contrazic referitor la marime si kg, asta binenteles vreu sa nu o luati an nume de rau dar somnul african ajunde si pana la greutati mai mari .eu am prins si somn de 7, 3 kg o sa postez chiar si poze cu capturi luate de mine de somn african, rezista la temperaturi ancepand de la 8 grade si pana la 40 ma refere la temperatura apei,an drill sunt foarte spectaculosi,rezista an afara baltii chiar si 24 de ore, iar daca ali lasi pe malul apei risti sa nul mai ai deoarece se taraste anapoi an apa..eu zic ca merita sa pescuiesti la acest peste plus ca e foarte buna carnea....D fire antine la toti ca acusi vine primavara

Avatar utilizator
Nelutu
senior
senior
Mesaje: 299
Membru din: 21 Mar 2008, 19:32

Re: somn african in jud iasi

Mesaj de Nelutu » 11 Mar 2009, 22:20

Eu n-am zis ca nu cresc mai mari,ci, ca, in gen., se prind cam la doua-trei kg., nu-i asa? :D

Avatar utilizator
kamon
utilizator
utilizator
Mesaje: 48
Membru din: 03 Ian 2009, 20:33
Localitate: arad
Contact:

Re: somn african in jud iasi

Mesaj de kamon » 12 Mar 2009, 19:30

Nelutu scrie:Eu n-am zis ca nu cresc mai mari,ci, ca, in gen., se prind cam la doua-trei kg., nu-i asa? :D
eu am prins si de 6,5 kg... ;)

Avatar utilizator
doru
senior
senior
Mesaje: 211
Membru din: 17 Ian 2008, 22:17

Re: somn african in jud iasi

Mesaj de doru » 13 Mar 2009, 20:45

Importatorii care aduc Clarisul din Ungaria de exemplu,cumpara pestele cam la 2-3 kg.bucata .Intamplator mai sunt rataciti de 5-6-7 kg.care se prind ocazional,special ca sa incite pescarii ,dar nu au crescut in apele noastre asa mari ,oricum iarna dau coltul .
Au inceput si pescarii si patronii de balti sa nu mai aduca Claris in apele lor si si-au dat seama ca nu este un peste valoros si poate produce in timp mari probleme in apele noastre.
Se bucura de prinderea lui ,pescarul care nu a mai vazut asa ceva si prin usurinta cu care se prinde ,era accesibil si pentru cei ce nu erau in stare sa prinda macar ceva caras.Le tremurau pantalonii pe ei la drilul cu un claris si se vedeau mari pescari cu singurul peste ce-l puteau prinde .

Avatar utilizator
kamon
utilizator
utilizator
Mesaje: 48
Membru din: 03 Ian 2009, 20:33
Localitate: arad
Contact:

Re: somn african in jud iasi

Mesaj de kamon » 20 Mar 2009, 20:56

eu am prins si de 6,5 kg... ;)[/quote]

si cam asa arata...;)
Fişiere ataşate
22082008162.jpg
22082008157.jpg

Avatar utilizator
ninja_gri
utilizator
utilizator
Mesaje: 20
Membru din: 27 Noi 2007, 16:12

Re: somn african in jud iasi

Mesaj de ninja_gri » 22 Mai 2009, 21:04

doru scrie:Importatorii care aduc Clarisul din Ungaria de exemplu,cumpara pestele cam la 2-3 kg.bucata .Intamplator mai sunt rataciti de 5-6-7 kg.care se prind ocazional,special ca sa incite pescarii ,dar nu au crescut in apele noastre asa mari ,oricum iarna dau coltul .
Au inceput si pescarii si patronii de balti sa nu mai aduca Claris in apele lor si si-au dat seama ca nu este un peste valoros si poate produce in timp mari probleme in apele noastre.
Se bucura de prinderea lui ,pescarul care nu a mai vazut asa ceva si prin usurinta cu care se prinde ,era accesibil si pentru cei ce nu erau in stare sa prinda macar ceva caras.Le tremurau pantalonii pe ei la drilul cu un claris si se vedeau mari pescari cu singurul peste ce-l puteau prinde .
Si care este problema daca trage mai bine decat carasul? Nu pentru asta mergem sa pescuim, pentru emotia unui drill si satisfactia capturarii, eventual eliberarii unui peste? Am impresia ca unii, atunci cand cred ca ajung la un anumit nivel intr-ale pescuitului, uita pentru ce au ajuns pe balta.

Avatar utilizator
Xman
junior
junior
Mesaje: 2
Membru din: 03 Iun 2009, 15:18

Re: somn african in jud iasi

Mesaj de Xman » 03 Iun 2009, 16:10

salut sint nou printre voi dar sper sa ne intelegem bine... :D
...doar sintem pescari nu?.am si eu o informatie ...sint din TG-JIU si am pescuit pe Jiu...capturi frumoase de somn...1,5-14kg.de anul trecut nu se mai prinde decit somotei de 200-500g...???unde este oare pestele care il prindeam odata?acum merg foarte des la dunare:gruia;crivina;bistret-"la cruce"...insa daca ati auzit de lacul MOI din Gorj?...sint adevarati monstri acolo dar nu maninca decit foarte rar.acum 2 ani a fost prins un somn de un prieten de-al meu care are si magazin de pescari si vinatori...dar cred ca l-a luat la "hit"sau"grebla"(agatat)sint axemplare acolo de 50 pina la 300 kg.dar de ce nu trage?acum 4 ani a concesionat cineva lacul si a dat la somn sa manince...a populat cu 40t de ciortani(crap)nu s-a prin nici un crap pina astazi...de aia zic ca au hranit somnul.am uitat sa mentionez..in unele locuri apa are 30m.daca aveti tehnici si cunostinte mai bune va invit la o partida de pescuit de monstri...Bunicul meu a luat cind nu eram eu nascut un somn ...era de curind mort....cit carul cu care era...venise Jiul mare si a intrat in lac...somnul asta mare a ramas intro balta...daca vreti sa va convingeti va provoc(invit)la o partida de pescuit....am o casa mostenire de la acel bunic la 200m de lac,in care nu sta nimeni...astept parerile si sfaturile voastre... **==

Scrie răspuns

Înapoi la “Pescuitul la somn”