Somn la Nistru

silurus glanis

Moderatori: gor965, mini_mic, Sebastian

Scrie răspuns
Avatar utilizator
Issey
utilizator
utilizator
Mesaje: 43
Membru din: 17 Mai 2010, 15:44

Somn la Nistru

Mesaj de Issey » 17 Mai 2010, 16:13

Buna ziua,

Inainte de toate tin sa va spun ca sunt nou nu doar pe forum ci si in practicarea pescuitului cu lanseta pana acum vreo 6-7 luni fiind doar un "unditar" amator de carasel...pana cand...intr o zi aflandu ma la socri la nici 500m de nistru (aproape de delta acestuia la granita republicii moldova cu ucraina in patea sud estica) am imprumutat doua lansete despre care pot sa spun ca nu erau nici prea prea nici foarte foarte... ce a urmat m a convins ca intradevar pescuitul la peste mare cu lanseta trebuie incercat. si cum cel mai mare peste in acele zone este somnul lucru intarit de o captura de 106kg acum cateva luni(la navod din pacate) mi am fixat ca obiectiv procurarea echipamentelor necesare pentru un astfel de peste...motiv pentru care va cer ajutorul. poate trebuia sa spus mai sus dar nu cred ca nu i rau nici aici cele doua lansete imprumutate de la socru echipate cu fir de 0.4 s-au dovedit a fi prea "light" pentru ceea ce se intampla acolo...firul s-a rupt aproape instant sincer nici n am inteles prea bine ce s-a intamplat...asa ca vreau de data aceasta sa ma pregatesc mai bine... pe piata oferta este extrem de variata iar pentru a opta un incepator ca mine trece printr o intreaga nebunie in speranta alegerii unui produs cat mai bun care sa nu lase loc de regrete pe viitor asadar stimati domni stimate doamne va intrebe ce imi recomandati pentru death match cu un somn categoria grea? Ceea ce mi am propus insa fara a alege un marca anume sunt urmatoarele:
- lanseta carbon / fibra de sticla plina
- mulineta capacitate mare de stocare fir 0.8 - 1 - (cer sfaturi legate de alte aspecte tehnice care va marturiesesc ca nu le inteleg si stapanesc prea bine) sau este necesar oare un multiplicator?
- fir 0.8 - 1 - astept propuneri legate de monturi
- carlige marimea 8 - 10
Cam asa vad eu lucrurile in acest moment si cele enuntate mai sus doresc sa mi le procur insa nefiind un mare cunoscator al firmelor din domeniu imi aproape imposibil sa aleg. Astept din partea voastra sugestii si propuneri de modele. Bugetul pe care il am la dispozitie pentru aceasta lanseta este de aproximativ 500-1000 de lei.
Sa fi gresit nu este deloc exclus si daca am facut asta va rog sa ma corectati iar daca nu va rog sa ma completati absolut orice informatie este binevenita.

Avatar utilizator
Issey
utilizator
utilizator
Mesaje: 43
Membru din: 17 Mai 2010, 15:44

Re: Somn la Nistru

Mesaj de Issey » 19 Mai 2010, 10:16

Ciudat...absolut nimeni nu mi poate face o recomandare? :-S
Din ceea ce am citit pe forumuri pana acum am inteles ca raport pret/calitate maxim putem gasi in cazul betelor Gold Star Moby Dick Catfish Rod si ma gandesc aici la cel de 2.70 credeti ca este suficient pentru ceea ce intentionez? despre fire mulinete si carlige n am putut in nici un fel sa mi fac o imagine clara... imi puteti oferi va rog un sfat?

Fire intinse!

Avatar utilizator
stefanflorin
Veteran
Veteran
Mesaje: 762
Membru din: 20 Noi 2007, 01:00
Localitate: Departe de casa

Re: Somn la Nistru

Mesaj de stefanflorin » 20 Mai 2010, 23:21

Cand o sa pescuiesti cu fir de 0.8-1 risti fie sa pierzi lanseta din mana fie sa te duci in apa cu tot cu ea, inchipuie-ti ca firul ala o sa fie imposibil de rupt atat de catre peste cat si de tine ca sa nu mai zic ce o sa faci cand agati in butuci? cum il rupi?. Firul ala de 0.4 de care pomeneai ca s-a rupt instant garantat fie e prost fie e vechi si putred, ca sa il rupi tre sa muncesti ceva cand e de calitate. Eu as incerca cu un fir de calitate (sunt nenumarate pe piata bune pt ce vrei tu) 0.50, niste bete de 2.70-3m fie carbon cu actiune f mare (200-300) fie fibra de sticla plina cu actiune la fel, foarte mare(varianta castigatoare cred). Mulinete ceva mai robuste cu tamburi mari (bine ar fi sa fie metalica si mulineta si tamburul) cum sunt unele modele la Shimano sau Penn folosite pt pescuit marin insa merg si niste Okuma Longbow in lipsa de fonduri. Sincer mi-e greu sa cred ca ar fi somni mari atat de numerosi acolo, insa sper din tot sufletul sa ma insel si sa ai parte de recorduri. Cand te intorci de acolo da-ne de veste ce si cum. Fir Intins!
Work is for people who can't fish!

Avatar utilizator
Issey
utilizator
utilizator
Mesaje: 43
Membru din: 17 Mai 2010, 15:44

Re: Somn la Nistru

Mesaj de Issey » 22 Mai 2010, 00:20

Salut!

In primul rand un DANKE mare pentru raspuns! In ceea ce priveste firul categoric cred ca ai dreptate atunci cand spui ca va fi imposibil de rupt in ceea ce priveste trasul in apa nu cred ca o pot pati asta cu una cu doua am 1.90 si 120kg deci parca m as tine binsor pe picioare dar cine stie... :P fire care imi par a fi bunicele am vazut de la spiderwire ce parere aveti? si cred ca 0.50 imi va fi de ajuns. referitor la profilul locului sunt de parere ca este perfect pentru somn(apa cu adancime de 4-5m, multe gropi, multi busteni cazuti in apa(locul este intr-o padure), foarte slab braconat intr un cot al raului care este despadurit pe acolo facandu-se accesul pe mal veind din sat, + captura 106kg in zona despadurita la care am facut referire care se afla cam la 750m distanta, totul este salbatic nu exista nici un fel de intervenitie a omului in zona semana foarte mult cu delta dunarii iar in ceea ce priveste populatia de somn sincer nu pot sa o estimez in nici un fel insa in zona de mal la undita scoti crapcean dupa crapcean, nu monstrii dar marimi acceptabile de la 1 la 2.5-3kg oricum nu merg acolo crezand ca pun mana pe monstru in prima jumatate de ora si nici nu mi fac iluzii ca am sanse mari sa prind asa ceva dar sunt decis sa mi joc sansa si sa incerc o experienta tare si pentru asta in jur de 1 august o sa am 7 zile doar de pescuit si pescuit si pescuit la nistru. =P~
Oricum sper sa fac o figura frumoasa si sa reusesc sa va surpind cu o captura adevarata :D
curand incep sa cumpar bat fir carlig mulineta o sa va tin la curent cu ceea ce mi am procurat si cam la ce banuti am ajuns. Fir intins tuturor!

Scrie răspuns

Înapoi la “Pescuitul la somn”