Tehnici si momeli !

silurus glanis

Moderatori: gor965, mini_mic, Sebastian

Scrie răspuns
Avatar utilizator
mini_mic
site team
site team
Mesaje: 412
Membru din: 21 Noi 2007, 23:04
Localitate: Craiova

Re: Tehnici si momeli !

Mesaj de mini_mic » 04 Dec 2008, 20:27

kataucv scrie:VA rog frumos sa imi mai ziceti si mie niste locuri pe unde trage pestele in timpu asta (in dolj mai ales).In ultima vreme ma duc pe canalu de apa calda de la termo ca sa dau la somn.AM incercat la la bucatica de peste,la carasel,la brotacel,la mate de peste , dar pan' acuma n-am luat nimic.




CU RESPECT!!! FIRE INTINSE
Nu prea trage pe nicaieri din pacate, oricum in zona canalului de apa calda nu m-as duce decat pt maruntis :D

Avatar utilizator
mariusika
utilizator
utilizator
Mesaje: 15
Membru din: 04 Oct 2008, 01:58
Localitate: Brasov
Contact:

Re: Tehnici si momeli !

Mesaj de mariusika » 07 Dec 2008, 00:31

am citit undeva ca merge la somn si cu raci :-/ a incercat cineva :-?? daca da spuneti cum si daca ati avut ceva capturi :D ....driluri in continuare pe vremea asta
Imagine

Avatar utilizator
cristea radu
senior
senior
Mesaje: 383
Membru din: 01 Dec 2007, 11:08
Localitate: TURDA
Contact:

Re: Tehnici si momeli !

Mesaj de cristea radu » 07 Dec 2008, 10:35

Da merge, insa nu am avut intrari.Pe dunare de mai multe ori cand prindeam somn regurgitau raci.Erau plini de raci.Mam cinuit o zi intreaga ca sa prind un rac(pe langa mal se prind acolo unde au gaurile la bucata de carne,peste ,rama etc.).Deobicei rapeau racii cand trecea vreun vapor care facea valuri mari si ii scotea pe raci din cotloanele lor. :-??

Avatar utilizator
cristea radu
senior
senior
Mesaje: 383
Membru din: 01 Dec 2007, 11:08
Localitate: TURDA
Contact:

Re: Tehnici si momeli !

Mesaj de cristea radu » 07 Dec 2008, 10:39

APROPO!!!Am uitat sati raspund cum se pescuiesc cu racii.Se leaga cu fir textil la jumatatea lor(acolo de unde incepe coada)sub carlig (ca un boiles).Se pescuieste la adancime de la0,30 m la 2-2,5m(caci pe acolo stau ei in maluri)si acolo ii rapeste.Asta necesita si sa ai fir textil inaintas.NUMAI BINE ;) ;) ;)

Avatar utilizator
mariusika
utilizator
utilizator
Mesaje: 15
Membru din: 04 Oct 2008, 01:58
Localitate: Brasov
Contact:

Re: Tehnici si momeli !

Mesaj de mariusika » 07 Dec 2008, 22:01

aha mersi fain, altii nau incercat, mai astept raspunsuri ca vreau sa imi formez si eu o ideie :D
Imagine

Avatar utilizator
oaki67
junior
junior
Mesaje: 1
Membru din: 29 Ian 2009, 01:29

Re: Tehnici si momeli pescuit la somn

Mesaj de oaki67 » 30 Ian 2009, 01:35

S-A INTAMPLAT CUIVA SA PRINDA SOMN LA BOABA DE PORUMB USCATA ?
DSC00139.jpg

Avatar utilizator
kataucv
utilizator
utilizator
Mesaje: 20
Membru din: 22 Noi 2008, 12:10

Re: Tehnici si momeli !

Mesaj de kataucv » 30 Ian 2009, 14:13

unde l-ai prins??

Avatar utilizator
stiuca
junior
junior
Mesaje: 1
Membru din: 26 Ian 2009, 01:47

Re: Tehnici si momeli !

Mesaj de stiuca » 12 Feb 2009, 23:15

cine vrea sa afle mai multe de pescuitul somnului sa intre pe google si sa scrie gruppo siluro italia la topicul tehnici si monturi iar acolo veti gasii aproape tot ce vreti sa stiti despre somn!!!!!!!!!!!!!!mult succes. :-@ :)) :-h

Avatar utilizator
Butaru Gabriel
Veteran
Veteran
Mesaje: 688
Membru din: 12 Sep 2008, 21:04

Re: Tehnici si momeli !

Mesaj de Butaru Gabriel » 19 Feb 2009, 19:11

Salut am citit tot ce este despre somn pe acest forum si nu prea am gasit raspunsul in ceea ce ma interesa pe mine de aceea am decis sa intreb pe cei experimentati si poate imi va spune cineva unde am gresit,sau care sa fie cauza.Vreau sa spun cate ceva despre cateva intamplari care mi s-au intamplat pe locuri si ape diferite.La Olt montura cu plumb culisant direct pe firul principal carlig de 1-2.Mai sa-mi traga lanseta in apa, am intepat a durat drilul 20 si ceva de minute, parca era submarin si dintr-o data scapa nu rupea firul sau acul scapa si gata s-a intamplat de doua ori in acelasi loc prima data momeala folosita lipitori ,a doua oara coropisnita,la fel s-a intamplat la dunare de mai multe ori anul trecut.Pana acum nu am reusit sa scot pe mal decat cateva moace de 5,6 Kg in poza pe care o postez.Pana sa scot acea moaca am avut doua ratari pe coropisnita.La fel drilul a durat mai bine de 15-20 minute si aceeasi poveste .Mini_mic poate imi poate spune carei cauza, carligul prea mic sau .......?

gor965
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 5455
Membru din: 20 Noi 2007, 20:17
Localitate: Calarasi
Contact:

Re: Tehnici si momeli !

Mesaj de gor965 » 19 Feb 2009, 19:30

Carligul e nr.1 si nr.2 ?
Eu pun nr.2 ,nr.1 si nr. 1/0 la crap ; 1/0 si 2/0 la salau si la ce gura are somnul , 3/0 e cel mai mic ! :D
Somnul absoarbe momeala si daca la primul vacum pe care-l creaza acul nu trece de mandibual aia tare a lui , sa se intepe ,nu prea ai sanse sa-l tii ,mai ales daca e mai rasarit . De multe ori am avut trasaturi violente dar pestele nu se intepa ...ori aveam montura de salau si acul era mai mic ori gaseam forfacul rasucit pe linie iar momeala nu prea avea cum sa fie aspirata prea bine.
Varga sa fi fost din fier...ce brand aveam !!!

Imagine

Avatar utilizator
Nelutu
senior
senior
Mesaje: 299
Membru din: 21 Mar 2008, 19:32

Re: Tehnici si momeli !

Mesaj de Nelutu » 19 Feb 2009, 20:53

Vorba lui George, s-ar putea sa fie carligul mic. Si eu folosesc, la somn, carlige mari, de la 2/0 in sus, in ultimul timp folosesc mai ales carlige modelul circle, adica http://www.cabelas.com/cabelas/en/templ ... hasJS=true La aceste carlige nu se inteapa cand vezi muscatura, intinde doar firul si pestele se inteapa singur, intotdeauna in buza, nu mai exista pericolul de a inghiti carligul. Fir intins!

Avatar utilizator
mini_mic
site team
site team
Mesaje: 412
Membru din: 21 Noi 2007, 23:04
Localitate: Craiova

Re: Tehnici si momeli !

Mesaj de mini_mic » 19 Feb 2009, 23:43

Salut ! Marimea acului la somn e chestiune delicata zic eu; de exemplu eu am pescuit si prins exemplare cu 1/0 de la gamakatzu. Dupa un sezon ...am inceput sa am rateuri si am marit acul; am dat cu 3/0 de la owner. Acele astea de care vorbesc eu sunt foarte finute ( destul de subtiri ) dar si foarte rezistente. In opinia mea o intepatura corecta la somn este in coltul gurii in buza aceea groasa, asta fiind si cea mai sigura pt a incununa cu succes un dril, insa de multe ori acul loveste in placa osoasa din cerul gurii si ramane prins superficial acolo pana cand la un moment dat scapa....Se poate si intepa in mai multe randuri imediat dupa prima intepatura ( ori ramane infipt ori il scapi din start :D ). Ca o concluzie as zice ca acele mici nu sunt indicate ( sub 1/0 ) dar nici nu sunt adeptul acelor badarane ( iti omoara pestisorul/broasca si altele ), asa ca am ramas in continuare la 1/0 gamakatzu si 3/0 de la owner.

P.S in caz ca nu ati vazut owner indreptat am eu unu prin trusa :P

Avatar utilizator
Butaru Gabriel
Veteran
Veteran
Mesaje: 688
Membru din: 12 Sep 2008, 21:04

Re: Tehnici si momeli !

Mesaj de Butaru Gabriel » 20 Feb 2009, 10:22

Va multumesc la toti pentru raspunsuri,dar mai am o intrebare. Dv cum dati la somn cu plumbul pe firul principal si acul pe direct, sau cu forfac ?
Ultima oară modificat 20 Feb 2009, 11:12 de către Butaru Gabriel, modificat 1 dată în total.

Avatar utilizator
bug
membru activ
membru activ
Mesaje: 134
Membru din: 15 Noi 2008, 21:35

Re: Tehnici si momeli !

Mesaj de bug » 20 Feb 2009, 11:10

pune intr-o cutie de plastic (recipientul de film foto) staniol,introdu o coropisnita vie acolo si ataseaz-o linga momeala(lipitori de ex) dar sa fie flotanta si rabdare si tutun.mai verifici sa nu moara coropisnita. @-)

Avatar utilizator
mini_mic
site team
site team
Mesaje: 412
Membru din: 21 Noi 2007, 23:04
Localitate: Craiova

Re: Tehnici si momeli !

Mesaj de mini_mic » 20 Feb 2009, 11:46

bug scrie:pune intr-o cutie de plastic (recipientul de film foto) staniol,introdu o coropisnita vie acolo si ataseaz-o linga momeala(lipitori de ex) dar sa fie flotanta si rabdare si tutun.mai verifici sa nu moara coropisnita. @-)
Am tot auzit chestia asta ! Testata de tine ? rezultate ? chiar sunt foarte foarte curios ! . Imi e teama sa nu fie o alta aberatie....

Scrie răspuns

Înapoi la “Pescuitul la somn”