un ajutor

Moderator: florentiniuga

Avatar utilizator
sont
senior
senior
Mesaje: 213
Membru din: 22 Oct 2010, 18:54

un ajutor

Mesaj de sont » 10 Mar 2011, 17:20

In primu rand as dori sa salut pe toata lumea dupa forum . Sunt la inceput si as dori sa imi recomandati o montura de crap sa o pot folosi la porumb dar si la boiles si sa nu se incurce in aruncare si ce ac sa folosesc de la ce firma si ce numar sa pot prinde si crap si ciortan . Va multumesc

Avatar utilizator
99gyo
membru activ
membru activ
Mesaje: 69
Membru din: 04 Dec 2010, 10:54
Localitate: de prin baruri
Contact:

Re: un ajutor

Mesaj de 99gyo » 10 Mar 2011, 17:30

intra aici http://www.infopescar.tv/revista/blogul ... verse.html daca nu te incanta cauta pe forum

Avatar utilizator
craparulsef
Veteran
Veteran
Mesaje: 1181
Membru din: 04 Ian 2010, 21:17

Re: un ajutor

Mesaj de craparulsef » 10 Mar 2011, 17:48

sont scrie:In primu rand as dori sa salut pe toata lumea dupa forum . Sunt la inceput si as dori sa imi recomandati o montura de crap sa o pot folosi la porumb dar si la boiles si sa nu se incurce in aruncare si ce ac sa folosesc de la ce firma si ce numar sa pot prinde si crap si ciortan . Va multumesc
Fără a avea pretenţia că e un răspuns la întrebarea ta - pentru că această întrebare a făcut obiectul deschiderii mai multor topicuri - eu aş încerca să propun o altă întrebare plecând de la aceasta ...
... spui tu: "sa nu se încurce în aruncare" ... şi vin eu şi propun colegilor o altfel de temă şi anume - chiar dacă se va încurca puţin la aruncare, (forfacul s-a rasucit 1-2 ori), cum ar trebui făcută o montură astfel încât crapul care ciuguleşte şi eventual absoarbe şi înghite cârligul înţepându-se ... în mişcarea lui reflexă de a se retrage sau de a fugi ... să descurce fără probleme ce s-a încurcat la lansare ?
Eu cred că asta ar fi o temă mai interesantă ... voi ce părere aveţi?
INFO SULINA !!! - 0723.658.807

Avatar utilizator
Alexandru Mihai
Veteran
Veteran
Mesaje: 1520
Membru din: 16 Ian 2010, 14:33
Localitate: Mogosoaia

Re: un ajutor

Mesaj de Alexandru Mihai » 10 Mar 2011, 17:56

Folosim meltex pe post de fir textil ? :D

Avatar utilizator
craparulsef
Veteran
Veteran
Mesaje: 1181
Membru din: 04 Ian 2010, 21:17

Re: un ajutor

Mesaj de craparulsef » 10 Mar 2011, 18:12

Alexandru Mihai scrie:Folosim meltex pe post de fir textil ? :D
Dezvoltă ... deși cred că nu ai citit cu atenție expozeul meu.
INFO SULINA !!! - 0723.658.807

Avatar utilizator
pharaoh
site team
site team
Mesaje: 1745
Membru din: 11 Feb 2010, 17:10
Localitate: Constanta
Contact:

Re: un ajutor

Mesaj de pharaoh » 10 Mar 2011, 18:20

De obicei forfacul se intoarce si se incurca in partea superioara a monturii, de multe ori in jurul plumbului. Odata ce s-a incurcat nu-l mai descurca nici un crap. Daca se inteapa accidental (nu mi s-a intamplat), probabil inteparea va fi superficiala si nu ne mai ramane decat sa speram ca-l tragem afara in siguranta. Pentru evitarea incurcarii la aruncare se folosesc diverse artificii: ori forfacuri rigide, monturi articulate ( vartej cu anou sau agrafa rapida), diverse materiale solubile (spuma pe carlig, meltex, bait stick)...
I Fish. Therefore I am.

Avatar utilizator
sont
senior
senior
Mesaje: 213
Membru din: 22 Oct 2010, 18:54

Re: un ajutor

Mesaj de sont » 10 Mar 2011, 18:42

pharaoh scrie:De obicei forfacul se intoarce si se incurca in partea superioara a monturii, de multe ori in jurul plumbului. Odata ce s-a incurcat nu-l mai descurca nici un crap. Daca se inteapa accidental (nu mi s-a intamplat), probabil inteparea va fi superficiala si nu ne mai ramane decat sa speram ca-l tragem afara in siguranta. Pentru evitarea incurcarii la aruncare se folosesc diverse artificii: ori forfacuri rigide, monturi articulate ( vartej cu anou sau agrafa rapida), diverse materiale solubile (spuma pe carlig, meltex, bait stick)...
sa inteleg ca montura ar trebui sa fie rigida ?

Avatar utilizator
sont
senior
senior
Mesaje: 213
Membru din: 22 Oct 2010, 18:54

Re: un ajutor

Mesaj de sont » 10 Mar 2011, 18:45

pharaoh tu ce montura folosesti ?

Avatar utilizator
sont
senior
senior
Mesaje: 213
Membru din: 22 Oct 2010, 18:54

Re: un ajutor

Mesaj de sont » 10 Mar 2011, 18:47

sont scrie:pharaoh tu ce montura folosesti ?
de montura elicopter ce parere aveti ? care sunt dezavantajele ei ?

Avatar utilizator
99gyo
membru activ
membru activ
Mesaje: 69
Membru din: 04 Dec 2010, 10:54
Localitate: de prin baruri
Contact:

Re: un ajutor

Mesaj de 99gyo » 10 Mar 2011, 19:28

INCEARC-O si vezi rzultatele, pe unele balti este excelenta pe altele mai putin, depinde de multi factori, nu strica sa ai la tine si acea momtura sa o incerci :-??

Avatar utilizator
pharaoh
site team
site team
Mesaje: 1745
Membru din: 11 Feb 2010, 17:10
Localitate: Constanta
Contact:

Re: un ajutor

Mesaj de pharaoh » 10 Mar 2011, 19:44

sont scrie:pharaoh tu ce montura folosesti ?
Depinde de situatie. Folosesc in principal montura cu plumb pierdut si leadcore, la care atasez forfac dintr-un fir cu camasa, decojit 1-2 cm in spatele carligului (Kriston Mantis Gold). Chiar si asa sunt situatii cand se mai incurca. Foarte rar, dar se intampla.
Nu zic ca montura ar trebui sa fie neaparat rigida, doar ca sansele sa se incurce sunt mai mici in cazul asta, mai ales cand arunci in forta la distante mari. Trebuie sa experimentezi.
I Fish. Therefore I am.

Avatar utilizator
stefan_kwr
Veteran
Veteran
Mesaje: 683
Membru din: 25 Mar 2009, 21:23
Localitate: Craiova
Contact:

Re: un ajutor

Mesaj de stefan_kwr » 10 Mar 2011, 19:51

Ce parere aveti de monturile prezentate pe pv-tv la pescuitul cu feederul, unde momitorul nu sta la baza tijei, ci mai spre jumatatea acesteia, iar forfacul are o lungime care nu-i da voie sa ajunga deasupra momitorului si sa se infasoare dupa tija?
In acest caz, in aruncare cand momitorul este incarcat cu nada, acul nu va mai ajunge deasupra acestuia si nu mai avem ghinionul sa ni se incurce. Acum, intrebarea mea este, cum facem sa stea momitorul fix, la 5-8 cm pe tija fara sa alunece pe ea cand aruncam?

Avatar utilizator
craparulsef
Veteran
Veteran
Mesaje: 1181
Membru din: 04 Ian 2010, 21:17

Re: un ajutor

Mesaj de craparulsef » 10 Mar 2011, 20:00

pharaoh scrie:De obicei forfacul se intoarce si se incurca in partea superioara a monturii, de multe ori in jurul plumbului. Odata ce s-a incurcat nu-l mai descurca nici un crap. Daca se inteapa accidental (nu mi s-a intamplat), probabil inteparea va fi superficiala si nu ne mai ramane decat sa speram ca-l tragem afara in siguranta. Pentru evitarea incurcarii la aruncare se folosesc diverse artificii: ori forfacuri rigide, monturi articulate ( vartej cu anou sau agrafa rapida), diverse materiale solubile (spuma pe carlig, meltex, bait stick)...
Mai încerc o dată:
Corect ... de cele mai multe ori se încurcă în partea superioară a monturii, iar eu spuneam dacă s-ar roti de 1-2 ori cam tot pe acolo ... de ce ar trebui să se încurce foarte rău în jurul plumbului dacă e o montură in-line cu un plumb fusiform?
De ce ar trebui în mod obligatoriu sa se încurce în zone cum ar fi vârtejurile?
Ai idee ce aş face eu cu meltex-ul pentru a evita astfel de răsuciri în situaţia când montura ar trebui în mod obligatoriu să fie cu plumb pierdut? s.a.m.d. ....
INFO SULINA !!! - 0723.658.807

Avatar utilizator
sont
senior
senior
Mesaje: 213
Membru din: 22 Oct 2010, 18:54

Re: un ajutor

Mesaj de sont » 10 Mar 2011, 20:06

pharaoh scrie:
sont scrie:pharaoh tu ce montura folosesti ?
Depinde de situatie. Folosesc in principal montura cu plumb pierdut si leadcore, la care atasez forfac dintr-un fir cu camasa, decojit 1-2 cm in spatele carligului (Kriston Mantis Gold). Chiar si asa sunt situatii cand se mai incurca. Foarte rar, dar se intampla.
Nu zic ca montura ar trebui sa fie neaparat rigida, doar ca sansele sa se incurce sunt mai mici in cazul asta, mai ales cand arunci in forta la distante mari. Trebuie sa experimentezi.
de montura MONTURA CULISANTA RIGIDA (KEVIN NASH)… ce parere aveti ?

Avatar utilizator
pharaoh
site team
site team
Mesaje: 1745
Membru din: 11 Feb 2010, 17:10
Localitate: Constanta
Contact:

Re: un ajutor

Mesaj de pharaoh » 10 Mar 2011, 20:15

Eu mi-am spus parerile. Si ce am observat practic. Cand am scos montura incurcata, pai era incurcata....rau....innodata r fi mai corect spus. Daca doar ar fi fost infasurata un pic in jurul leadcoreului si s-ar fi intepat vreun peste atunci presupun ca ar fi descurcat-o pe plecare. Sa scot si montura incurcata si peste in carlig nu mi s-a intamplat. De asemenea cred ca incurcarea sau innodarea are loc la impactul ansamblului cu apa. O franare, incetinire, chiar inainte de aterizarea in apa poate ajuta la intinderea forfacului si de asemenea cred ca spuma pva la carlig contribuie decisiv la o asezare buna a forfacului pe substrat. Daca credeti ca imi scapa ceva sau poate nu inteleg la ce va referiti, considerati ca astept cu interes lamuririle dumneavoastra.
I Fish. Therefore I am.

Scrie răspuns

Înapoi la “Monturi”