un ajutor

Moderator: florentiniuga

Avatar utilizator
99gyo
membru activ
membru activ
Mesaje: 69
Membru din: 04 Dec 2010, 10:54
Localitate: de prin baruri
Contact:

Re: un ajutor

Mesaj de 99gyo » 10 Mar 2011, 20:23

stefan_kwr scrie:Ce parere aveti de monturile prezentate pe pv-tv la pescuitul cu feederul, unde momitorul nu sta la baza tijei, ci mai spre jumatatea acesteia, iar forfacul are o lungime care nu-i da voie sa ajunga deasupra momitorului si sa se infasoare dupa tija?
In acest caz, in aruncare cand momitorul este incarcat cu nada, acul nu va mai ajunge deasupra acestuia si nu mai avem ghinionul sa ni se incurce. Acum, intrebarea mea este, cum facem sa stea momitorul fix, la 5-8 cm pe tija fara sa alunece pe ea cand aruncam?
Daca urmaresti cu atentie toate episoadele prezentate de catre Dome Gabor gasesti raspunsul, este prezentata si aceasta situatie nu mai stiu exact in care episod este prezentata. Foarte bune si interesante episoade.

Avatar utilizator
craparulsef
Veteran
Veteran
Mesaje: 1181
Membru din: 04 Ian 2010, 21:17

Re: un ajutor

Mesaj de craparulsef » 10 Mar 2011, 20:26

sont scrie:...
de montura MONTURA CULISANTA RIGIDA (KEVIN NASH)… ce parere aveti ?
Are marele dezavantaj tubul de pvc, care de obicei sta ca naiba ... dar si pentru asta am gasit o solutie buna in conditiile in care folosim un plumb de minim 80 grame, un tub foarte moale cauciucat, si un vartej suplimentar, etc ... asa cum am promis pe un topic apropiat voi pune si ceva imagini ... si in plus de asta, tubul mai inmagazineaza si aer fapt ce nu e tocmai in regula ... una peste alta nu e o montura tocmai rea ... s-a prins mult peste cu ea.
Raman la convingerea ca folosirea la monturi a unui leadcore greu, e mai eficienta.
Dar caci intodeauna mai exista si un astfel de dar si tubul de pvc are in unele situatii ... o importanta deosebita datorita diametrului sau si al suprafetei alunecoase ...
INFO SULINA !!! - 0723.658.807

Avatar utilizator
99gyo
membru activ
membru activ
Mesaje: 69
Membru din: 04 Dec 2010, 10:54
Localitate: de prin baruri
Contact:

Re: un ajutor

Mesaj de 99gyo » 10 Mar 2011, 20:42

99gyo scrie:
stefan_kwr scrie:Ce parere aveti de monturile prezentate pe pv-tv la pescuitul cu feederul, unde momitorul nu sta la baza tijei, ci mai spre jumatatea acesteia, iar forfacul are o lungime care nu-i da voie sa ajunga deasupra momitorului si sa se infasoare dupa tija?
In acest caz, in aruncare cand momitorul este incarcat cu nada, acul nu va mai ajunge deasupra acestuia si nu mai avem ghinionul sa ni se incurce. Acum, intrebarea mea este, cum facem sa stea momitorul fix, la 5-8 cm pe tija fara sa alunece pe ea cand aruncam?
Daca urmaresti cu atentie toate episoadele prezentate de catre Dome Gabor gasesti raspunsul, este prezentata si aceasta situatie nu mai stiu exact in care episod este prezentata. Foarte bune si interesante episoade.
Ma-m uitat pe programul PVTV si cred ca daca urmaresti maine la ora 11,30 gasesti raspunsul la intrebarea ta, nu sunt sigur dar cred ca asta este episodul de care ziceam eu.

Avatar utilizator
craparulsef
Veteran
Veteran
Mesaje: 1181
Membru din: 04 Ian 2010, 21:17

Re: un ajutor

Mesaj de craparulsef » 10 Mar 2011, 20:46

pharaoh scrie:... Daca doar ar fi fost infasurata un pic in jurul leadcoreului si s-ar fi intepat vreun peste atunci presupun ca ar fi descurcat-o pe plecare. Sa scot si montura incurcata si peste in carlig nu mi s-a intamplat. De asemenea cred ca incurcarea sau innodarea are loc la impactul ansamblului cu apa. O franare, incetinire, chiar inainte de aterizarea in apa poate ajuta la intinderea forfacului ... Daca credeti ca imi scapa ceva sau poate nu inteleg la ce va referiti, considerati ca astept cu interes lamuririle dumneavoastra.
Ba din contra, urmaresc cu mare atentie tot ce ai scris in ultimile doua zile ... e ok, din punctul meu de vedere, numai ca eu vreau sa fortam putin nota si sa cautam impreuna multiple rezolvari la intrebarile noastre.
Te-ai gandit vreodata dupa 1-2 lansari cumva putin nereusite, in sensul ca aveai la recuperare forfacul rasucit sa spunem de 2 ori, dar te-ai ambitionat, ai lansat cu aceiași montura si ai prins un crap, evident montura nu era incurcata ... dar daca montura ta era atat de bine realizata si crapul a desfacut cele doua spire?
Personal folosesc si monturi in-line cu plumbi fusiformi care se mai incurca de 1-2 ori fie la lansare sau poate prin rostogolire in curent caci pescuiesc la Dunare dar de fiecare data cand crapul s-a intepat in secunda 2 montura mea e perfect intinsa caci se rostogoleste (rasuceste) in sens invers - efectiv este astfel realizata pentru ca forfacul sa se poata elibera ... sper ca nu-mi veti spune ca in mod obligatoriu in curent se folosesc numai plumbi plati si foarte grei ... eu mai pescuiesc si din barca in scurt si chiar nu e nevoie mereu de astfel de monturi.
Chiar voi pune cateva imagini zilele acestea cu cateva "inventii" poate va vor ajuta la ceva ... chiar sunt curios daca veti fi atenti la amanunte!
INFO SULINA !!! - 0723.658.807

Avatar utilizator
stefan_kwr
Veteran
Veteran
Mesaje: 683
Membru din: 25 Mar 2009, 21:23
Localitate: Craiova
Contact:

Re: un ajutor

Mesaj de stefan_kwr » 10 Mar 2011, 20:55

99gyo scrie:
99gyo scrie:
stefan_kwr scrie:Ce parere aveti de monturile prezentate pe pv-tv la pescuitul cu feederul, unde momitorul nu sta la baza tijei, ci mai spre jumatatea acesteia, iar forfacul are o lungime care nu-i da voie sa ajunga deasupra momitorului si sa se infasoare dupa tija?
In acest caz, in aruncare cand momitorul este incarcat cu nada, acul nu va mai ajunge deasupra acestuia si nu mai avem ghinionul sa ni se incurce. Acum, intrebarea mea este, cum facem sa stea momitorul fix, la 5-8 cm pe tija fara sa alunece pe ea cand aruncam?
Daca urmaresti cu atentie toate episoadele prezentate de catre Dome Gabor gasesti raspunsul, este prezentata si aceasta situatie nu mai stiu exact in care episod este prezentata. Foarte bune si interesante episoade.
Ma-m uitat pe programul PVTV si cred ca daca urmaresti maine la ora 11,30 gasesti raspunsul la intrebarea ta, nu sunt sigur dar cred ca asta este episodul de care ziceam eu.
Si eu am vazut emisiunile, dar ei spun unde trebuie sa fie momitorul pe tija si ce lungime sa aiba forfacul pentru a nu se incurca, nu cum este facut acel momitor pentru a nu aluneca pe tija in aruncare.

Avatar utilizator
99gyo
membru activ
membru activ
Mesaje: 69
Membru din: 04 Dec 2010, 10:54
Localitate: de prin baruri
Contact:

Re: un ajutor

Mesaj de 99gyo » 10 Mar 2011, 21:07

Spune si explica cum si de ce se trage tija, cu ajutorul unui patent bla bla bla......etc vorb maine dupa ce mai vezi inca o data cu multa atentie emisiunea sigur arata. OK

Avatar utilizator
Marius Vintila
senior
senior
Mesaje: 299
Membru din: 09 Noi 2010, 11:17
Localitate: Bucuresti

Re: un ajutor

Mesaj de Marius Vintila » 10 Mar 2011, 22:58

Din experienta mea, de cate ori mi s-a incurcat ceva la montura a fost din cauza elementelor mobile, gen vartejuri, fire textile etc. care ori au o dinamica mai ciudata in timpul aruncarii, ori lungimile sunt gresite. Acum... tot din experienta mea am observat ca monturile rigide se incurca mai rar.
Ce incerc sa subliniez si poate "arunc un os" cu ocazia asta sub forma de intrebare: A folosit cineva fire textile cerate sau teflonate si daca da sub ce forma (in montura, rig, leader), in ce conditii (ma refer daca cu pb sau momitor), daca a avut incurcaturi si ce parere aveti despre aceste fire.

Mentionez ca am avut monturi cu fir textil cerat, am fost foarte multumit de el fiind subtire si foarte rezistent. Are mobilitatea unor litze de motoare electrice sa transformatoare si practic se pot modela dupa bunul plac, raman in pozitia in care le pui.
MARIUS VINTILA
AVIATORS FISHING CLUB

Avatar utilizator
pharaoh
site team
site team
Mesaje: 1745
Membru din: 11 Feb 2010, 17:10
Localitate: Constanta
Contact:

Re: un ajutor

Mesaj de pharaoh » 10 Mar 2011, 23:59

Nu as utiliza materiale asa de fine dintr-un singur motiv: ar putea taia gura pestelui.
I Fish. Therefore I am.

Avatar utilizator
stefan_kwr
Veteran
Veteran
Mesaje: 683
Membru din: 25 Mar 2009, 21:23
Localitate: Craiova
Contact:

Re: un ajutor

Mesaj de stefan_kwr » 11 Mar 2011, 12:59

99gyo scrie:Spune si explica cum si de ce se trage tija, cu ajutorul unui patent bla bla bla......etc vorb maine dupa ce mai vezi inca o data cu multa atentie emisiunea sigur arata. OK
Gata am vazut acum care e treaba, dar iti trebuie numai un anumit tip de momitor, pentru a face acel lucru.

Avatar utilizator
99gyo
membru activ
membru activ
Mesaje: 69
Membru din: 04 Dec 2010, 10:54
Localitate: de prin baruri
Contact:

Re: un ajutor

Mesaj de 99gyo » 11 Mar 2011, 13:28

Acum, intrebarea mea este, cum facem sa stea momitorul fix, la 5-8 cm pe tija fara sa alunece pe ea cand aruncam? -- iNTREBAREA TA ASTA IERA NU? eu te-am spus sa urmaresti sa gasesti raspunsul

Avatar utilizator
stefan_kwr
Veteran
Veteran
Mesaje: 683
Membru din: 25 Mar 2009, 21:23
Localitate: Craiova
Contact:

Re: un ajutor

Mesaj de stefan_kwr » 11 Mar 2011, 13:34

99gyo scrie:Acum, intrebarea mea este, cum facem sa stea momitorul fix, la 5-8 cm pe tija fara sa alunece pe ea cand aruncam? -- iNTREBAREA TA ASTA IERA NU? eu te-am spus sa urmaresti sa gasesti raspunsul
Da, s-a rezolvat, mutumesc mult.

Avatar utilizator
99gyo
membru activ
membru activ
Mesaje: 69
Membru din: 04 Dec 2010, 10:54
Localitate: de prin baruri
Contact:

Re: un ajutor

Mesaj de 99gyo » 11 Mar 2011, 13:38

Mai potit faca si mici schimbari la acea montura, schimbi firul forfacului (nu flurocarbon sau textil) se gasesc si altfel de momitiare acelasi model dar cu plumb masiv si vezi-nu incurcatura.

Avatar utilizator
99gyo
membru activ
membru activ
Mesaje: 69
Membru din: 04 Dec 2010, 10:54
Localitate: de prin baruri
Contact:

Re: un ajutor

Mesaj de 99gyo » 11 Mar 2011, 13:40

stai sa caut poate gasesc ceva si revin

Avatar utilizator
99gyo
membru activ
membru activ
Mesaje: 69
Membru din: 04 Dec 2010, 10:54
Localitate: de prin baruri
Contact:

Re: un ajutor

Mesaj de 99gyo » 11 Mar 2011, 18:10

99gyo scrie:stai sa caut poate gasesc ceva si revin
up! ce credeam eu ca este diferit NU ESTE doar mici schimbari dar in mare parte acelasi lucru #:-S

Avatar utilizator
craparulsef
Veteran
Veteran
Mesaje: 1181
Membru din: 04 Ian 2010, 21:17

Re: un ajutor

Mesaj de craparulsef » 12 Mar 2011, 10:24

sont scrie:
sont scrie:pharaoh tu ce montura folosesti ?
de montura elicopter ce parere aveti ? care sunt dezavantajele ei ?
Am promis că voi pune şi câteva imagini ... din păcate tehnica nu mă prea ajută. Voi încerca să explic pe rând câte ceva din ce fac eu, probabil în plus la astfel de monturi. De exemplu pentru a face această montură ceva mai rezistentă, aplic peste elementele originale un tub termic care sper să se vadă din imagine. Din păcate nu am la îndemână o montură elicopter, completă care spun eu că la lansare, încurcă mai puţin forfacul dar voi reveni.
În principal mă folosesc de tuburi termice poziţionate astfel incât să facă cât mai puţin posibilă respectiva încurcare ... anoul de care urmează a fi legat forfacul, ulterior îl strâng cu un patent până il aduc cumva la o formă ovoidală iar peste cămaşa forfacului aplic un tub de 2,5 mm pe care il străng la cald evident după efectuarea nodului, acoperind astfel cei câţiva milimetri de textil decojit în vederea confecţionării unui nod căt mai discret. Oricum voi reveni cu imagini făcute cu camera căci asta făcută cu telefonul nu este clară după părerea mea.
INFO SULINA !!! - 0723.658.807

Scrie răspuns

Înapoi la “Monturi”