boilesuri pentru incepatori

nada mileniului 3

Moderator: florentiniuga

Avatar utilizator
crazy crap
membru activ
membru activ
Mesaje: 141
Membru din: 08 Mar 2011, 19:51
Localitate: Iasi
Contact:

boilesuri pentru incepatori

Mesaj de crazy crap » 08 Mar 2011, 20:26

Pescuiesc la crap de circa 3-4 ani, pe bălţi mai mici, populate în special cu crap mic, maxim 3-4 kg. În tot acest timp am folosit ca şi momeală de cârlig porumbul. Anul acesta aş vrea să renunţ într-o anumită măsură la porumb şi să încerc boilesurile. Ce boilesuri ar trebui să îmi cumpăr pentru început ţinând cont că peştele din balta unde aş vrea să pescuiesc nu este obişnuit cu o aşa ,,masă"? fire intinse tuturor :D

Avatar utilizator
crazy crap
membru activ
membru activ
Mesaje: 141
Membru din: 08 Mar 2011, 19:51
Localitate: Iasi
Contact:

Re: boilesuri pentru incepatori

Mesaj de crazy crap » 09 Mar 2011, 17:41

Nu ma ajuta nimeni cu un sfat ????? As vrea sa imi specificati, daca se poate: firma, aroma si pretul la boilesuri. Multumesc anticipat. fire zbuciumate tuturor

Avatar utilizator
vezeteum
utilizator
utilizator
Mesaje: 20
Membru din: 14 Mai 2009, 21:42

Re: boilesuri pentru incepatori

Mesaj de vezeteum » 09 Mar 2011, 19:53

Parerea mea este sa incerci ceva solubil, pentru ca la inceput chiar daca bila e mare se micsoreaza si elimina si mai multa aroma in apa. Ca si firma eu am avut rezultate bune cu nada de la Club Carping (Solubile Sweet).

Avatar utilizator
victoricarpteam
membru activ
membru activ
Mesaje: 127
Membru din: 28 Oct 2010, 20:51
Contact:

Re: boilesuri pentru incepatori

Mesaj de victoricarpteam » 09 Mar 2011, 20:06

in primele partide de pescuit sansele sa prinzi la boiles sunt reduse , dar nu fi dezamagit , folosestele incontinuare si o sa apara si rezultatele, incearca bile solubile sau mici de 14 , 16 mm. chesti dulci sau chiar cu gust de porumb, si mergi in paralel , 2 pe porumb si 2 pe bile. (pe un pat de nada 1, 4 pe bile si 2,3 pe porumb)ar putea fi o idee...
no kill&catch&release

Avatar utilizator
Stef
senior
senior
Mesaje: 207
Membru din: 23 Sep 2010, 21:51

Re: boilesuri pentru incepatori

Mesaj de Stef » 10 Mar 2011, 00:40

Iti recomand sa incerci mai intai cu bile solubile. S-ar putea sa nu prinzi la inceput, pestele nefiind obisnuit cu boiliesurile. Dupa un timp, poti nadi si cu bile tari.

PS: Poti nadi si cu pelete la inceput, reduci si cheltuielile asa.
Banii, interesele, gloria...pot oricand schimba istoria.

Avatar utilizator
crazy crap
membru activ
membru activ
Mesaje: 141
Membru din: 08 Mar 2011, 19:51
Localitate: Iasi
Contact:

Re: boilesuri pentru incepatori

Mesaj de crazy crap » 10 Mar 2011, 10:56

Multumesc mult pentru sfaturi.In principiu o sa ma axez pe boiliesuri solubile, cu arome dulci, asa cum ati spus, iar mai tarziu o sa incerc cu bile tari, daca vad ca pestele reactioneaza la acest tip de momeala. 1.Boiliesurile cu gust de peste sau picante nu atrag racii ? 2. Pe langa boiliesurile solubile pot folosi si pop-up-rile ca si momeala de carlig, pentru inceput?

Avatar utilizator
Stef
senior
senior
Mesaje: 207
Membru din: 23 Sep 2010, 21:51

Re: boilesuri pentru incepatori

Mesaj de Stef » 10 Mar 2011, 13:21

Primavara merg mai bine aromele de tipul squid&octopus...la pop-up-uri poti folosi si din cele cu arome de fructe. De asemenea, poti folosi pop-up-uri la carlig mai ales daca balta pe care pescuiesti are substrat malos in combinatie de bila tare/solubila de 18-20 mm cu un pop-up sau pop-up cu un bob de porumb(intr-o zi cand nu tragea la nimic, am avut 3 trasaturi la pop-up cu o boaba de porumb...ca au fost toate 3 rateuri, nu se mai pune).
Dupa ce apa se va mai incalzi, poti merge cu incredere pe aromele de fructe si la solubile/tari. Fir Intins!
Banii, interesele, gloria...pot oricand schimba istoria.

Avatar utilizator
victoricarpteam
membru activ
membru activ
Mesaje: 127
Membru din: 28 Oct 2010, 20:51
Contact:

Re: boilesuri pentru incepatori

Mesaj de victoricarpteam » 10 Mar 2011, 15:04

eu as zice totusi sa nu dai primavara cu bile de peste si in general carne, mergi e bile dulci ,crema, ciocolata, miere, sunt bogate in proteeine, si crapul cauta primavara asa ceva.in ce priveste pop-up -ul as astepta putin sa vad evolutia bilelor pe balta, daca reactioneaza bine poti incerca in zilele cand sunt mai pretentiosi, nu le ridica prea tare de pe substrat, devin suspiciosi daca nu au mai mancat boiles.daca poti sa folosesti saculeti solubili sparge cateva bile framantale cu multimino sau amino si folosestele langa bile. primavara foloseste bile mici totusi.
no kill&catch&release

Avatar utilizator
crazy crap
membru activ
membru activ
Mesaje: 141
Membru din: 08 Mar 2011, 19:51
Localitate: Iasi
Contact:

Re: boilesuri pentru incepatori

Mesaj de crazy crap » 14 Mar 2011, 16:58

Boiliesurile cu gust de peste sau picante nu atrag racii ?

Avatar utilizator
Victor Hodorog
senior
senior
Mesaje: 379
Membru din: 08 Aug 2008, 07:48
Contact:

Re: boilesuri pentru incepatori

Mesaj de Victor Hodorog » 14 Mar 2011, 17:35

cu toate ca sunt reprezentant al unei firme de boiliesuri si probabil o sa ma credeti subiectiv, recomandarea mea este, sa folosesti orice boilies solubil ( pentru perioada asta)sau tare de la orice firma doresti, dar sa fie nada de calitate.
Stiu destule firme in piata care aduc nenumarate tipuri de bile care nu ar trebui sa existe la vanzare si in aceeasi timp am auzit de nenumarate ori pescari care au renuntat la pescuitul cu boilies deoarece au testat de cateva ori nada de proasta calitate si bineinteles nu au avut rezultatele dorite. Fir intins si nu te zgarci la bani, macar pentru primele teste.

Avatar utilizator
crazy crap
membru activ
membru activ
Mesaje: 141
Membru din: 08 Mar 2011, 19:51
Localitate: Iasi
Contact:

Re: boilesuri pentru incepatori

Mesaj de crazy crap » 15 Mar 2011, 18:55

Multumesc foarte mult, domnule Victor Hodorog, pentru sfat si pentru faptul ca gasiti timp si pentru a raspunde intrebarilor pescarilor mai putin experimentati, ca mine de exemplu. Nu vad nici un pic de subiectivism in afirmatia dumneavoastra referitor la boiliesuri. Parerea mea este ca atata timp cat un lucru este de calitate merita folosit iar in final va da si rezultate. Decat sa aruncam banii pe produse scumpe care nu intotdeauna dau randamentul scontat (aici ma refer la pescarii la inceput de drum, fara experienta) mai bine ascultam sfaturile altor pescari mai experimentati si folosim produse testate de ei care au dat si rezultate si nu vom avea nimic de pierdut (parerea mea personala). Abia astept sa inceapa sezonul si sa testez bilele indicate. fire intinse tuturor

Avatar utilizator
dami21
utilizator
utilizator
Mesaje: 29
Membru din: 21 Iun 2009, 17:38

Re: boilesuri pentru incepatori

Mesaj de dami21 » 16 Mar 2011, 18:31

Victor Hodorog scrie:cu toate ca sunt reprezentant al unei firme de boiliesuri si probabil o sa ma credeti subiectiv, recomandarea mea este, sa folosesti orice boilies solubil ( pentru perioada asta)sau tare de la orice firma doresti, dar sa fie nada de calitate.
Stiu destule firme in piata care aduc nenumarate tipuri de bile care nu ar trebui sa existe la vanzare si in aceeasi timp am auzit de nenumarate ori pescari care au renuntat la pescuitul cu boilies deoarece au testat de cateva ori nada de proasta calitate si bineinteles nu au avut rezultatele dorite. Fir intins si nu te zgarci la bani, macar pentru primele teste.
pai recomandatine cateva dintre ele dle,ca noi astia incepatori nu suntem asa de priceputi in solubile si nu stim cam ce ar trebui.poate incercam un anumit tip de solubil sau boilies tare dar din multitudinea de sortimente,oare ce sa alegem?

Avatar utilizator
Liviu Stroe
membru activ
membru activ
Mesaje: 52
Membru din: 17 Iun 2009, 13:35
Localitate: Brasov
Contact:

Re: boilesuri pentru incepatori

Mesaj de Liviu Stroe » 29 Mar 2011, 11:21

Victor Hodorog scrie:cu toate ca sunt reprezentant al unei firme de boiliesuri si probabil o sa ma credeti subiectiv, recomandarea mea este, sa folosesti orice boilies solubil ( pentru perioada asta)sau tare de la orice firma doresti, dar sa fie nada de calitate.
Stiu destule firme in piata care aduc nenumarate tipuri de bile care nu ar trebui sa existe la vanzare si in aceeasi timp am auzit de nenumarate ori pescari care au renuntat la pescuitul cu boilies deoarece au testat de cateva ori nada de proasta calitate si bineinteles nu au avut rezultatele dorite. Fir intins si nu te zgarci la bani, macar pentru primele teste.
Buna ziua,

Si eu o sa incerc pentru prima data in acest an sa pescuiesc cu "bile".
Care le recomandati in aceasta perioada(primavara) - Birdfood sau fishmeelurile ? Am citit cateva articole despre ele dar as vrea sa stiu si parerea cuiva care la foloseste.

O zi buna.
Respect,
Liviu

Avatar utilizator
Victor Hodorog
senior
senior
Mesaje: 379
Membru din: 08 Aug 2008, 07:48
Contact:

Re: boilesuri pentru incepatori

Mesaj de Victor Hodorog » 29 Mar 2011, 12:13

Va recomand in primul rand solubile pentru perioada asta, atat pe baza de fishmeal cat si birdfood ( diferentele stau mai mult sau mai putin in aromele pe baza de alcool pe care le contin ) Spre exemplu fishmealul( meat) de la carping contine squid pe glicol si capsuna -alcool, birdfoodul sweet ( pruna-alcool si ananas-glicol) .

Producatori de boiliesuri solubile "prinzatoare" ar fi Carpshop, Carping si Senzor. De afara nu stiu pe cineva sa fi reusit sa faca solubile mai bune, in schimb gasiti boiliesuri tari care merg f bine pe apa rece. Imperial, dinamyte baits, nutrabaits.

Avatar utilizator
lucian76
junior
junior
Mesaje: 9
Membru din: 02 Oct 2008, 18:31

Re: boilesuri pentru incepatori

Mesaj de lucian76 » 29 Mar 2011, 13:36

Nu cred ca exista boiliesuri pentru incepatori ..exista boiliesuri de calitate si boiliesuri mai putin calitative ...asta este adevarat . Referitor la unele pareri exprimate aici pe forum cum ca nu se prinde la boilies din prima partida pe o balta unde pestele nu a vazut asa ceva , am observat ca este o opinie general acceptata in lumea crapista de la noi ...toata lumea iti spune sa nu te astepti sa nadesti cu 2-3 kg pe o balta si sa prinzi de prima data . Din punctul meu de vedere este o conceptie total gresita si probabil este rezultatul unor erori de interpretare al esecului .Daca pescuiesti corect iti garantez ca ai sa prinzi crap inca de la prima partida la boilies chiar daca nu a mai vazut asa ceva . Pe toate baltile pe care am pescuit am prins crap si am prins mai mult decat cei care dadeau clasic la porumb cu toate ca pestele nu era obisnuit cu asa ceva . Dealtfel nu prea are logica sa nu se prinda avand in vedere ca un boilies este mai atractiv si mai nutritiv decat porumbul . Cred ca daca este folosit corect boiliesul prinde pe toate baltile care au crap .Desigur este o parere personala bazata pe experientele personale si nu un postulat .Referitor la ce fel de bile trebuiesc folosite primavara aici este o alta discutie in care nu cred ca aroma joaca cel mai important rol ..desi o aroma cu un solvent EA sau triacetina se zice ca ar fi mai potrivita , nu conteaza ca e squid sau capsuna ....oricum eu as avea curajul sa pescuiesc si cu bile fara aroma si nu cred ca m-as plange de rezultate .

Scrie răspuns

Înapoi la “Boiliesuri”