tehnica pastrav lac-artificial

Moderator: mini_mic

Scrie răspuns
Avatar utilizator
Strike
utilizator
utilizator
Mesaje: 13
Membru din: 14 Mar 2011, 12:14

tehnica pastrav lac-artificial

Mesaj de Strike » 14 Mar 2011, 20:58

salutare tuturor!
stie careva daca in Romania se poate pescui pastrav in lacuri special amenajate pentru acest peste?
daca da, unde?
va multumesc

Avatar utilizator
sece4u20
senior
senior
Mesaje: 227
Membru din: 09 Mai 2010, 20:06
Localitate: brasov;sacele; intorsura-buzaului
Contact:

Re: tehnica pastrav lac-artificial

Mesaj de sece4u20 » 14 Mar 2011, 22:11

intrebarea este destul de ambigua si fara a avea un inteles clar. lacuri speciale amenajate cum sunt cele de crap pentru pastrav nu cred ca sunt facute ( ma refer la intinderea mare ), eventual sunt amenajate crescatorii. daca doresti sa prinzi pastrav de lac poti merge pe marile lacuri montane.

Avatar utilizator
Strike
utilizator
utilizator
Mesaje: 13
Membru din: 14 Mar 2011, 12:14

Re: tehnica pastrav lac-artificial

Mesaj de Strike » 14 Mar 2011, 23:22

da, ma refeream la lacuri artificiale special amenajate pentru pescuitul la pastrav, in general de dimensiuni ce nu depasesc 1,5-2 ha, unde se poate pescui contracost.

Avatar utilizator
sece4u20
senior
senior
Mesaje: 227
Membru din: 09 Mai 2010, 20:06
Localitate: brasov;sacele; intorsura-buzaului
Contact:

Re: tehnica pastrav lac-artificial

Mesaj de sece4u20 » 14 Mar 2011, 23:31

nu am cunostinta de asa ceva, insa nici nu cred ca ar putea fi deoarece se stie valoarea comerciala a pastravului si este crescut doar pt a se vinde in acele bazine mici.

Avatar utilizator
Strike
utilizator
utilizator
Mesaje: 13
Membru din: 14 Mar 2011, 12:14

Re: tehnica pastrav lac-artificial

Mesaj de Strike » 14 Mar 2011, 23:44

ok am inteles
din pacate eu nu mai sunt de cativa ani buni in Romania, si eram curios daca la noi ar fi astfel de amenajari
acum fac parte dintr-o societate de pescuit specializata pe pastrav, tehnica se numeste "trota lago" si este o tehnica pentru pastrav, cu scule special pentru pastrav, etc.

Avatar utilizator
sece4u20
senior
senior
Mesaje: 227
Membru din: 09 Mai 2010, 20:06
Localitate: brasov;sacele; intorsura-buzaului
Contact:

Re: tehnica pastrav lac-artificial

Mesaj de sece4u20 » 15 Mar 2011, 17:01

din ceeea ce am vazut s-ar putea sa fii blamat de unii deoarece am vazut ca sunt folosite si momeli naturale ceea ce la noi este strict interzic in apele de munte. si nu stiu aceasta tehnica se poate numi pescuit la musca, mai degraba seamana a spinning si nici decum pescuit la musca care presupune snurul, mulineta si lansetele acelea speciale de fly-fishing.

Avatar utilizator
Strike
utilizator
utilizator
Mesaje: 13
Membru din: 14 Mar 2011, 12:14

Re: tehnica pastrav lac-artificial

Mesaj de Strike » 15 Mar 2011, 17:48

perfect, ai inteles
tehnica se numeste "trota lago" si intradevar nu are nimic in comun cu pescuitul la musca, dar ca si la fly fishing se folosesc scule special proiectate pentru tehnica asta: betele cu actiuni de la 0(super slim) pana la 7 sau chiar si mai mult (care sunt folosite in general pentru pescuitul la distante mari de mal cu bombarde).
intradevar este permis pescuitul cu momeli naturale(camola de miere, caiman, rama,etc),dar este interzis pescuitul cu viermusi.se pot folosi deasemenea artificiale siliconice, o pasta special conceputa pentru pastrav de diferite culori si combinatii de culori.
cat despre actiunile de pescuit sunt multe, mi-ar trebui o zi sa ti spun despre toate, dar ca punct in comun toate au ca obiectiv miscarea momelii in apa intr-un fel atractiv pentru pesti, aici asemanarea cu spining-ul

Scrie răspuns

Înapoi la “Despre pescuitul la musca”