tarif permise AJVPS si ANPA

birocratie

Moderatori: pharaoh, vali003

Scrie răspuns
Avatar utilizator
miyagi
Veteran
Veteran
Mesaje: 530
Membru din: 15 Aug 2010, 18:55

Re: tarif permise AJVPS si ANPA

Mesaj de miyagi » 07 Mar 2011, 23:48

pharaoh scrie:
Amos scrie: Dunărea - zona jud. Constanța
Din cate am citit aici: http://www.anpa.ro/index.php?v=subcat&i ... submeniu=4 , Dunarea , Delta Dunarii, Marea Neagra nu fac obiectul atribuirii autorizatiei de pescuit sportiv catre asociatii. De asemenea asociatiile sunt obligate sa elibereze permisul ANPA catre pescari fara taxe suplimentare, dar pot impune taxe pe zonele pe care au autorizatie. Deci nu stiu daca-mi pot interzice accesul intr-o zona doar pe motiv ca nu am permis de la ei. Ar trebui sa pot sa am acces contra unei taxe, stabilita de altfel dinainte (asa scrie in ordin) si care va fi facuta si publica pe site-ul ANPA. Acum ramane de vazut daca se vor si respecta toate aceste prevederi.
Pe "Zona Dobrogea" denumita generic nu sunt decat 3 ape: Lacul Tabacarie, Canalul Magistral Dunare Marea Neagra de la Cernavoda pana la Mare si Canalul Poarta Alba - Midia Navodari. Cam asta am vazut eu ca ar fi pe intreg arealul judetului Constanta.
....restul e folclor ca istorie n-are cum.

Avatar utilizator
hombyz
membru activ
membru activ
Mesaje: 97
Membru din: 04 Mar 2011, 14:42

Re: tarif permise AJVPS si ANPA

Mesaj de hombyz » 08 Mar 2011, 23:40

miyagi scrie: In Bucuresti nu-l poti lua decat de la asociatii insa daca mergi la Giurgiu, il poti lua si fara sa te asociezi. Giurgiu este singurul punct care elibereaza pentru zona Muntenia din care face parte si Bucurestiul.

Multumesc pt sfat, eu il vreau pt zona capidava , cernavoda.

Avatar utilizator
miyagi
Veteran
Veteran
Mesaje: 530
Membru din: 15 Aug 2010, 18:55

Re: tarif permise AJVPS si ANPA

Mesaj de miyagi » 09 Mar 2011, 00:23

hombyz scrie:
miyagi scrie: In Bucuresti nu-l poti lua decat de la asociatii insa daca mergi la Giurgiu, il poti lua si fara sa te asociezi. Giurgiu este singurul punct care elibereaza pentru zona Muntenia din care face parte si Bucurestiul.

Multumesc pt sfat, eu il vreau pt zona capidava , cernavoda.
Doar ANPA simplu.
....restul e folclor ca istorie n-are cum.

Avatar utilizator
utzu
junior
junior
Mesaje: 2
Membru din: 16 Mar 2011, 20:13

Re: tarif permise AJVPS si ANPA

Mesaj de utzu » 16 Mar 2011, 20:16

Adica daca pescuiesc pe Dunare de la Cernavoda pana la Oltina imi trebuie doar permisul simplu Anpa de 30 de lei si autorizatie de la politia de frontiera?

Avatar utilizator
porta33
junior
junior
Mesaje: 1
Membru din: 17 Mar 2011, 16:24
Localitate: Craiova
Contact:

Re: tarif permise AJVPS si ANPA

Mesaj de porta33 » 17 Mar 2011, 16:48

Incet, incet, catre o singura asociatie... ajvps... Sunt satul de monopol. Insa cred ca si aici a intrat politicul. Interesul inainte de toate. Asta nu inseamna ca celelalte asociatii fac ceva.
Inteleg sa ma asociez si sa dau bani pentru asta daca asociatia respectiva face ceva pentru ape, sa-mi ofere ceva pentru banii aia. NIMENI nu face nimic. Doar aduna bani. Si cum ramane cu dreptul meu de liber pescar? In cate judete din tara a vazut cineva ajvps sa populeze balti, rauri etc? Sa faca curatenie pe apa? (intrebarea e valabila si pentru alte asociatii care aduna cotizatii).
Asa ca... cred ca voi merge pe balti private la pescuit.

Avatar utilizator
utzu
junior
junior
Mesaje: 2
Membru din: 16 Mar 2011, 20:13

Re: tarif permise AJVPS si ANPA

Mesaj de utzu » 17 Mar 2011, 19:10

PENTRU JUDET CONSTANTA!
De la 15 martie ANPA nu mai elibereaza permise momentan, acestea le elibereaza ASPR filiala Sinoe.
Adresa este zona autogara(GARA) la peroane este o cladire verde etaj 2, permisul ptr. Dunare si Marea Negara (ANPA) costa 30 de lei, pentru canal MIDIA-POARTA ALBA , lacul Tabacariei, Sinoe, Periboina,Vadu trebuie sa fiti membrii la ei care mai costa inca 70 de lei, si 20 de lei taxa anuala pentru zonele astea care le au ei , 5 lei saptamanal, 10 lei lunar.
Inainte sa va duceti ,platiti la trezorerie tot zona gara 30 de lei , si o copie dupa C.I sa nu faceti doua drumuri degeaba.
Iar pentru aviz Politie Frontiera pe strada Zmeurei, copie dupa permis ANPA si C.I SE ELIBEREAZA PE LOC PROGRAM 10-14:30 zilnic. Fir intins!

Avatar utilizator
miyagi
Veteran
Veteran
Mesaje: 530
Membru din: 15 Aug 2010, 18:55

Re: tarif permise AJVPS si ANPA

Mesaj de miyagi » 18 Mar 2011, 09:38

porta33 scrie:Incet, incet, catre o singura asociatie... ajvps... Sunt satul de monopol. Insa cred ca si aici a intrat politicul. Interesul inainte de toate. Asta nu inseamna ca celelalte asociatii fac ceva.
Inteleg sa ma asociez si sa dau bani pentru asta daca asociatia respectiva face ceva pentru ape, sa-mi ofere ceva pentru banii aia. NIMENI nu face nimic. Doar aduna bani. Si cum ramane cu dreptul meu de liber pescar? In cate judete din tara a vazut cineva ajvps sa populeze balti, rauri etc? Sa faca curatenie pe apa? (intrebarea e valabila si pentru alte asociatii care aduna cotizatii).
Asa ca... cred ca voi merge pe balti private la pescuit.
Tati asta-i o marota care nu mai tine. De catva timp lucrurile se misca in directia care trebuie. Trebuie doar sa te informezi. Ceea ce postezi acum va fi preluat mai tarziu de cei ce vor veni dupa tine si se vor dezorienta la fel cum esti si tu. Mai bine intreaba cum procedeaza toata lumea ca altfel nu vei sti niciodata cum functioneaza lucrurile. Te-as putea sfatui pana undeva daca vrei ca vad ca te folosesti de niste chestii ingropate deja.
....restul e folclor ca istorie n-are cum.

Avatar utilizator
miyagi
Veteran
Veteran
Mesaje: 530
Membru din: 15 Aug 2010, 18:55

Re: tarif permise AJVPS si ANPA

Mesaj de miyagi » 18 Mar 2011, 09:42

utzu scrie:Adica daca pescuiesc pe Dunare de la Cernavoda pana la Oltina imi trebuie doar permisul simplu Anpa de 30 de lei si autorizatie de la politia de frontiera?
Ce fel de autorizatie de la frontiera? Vezi ca sistarea ANPA-urilor e o cioaca. Strangeti-i de gat ca nu exista in ordin prevedere expres pentru asociatii in detrimentul indivizilor. Cat despre ape in lista nu am vazut decat alea 3 care ti le-am spus si vad ca tu ai mai adaugat cate ceva. Vedeti sa nu va abureasca aia pe acolo ca mai fac si ei niste jocuri locale. Luati-i de guler ca nu sunt stat in stat.
....restul e folclor ca istorie n-are cum.

Avatar utilizator
bebe2011
Veteran
Veteran
Mesaje: 759
Membru din: 10 Mar 2011, 11:09

Re: tarif permise AJVPS si ANPA

Mesaj de bebe2011 » 20 Mar 2011, 15:09

Va rog sa ma lamuriti exact,cu permis eliberat de o asociatie recunoscuta +anpa si pg se poate pescui oriunde(exceptand rezervatiile si baltile private)?Multumesc celor care pot da un raspuns autorizat.

Avatar utilizator
miyagi
Veteran
Veteran
Mesaje: 530
Membru din: 15 Aug 2010, 18:55

Re: tarif permise AJVPS si ANPA

Mesaj de miyagi » 20 Mar 2011, 15:25

bebe2011 scrie:Va rog sa ma lamuriti exact,cu permis eliberat de o asociatie recunoscuta +anpa si pg se poate pescui oriunde(exceptand rezervatiile si baltile private)?Multumesc celor care pot da un raspuns autorizat.
Doar pe apele administrate de alte asociatii nu vei putea fara acordul celor din urma sau in cazul in care pg-ul nu e din judetul de unde ai aviz, pe langa situatiile enumerate de tine. Eu iti raspund oarecum documentat si nu autorizat cum ai cerut.
....restul e folclor ca istorie n-are cum.

Avatar utilizator
bebe2011
Veteran
Veteran
Mesaje: 759
Membru din: 10 Mar 2011, 11:09

Re: tarif permise AJVPS si ANPA

Mesaj de bebe2011 » 20 Mar 2011, 17:41

Multumesc mult,fir intins si multe capturi in 2011.

Avatar utilizator
miyagi
Veteran
Veteran
Mesaje: 530
Membru din: 15 Aug 2010, 18:55

Re: tarif permise AJVPS si ANPA

Mesaj de miyagi » 20 Mar 2011, 18:38

bebe2011 scrie:Multumesc mult,fir intins si multe capturi in 2011.
Cu placere. Si tie la fel.
....restul e folclor ca istorie n-are cum.

Avatar utilizator
santaflorin
junior
junior
Mesaje: 7
Membru din: 02 Noi 2009, 21:16
Localitate: Satu Mare
Contact:

Re: tarif permise AJVPS si ANPA

Mesaj de santaflorin » 23 Mar 2011, 23:31

Am înţeles că se vor împărţi şi cursurile de râuri între diferite asociaţii de pescuit judeţene. Dacă plătesc permisul la AJVPS nu este valabil pe cursurile luate în administrare de APS. Oricum dacî plătesc permisul de ANPA la APS, te alegi cu o chitanţă şi o ştampilă de la ei dar PERMIS ANPA ÎNCĂ NU AVEM. Veniţi peste o lună. Este la fel ca anul trecut. Nici atunci n-am primit decât scris din pix peste anul 2009 trecut 2010. ANUL ACESTA IDEM. Ce să mai crezi ? Peste tot BANI şi nu mai zic de vreau să pescuiesc în alt judeţ. OARE DE CINE APARŢINE CURSUL DE RÂU UNDE AM PUS CORTUL ???? !!!!!Măi să fie. Al dracu dilemă. Mă ajută cineva să-i dau de capăt şi să pricep cum stă treaba? Sau luăm drumul bejaniei prin Ungaria ori alte destinaţii de pesscuit ?

Avatar utilizator
c0r0nel
membru activ
membru activ
Mesaje: 110
Membru din: 22 Mar 2009, 00:33

Re: tarif permise AJVPS si ANPA

Mesaj de c0r0nel » 24 Mar 2011, 16:15

si-a facut un prieten permisul la AJVPS Brasov si acolo i-au spus ca poate pescui doar pe apele din judet, daca pescuieste pe alte ape trebuie sa plateasca o taxa suplimentara daca vine controlul.

Avatar utilizator
Amos
senior
senior
Mesaje: 244
Membru din: 02 Apr 2010, 14:07
Localitate: Constanța
Contact:

Re: tarif permise AJVPS si ANPA

Mesaj de Amos » 26 Mar 2011, 14:11

Legat de acest subiect, respectiv permise, taxe și zone de pescuit, s-a făcut o mare bulibășerală/brambureală. În loc să simplifice, mai mult au complicat.

Scrie răspuns

Înapoi la “Legi, Permise, Asociatii, Cluburi, Federatii”