pareri fir textil

Moderator: florentiniuga

Scrie răspuns
Avatar utilizator
ionutman
utilizator
utilizator
Mesaje: 29
Membru din: 03 Mar 2011, 16:53
Localitate: C&R

pareri fir textil

Mesaj de ionutman » 19 Mar 2011, 11:19

Ce pareri aveti despre firul textil POWER PRO?, va intreb despre acest fir pentru ca am primit de la fratele meu o rola de fir de 0.18kg-13kg, si vreau sa-l pun ca inaintas si nu stiu cat de bun este mi se pare cam subtire. Ca linie am fir de 0.28. Ce parere aveti?

Avatar utilizator
Lazar Mihai
membru activ
membru activ
Mesaje: 127
Membru din: 20 Feb 2010, 16:05
Localitate: Giurgiu

Re: pareri fir textil

Mesaj de Lazar Mihai » 19 Mar 2011, 15:11

Din cate stiu Power Pro e firma americana , e unul dintre cele mai bune fire textile. INSA , exista niste copii fidele la Niro.
Fratilor inainte sa postati, verificati acordul subiectului cu predicatul , cu cati de "i" se scrie un cuvant (mai ales la sfarsitul lui), si unde se pune cratima si unde nu (-) .

Avatar utilizator
ionutman
utilizator
utilizator
Mesaje: 29
Membru din: 03 Mar 2011, 16:53
Localitate: C&R

Re: pareri fir textil

Mesaj de ionutman » 19 Mar 2011, 15:28

da intr-adevar asa scrie si pe el ca este american, 100% spectra fiber are in cutie si instructiuni pentru a fi legat (mai multe tipuri de nod), este un textil impletit, sa reziste la 13kg la cat este de subtire? asa este destul de rezistent abia il tai cu forfecuta. Este bun sa-l folosesc ca inaintas?

Avatar utilizator
ionutman
utilizator
utilizator
Mesaje: 29
Membru din: 03 Mar 2011, 16:53
Localitate: C&R

Re: pareri fir textil

Mesaj de ionutman » 20 Mar 2011, 23:09

ionutman scrie:Ce pareri aveti despre firul textil POWER PRO?, va intreb despre acest fir pentru ca am primit de la fratele meu o rola de fir de 0.18kg-13kg, si vreau sa-l pun ca inaintas si nu stiu cat de bun este mi se pare cam subtire. Ca linie am fir de 0.28. Ce parere aveti?
chiar nu vrea sa ma ajute nimeni? este bun asta ca inaintas sau nu? sa stiu ce sa fac, sa cumpar altul sau sa-l pun pe asta

Avatar utilizator
razvy
senior
senior
Mesaje: 262
Membru din: 18 Dec 2009, 18:17

Re: pareri fir textil

Mesaj de razvy » 20 Mar 2011, 23:17

Buna seara!
Daca este cel original iti spun eu ca rezista...dar totusi parerea mea este sa folosesti ceva mai gros pentru inaintas...!
Eu am acest fir de 0,14 mm si rezistenta de 8,4 kg park...si este testat de catre mine pe un crap de 7,5 kg si sa descurcat ft bine ..iar un prieten a prins cu acest fir un crap de 9 kg si sa descurcat la fel...concluzia daca este cel original .. made in S.U.A te poti baza pe el.(eu il folosesc la feeder)
Numai bine!

Avatar utilizator
ionutman
utilizator
utilizator
Mesaje: 29
Membru din: 03 Mar 2011, 16:53
Localitate: C&R

Re: pareri fir textil

Mesaj de ionutman » 21 Mar 2011, 00:07

razvy scrie:Buna seara!
Daca este cel original iti spun eu ca rezista...dar totusi parerea mea este sa folosesti ceva mai gros pentru inaintas...!
Eu am acest fir de 0,14 mm si rezistenta de 8,4 kg park...si este testat de catre mine pe un crap de 7,5 kg si sa descurcat ft bine ..iar un prieten a prins cu acest fir un crap de 9 kg si sa descurcat la fel...concluzia daca este cel original .. made in S.U.A te poti baza pe el.(eu il folosesc la feeder)
Numai bine!
cum se deosebeste firul original de cel contrafacut? cum i-mi pot da seama daca este original sau nu?

Avatar utilizator
dianu marin catalin
senior
senior
Mesaje: 283
Membru din: 19 Oct 2008, 16:08
Localitate: bucuresti

Re: pareri fir textil

Mesaj de dianu marin catalin » 21 Mar 2011, 00:13

salut!d-l.ionut as avea si eu o intrebare,de unde ati luat acest fir?si in legatura cu intrebarea dumneavoastra despre fir am auzit ca este bun pentru inaitasi si deaceea as vrea si eu sa-mi cumpar dar nu am gasit sau nu ma-m uitat eu destul de atent in magazinele de profil

Avatar utilizator
ionutman
utilizator
utilizator
Mesaje: 29
Membru din: 03 Mar 2011, 16:53
Localitate: C&R

Re: pareri fir textil

Mesaj de ionutman » 21 Mar 2011, 00:29

dianu marin catalin scrie:salut!d-l.ionut as avea si eu o intrebare,de unde ati luat acest fir?si in legatura cu intrebarea dumneavoastra despre fir am auzit ca este bun pentru inaitasi si deaceea as vrea si eu sa-mi cumpar dar nu am gasit sau nu ma-m uitat eu destul de atent in magazinele de profil
eu l-am primit cadou dar daca vrei sa-l cumperi intra aici http://www.fisela.ro/produse/52/13631/P ... -137m.html http://www.peapa.ro/produs/1000/PowerPr ... erPro.html

Avatar utilizator
razvy
senior
senior
Mesaje: 262
Membru din: 18 Dec 2009, 18:17

Re: pareri fir textil

Mesaj de razvy » 21 Mar 2011, 00:36

Cel pe care eu il folosesc e la rola de 10 m park si il folosesc numai pt forfac ,cel original trebuie sa aiba pe ambalaj steagul sua in partea stanga pe ambalajul de carton...alt mod de a-l deosebi nu stiu...numai bine!

Avatar utilizator
darius123
senior
senior
Mesaje: 178
Membru din: 21 Iun 2009, 23:02

Re: pareri fir textil

Mesaj de darius123 » 21 Mar 2011, 02:03

Inaintasul textil nu este facut sa reziste la capturi mari in drill si este pentru a prelua din socurile provenite in timpul lansarii cu fortza a unui plumb de peste 80-100 grame.Daca vreti sa folositi textil ca si forfac, si unul de 0.10 este suficient.Nu am folosit textilul de la Power Pro, dar am auzit ca este unul reusit.Pentru inaintas, folosesc textilul de la Berkley Whyplash si sunt foarte multumit.Pentru crap, la un mono de 0.25 folosesc Berkey Whyplash de 0.17 si nu am avut rupturi.Nu are rost sa folosim un textil mai gros pentru 0.25, ca iese nodul mai mare.Pentru un mono de 0.28-0.30, se poate folosii Berkley Whyplash de 0.21.Cu acest textil, nu am avut nici o ruptura si am fortat in lansare si cu plumbi de 115 grame si nu am avut probleme.La alte textile, s-ar putea sa fie nevoie de textile mai groase ca sa aiba rezistenta pe care o are Berkley, dar totusi Power Pro trebuie sa fie de calitate si banuiesc ca au aproximativ acelasi raport grosime-rezistenta.Un 0.17 de la Berkey are o rezistenta de 21,7 kg, ceea ce este suficient pentru a fortza in lansare cu orice plumb.Totusi, nu recomand folosirea unul textil de 0.17 la un mono de 0.28-0.30, deoarece este prea mare diferenta intre diametrele firelor si s-ar putea sa scape nodul.Diferena intre diametrul firului mono si al textilui, este de preferat sa fie de maxim 0.08 mm.

Avatar utilizator
PsiHo
senior
senior
Mesaje: 351
Membru din: 29 Sep 2008, 13:57
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: pareri fir textil

Mesaj de PsiHo » 23 Mar 2011, 08:12

ionutman scrie:
razvy scrie:Buna seara!
Daca este cel original iti spun eu ca rezista...dar totusi parerea mea este sa folosesti ceva mai gros pentru inaintas...!
Eu am acest fir de 0,14 mm si rezistenta de 8,4 kg park...si este testat de catre mine pe un crap de 7,5 kg si sa descurcat ft bine ..iar un prieten a prins cu acest fir un crap de 9 kg si sa descurcat la fel...concluzia daca este cel original .. made in S.U.A te poti baza pe el.(eu il folosesc la feeder)
Numai bine!
cum se deosebeste firul original de cel contrafacut? cum i-mi pot da seama daca este original sau nu?
acum si cel din europa e copie fidela a celui original,din cate stiu eu pe cel original nu scrie rezistenta in kg doar in lb

Scrie răspuns

Înapoi la “Fire si carlige”