inaintas la plantat

lansetistii, de la carpfishing la feeder

Moderator: gor965

Scrie răspuns
Avatar utilizator
marian_popescu
Veteran
Veteran
Mesaje: 1064
Membru din: 13 Aug 2008, 11:18
Localitate: Prahova

inaintas la plantat

Mesaj de marian_popescu » 24 Mar 2011, 20:30

va salut
as dori sa stiu care sunt optiunile dvs in ceea ce priveste inaintasul pentru pescuitul plantat, in cazul folosirii firelor principale fluo
eu folosesc un gamakatsu g-line fluo de 0,35, pescuiesc in ape in care agataturi prea dificile nu sunt, cu exceptia vegetatiei. in special primavara, pescuiesc in zone cu apa mai mica, printre palcuri de stuf, iar distanta (200 de metri) nu imi permite un control prea bun, astfel ca se intampla ca pestii sa se mai incurce in stuf uneori
dar praguri sau alte obstacole care sa imi puna in pericol firele nu sunt (pomi, scoici, bolovani etc)

multam
Fishing is life. The rest...just details

Avatar utilizator
mircea62
Veteran
Veteran
Mesaje: 704
Membru din: 06 Apr 2009, 16:04
Localitate: Buzau

Re: inaintas la plantat

Mesaj de mircea62 » 24 Mar 2011, 23:51

Nu prea vad de ce iti mai trebuie inaintas in acest caz. Poti folosi doar pentru a-ti asigura eventual camuflajul in jurul monturii. In acest caz cred ca e indicat sa folosesti un fir apropiat ca rezistanta cu linia principala.

Avatar utilizator
Madalin Dirla
Veteran
Veteran
Mesaje: 3312
Membru din: 03 Mai 2008, 14:46

Re: inaintas la plantat

Mesaj de Madalin Dirla » 25 Mar 2011, 00:49

marian_popescu scrie:va salut
as dori sa stiu care sunt optiunile dvs in ceea ce priveste inaintasul pentru pescuitul plantat, in cazul folosirii firelor principale fluo
eu folosesc un gamakatsu g-line fluo de 0,35, pescuiesc in ape in care agataturi prea dificile nu sunt, cu exceptia vegetatiei. in special primavara, pescuiesc in zone cu apa mai mica, printre palcuri de stuf, iar distanta (200 de metri) nu imi permite un control prea bun, astfel ca se intampla ca pestii sa se mai incurce in stuf uneori
dar praguri sau alte obstacole care sa imi puna in pericol firele nu sunt (pomi, scoici, bolovani etc)

multam

Eu folosesc inaintas la firele pana in 0.30, iar la plantat folosesc 0.40 maro/negru(exclus fluo) fara inaintas......nu-i vad rostul inantasului la plantat,pt. aruncari da,folosind fire subtiri este necesar la 0.35-0.40 il pui degeaba,plus ca in agatatura textilul te dezavantajeaza,se agata/incurca mai repede decat mono.
---<>< ---<>< ---<>< ---<><

Avatar utilizator
marian_popescu
Veteran
Veteran
Mesaje: 1064
Membru din: 13 Aug 2008, 11:18
Localitate: Prahova

Re: inaintas la plantat

Mesaj de marian_popescu » 25 Mar 2011, 09:28

nu cred ca am facut cea mai buna alegere cu firul fluo pt plantat, dar deja am tamburii plini, nu imi permnit sa il arunc. in lanseu, noaptea, cred ca fluo e indispensabil, pentru ca ma pot orienta dupa celelalte fire. dar la plantat oricum intru numai ziua pe apa, deci ar fi fost suficient un 0,35-0,40 de culoare neutra
asta e, cred ca voi pune unn0,4 transparent, eventual ceva florocarbon
Fishing is life. The rest...just details

Scrie răspuns

Înapoi la “Pescuitul la crap, fitofag si caras”