Problema Okuma Spector?

Moderatori: gor965, florentiniuga

Avatar utilizator
dorys
utilizator
utilizator
Mesaje: 42
Membru din: 18 Mar 2011, 21:19

Problema Okuma Spector?

Mesaj de dorys » 30 Mar 2011, 13:27

Salutare!
De curand am achizitionat o mulineta Okuma Spector ST 65 sh.
La prima vedere nu pare sa aiba probleme cu o mica exceptie...pick-up-ul nu sare daca invart de manivela.
Trebuie sa o duc la reparat sau asa este ea de la mama ei?
Am vazut ca mai sunt unele modele de mulinete care beneficiaza de sistemul CastLock.
Este valabil si la Okuma Spector ST 65?
Multumesc frumos.

Avatar utilizator
REMUSGL
senior
senior
Mesaje: 347
Membru din: 26 Oct 2010, 12:03
Localitate: Galati
Contact:

Re: Problema Okuma Spector?

Mesaj de REMUSGL » 30 Mar 2011, 13:36

Salut din cunostintele mele pick-up-ul nu trebuie sa sara cand mulineze, eu am tot Okuma si nu sare ... mie unu mi se pare utila treaba ... ca nu cumva in timpul aruncarii sa declansezi pick-up-ul miscand putin manivela. Este o mulineta super orice ar fi.

gor965
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 5455
Membru din: 20 Noi 2007, 20:17
Localitate: Calarasi
Contact:

Re: Problema Okuma Spector?

Mesaj de gor965 » 30 Mar 2011, 13:51

dorys scrie:Salutare!
De curand am achizitionat o mulineta Okuma Spector ST 65 sh.
La prima vedere nu pare sa aiba probleme cu o mica exceptie...pick-up-ul nu sare daca invart de manivela.
Trebuie sa o duc la reparat sau asa este ea de la mama ei?
Am vazut ca mai sunt unele modele de mulinete care beneficiaza de sistemul CastLock.
Este valabil si la Okuma Spector ST 65?
Multumesc frumos.
E un model fara pinten declansator ?
REMUSGL scrie:Salut din cunostintele mele pick-up-ul nu trebuie sa sara cand mulinezi...........
Ba da...ori ca are pineten declansator ori autorabatare, la o tura de manivela pickup-ul trebuie sa sara pe pozitie !
Varga sa fi fost din fier...ce brand aveam !!!

Imagine

Avatar utilizator
dorys
utilizator
utilizator
Mesaje: 42
Membru din: 18 Mar 2011, 21:19

Re: Problema Okuma Spector?

Mesaj de dorys » 30 Mar 2011, 23:35

Multumesc frumos pentru raspunsuri!
Sa inteleg ca trebuie sa o duc la reparat?
Mai are cineva Spector? La voi cum e?

gor965
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 5455
Membru din: 20 Noi 2007, 20:17
Localitate: Calarasi
Contact:

Re: Problema Okuma Spector?

Mesaj de gor965 » 30 Mar 2011, 23:58

dorys scrie:Multumesc frumos pentru raspunsuri!
Sa inteleg ca trebuie sa o duc la reparat?
Mai are cineva Spector? La voi cum e?
Va mai intreb o data ...mulineta e un model cu pinten declansator ?...sa inteleg ca atunci cand mulinati in continuu, pickup-ul nu sare deloc ?
Varga sa fi fost din fier...ce brand aveam !!!

Imagine

Avatar utilizator
dorys
utilizator
utilizator
Mesaje: 42
Membru din: 18 Mar 2011, 21:19

Re: Problema Okuma Spector?

Mesaj de dorys » 31 Mar 2011, 14:14

Nu stiu daca este sau nu cu pinten declansator.
Daca imispunetiunde sa ma uit, arunc un ochi neavizat si va spun.
Daca dau la manivea continuu pare sa faca un mic stop dar trece mai departe si nu sare pick-up-ul.
Am mai vazut tot asa be balta la cineva, la un Entoh... si el spunea ca asa e facuta mulineta sa nu sara la menivela.

gor965
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 5455
Membru din: 20 Noi 2007, 20:17
Localitate: Calarasi
Contact:

Re: Problema Okuma Spector?

Mesaj de gor965 » 31 Mar 2011, 15:04

Asta de jos este un model cu pinten declansator ...adica pickup-ul se rabateaza atunci cand se loveste de pintenul de pe piciorul mulinetei . In general la viteze mici de mulinare , el nu sare si ramane blocat in acel pinten in pozitia deschis... pana cand pescarul va rabata manual pickup-ul !
okuma spector st65-cu pinten.jpg
Ce a de mai jos este un model fara pinten declansator dar cu sistem automat la interior care declansaza pickup-ul !...cel putin in lipsa unui buton de cast lock pe rotor, o mulineta de la Okuma ar trebui sa aiba unul din cele 2 sisteme de rabatare !
okuma spector st-60a-fara pinten.jpg
Varga sa fi fost din fier...ce brand aveam !!!

Imagine

Avatar utilizator
syyd
membru activ
membru activ
Mesaje: 136
Membru din: 13 Noi 2010, 20:42

Re: Problema Okuma Spector?

Mesaj de syyd » 31 Mar 2011, 16:25

M-am lamurit.
Multumesc frumos gor965!
Este fara pinten declansator a mea...la service cu ea...desi nu ma deranjeaza foarte tare ca trebuie sa o "manuiesc".

Avatar utilizator
REMUSGL
senior
senior
Mesaje: 347
Membru din: 26 Oct 2010, 12:03
Localitate: Galati
Contact:

Re: Problema Okuma Spector?

Mesaj de REMUSGL » 31 Mar 2011, 17:27

Eu am 3 Okuma Synex 60 fara pinten si la nici o mulineta nu sare pick-up-ul cand mulinez. Una este noua nici nu a vazut balta. Cand mulinez merge putin dupa care se blocheaza, dar pick-up-ul nu sare. Sa inteleg ca trebuie sa sara :-?? :-/

gor965
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 5455
Membru din: 20 Noi 2007, 20:17
Localitate: Calarasi
Contact:

Re: Problema Okuma Spector?

Mesaj de gor965 » 31 Mar 2011, 19:33

REMUSGL scrie:Eu am 3 Okuma Synex 60 fara pinten si la nici o mulineta nu sare pick-up-ul cand mulinez. Una este noua nici nu a vazut balta. Cand mulinez merge putin dupa care se blocheaza, dar pick-up-ul nu sare. Sa inteleg ca trebuie sa sara :-?? :-/
Atat cat ma pricep eu...cred ca trebuia sa sara in punctul unde zici ca se blocheaza ! Mi-e greu sa cred ca au fost facute exact asa !...adica sa poti ridica pickup-ul iar corpul rotor sa se invarta de capul lui ...trebuie sa aiba un punct unde sa stea fix ca sa poti executa o aruncare in siguranta !
Varga sa fi fost din fier...ce brand aveam !!!

Imagine

Avatar utilizator
stefan_kwr
Veteran
Veteran
Mesaje: 683
Membru din: 25 Mar 2009, 21:23
Localitate: Craiova
Contact:

Re: Problema Okuma Spector?

Mesaj de stefan_kwr » 31 Mar 2011, 21:11

REMUSGL scrie:Eu am 3 Okuma Synex 60 fara pinten si la nici o mulineta nu sare pick-up-ul cand mulinez. Una este noua nici nu a vazut balta. Cand mulinez merge putin dupa care se blocheaza, dar pick-up-ul nu sare. Sa inteleg ca trebuie sa sara :-?? :-/
Mai incerca odata cu pick-up-ul ridicat, dar cu o mulinare mai in forta, pentru a trece de punctul unde se blocheaza si cu siguranta va sari. Am inteles ca nu prea e recomandat, la mulinetele mari cum sunt cele de crap, ca dupa aruncare sa declansati pick-up-ul prin mulinare,cum se face la spining, ci manual.

gor965
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 5455
Membru din: 20 Noi 2007, 20:17
Localitate: Calarasi
Contact:

Re: Problema Okuma Spector?

Mesaj de gor965 » 31 Mar 2011, 21:17

stefan_kwr scrie:
REMUSGL scrie:Eu am 3 Okuma Synex 60 fara pinten si la nici o mulineta nu sare pick-up-ul cand mulinez. Una este noua nici nu a vazut balta. Cand mulinez merge putin dupa care se blocheaza, dar pick-up-ul nu sare. Sa inteleg ca trebuie sa sara :-?? :-/
Mai incerca odata cu pick-up-ul ridicat, dar cu o mulinare mai in forta, pentru a trece de punctul unde se blocheaza si cu siguranta va sari. Am inteles ca nu prea e recomandat, la mulinetele mari cum sunt cele de crap, ca dupa aruncare sa declansati pick-up-ul prin mulinare,cum se face la spining, ci manual.
Corect, mulinarea trebuie sa fie energica ptr. ca pickup-ul sa sara in punctul ala iar rabatarea e de preferat sa fie manual ptr. a evita socurile si implicit dereglarea anumitor componente din corpul rotorului si pickup-ul mulinetei !
Varga sa fi fost din fier...ce brand aveam !!!

Imagine

Avatar utilizator
syyd
membru activ
membru activ
Mesaje: 136
Membru din: 13 Noi 2010, 20:42

Re: Problema Okuma Spector?

Mesaj de syyd » 31 Mar 2011, 21:54

Sa avem grija cand si ce cumparam...
Oricum eu nu o consider o problema chiar asa de mare...pana la urma poate chiar e mai indicata rabatarea manuala dupa cum spuneau si baietii.

Avatar utilizator
REMUSGL
senior
senior
Mesaje: 347
Membru din: 26 Oct 2010, 12:03
Localitate: Galati
Contact:

Re: Problema Okuma Spector?

Mesaj de REMUSGL » 04 Apr 2011, 17:03

Retrag tot ceea ce am zis ... la toata mulinetele mele sare pick-up-ul :"> . Nu sarea ca nu am fortat oleaca ... ---<>< ---<><

Avatar utilizator
stefan_kwr
Veteran
Veteran
Mesaje: 683
Membru din: 25 Mar 2009, 21:23
Localitate: Craiova
Contact:

Re: Problema Okuma Spector?

Mesaj de stefan_kwr » 04 Apr 2011, 19:14

REMUSGL scrie:Retrag tot ceea ce am zis ... la toata mulinetele mele sare pick-up-ul :"> . Nu sarea ca nu am fortat oleaca ... ---<>< ---<><
Ne bucuram ca am fost de ajutor :)

Scrie răspuns

Înapoi la “Mulinete”