CONCURS STATIONAR Deschidere Balta Colonesti-Olt

Moderator: mini_mic

Scrie răspuns
Avatar utilizator
!FloriaN
utilizator
utilizator
Mesaje: 10
Membru din: 30 Aug 2010, 16:21

CONCURS STATIONAR Deschidere Balta Colonesti-Olt

Mesaj de !FloriaN » 19 Mar 2011, 10:00

CONCURS STATIONAR Balta Colonesti-Olt

Locatie: Balta Colonesti, Olt
Data: 16 Aprilie 2011
Taxa participare: 100 RON
Numar Participanti: 40
Locul 1 – 1000 Ron + Diploma + Cupa
Locul 2 - 700 Ron + Diploma + Cupa
Locul 3 – 400 Ron + Diploma + Cupa
Cea mai mare capturacupa+diploma Premii Surpriza !!!
premiile se acorda in functie de numarul de candidati inscrisi(toti banii se pun in premii)
Regulament Concurs
Concursul incepe sambata 16 Aprilie 2011, Ora 6:30
Este permisa o varga sau lanseta (cu pluta) avand un singur carlig.
Este permis un singur bat per concurent.
Se puncteaza toate speciile de pește ( peste 300 gr)
Peștele se va cantari in prezenta arbitrului si a unui coleg de stand.
La finalul partidei participantii vor parasi imediat standul de concurs, fara a scoate juvelnicul din apa. In caz de drill se acorda maxim 10 minute pentru scoaterea pestelui.
Dupa incheierea concursului, juvelnicul va fi ridicat din apa, pentru cantarirea pestilor, la sosirea arbitrului principal. Dupa cantarire, pestele va fi eliberat.
Orice incercare de frauda atrage dupa sine descalificarea concurentului sau a concurentilor implicati.
In speranta ca deja multi cunosc regulamentele pe o balta nu am trecut toate obligatiile concurentilor.
Tragerea la sorti pentru standuri se va face la ora 06:30
La ora 7:00 - Nadirea
7:30 - Inceperea concursului
14:30 - Sfarsitul concursului
14:30 - 15:00 - Cantarirea pestelui
16:00 - Acordarea premiilor
Toti concurentii vor avea obligatoriu juvelnic tip tunel, exclus(Juvelnic sarma/Pungi folie,etc)
Se va pastra doar carasul prins in timpul concursului, restul pestelui fiind eliberat.
Rugam ca dupa inchiderea partidei de pescuit a se lasa curat la locul de pescuit
Detalii balta:Balta are 4,2 H cu lungime de 200mX190m si este populata cu specia(crap,caras,cteno,novac,fitofag,(salau dar foarte putin)
standuri de pescuit in lucru(speram ca pana la data partidei sa le terminam.
Locatie Balta (30 Km)Pitesti spre Slatina, Com. Colonesti Langa Primarie . Tel: 0724301358
inscrieri la numarul de tel afisat sau la magazinele de pescuit din Pitesti. FIR INTINS ORIUNDE MERGETI !

Avatar utilizator
adrianpitesti
utilizator
utilizator
Mesaje: 33
Membru din: 16 Mar 2008, 20:22

Re: CONCURS STATIONAR Deschidere Balta Colonesti-Olt

Mesaj de adrianpitesti » 19 Mar 2011, 23:57

ce adancimi are balta?si care este distanta intre standuri? multumesc

Avatar utilizator
horia29
utilizator
utilizator
Mesaje: 10
Membru din: 07 Mar 2011, 20:14

Re: CONCURS STATIONAR Deschidere Balta Colonesti-Olt

Mesaj de horia29 » 20 Mar 2011, 09:57

As vrea sa intervin prin a-ti atrage atentia ca organizarea unui concurs de stationar nu se poate face asa dupa ureche si in primul rand trebuie sa studiezi regulile adoptate in concursuri mari (renumite);asadar daca vrei iti pot veni in ajutor si sa iti dau niste linkuri cu regulile care trebuie impuse intr-un concurs dupa care se poate vorbi si despre desfasurarea acestuia; si oricum trebuie sa dai cat mai multe detalii despre balta respectiva ca sa stie toti viitorii concurenti daca le convine balta sau nu

Avatar utilizator
horia29
utilizator
utilizator
Mesaje: 10
Membru din: 07 Mar 2011, 20:14

Re: CONCURS STATIONAR Deschidere Balta Colonesti-Olt

Mesaj de horia29 » 20 Mar 2011, 10:13

Va fi un cocncurs foarte important cu perioada de pregatire intre tragerea la sorti si intrarea in standuri de poate nici 5 min.Pacat ca inca nu s-a inventat teleportarea sau poate acolo...........

Avatar utilizator
horia29
utilizator
utilizator
Mesaje: 10
Membru din: 07 Mar 2011, 20:14

Re: CONCURS STATIONAR Deschidere Balta Colonesti-Olt

Mesaj de horia29 » 20 Mar 2011, 10:17

De cand mi-am dorit un concurs in care sa ai voie la nadirea grea sa ai timp 30 min si la pregatire sa nu existe nici un timp alocat......Ma intreb cu cate sute de kg de nada sa vin sa-mi ajunga pt nadirea grea ..........Sa vedem daca exista prin depozite cantitati asa mari ........ :-?

Avatar utilizator
Radu Dascalescu
carpZone team
carpZone team
Mesaje: 159
Membru din: 15 Apr 2009, 22:35

Re: CONCURS STATIONAR Deschidere Balta Colonesti-Olt

Mesaj de Radu Dascalescu » 20 Mar 2011, 13:29

@ Initiator:

Parerea mea este ca ar fi bine sa te documentezi despre astfel de proiecte si apoi sa reformulezi aceasta propunere.

Seamana a gest disperat din partea unui administrator de balta care vrea sa "isi scoata parleala rapid" .......

Stii cum e proverbul : chiar daca dau banul inainte macar sa vad ca e machiata frumos.......sau poate mai beau o bere si o plac asa.............
Pescarul traieste cate zile i-a lasat Dumnezeu si in plus, zilele in care a fost la pescuit...

Avatar utilizator
!FloriaN
utilizator
utilizator
Mesaje: 10
Membru din: 30 Aug 2010, 16:21

Re: CONCURS STATIONAR Deschidere Balta Colonesti-Olt

Mesaj de !FloriaN » 23 Mar 2011, 00:12

Balta are adancime intre 1m si 2,80 cu standuri(asa le zic eu) la 8-9 metri intre ele ca nu-mi permite alta distanta balta.Daca aveam balta de 30H faceam un concurs Adevarat. Asa o sa-i zic concurs stationar( pentru toata lumea) nu doar pentru meseriasi. in privinta premiilor toti banii se baga in premii ca sa ia si ultimul amarastean care oricum nu are nici o sansa la castig daca vin profesionisti ca voi care scrieti pe forum.Daca se strang 40 pescari normal ca vor creste si premiile iar daca nu se aduna numarul stabilit vom pescui gratis sistem c@r bem bere si mancam mici si spargem la seminte :)) Daca era un concurs de Stationar adevaraciune nu mai puneam 100 ron puneam cum se obisnuieste taxa de 3-400 aduceam 50 pescari si bagam premii de 10000 si imi ramanea si mie 10000 pentru efort .
Fir intins parca se zice. ...... Seamana a gest disperat din partea unui administrator de balta care vrea sa "isi scoata parleala rapid" ....... Daca din 2005 nu am dat drumul la balta cred ca mai se gaseste ceva maruntis.

Avatar utilizator
Radu Dascalescu
carpZone team
carpZone team
Mesaje: 159
Membru din: 15 Apr 2009, 22:35

Re: CONCURS STATIONAR Deschidere Balta Colonesti-Olt

Mesaj de Radu Dascalescu » 23 Mar 2011, 22:28

Imi pare rau daca am jignit prin raspunsul meu. Am dorit doar sa subliniez cum se percepe din afara un anunt care nu este destul de ordonat. Pe aceasta cale imi cer scuze ( daca se accepta).

Eu unul nu ma consider profesionist, nici meserias ci un pescar incantat de a participa la competii .

Daca se aseaza lucrurile si pescarii vin, te rog posteaza in continuare o lista si daca imi va permite buzunarul si timpul( in ordinea expusa) cu mare placere voi incerca sa vin.

in ceea ce priveste standurile mai bine mai putine si de 10 m fiecare. Daca putem da o mana de ajutor la organizare , in limita timpului cu mare placere ne vom deplasa inainte la locatie si putem contribui.

Sper sa se lege acest concurs.

Toata stima .
Pescarul traieste cate zile i-a lasat Dumnezeu si in plus, zilele in care a fost la pescuit...

Avatar utilizator
Madalin013
membru activ
membru activ
Mesaje: 122
Membru din: 15 Ian 2009, 00:29
Localitate: Pitesti
Contact:

Re: CONCURS STATIONAR Deschidere Balta Colonesti-Olt

Mesaj de Madalin013 » 31 Mar 2011, 22:57

La care magazine din pitesti se fac inscrieri mai exact ? ca, la noi nu se fac .. .. AA si apropo care este ultima zi in care se mai pot face inscrieri ? Si inca o intrebare : Sa inscris cineva pana acum . dak da va rog sa faceti o lista cu cei inscrisi **== =D>

Avatar utilizator
!FloriaN
utilizator
utilizator
Mesaje: 10
Membru din: 30 Aug 2010, 16:21

Re: CONCURS STATIONAR Deschidere Balta Colonesti-Olt

Mesaj de !FloriaN » 01 Apr 2011, 22:16

Inscrieri se fac la magazinul Camp Fishing str crinului nr 4( la dragos pentru cunoscatori) si pe sfanta vineri la trabucco la amandoua sau la gara vizavi de politia TF sau la numarul afisat in regulamentul concursului pentru detalii mai multe. PS ;din cate stiu nu mai sunt chiar asa multe locuri. inscrieri se fac pana duminica (10 aprilie)

Avatar utilizator
!FloriaN
utilizator
utilizator
Mesaje: 10
Membru din: 30 Aug 2010, 16:21

Re: CONCURS STATIONAR Deschidere Balta Colonesti-Olt

Mesaj de !FloriaN » 06 Apr 2011, 07:18

Sa modificat programul de desfasurare la concurs.
Pescuitul la Rubesiana se poate face doar pe un singur mal (daca tragerea la sorti al indica acolo)
intrarea pe balta ora 06:00
6:30 -- 7:30 Tragerea la sorti si sedinta tehnica.

7:30 -- 8:20 intrarea in standuri si pregatirea nadei.

8:20 -- 8:30 nadirea grea.

8:30 --- inceperea concursului.

14:30 -- Sfarsitul Concursului.

14:30 -- 15:30 Cantarirea pestilor si completarea clasamentului.

16:00 -- Festivitatea de Premiere.


Persoane inscrise :

1.Constantin Misu
2.Simionica Costel
3.Ciubotaru Ionel

Vor urma...

Avatar utilizator
!FloriaN
utilizator
utilizator
Mesaje: 10
Membru din: 30 Aug 2010, 16:21

Re: CONCURS STATIONAR Deschidere Balta Colonesti-Olt

Mesaj de !FloriaN » 08 Apr 2011, 17:47

Persoane inscrise recent la concurs:

5.Ionescu George
6.Leca Gheorghe

speram si altii altfel punem de gratar... :-t

Avatar utilizator
!FloriaN
utilizator
utilizator
Mesaje: 10
Membru din: 30 Aug 2010, 16:21

Re: CONCURS STATIONAR Deschidere Balta Colonesti-Olt

Mesaj de !FloriaN » 18 Apr 2011, 20:13

In urma inscrierilor foarte putine probabil ca nu mai are lumea banii de aruncat Concursul sa tinut doar amical cu pescarii inscrisi ,restul fiind eliminati de pe balta.
Frig sambata dimineata sa prins in jur de 4kg.
Acum intrebare ... de om!?
De om
O sa incerc un nou concurs prin iunie cand pleaca lumea la mare.

Scrie răspuns

Înapoi la “Stationar”