boilesuri pentru incepatori

nada mileniului 3

Moderator: florentiniuga

Avatar utilizator
crazy crap
membru activ
membru activ
Mesaje: 141
Membru din: 08 Mar 2011, 19:51
Localitate: Iasi
Contact:

Re: boilesuri pentru incepatori

Mesaj de crazy crap » 01 Apr 2011, 12:49

Opinia domnului Lucian mi se pare foarte corecta cum ca se poate prinde la boilies crap chiar de la prima partida, chiar daca de multe ori am intalnit pe balta pescari mai batrani care spuneau: ,,asta numai la porumb musca" Aceasta teorie a fost demonstrata si de domnul Florentin Iuga intr-o emisiune (nu mai stiu exact data) cand, alaturi de un prieten, a reusit sa captureze crapi la boilies pe o balta care nu mai vazuse asa ceva. La noi astia mai incepatori problema e alta: 1. modul de a folosi corect boiliesurile, si aici ma refer la modul de prezentare; sa fie cu pop-up?, sa stea pe substrat?, ce nr trebuie sa fie carligele?, etc. 2. trebuie sa nadim cu boiliesuri tari sau tot cu solubile? 3. daca pescuim (de exemplu) cu boilies solubil+pop-up putem folosi saculeti solubili in care sa punem boiliesuri taiate bucati sau intregi? Astept raspunsuri la cele 3 intrebari si sfaturi utile. fire intinse tuturor :D

Avatar utilizator
victoricarpteam
membru activ
membru activ
Mesaje: 127
Membru din: 28 Oct 2010, 20:51
Contact:

Re: boilesuri pentru incepatori

Mesaj de victoricarpteam » 01 Apr 2011, 14:09

crazy crap scrie:Opinia domnului Lucian mi se pare foarte corecta cum ca se poate prinde la boilies crap chiar de la prima partida, chiar daca de multe ori am intalnit pe balta pescari mai batrani care spuneau: ,,asta numai la porumb musca" Aceasta teorie a fost demonstrata si de domnul Florentin Iuga intr-o emisiune (nu mai stiu exact data) cand, alaturi de un prieten, a reusit sa captureze crapi la boilies pe o balta care nu mai vazuse asa ceva. La noi astia mai incepatori problema e alta: 1. modul de a folosi corect boiliesurile, si aici ma refer la modul de prezentare; sa fie cu pop-up?, sa stea pe substrat?, ce nr trebuie sa fie carligele?, etc. 2. trebuie sa nadim cu boiliesuri tari sau tot cu solubile? 3. daca pescuim (de exemplu) cu boilies solubil+pop-up putem folosi saculeti solubili in care sa punem boiliesuri taiate bucati sau intregi? Astept raspunsuri la cele 3 intrebari si sfaturi utile. fire intinse tuturor :D
eu zic ca depinde de intuitia fiecaruia , in ceea ce priveste prezentarea boilesului . si de cate cunostinte deti , ai o gramada de modalitati de folosit , asta depinde de fundal , de substrat etc. sunt multe de zis
no kill&catch&release

Avatar utilizator
BogdanDorobantu
utilizator
utilizator
Mesaje: 18
Membru din: 19 Feb 2010, 15:15

Re: boilesuri pentru incepatori

Mesaj de BogdanDorobantu » 06 Apr 2011, 22:33

incearca pt. inceput premium( meat sau sweet) de la carping cu dipul lor. si.... ;) =D> =D> =D> eu le multumesc celor de la carping pt nada de calitate. =D> >:D<

Avatar utilizator
dreamsman
utilizator
utilizator
Mesaje: 10
Membru din: 20 Mai 2013, 12:15

Re: boilesuri pentru incepatori

Mesaj de dreamsman » 27 Iun 2013, 14:02

am si eu o intrebare legata de subiectul asta, mi-am cumparat niste bile de la Dynamite Baits - Robin Red , am avut o partida scurta de vreo 8-10 ore si n-au dat rezultate, am folosit cu pop-up tot la fel si pelete in saculet solubil din aceeasi gama...intrebarea mea este legata de perioada in care ar trebuii sa las in apa bilele dupa lansare, sau frecventa aproximativa cu care ar trebuii sa schimb bilele daca nu dau nici un semn, trebuiesc lasate o perioda mai lunga in apa pentru a avea si rezultate sau daca scot la o ora jumate 2 ore si schimb bilele e prea des? bilele mele nu sunt solubule dar sunt destul de moi, se sparg usor.
Sper sa ma lamuriti si pe mine,
Va multumesc anticipat

Avatar utilizator
florentiniuga
Master Admin
Master Admin
Mesaje: 4649
Membru din: 19 Noi 2007, 22:04
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: boilesuri pentru incepatori

Mesaj de florentiniuga » 27 Iun 2013, 14:53

In primul rand, durata partidei pentru a folosi bile tari, e cam scurta. E adevarat ca pot da rezultate rapide daca sunt proaspete, daca locul e nadit si daca pestele e obisnuit cu bilele, in special cu cele folosite de tine.
In al doi-lea rand, bilele de carlig, daca nu sunt solubile, le poti folosi pana se dezintegreaza, cu conditia sa nu fie mâl pe fund pentru ca se inegresc si isi pierd aroma, incep sa puta. Oricum le-ai folosi insa, daca nu sunt sustinute cu o nadire corespunzatoare sau cu folosirea unui naditor sau saculet solubil, sansele sunt aproape nule si trasaturile absolut intamplatoare.
Ne intalnim si pe Facebook

Imagine

Avatar utilizator
Allen Besnovich
Veteran
Veteran
Mesaje: 1061
Membru din: 26 Oct 2009, 17:25
Localitate: Craiova
Contact:

Re: boilesuri pentru incepatori

Mesaj de Allen Besnovich » 28 Iun 2013, 02:29

Incearca, atunci cand pescuiesti la boilies, sa si momesti cu boilies altfel e foarte greu sa atragi pestele acolo. Incearca sa arunci 2 pumni de bile pe fiecare lanseta.. si iti recomand sa incerci solubile de 20 prima data.
C.S. OLTENIA FISHING

Avatar utilizator
crazy crap
membru activ
membru activ
Mesaje: 141
Membru din: 08 Mar 2011, 19:51
Localitate: Iasi
Contact:

Re: boilesuri pentru incepatori

Mesaj de crazy crap » 28 Iun 2013, 12:31

dreamsman scrie:am si eu o intrebare legata de subiectul asta, mi-am cumparat niste bile de la Dynamite Baits - Robin Red , am avut o partida scurta de vreo 8-10 ore si n-au dat rezultate, am folosit cu pop-up tot la fel si pelete in saculet solubil din aceeasi gama...intrebarea mea este legata de perioada in care ar trebuii sa las in apa bilele dupa lansare, sau frecventa aproximativa cu care ar trebuii sa schimb bilele daca nu dau nici un semn, trebuiesc lasate o perioda mai lunga in apa pentru a avea si rezultate sau daca scot la o ora jumate 2 ore si schimb bilele e prea des? bilele mele nu sunt solubule dar sunt destul de moi, se sparg usor.
Sper sa ma lamuriti si pe mine,
Va multumesc anticipat
Salut. Dupa ce am deschis topicul acesta si inca vreo cateva pe aceiasi tema, din discutii cu diversi pescari experimentati si dupa cateva sute bune de ore petrecute in fata calculatorului la emisiuni de specialitate am inteles usor usor taina pescutului la boiliesuri si am ajuns sa imi stabilesc si oarecum o tactica cand pescuiesc cu bile. Cred ca de la o partida de 10 ore la crap cu bile tari nu te poti astepta la foarte mari rezultate, decat daca este lacul foarte bine populat sau daca ai localizat tu pestele foarte bine. Eu unul la o partida asa de scurta folosesc solubile, iar la partide de mai lungi nadesc cu solubile si tari iar primele 12 ore pescuiesc cu solubile iar apoi trec treptat pe bile tari. Eu asa am avut rezultate, nu spun ca este o regula generala fiindca aici intervin mai multe necunoscute: lacul, locul si pescarul. Bile ca ale tale am vazut ca folosea Vlad Pavlovici hidratate cu lichidul aferent tot Dynamite la pescuit plantat cu rezultate foarte bune, dar la o partida de 24 de ore sau mai mult daca nu ma insel. Ca si parere personala calitate unei bile si a unei balti nu o poti testa in 10 ore. Daca bilele tale le-ai hidratat foarte bine pot sta in apa mult timp fara ca ele sa prinda aroma de mal si nu trebuie schimbate asa des ca solubilele, iar faptul ca se sparg foarte usor indica faptul ca sunt vechi. numai bine **==

Avatar utilizator
alin81
membru activ
membru activ
Mesaje: 149
Membru din: 25 Oct 2009, 11:35
Localitate: Milano

Re: boilesuri pentru incepatori

Mesaj de alin81 » 29 Iun 2013, 17:16

crazy crap scrie:
dreamsman scrie:am si eu o intrebare legata de subiectul asta, mi-am cumparat niste bile de la Dynamite Baits - Robin Red , am avut o partida scurta de vreo 8-10 ore si n-au dat rezultate, am folosit cu pop-up tot la fel si pelete in saculet solubil din aceeasi gama...intrebarea mea este legata de perioada in care ar trebuii sa las in apa bilele dupa lansare, sau frecventa aproximativa cu care ar trebuii sa schimb bilele daca nu dau nici un semn, trebuiesc lasate o perioda mai lunga in apa pentru a avea si rezultate sau daca scot la o ora jumate 2 ore si schimb bilele e prea des? bilele mele nu sunt solubule dar sunt destul de moi, se sparg usor.
Sper sa ma lamuriti si pe mine,
Va multumesc anticipat
Salut. Dupa ce am deschis topicul acesta si inca vreo cateva pe aceiasi tema, din discutii cu diversi pescari experimentati si dupa cateva sute bune de ore petrecute in fata calculatorului la emisiuni de specialitate am inteles usor usor taina pescutului la boiliesuri si am ajuns sa imi stabilesc si oarecum o tactica cand pescuiesc cu bile. Cred ca de la o partida de 10 ore la crap cu bile tari nu te poti astepta la foarte mari rezultate, decat daca este lacul foarte bine populat sau daca ai localizat tu pestele foarte bine. Eu unul la o partida asa de scurta folosesc solubile, iar la partide de mai lungi nadesc cu solubile si tari iar primele 12 ore pescuiesc cu solubile iar apoi trec treptat pe bile tari. Eu asa am avut rezultate, nu spun ca este o regula generala fiindca aici intervin mai multe necunoscute: lacul, locul si pescarul. Bile ca ale tale am vazut ca folosea Vlad Pavlovici hidratate cu lichidul aferent tot Dynamite la pescuit plantat cu rezultate foarte bune, dar la o partida de 24 de ore sau mai mult daca nu ma insel. Ca si parere personala calitate unei bile si a unei balti nu o poti testa in 10 ore. Daca bilele tale le-ai hidratat foarte bine pot sta in apa mult timp fara ca ele sa prinda aroma de mal si nu trebuie schimbate asa des ca solubilele, iar faptul ca se sparg foarte usor indica faptul ca sunt vechi. numai bine **==
Permitemi sa te contrazic dar bilele moi care se sparg usor indica faptul ca sunt proaspete din experienta mea cu bilele Dynamite baits.
NO BEEEP....... NO PARTY

Avatar utilizator
crazy crap
membru activ
membru activ
Mesaje: 141
Membru din: 08 Mar 2011, 19:51
Localitate: Iasi
Contact:

Re: boilesuri pentru incepatori

Mesaj de crazy crap » 30 Iun 2013, 11:06

Alin ai dreptate ca bilele proaspete se sparg usor in aruncare, dar eu cred ca fiind aici vorba de bile tari numai alea facute cu 1-2 zile inainte de partida pot fi considerate proaspete, ca astea de la Dynamites Baits cat de mult stau ele pe stocuri prin magazine ma face sa ma indoiesc de prospetimea lor.numai bine **==

Avatar utilizator
Allen Besnovich
Veteran
Veteran
Mesaje: 1061
Membru din: 26 Oct 2009, 17:25
Localitate: Craiova
Contact:

Re: boilesuri pentru incepatori

Mesaj de Allen Besnovich » 30 Iun 2013, 14:22

crazy crap scrie:Alin ai dreptate ca bilele proaspete se sparg usor in aruncare, dar eu cred ca fiind aici vorba de bile tari numai alea facute cu 1-2 zile inainte de partida pot fi considerate proaspete, ca astea de la Dynamites Baits cat de mult stau ele pe stocuri prin magazine ma face sa ma indoiesc de prospetimea lor.numai bine **==
Stai tu linistit ca bilele de la dynamite baits sunt singurele care nu prea stau pe stocuri. Nu stiu cand ai verificat tu stocurile in ultima vreme, dar pana in aprilie, nu existau nicaieri pe stock marea majoritatea.
C.S. OLTENIA FISHING

Avatar utilizator
crazy crap
membru activ
membru activ
Mesaje: 141
Membru din: 08 Mar 2011, 19:51
Localitate: Iasi
Contact:

Re: boilesuri pentru incepatori

Mesaj de crazy crap » 30 Iun 2013, 16:43

aleendark scrie:
crazy crap scrie:Alin ai dreptate ca bilele proaspete se sparg usor in aruncare, dar eu cred ca fiind aici vorba de bile tari numai alea facute cu 1-2 zile inainte de partida pot fi considerate proaspete, ca astea de la Dynamites Baits cat de mult stau ele pe stocuri prin magazine ma face sa ma indoiesc de prospetimea lor.numai bine **==
Stai tu linistit ca bilele de la dynamite baits sunt singurele care nu prea stau pe stocuri. Nu stiu cand ai verificat tu stocurile in ultima vreme, dar pana in aprilie, nu existau nicaieri pe stock marea majoritatea.
Salut. Alin nu am nici un interes sa denigrez numele dynamite baits, dar am intalnit cazuri pe balti unde erau pescari nemultumiti de bile ca se sfaramau foarte usor, mai ceva ca astea solubile. Poate am exagerat ca am zis prin magazine, rectific unele magazine (mea culpa :"> ) si crede-ma cand zic asta stiu ce spun, dar nu vreau sa intru in polemici cu nimeni. numai bine **==

Avatar utilizator
Allen Besnovich
Veteran
Veteran
Mesaje: 1061
Membru din: 26 Oct 2009, 17:25
Localitate: Craiova
Contact:

Re: boilesuri pentru incepatori

Mesaj de Allen Besnovich » 30 Iun 2013, 22:02

Bilele tari, daca se sfarama usor, inseamna ca sunt foarte proaspete. Dynamite produce bilele putin diferit fata de alte firme, sunt putin mai "pufoase" daca putem spune asa, fata de altele. Eu pescuiesc aproape exclusiv cu bilele lor, si nu am intalnit pana acum bile vechi. Mai ales ca scrie pe punga un termen de valabilitate care se respecta de obicei.

Nu sunt polemici, discutam doar. De asta este forum ;)
C.S. OLTENIA FISHING

Scrie răspuns

Înapoi la “Boiliesuri”