Rig cu fir Amnesia

Moderator: florentiniuga

Avatar utilizator
Qnyx
Master Admin
Master Admin
Mesaje: 1257
Membru din: 25 Ian 2008, 20:30
Localitate: London - UK / Bucuresti
Contact:

Re: Rig cu fir Amnesia

Mesaj de Qnyx » 12 Noi 2008, 01:02

Daca ai sa te uiti la monturile de la Korda (alea care apar pe pliantele din interiorul pliculetelor cu carlige) ai sa vezi pe undeva pe acolo genul ala de montura. Nu mai tin minte precis pe care dintre carlige, dar stiu sigur ca apare pe acolo.
Nada si momeli de pescuit
pescuitmania xxx pescuitul crap

Avatar utilizator
vali003
site team
site team
Mesaje: 1380
Membru din: 20 Noi 2007, 23:31
Localitate: Long Sault

Re: Rig cu fir Amnesia

Mesaj de vali003 » 12 Noi 2008, 15:59

Am incercat si cu montura traditionala combi , dar am vrut sa am partea rigida la cirlig , ii da un unghi mai bun de intepare , cu un fir moale nu reusesti acest lucru , sint inca in incercari cu aceasta montura , am sa ii fac si o balama intre cel rigid si firul obisnuit sa vad cum se comporta , unde pescuiesc , apa este foarte limpede si incerc sa folosesc cit mai mult fluorcarbon .

Avatar utilizator
george-alexandru
Veteran
Veteran
Mesaje: 765
Membru din: 26 Noi 2007, 15:12
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Rig cu fir Amnesia

Mesaj de george-alexandru » 12 Noi 2008, 22:06

Vali in aranjarea pe care ai facuto tu dupa parerea mea nu ai facut altceva decat sa anulezi calitatile unei monturi rigide.le ce/ti foloseste firul textil in continuarea rigidului?
George Alexandru
Presedinte CS.Green Lake
Brand Manager-4Carp
mail - greenlaketeam@yahoo.com
Imagine

Avatar utilizator
Rosky
membru activ
membru activ
Mesaje: 55
Membru din: 09 Aug 2008, 19:42
Localitate: Tgv .Casa Crapului

Re: Rig cu fir Amnesia

Mesaj de Rosky » 12 Noi 2008, 22:32

Este foarte buna alegerea de a folosi combi eu o folosesc si sunt foarte multumit de ea si refeeritor la intrebarea lui George la ce foloseste raspunsul vine tot dintr-o intrbare- de ce sa inventat Mantisul ,Sheath-ul de la sufix ,Hybrid-ul,Snake bite si tot asa si segmentele separate pentru montura combi?!

Avatar utilizator
iulian petre
Veteran
Veteran
Mesaje: 1392
Membru din: 10 Feb 2008, 02:19
Localitate: BUCURESTI/zona Pantelimon
Contact:

Re: Rig cu fir Amnesia

Mesaj de iulian petre » 12 Noi 2008, 23:09

pai....e combi dar invers?asta e ideea ......la noi acest rig se face s-au total din amnesia ....s-au amnesia si o bucata de textil 2-3-4 cm la ac.......acum e prima data cand vad aceasta prezentare si vreau sa stiu care e logica .....(..mecanismul de functionare)....ca omul cat traieste invata


ps. oricum am vazut cum lucreaza acest tip de montura si dupa catva pesti "mutilati" am renuntat sa o mai folosesc ..... :-?

Avatar utilizator
george-alexandru
Veteran
Veteran
Mesaje: 765
Membru din: 26 Noi 2007, 15:12
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Rig cu fir Amnesia

Mesaj de george-alexandru » 12 Noi 2008, 23:10

Rosky scrie:Este foarte buna alegerea de a folosi combi eu o folosesc si sunt foarte multumit de ea si refeeritor la intrebarea lui George la ce foloseste raspunsul vine tot dintr-o intrbare- de ce sa inventat Mantisul ,Sheath-ul de la sufix ,Hybrid-ul,Snake bite si tot asa si segmentele separate pentru montura combi?!

la carlig folosesti moale sau rigid?
George Alexandru
Presedinte CS.Green Lake
Brand Manager-4Carp
mail - greenlaketeam@yahoo.com
Imagine

Avatar utilizator
vali003
site team
site team
Mesaje: 1380
Membru din: 20 Noi 2007, 23:31
Localitate: Long Sault

Re: Rig cu fir Amnesia

Mesaj de vali003 » 13 Noi 2008, 00:31

Cind am inceput sa fac incercari cu aceasta montura am pus numai rigid , dar scurt , 6-7 cm. si aveam multe rateuri , de . aceea iam adaugat textilul in continuare , iar firul de par i lam facut dintr-un textil subtire , si merge bine acum . pacat , abia la primavara mai pot face incercari .

Avatar utilizator
george-alexandru
Veteran
Veteran
Mesaje: 765
Membru din: 26 Noi 2007, 15:12
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Rig cu fir Amnesia

Mesaj de george-alexandru » 13 Noi 2008, 01:04

Vali cand ai folosit cu 6-7 cm cum era substratul?
George Alexandru
Presedinte CS.Green Lake
Brand Manager-4Carp
mail - greenlaketeam@yahoo.com
Imagine

Avatar utilizator
vali003
site team
site team
Mesaje: 1380
Membru din: 20 Noi 2007, 23:31
Localitate: Long Sault

Re: Rig cu fir Amnesia

Mesaj de vali003 » 13 Noi 2008, 03:42

La noi fiind apa curgatoare , mai tot timpul este piatra jos , sint unele locuri cu nisip , dar in general piatra , in primavara am sa incerc si cu light mutu , care este cea mai buna montura pt. ele ? Substrat pietros nisipos ?

Avatar utilizator
Rosky
membru activ
membru activ
Mesaje: 55
Membru din: 09 Aug 2008, 19:42
Localitate: Tgv .Casa Crapului

Re: Rig cu fir Amnesia

Mesaj de Rosky » 13 Noi 2008, 14:19

george-alexandru scrie:
Rosky scrie:

la carlig folosesti moale sau rigid?
Scuze nu am fost atent de la inceput ,la carlig folosesc moale .Nu am vazut prezentarea si am gresit am gandito ca un combi simplu.

Avatar utilizator
george-alexandru
Veteran
Veteran
Mesaje: 765
Membru din: 26 Noi 2007, 15:12
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Rig cu fir Amnesia

Mesaj de george-alexandru » 13 Noi 2008, 20:48

Vali mutu la/m folosit numai in cazul cand am avut nevoie de o priza buna pe buza pestelui iar mai mereu au fost legate cu KRYSTON Quicksilver Gold 25lb nedecojit cu exceptia firului de par iar distanta forfacului 18-30cm.

Si incearca data viitoare o montura cu Amnesia 6,8 kg rezistenta,carlig Korda WG nr 4,firul de par Amnesia sau textil,lungimea forfacului12-15cm si legatura cu vartejul sa fie ori o bucla ori un vartej cu anou si vezi cum lucreaza.

ps. la un forfac rigid de 6 cm este foarte greu ca intepatura sa fie adanca deoarece este mult prea mica distanta intre plumb si carlig iar efectul de autointepare se produce atat de repede incat carligul agata superficial.
George Alexandru
Presedinte CS.Green Lake
Brand Manager-4Carp
mail - greenlaketeam@yahoo.com
Imagine

Avatar utilizator
vali003
site team
site team
Mesaje: 1380
Membru din: 20 Noi 2007, 23:31
Localitate: Long Sault

Re: Rig cu fir Amnesia

Mesaj de vali003 » 14 Noi 2008, 04:02

Mersi George , am sa le incerc dar numai la primavara . :(( Am cam terminat-o cu pescuitul , poate la o copca .

Scrie răspuns

Înapoi la “Fire si carlige”